Unul din cei trei poliţişti complici la uciderea lui George Floyd, eliberat în schimbul unei cauțiuni de 750.000 de dolari

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 11 iunie 2020, 10:32 Actualitate | Internaţional


Funeralii George Floyd
Foto: Captura video Facebook
Unul din cei patru foşti poliţişti albi din Minneapolis acuzat în dosarul morţii afro-americanului George Floyd a depus cauţiunea de 750.000 de dolari şi a fost eliberat miercuri, scrie Reuters, citată de Agerpres.

Thomas Lane, în vârstă de 37 de ani, a fost pus în libertate din penitenciarul din comitatul Hennepin din statul Minnesota, arată documentele biroului şerifului. Lane este unul din cei trei presupuşi complici la uciderea lui Floyd, în vârstă de 46 de ani, de către fostul poliţist Derek Chauvin.

Chauvin a fost filmat în 25 mai ţinându-şi genunchiul pe gâtul lui Floyd timp de aproape nouă minute, până când acesta a decedat. Concediat ulterior din poliţia din Minneapolis alături de ceilalţi trei colegi participanţi la intervenţie, Chauvin nu a ţinut seama că suspectul de culoare pe care îl aresta, deja încătuşat şi culcat la pământ, s-a plâns de mai multe ori că nu poate respira.

Earl Gray, avocatul lui Lane, nu a răspuns apelurilor telefonice ale agenţiei Reuters, care încerca să obţină o reacţie la eliberarea pe cauţiune a clientului său, dar a declarat presei că acesta a încercat de fapt să îl ajute pe Floyd. Avocatul a comunicat ziarului Minneapolis Star-Tribune că pentru strângerea banilor pentru cauţiune s-a organizat o colectă de fonduri online, prin care se solicitau plăţi prin serviciul PayPal.

Chauvin rămâne în arest sub acuzaţia de omor. Cauţiunea pentru el a fost fixată de un judecător la 1,25 milioane de dolari. Foştii agenţi Tou Thao şi Alexander Kueng, ceilalţi doi presupuşi complici, ar trebui să depună pentru eliberare câte 750.000 de dolari, la fel ca şi Lane.

Conform practicii judiciare din Minnesota, acuzaţii nu trebuie să se declare vinovaţi sau nevinovaţi la audierile preliminare în instanţă. Următorul termen pentru Lang este 29 iunie, iar potrivit presei avocatul său intenţionează să depună o cerere de respingere a acuzaţiilor.

Moartea lui Floyd a fost urmată de proteste antirasiste, în unele cazuri violente şi însoţite de jafuri şi incendieri. Miercuri a fost a 16-a zi consecutivă în care au avut loc astfel de manifestații. Mulţi activişti au cerut interzicerea strangulării şi a altor metode de imobilizare utilizate de către poliţie. Forţele de ordine au fost criticate şi pentru intervenţiile dure împotriva protestatarilor din multe oraşe, cu gaze lacrimogene, petarde şi bastoane.

La Portland, în statul Oregon, peste 1000 de oameni au blocat miercuri traficul în centrul oraşului şi au cerut demisia primarului. La Portsmouth, în Virginia, demonstranţii au deteriorat un monument al Confederaţiei statelor din sud, care reamintea de războiul de secesiune din SUA din 1861-1865, în urma căruia a fost abolită sclavia în ciuda rezistenţei Sudului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1536 vizualizari

  • 0 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 11 iunie 2020, 10:41)

    [anonim]

    • -3 (7 voturi)    
      In parte ai primit raspunsul in articol ! (Joi, 11 iunie 2020, 11:37)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui

      Apoi si-o fi ipotecat pt a doua oara casa; o fi lichidat contul cu banii de facultate ai copiilor !

      PS. Desi am mai spus-o: sa-l lasi pe copil fara scoala e ca si cum l-ai impinge pe calea drogurilor marind riscul ca la un banal control de politie, un politist negru sa il impuste pt ca l-a atacat tocmai copilul fostului sau coleg ! :((
    • +2 (2 voturi)    
      Se plateste doar 10%.... (Joi, 11 iunie 2020, 12:06)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui

      Adica 75.000 pentru a inu sta in arest
  • +7 (13 voturi)    
    politisti albi? (Joi, 11 iunie 2020, 10:45)

    Andrei__ [utilizator]

    Vedeti ca din cei "patru politisti albi", doar doi erau albi de fapt. Dar presa trece cu vederea partea asta. Si vad ca si redactia HN nu-si verifica sursele, doar traduce stiri din engleza in romana.
    • +1 (5 voturi)    
      Toata lumea omoara pe toata lumea.... (Joi, 11 iunie 2020, 12:10)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui Andrei__

      E simplu.....albi omoara albi, negri, galbeni, maronii...la fel cum negri omoara negri, albi, galbeni, maronii....etc.
      Toata lumea omoara pe toata lumea.
      Mii de copii mor de foame sau razboi in alte colturi ale lumii...dar nu vad proteste pentru aceste fapte, nu vad luari de pozitii....
      Regimuri totalitare....omoara zeci de milioane pentru "revolutii culturale"...dar nu vad luari de pozitii si proteste.
      Zeci de mii de oameni nevinovati sunt ucisi in fiecare zi....dar nu vad proteste si statuii distruse, filme interzise....
  • +6 (10 voturi)    
    Tou Thao şi Alexander Kueng (Joi, 11 iunie 2020, 10:47)

    Arianrhod [utilizator]

    Sigur astia sunt politisti albi?
  • +1 (5 voturi)    
    parca (Joi, 11 iunie 2020, 11:35)

    martel55 [utilizator]

    nu erau toti 4 albi, ba din contra... care e fake news pana la urma, stirea aia sua stirea asta?
  • +3 (7 voturi)    
    O parte din stire induce in eroare cititorii (Joi, 11 iunie 2020, 11:36)

    animatron [utilizator]

    Dintre cei 4 politisti implicati in incidentul care a dus la moartea afro-americanului Floyd, doar 2 sunt "albi" (intre care unul a fost acuzat de procuror de "omor din culpa").

    E o manipulare grosolana pentru ca nici o alta "rasa" sa nu fie cumva implicata in scandal si "vina" (inca nedovedita in instanta) sa revina "doar albilor" !

    A doua eroare e una de natura judiciara, utilizarea termenului "ucidere" e una vadit intentionata si strict falsa, pt ca fix de aia se face un proces pentru ca ceea ce s-a intamplat sa fie judecat ca "ucidere" sau altceva.

    Aparent, sentinta e deja pronuntata in presa stangista, de fapt asa se face sistematic, se arunca cu acuzatii, se pune si un verdict "popular" (nu conteaza ca nu sunt intrebati cetatenii, ci doar grupari de militanti) si apoi se fac presiuni asupra magistratilor.

    Si daca juriul si instanta vor decide ca politistul nu a vea nici o intentie "criminala", ca nu era "rasist", ca a fost un accident din cauza unei proceduri de arestare gresit aplicate?

    "Omor din culpa" inseamna "fara vinovatie", a fost o greseala, o eroare de intensitate a metodei, e ceea ce se intampla cand provocati diverse incidente/accidente fara sa aveti vreo intentie si fara sa fi incalcat vreo lege !

    S-au strans multi bani prin colecta online pt a-l ajuta pe politist, exista reactii la agitatia unei minoritati politizate si aceste reactii sunt inca subestimate (de aceea surprinde pe unii ca s-au donat sute de mii pt politisti).
    • 0 (2 voturi)    
      Pacat de restul comenntului care pierde (Joi, 11 iunie 2020, 12:56)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      din cauza sofismului cu uciderea care inseamna intentie si atat, in vreme ce omorul presupune si culpa ! :((
  • -1 (1 vot)