Șeful poliției din New York îi acuză pe protestatari pentru „cele mai grave revolte” din ultimii ani / Procurorul general a deschis o anchetă

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 22 iunie 2020, 19:29 Actualitate | Internaţional


Proteste New York 3 iunie
Foto: JOHN ANGELILLO / UPI / Profimedia
Comisarul de poliție din New York, Dermot Shea, a mărturisit luni că ofițerii săi au fost atacați cu cărămizi, cuțite, coșuri de gunoi și sticle în timpul protestelor recente împotriva nedreptății rasiale, spunând că acestea au fost printre „cele mai grave revolte” din oraș de ani buni, potrivit Reuters.

Mărturia lui Shea a făcut parte dintr-o serie de audieri publice on-line organizate de Procurorul General Letiția James, care investighează răspunsul poliției la amplele proteste care au avut loc in SUA în urma uciderii luna trecută a lui George Floyd de către un polițist alb aflat în custodia poliției în Minneapolis.

Săptămâna trecută, zeci de protestatari au mărturisit că ofițerii Departamentului de Poliție din New York i-au lovit sau i-au împins, i-au lovit cu bastoanele, le-au pulverizat spray de piper sau le-au imobilizat încheieturile atât de strâns încât mâinile au devenit albastre-vinete.

În declarația sa de deschidere, Shea a declarat că protestele de stradă au o „tradiție care este la fel de veche ca New York-ul“, dar a declarat că recentele demonstrații au fost diferite ca intensitate.

„Aceasta a fost una dintre cele mai grave revolte care au avut loc în orașul nostru în istoria recentă”, a spus el.

Mai mult de 300 de ofițeri au fost răniți de la începutul protestelor la sfârșitul lunii mai, a spus Shea, deși nu este clar câte răni au fost cauzate de atacurile civililor.

El a promis că ofițerii care au încălcat standardele departamentului în utilizarea forței împotriva newyorkezilor se vor confrunta cu consecințe.

Procurorul general Letiția James a deschis ancheta la sfârșitul lunii mai, la cererea guvernatorului din New York, Andrew Cuomo, care a spus că este alarmat de „confruntările violente deranjante” dintre ofițerii NYPD și protestatari.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2712 vizualizari

  • +6 (44 voturi)    
    Cand militienii sunt agresivi cetatenii se apara (Luni, 22 iunie 2020, 19:37)

    domos [utilizator]

    De ce militienii au provocat multimea? De ce le-au dat cu spray in ochi si i-au calcat cu masina?
    • -3 (9 voturi)    
      Asa e! Liber la distrugeri (Marţi, 23 iunie 2020, 9:27)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui domos

      si devastari! Daca politia intervine ii provoaca, dupa capul tau ar trebui sa-i lase nestingheriti.
      De unde tot apareti voi astia cu opiniile astea. Anarhisti sau troli in misiune?
      • +4 (4 voturi)    
        cum a fost pe 10 august (Marţi, 23 iunie 2020, 9:45)

        chirul [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Si atunci politia a oprit anarhistii sa dea lovitura de stat...dupa mintea ta.
        • -2 (4 voturi)    
          E clar ca n-ai vazut bine ce am scris! (Marţi, 23 iunie 2020, 10:06)

          Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui chirul

          Eu scrisesem despre Distrugeri si Devastari!
          Si da, la 10 august (cand am participat) politia trebuia sa-i retina pe violenti. Acestia din urma n-aveau nicio treaba cu protestul anuntat, la fel ca in cazul celor care protesteaza pasnic ptr o idee in SUA in contrast cu cei care se alipesc (parazitar) pt a jefui, devasta sau a crea anarhie.
          Apropo, au patit ceva cei care au molestat politista in 10 august si i-au sustras pistolul. Am auzit ca au luat cu suspendare. Alti interlopi "ierteti" de PSD.
  • -5 (39 voturi)    
    Asadar (Luni, 22 iunie 2020, 20:08)

    Joseph18 [utilizator]

    Seful Politiei din New York o cauta cu lumanarea...!

    Urmarea va fi astfel:
    1 - Comisarul de Poliție din New York, Dermot Shea, va fi pus sa stea in genunchi si sa-si ceara iertare...

    2 - Procurorul General, tanti Letiția Jame, va fi de partea batausilor pasnici, asa incat Seful Politiei va fi demis!

    3 - Orasul New York va fi declarata 'Zona Libera de Politisti' asa incat Primaru Democrat Bill de Blasio va avea sansa sa-l inlocuiasca pe Joe Biden in vederea alegerilor din Noiembrie.

    In concluzie, ce credea acest Sef al Poliție din New York, care se plange de acei baietei care s-au jucat si ei un pic "de-a hotii si vardistii"?

    Chiar atat de dificief era sa sa inteleaga ca Rolul Politiei s-a incheieat? Pana aici le-a fost!!
    De aici va incepe NOUA Democratie a Democratilor...!
  • +13 (25 voturi)    
    Sa se uite la el in ograda (Luni, 22 iunie 2020, 20:54)

    gavrone [utilizator]

    Police in America’s biggest cities are failing to meet even the most basic international human rights standards governing the use of lethal force, a new study from the University of Chicago has found.

    Researchers in the university’s law school put the lethal use-of-force policies of police in the 20 largest US cities under the microscope. They found not a single police department was operating under guidelines that are compliant with the minimum standards laid out under international human rights laws.

    Among the failings identified by the law scholars, some police forces violate the requirement that lethal force should only be wielded when facing an immediate threat and as a last resort. Some departments allow deadly responses in cases of “escaping suspects”, “fugitives”, or “prevention of crime” – all scenarios that would be deemed to fall well outside the boundaries set by international law.

    In other cities, police guidelines failed to constrain officers to use only as much force as is proportionate to the threat confronting them.

    Remarkably, the researchers from the law school’s international human rights clinic discovered that none of the 20 police departments were operating under state laws that were in accord with human rights standards.

    https://www.theguardian.com/us-news/2020/jun/22/us-police-human-rights-standards-report
  • -7 (25 voturi)    
    Citat din articol: (Luni, 22 iunie 2020, 21:05)

    filosoful.roman [utilizator]

    ,,Mai mult de 300 de ofițeri au fost răniți de la începutul protestelor la sfârșitul lunii mai, a spus Shea, deși nu este clar câte răni au fost cauzate de atacurile civililor.”

    Cum vine asta, ofiterii au fost raniti de martieni, in timpul acestor asa zise proteste? Ca doar nu s-au ranit reciproc.
  • -6 (28 voturi)    
    Ar fi o gluma buna daca n-ar fi trist (Luni, 22 iunie 2020, 21:59)

    graveyard_shift [utilizator]

    "Mai mult de 300 de ofițeri au fost răniți de la începutul protestelor la sfârșitul lunii mai, a spus Shea, deși nu este clar câte răni au fost cauzate de atacurile civililor."

    Deci de la inceputul protestelor cativa politisti (vreo 3 sau 4) au fost raniti de protestatari. Restul s-au ranit singuri, fie cand se legau la pantofi, cand isi tineau copiii in brate sau cand citeau pe buda.
    Shea si-a dat foc singur la butelie, ca valiza si-a ars-o demult, de cand s-a nascut cu un pigment al pielii prea deschis pentru un post de conducere intr-un stat democrat. Macar daca ar fi fost si el atent la lectiile de caciulism avansat si pupincareala extensiva ale lui Cuomo.