​VIDEO Atac cu cuțitul în Anglia: Trei persoane decedate și două în stare gravă / Un suspect a fost reținut

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 iunie 2020, 23:56 Actualitate | Internaţional


atac cu cutitul Reading
Foto: Captura Twitter
Poliția britanică a intervenit sâmbătă seară într-un parc din Reading, unde mai multe persoane au fost înjunghiate. Un suspect a fost arestat. The Guardian și The Telegraph relatează că sunt trei persoane decedate și două persoane în stare critică în spital.

”Un număr de oameni au suferit răni și au fost duși la spital”, a spus Poliția care a anunțat arestarea unui bărbat, potrivit Reuters.



Potrivit sursei citate, cele două persoane rănite au fost transportate la Royal Berkshire Hospital, unde sunt resuscitate, potrivit The Telegraph.

Poliția tratează incidentul ca pe un atac la întâmplare și că nu este sigură cu privire la responsabil.

Thames Valley Police a spus că știu de un atac din parcul public Forbury Gardens și că închid mai multe străzi din oraș.

Martori oculari au scris pe conturile de social media că paramedici și poliția îngrijeau oameni în parc.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9676 vizualizari

  • +1 (63 voturi)    
    Cam rusinos sa-i (Duminică, 21 iunie 2020, 1:44)

    Observatory [utilizator]

    dezvălui numele ?

    Sau este secta preferata a lui Alah ?
    • +17 (59 voturi)    
      politia ii ascunde numele (Duminică, 21 iunie 2020, 11:30)

      c1 [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      pe surse: este un libian

      ce zice un martor:

      “The park was pretty full, a lot of people sat around drinking with friends,” said Mr Wort, “When one lone person walked through, suddenly shouted some unintelligible words and went around a large group of around 10, trying to stab them.

      He stabbed three of them, severely in the neck, and under the arms, and then turned and started running towards me, and we turned and started running.

      When he realised that he couldn’t catch us, he tried to stab another group sat down, he got one person in the back of the neck and then when he realised everyone was starting to run, he ran out the park.”
      • +6 (14 voturi)    
        Întrebare (Duminică, 21 iunie 2020, 15:06)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui c1

        Oare în ce limbă erau acele „some unintelligible words ”? Nu cred că erau în latină și nici în greaca antică. Să fi fost urdu sau arabă? Întreb și eu...
  • 0 (60 voturi)    
    Atacatorul... (Duminică, 21 iunie 2020, 8:54)

    grongobar [utilizator]

    ...precis era un urmas al Tudorilor britanici...Neam de neamul lui...
    • +16 (18 voturi)    
      este un libian de 25 ani (Duminică, 21 iunie 2020, 11:38)

      omul.rau [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      a strigat ceva dar martorii nu au inteles si a atacat la intamplare mai multe grupuri de oameni din parc (in parc era multa lume)

      a fost prins la scurt timp dar bineinteles politia ii ascunde numele si zice ca "nu e terorism"
      • +5 (7 voturi)    
        Eu am incercat... (Duminică, 21 iunie 2020, 15:36)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui omul.rau

        ...sa fiu subtil sarcastic dar se pare ca unii inteleg mai greu...dovada si "minusurile"...
      • +3 (3 voturi)    
        politia a recunoscut in final ca e terorism (Duminică, 21 iunie 2020, 16:20)

        omul.rau [utilizator] i-a raspuns lui omul.rau

        https://www.hotnews.ro/stiri-esential-24128186-atacul-cutitul-din-anglia-tratat-act-terorist.htm

        insa nu vor sa spuna ce tip de terorism
  • -2 (54 voturi)    
    extremist de stanga, d-ala iubit de presa (Duminică, 21 iunie 2020, 9:39)

    Kivek [utilizator]

    daca era de dreapta abundau titlurile cu ALB DE DREAPTA
    • +8 (14 voturi)    
      e doar un imigrant musulman din Libia (Duminică, 21 iunie 2020, 11:44)

      un.robot [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      .
    • +3 (5 voturi)    
      nu numai (Duminică, 21 iunie 2020, 15:08)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Adauga si extremist, te rog.
  • +4 (10 voturi)    
    La ce v-a folosit Brexit-ul? (Duminică, 21 iunie 2020, 11:52)

    tarsic [utilizator]

    Police said the stabbing was "not currently being treated as a terrorism incident."