Rusia introduce un sistem de recunoaștere facială denumit „Orwell” în toate școlile

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 16 iunie 2020, 17:57 Actualitate | Internaţional


Big Brother
Foto: Wikimedia Commons
Peste 43.000 de școli din Rusia vor fi dotate cu un sistem de recunoaștere facială denumit „Orwell”, a anunțat marți cotidianul economic Vedomosti citat de The Moscow Times.

Platforma Orwell a companiei de stat Rusnano, este prezentată drept un sistem de monitorizare pe baza recunoașterii faciale și va fi integrată cu sistemul de recunoaștere dezvoltat de o altă companie rusească, NTechLab, parte a conglomeratului Rostec controlat de unul din apropiații lui Vladimir Putin.

Tehnologia va monitoriza mișcările copiilor pentru a le garanta siguranța și va identifica persoanele străine, afirmă Yevgeni Lapșev, un purtător de cuvânt al Rusnano.

Acesta a dat asigurări că bazele de date vor fi stocate local pentru a evita scurgerile de informații și că părinții și elevii nu vor fi adăugați în program fără acordul lor.

În viitor tehnologia ar putea fi folosită pentru a verifica prezența elevilor, monitoriza orele de lucru ale profesorilor și implementa învățarea la distanță, a mai declarat purtătorul de cuvânt.

Până acum „Orwell” a fost instalat în peste 1.600 de școli din 12 regiuni diferite ale Rusiei.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2669 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Lol (Marţi, 16 iunie 2020, 18:30)

    HP [utilizator]

    Such a fitting name.
  • 0 (6 voturi)    
    Foarte periculos sistemul... (Marţi, 16 iunie 2020, 18:50)

    Sparafucile [utilizator]

    Daca descopera accidental fantoma lui Lenin intr-o clasa, soptindu-le copiilor: INVATATI! INVATATI! INVATATI! ?
    • -4 (4 voturi)    
      In Romania #rezista! (Marţi, 16 iunie 2020, 19:57)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      In Romania, tinerii #rezista la indemnul leninist "Invatati, invatati, invatati!"

      Nicio concesie!
  • +6 (6 voturi)    
    Ironia.... (Marţi, 16 iunie 2020, 19:03)

    ggiiggii [utilizator]

    Orwell a fost un mare vizionar....cartile lui ar trebuii predate in orice scoala din lumea aceasta.
    Sa vada si sa inteleaga copii ce pot pati daca sunt pasivi civic, nu se implica, se "pisa" pe el de vot.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 16 iunie 2020, 22:06)

    John.Doe [utilizator]

    Nu stiu daca exista in istorie un nume mai ironic. Ii ca si cum in loc de Stateia Libertatii, ai o statuie cu Karl Marx dar esti tot capitalist.
  • -1 (3 voturi)    
    Orwel este . . . . (Marţi, 16 iunie 2020, 23:11)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . denumirea englezita a cuvantului rus Oriol, care tradus inseamna vultur!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce nume au ales (Miercuri, 17 iunie 2020, 7:00)

    MIKI@ [utilizator]

    Şi totul pentru siguranţa şi protecţia oamenilor. De la un timp autorităţile mai pot de grija noastră!