Președintele kosovar Hashim Thaci, acuzat de crime de război și crime împotriva umanității

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2020, 18:20 Actualitate | Internaţional


Hashim Thaci
Foto: Agerpres / Tanjug
Președintele kosovar Hashim Thaci a fost acuzat pentru capete de acuzare de crime de război și crime împotriva umanității, a anunțat miercuri un tribunal special, cu câteva zile înainte ca Thaci să meargă la Casa Albă pentru discuții cu liderul Serbiei, relatează Politico.eu și Reuters.

Acuzația este rezultatul ”unei investigații lungi care reflectă determinarea procurorului special că poate dovedi toate acuzațiile dincolo de orice îndoială”.

Hashim Thaci, Kadri Vaseli, fost purtător de cuvânt al Parlamentului din Kosovo, și alți suspecți sunt responsabili de aproape 100 de crime.

Acuzațiile implică sute de victime (sârbi, romi, albanezi și alte etnii).

Tribunalul special din Kosovo, înfiinţat în 2015 pentru a elucida crimele prezumate comise de gherila albaneză în principal împotriva sârbilor, romilor şi opozanţilor albanezi ai UCK în timpul şi după conflictul din Kosovo din 1998-1999.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3636 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Urmeaza si Iliescu.... (Miercuri, 24 iunie 2020, 18:33)

    ggiiggii [utilizator]

    din pacate postmortem....limbricul nu va petrece nici macar o singura zi in puscarie.
    • -1 (1 vot)    
      Pai este la "arest", (Miercuri, 24 iunie 2020, 23:10)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      la Bucharest... ;-);-);-)
  • +3 (19 voturi)    
    Ce surpriză! (Miercuri, 24 iunie 2020, 18:38)

    Nyk1 [utilizator]

    Când rușii spuneau că Kosovo este un narcostat terorist, voi nu și nu!

    Repetați după mine: Kosovo je Srbija, tot așa cum Ținutul Secuiesc e România!
    • +3 (3 voturi)    
      Nu exista Tinutul Secuiesc (Miercuri, 24 iunie 2020, 21:14)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      E o inventie revizionista a ultimilor 15 ani.
  • -1 (1 vot)    
    Dar (Miercuri, 24 iunie 2020, 19:43)

    naftuli [utilizator]

    kosovarii sunt democrați, când americanii i-au botezat le-au dat acest atribut.
    • 0 (0 voturi)    
      Faci confuzii. (Joi, 25 iunie 2020, 10:54)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui naftuli

      Confuzi un criminal care a ucis inclusiv din propria etnie,cu un popor.Cei din Cosovo nu-și spun albanezi cum vor unii să-i considere,dar nici sârbi cum vroiau unii dintre sârbi.
  • 0 (2 voturi)    
    Kosovo e diversiune, (Miercuri, 24 iunie 2020, 23:11)

    Namaste [utilizator]

    What else?!