Scandal de rasism: Bustul unui fost președinte emblematic al Comitetului Olimpic, scos din muzeul din San Francisco

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 23 iunie 2020, 21:54 Actualitate | Internaţional


Avery Brundage
Foto: Anefo
Muzeul de artă asiatică din San Francisco a înlăturat bustul fostului președinte al Comitetului Olimpic Internațional, Avery Brundage, considerat una dintre cele mai emblematice figuri ale Comitetului, dar cunoscut și pentru „opinii rasiste și antisemite”, și-a justificat directorul muzeului demersul, potrivit AFP.

"Avery Brundage, a cărei colecție constituie nucleul acestei instituții, a adoptat opinii rasiste și antisemite", a scris Jay Xu într-o scrisoare deschisă publicată acum câteva zile pe site-ul muzeului.

"I-am retras numele din inițiativele muzeului, dar încă nu abordăm istoria noastră într-o manieră complet deschisă și transparentă. Numai prin condamnarea publică a rasismului putem deveni o sursă și mai mare de vindecare și conexiune „cu lumea”, a adăugat el.

Peste 8.000 de lucrări expuse la muzeu provin din moștenirea Brundage, care a murit în 1975, la vârsta de 87 de ani. Timp de 48 de ani, vizitatorii au trecut pe lângă bustul acestui fost industrial american, care a fost și președintele CIO între 1952 și 1972.

În timpul mandatului său, sportivii americani Tommie Smith și John Carlos au fost excluși de la Olimpiada din Mexico City din 1968 pentru sprijinul manifestat în timpul ceremoniei de premiere pentru mișcarea ”Black Power”.

La Jocurile de la Munchen din 1972, Brundage a refuzat să anuleze evenimentele rămase după ce teroriștii au ucis 11 sportivi israelieni.

Un fervent adversar al intrării Statelor Unite în cel de-al Doilea Război Mondial, el a insistat ca SUA să nu boicoteze Jocurile Olimpice din 1936 din Germania nazistă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4461 vizualizari

  • -2 (40 voturi)    
    Americanii... (Marţi, 23 iunie 2020, 22:05)

    grongobar [utilizator]

    ...au inebunit de tot. Azi-maine vor darama si statuile lui Washington...
    • -3 (19 voturi)    
      Le-au daramat deja (Miercuri, 24 iunie 2020, 0:12)

      AndyXXX [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Acum cateva zile au daramat vreo doua statui ale lui Washington fiindca a avut sclavi.
    • -4 (10 voturi)    
      Au fost nebuni (Miercuri, 24 iunie 2020, 10:10)

      dagold [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Se insanatosesc acum. Nebunie e sa ridici statui pentru rasisti.
  • 0 (40 voturi)    
    Interesanta situatia din SUA... (Marţi, 23 iunie 2020, 22:10)

    taro [utilizator]

    incepe sa semene cu Revolutia Culturala din China

    Pana acum au fost distruse doar statui. Probabil ca in curand incepe demascarea dusmanilor anti-revolutionari urmata de linsarea lor..
    • -5 (19 voturi)    
      hehehe (Marţi, 23 iunie 2020, 22:49)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Istoria Africii de Sud din ultimii 30 de ani ne arata clar ce se va intampla cu albii.
    • +2 (10 voturi)    
      Deloc (Miercuri, 24 iunie 2020, 10:11)

      dagold [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Revolutia culturakla era indreptata impotriva dusmanilor comunistilor, victime nevinovate, aici e vorba de rasisti. Rasistii sunt victime nevinoivate? Atunci si violatorii si criminalii sunt. Sa le facem statui si lor.
  • -2 (40 voturi)    
    ???? (Marţi, 23 iunie 2020, 22:11)

    ber [utilizator]

    Si daca a debitat opinii rasiste nu poate ramane bustul im muzeu si sa-l criticati? Pentru ca a facut si fapte bune! Fatarnicilor!
    • -5 (19 voturi)    
      hei (Marţi, 23 iunie 2020, 22:48)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui ber

      Du-te la biserica de pe Bd. Muncii din Bucuresti si vezi ca acolo in curte e bustul Maresalului Antonescu intr-o cutie. Asa a zis UE.
    • -2 (28 voturi)    
      Nu ai dreptate! (Marţi, 23 iunie 2020, 22:55)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui ber

      Faptul ca a facut si fapte bune nu scuza ilegalitatile. E ca si cum ai spune ca cineva trebuie iertat ca a furat pentru ca a facut si fapte bune, a afaltat 5 km de strada, de exemplu. Insa faptele TREBUIE judecate in CONTEXTUL ISTORIC, nu in cel actual. Ori atunci rasismul era inca la ordinea zilei, deci nu e normal sa-l judecam pentru asta. E ca si cum am judeca acum imparatii si personalitatile Romane ca au avut sclavi in plina oranduire scavagista! Sau sa daramam toate monumentele Romane pentru ca au fost construite cu sclavi. E aberant! Nu putem sterge cu buretele istoria! Nu ajunge ca au facut talibanii asta? Se pare ca nu sunt departe de ei...
      • +3 (7 voturi)    
        Puteau sa adauge un comentariu pe soclu (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:00)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        .........cunoscut și pentru „opinii rasiste și antisemite”...........,
        Si un panou de plexiglas anti-covid, pana trece pandemia BLM
        Daca am inteles bine, muzeul respectiv are la baza colectia lui, s-ar putea spune ca i se datoreaza...
        Daca scot statuia pot sa inchida si muzeul deoarece a fost facut de unul .........cunoscut și pentru „opinii rasiste și antisemite”..........., care nu merita sa i se spuna numele sau sa i se arate respect sau recunostinta.
        Pe aia doi i-a scos de la Mexico68 pentru ca faceau politica ceea ce era in dezacord cu regulamentul
      • 0 (8 voturi)    
        E ca si cum am judeca... (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:46)

        xan [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Va urma in curand. Statuile greco-romane cu nasul spart sau maini rupte vor fi sparte si mai tare. Nu e prima data in istorie cand apar astfel de aberatii, probabil nici ultima. E mult mai usor sa distrugi decat sa creezi.

        Sfinxul are nasul spart. Probabil ca l-ar fi daramat de tot atunci daca ar fi putut dar atat au fost in stare.
      • +1 (11 voturi)    
        Nu e vorba de iertare! (Miercuri, 24 iunie 2020, 10:00)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Nu spun că nu trebuie condamnate faptele rele. Dar însăși existența statuii lui este o ocazie pentru ca oamenii să se intereseze de istoria lui și să li se poată spune și cele bune și cele rele. Dacă desființei pe oricine a făcut câte ceva rău, atunci cred că ar trebui eliminați chiar peste 99.9% din locuitorii planetei.
        Dărâmarea statuilor seamănă mult prea bine cu ceea ce au făcut talibanii. Parcă unii vor să distrugă tot ce are a face cu o anumită clutură și civilizație. Nu spun că o anumită cultură are numai lucruri bune, nici că alta are numai rele. Dar nu mi se pare deloc în regulă să fie distrus orice are legătură cu omul alb, așa cum au procedat de multe ori manifestanții.
      • +2 (12 voturi)    
        Rasimul era condamnat si atunci (Miercuri, 24 iunie 2020, 10:14)

        dagold [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Nu tine scuza ca nu se stia ca e inuman, coroziv si criminal.
    • +2 (10 voturi)    
      Si Hitler a construit autostrazi (Miercuri, 24 iunie 2020, 10:12)

      dagold [utilizator] i-a raspuns lui ber

      Si Ceausescu a facut metrou. De ce sa-i discriminam in halul asta. Fatarnicilor.
      • -2 (6 voturi)    
        mai (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:25)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui dagold

        du-te ma si mai citeste o carte doua si mai lasa opiniile tale comuniste de rahat, ca nu intereseaza pe nimeni ce gindeste un semianalfabet indoctrinat.
  • 0 (38 voturi)    
    Delict de opinie retroactiv (Marţi, 23 iunie 2020, 22:12)

    xolv [utilizator]

    Totalitarism ideologic
  • -2 (42 voturi)    
    Rasismul se masoara la nanometru (Marţi, 23 iunie 2020, 22:23)

    graveyard_shift [utilizator]

    A exclus dintr-o competitie olimpica 2 sportivi pentru ca si-au manifestat suportul pentru o organizatie extremista, ai carei membri au ucis cetateni americani, au jefuit banci si au detonat bombe - deci e rasist. Pai atunci, daca nu merita sa aibe statuie in muzeu, de ce nu renunta muzeul si la toate lucrarile donate de Brundage? Sa le puna pe foc, in piata publica!
    Al naibii rasist care si-a donat averea unui muzeu de arta asiatica!
  • -5 (19 voturi)    
    Picturi, sculpturi..?? Nooo.... Tobe, pene, sulite (Marţi, 23 iunie 2020, 22:31)

    Alex735 [utilizator]

    Care e diferenta intre o statuie si un tablou?
    Niciuna, ambele sunt expresii ale suprematiei albe.
  • +5 (19 voturi)    
    Muzeul exista datorita lui, dar bustul lui nu-i OK (Marţi, 23 iunie 2020, 22:33)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Sa lamurim o chestie:

    Bundage avea statuie acolo pentru ca a donat colectia, nu pentru ca a fost presedinte al CIO si nici pentru niste presupuse opinii rasiste.

    Washington are statuie pentru ca invins armata engleza, a obtinut independenta si a intemeiat o noua tara, nu pentru ca a avut niste sclavi.

    Columb are statuie pentru ca a navigat in necunoscut, iar descoperirea Americii a schimbat lumea. Pentru unii in bine si pentru altii in rau, ca asa e istoria, buna cu invingatorii si rea cu pierzatorii.

    Avantul asta distructiv e complet idiot. Daca se limitau doar la statuile unor generali sudisti, care intr-adevar au luptat pentru mentinerea sclaviei, cu siguranta ar fi avut mai multa intelegere din partea populatiei. Dar cand rastorni fara discernamant orice monument...

    Cu generalul/presedintele Grant ce-au avut? Dar cu Cervantes ce-au avut? Prostia lor din cap, aia au avut si pofta oarba de distrugere.

    Iar aici pe site sunt vreo 10 indivizi decerebrati care mereu explica ca asa e bine, ca vremurile s-au schimbat si noi cei care avem alta opinie suntem rasisti. Nu le scriu nicknameurile, ar insemna sa le dau prea mare importanta. Se vor baga singuri in seama.
  • -3 (19 voturi)    
    ONU (Marţi, 23 iunie 2020, 22:45)

    john70 [utilizator]

    Se desfiintzeaz ONU? Intre 1972 si 1981, Secretarul General al ONU a fost Kurt Waldheim, fost ofiter SS.
    In plus, intre 1986 si 1992 a fost Presedintele Austriei.
    • +2 (8 voturi)    
      se desfiinteaza si austria... (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:02)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui john70

      -
  • -1 (19 voturi)    
    Ipocrizie fantastica (Marţi, 23 iunie 2020, 22:45)

    Beta Alfa [utilizator]

    Adica omul le lasa practic tot fondul muzeal si ei acum postum il iau la suturi, dar nu renunta la continutul muzeului.
    Cata infamie morala...
    • +2 (6 voturi)    
      Interesanta tema pentru mostenitorii lui (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:03)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

      Daca au dreptul sa retraga colectia...
  • -1 (27 voturi)    
    CIO (Marţi, 23 iunie 2020, 22:50)

    Beta Alfa [utilizator]

    SUnt foarte curios ce o sa zica Comitetul International Olimpic ( CIO ). Fie o sa se taca malc fie o sa-l infiereze cu manie proletara pe raposatul
  • -1 (19 voturi)    
    Aberatii (Marţi, 23 iunie 2020, 23:22)

    Krausser [utilizator]

    Va rog eu, daramati tot, distrugeti, ascundeti absolut tot pentru ca generatiile viitoare sa nu aiba absolut deloc habar de ceea e a fost inainte. Lasa-i sa repete greselile trecutului. O prostie mai mare decat asta cu inlaturarea de statui, monumente, bannere, etc mai greu de gasit in contemporaneitate. Aunci haideti sa daramam Buckingham Palace ca a fost construit din comorile furate din India, Grote Markt din Bruxelles ca a fost construit din banii / munca sclavilor din Congo s.a.m.d. Handicapati mentali; slava Domnului ca nu ma poate absolut nimeni lega la gura sa zic ce am de zis pentru ca in momentul in care mi se va pune pumnul in gura si voi fi cenzurat nu-mi va mai ramane decat sa le dau foc in piata publica si sa-i impusc. Oricat s-ar zbate coloraturile astea, din pacate pentru ei, cat o exista omenirea asta, omul alb va domina din umbra absolut tot: armata, politica, economie, comert mondial. Asa a fost, asa va fi mereu. White lives matter! Punctum.
    • 0 (8 voturi)    
      Ai sa razi )-: dar lucrurile merg ai departe (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:11)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Krausser

      in istoria stiintei s-a constatat (prin unele universitati) ca sunt prea ... numai albi asa ca s-ar putea ca, de exemplu, teorema lui Pitagora, legea lui Arhimede (samd) sa-si schimbe titlurile.
      Limba noua va fi mai respectuoasa: "teorema patratelor laturilor triunghiului dreptunghic" sau legea scufundarii corpurilor..., ori, poate se va gasi o dovada ca-l chema de fapt 'mbumbe sau 'ngatu...
  • -2 (20 voturi)    
    Moralitate (Marţi, 23 iunie 2020, 23:29)

    Beta Alfa [utilizator]

    Dom' director de la muzeu il infiereaza pe AB dar nu renunta la donatia primita de la acesta. Halal moralitate "progresista"
  • -2 (20 voturi)    
    Sa returneze familiei lucrarile de arta (Miercuri, 24 iunie 2020, 0:14)

    AndyXXX [utilizator]

    Ar fi o rusine pentru muzeu sa retina acele lucrari primite de la un rasist.
  • 0 (14 voturi)    
    Se trezesc americanii (Miercuri, 24 iunie 2020, 10:16)

    dagold [utilizator]

    E bine ca dupa atatia ani cu KKK au ajuns si ei la concluzia ca rasismul e rau si ca multi dintre cei adorati de ei au fost niste rasisti ordinari.
    • 0 (14 voturi)    
      Lozinci (Miercuri, 24 iunie 2020, 10:24)

      Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui dagold

      In afara de lozinnci porogresiste veniti si macar cu o idee constructiva nu umai cu daramatul.
      Am mai trecut prin asta ( "daramati tot trecutul" ) pe vremea comiunismului dar in final praful si pulberea s-a ales de comunism.
      Asa se va intampla si cu neo-bolsevismul de acum.
      • -1 (9 voturi)    
        ai auzit de falsa echivalenta? (Miercuri, 24 iunie 2020, 11:26)

        iolea [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

        a elimina simboluri ale rusinii nu este la fel cu a distruge simboluri legitime.
        • -1 (9 voturi)    
          Echivalente bis (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:41)

          Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui iolea

          Statuia unui om care a facut binecunei institutii publice ( muzeu ) nu este o rusine.
          Statuia lui Cervantes din SUA care a fost vandalizata nu este o rusine. Sau poate este !?
          Cine decide care simboluri sunt legitime si care sunt ale rusinii ? Dumneavoastra personal ? Exista vreo comisie ( ca sa nui- zic Minister ) care stabileste adevarul ?
          Haideti sa lasam lozincile si sa vorbim la concret.
          Daca reducem viata la lozinci nu va fi bine
  • +3 (13 voturi)    
    Nedumerire (Miercuri, 24 iunie 2020, 11:29)

    mrn200v [utilizator]

    Sunt curios ce se va întâmpla după ce va ieși victorios acest neo-comunism (pentru că va ieși victorios). După ce toată istoria va fi rescrisă și falsificată, ce vor face, de exemplu, afro-asiaticii din State când vor desoperi că sunt ai nimănui, că nu mai au istorie. Cuvântul sclav va dispărea din dicționar, istoria nu va consemna epoca sclavagistă și atunci, ei de unde vor fi apărut? Au crescut în copaci?
    • -2 (8 voturi)    
      au (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:28)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui mrn200v

      crescut in copaci, asa e, imi asum asertiunea. Stim cu totii ca asa e.
    • -1 (9 voturi)    
      viata bate filmul (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:32)

      xan [utilizator] i-a raspuns lui mrn200v

      In SUA deja circula ideea ca nu unionistii i-au eliberat pe sclavi, ci ei s-au eliberat singuri. Istoria va fi numai a lor, pentru ca orice detaliu din istoria SUA are la origini sclavia, dupa ei. Istoria europeana in schimb va fi stearsa. De tot. Si multi se bucura, pentru ca e un prilej foarte bun sa-si avanseze cariera mediocra prin adeziune publica la nebunie.