Dicționarul Merriam-Webster va modifica definiția rasismului la cererea unei femei din Missouri

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 11 iunie 2020, 10:23 Actualitate | Internaţional


Dictionarul Merriam-Webster
Foto: Tim Boyle / AFP / Profimedia Images
Kennedy Mitchum nu se aștepta la prea multe când le-a trimis un email celor de la Merriam-Webster luna trecută dar a ținut să le spună că ea crede că definiția lor a rasismului este nepotrivită, relatează CNN.

Așa că a fost surprinsă când un editor i-a răspuns și cu atât mai surprinsă când compania a fost de acord să își actualizeze explicația.

„A tot trebuit să le spun că definiția lor nu este reprezentativă pentru ceea ce se întâmplă în mod real în lume”, a relatat femeia din Missouri pentru CNN, precizând că „modul în care rasismul se manifestă în viața reală nu ține doar de prejudecăți ci de rasismul sistemic cu care se confruntă mulți americani de culoare”.

Prima definiție a celor de la Merriam-Webster pentru rasism este că acesta ar fi „o credință că rasa este principalul determinant al trăsăturilor și capacităților umane și că diferențele rasiale produc o superioritate inerentă a unei anumite rase”.

Mitchum a povestit că a trimis un email companiei joi seara și că a primit un răspuns de la editorul Alex Chambers dimineața următoare. După câteva mesaje schimbate între cei doi, Chambers a fost de acord că explicația trebuie actualizată și că o nouă definiție este în curs de elaborare.

„Revizuirea nu ar fi fost făcută fără persistența dumneavoastră în a ne contacta cu privire la această problemă”, a scris Chambers într-un email în care a mai precizat că „vă mulțumim sincer că ne-ați scris în mod repetat și ne cerem scuze pentru răul și ofensa pe care le-am cauzat fiindcă nu am luat măsuri asupra acestui subiect mai devreme”.

Peter Sokolowski, un editor la Merriam-Webster a declarat pentru CNN că dicționarul definește rasismul și ca „o doctrină sau un program politic bazat pe prezumții rasiste și concepute pentru a-i pune în practică principiile” sau „un sistem politic sau social fondat pe rasism ”, explicații care ar acoperi conceptul de rasism sistemic și oprimare.

„Cred că putem exprima aceste lucruri într-un mod mai clar pentru a aduce și ideea de structură de putere asimetrică în limbajul definiției, dar ea este acolo”, a declarat Sokolowski.

Acesta afirmă că definițiile dicționarului au fost în mod tradițional scurte, fiindcă trebuiau să cuprindă un anumit număr de cuvinte în edițiile print însă nu mai este cazul întrucât în ziua de azi foarte mulți oameni folosesc dicționarul în forma online.

Potrivit lui Sokolowski dicționarul își actualizează definițiile de două-trei ori pe an pentru a fi cât mai la curent posibil așa că noua formulare va fi probabil gata până la următoarea actualizare.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2339 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Puteti schimba 1000 de definitii... (Joi, 11 iunie 2020, 10:29)

    ggiiggii [utilizator]

    Prostia si ignoranta raman eterne
  • +11 (15 voturi)    
    Bine ati (re)venit in comunism (Joi, 11 iunie 2020, 10:32)

    braindamage12 [anonim]

    Razboiul este pace. Libertatea e sclavie. Ignoranta e putere.
    • +8 (12 voturi)    
      Din toti astia iesiti la proteste si jaf... (Joi, 11 iunie 2020, 11:33)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui braindamage12

      Cati crezi ca au citit o carte in viata lor....da sa o mai si inteleaga.
      Ca sa nu mai zic de "George Orwell‎-1984".....
      Majoritate sunt spalati pe creier-trecuti prin viata fara sa inteleaga prea multe, cretinizati de internet si TV.
      Ce experienta de viata sa le ceri...daca pana la 20-25 de ani au stat inchisi in casa, sustinuti financiar de parinti, fara sa stie ce inseamna relatiile sociale si viata in general.
      Normal...lumea evouleaza....doar ca in acest caz, umanitatea involueaza, se indobitoceste
    • +6 (8 voturi)    
      Ne indreptam spre o societate totalitara "globala" (Joi, 11 iunie 2020, 12:11)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui braindamage12

      Parea absurda descrierea acelei societati orwelliene in care oamenilor li se explica ca a duce un razboi impotriva celor care nu gandesc "cum trebuie" inseamna "pace"..

      ca a avea "prea multa" libertate e o forma de "sclavie" (va spunem noi ce trebuie sa ganditi, sa vorbiti)..

      ca a cenzura si rescrie Istoria, a ignora din trecut ceea ce nu e convenabil ideologic, e o modalitate de "empowerment", e putere.

      Razboiul (impotriva rasismului, pentru justitie sociala, contra lui Trump, pt freebike si eliberarea gainilor din cotete, orice vreti) e pace.

      Libertatea (de a te exprima liber pe un subiect, de a face arta necenzurata de "PC", de a alege un mod de viata "traditional", de a nu fi discriminat daca esti "alb") este sclavie.

      Ignoranta (in ce priveste personalitati, evenimente, obiceiuri, traditii, carti, opere de arta, care au legatura cu idei considerate de unii drept "rasiste") e putere.

      Si sa nu uitam de "Ministerul Adevarului", altceva care mi se parea improbabil in Occident si care acum e pe cale sa fie institutionalizat de retele sociale prin cenzura privata directa si nefiltrata de lege/tribunale.
      • +3 (3 voturi)    
        1984....parca nu este chiar asa de absurd (Joi, 11 iunie 2020, 13:50)

        ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        pana la urma...la fel cum si ferma animalelor a nimerit problema la fix...
  • +9 (17 voturi)    
    Probabil vor modifica (Joi, 11 iunie 2020, 10:33)

    feroviarul123 [utilizator]

    Sa fie clar ca doar albii pot fi rasiști și ca negrii sunt de fapt cei mai buni , ca rasa lor a construit totul pe lumea asta etc.
  • +5 (9 voturi)    
    definitie circulara (Joi, 11 iunie 2020, 10:34)

    Ademordna [utilizator]

    Deci acum rasismul se bazeaza pe prezumții rasiste?
    Si alea ce sunt? Nu cumva se bazeaza pe rasism? Iar ala ce e?
    E pacat ca un concept atat de relevant in zilele noastre (si pentru ultimele sute de ani) are o noua definitie circulara si idioata.
  • +11 (13 voturi)    
    In lumea civilizata, sigurul rasism sistemic (Joi, 11 iunie 2020, 10:42)

    JustinHS [utilizator]

    este rasismul impotriva albilor, inoculat permanent in Dictatura stangista din pseudo-educatie, pseudo-cultura si mass-media! Si la nivel ideologic, dar si practic, de exemplu puncte speciale pentru negri doar pentru ca-s negri, la admiterea in universitatile americane, sau promovarile pe functii, peste tot, in Dictatura progresista!
  • +4 (6 voturi)    
    De scos paragraful al șaselea sau de tradus. (Joi, 11 iunie 2020, 11:02)

    Guvid19 [utilizator]

    „Mitchum said she sent her email on a Thursday night and got a reply from editor Alex Chambers the next morning.”
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Joi, 11 iunie 2020, 12:32)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Guvid19

      interesant ca aia a scris noaptea si ala dimineata la prima ora era cu scuzele. Povestea Soljenitzan cum stergea pe jos cu colonei vechi din unitatea lui de artilerie cate unul care era locotenent sau capitan dar avea stelele de politruc pe mansete. Se chema "functia bate gradul"
  • +2 (6 voturi)    
    Cred ca cea mai tare gluma despre rasism (Joi, 11 iunie 2020, 11:54)

    Susufler0 [utilizator]

    este o replica din Greu de ucis II, pe care politistul negru i-o adreseaza politistului alb (interpretat de Bruce Willis) in vreme ce se indreapta spre iesirea din aeroport trecand de niste turchineti supravegheati un angajat alb : "Ce se intampla ? Ne-ati furat si slujba asta care era a noastra dintotdeauna" ?!

    PS. Doamna Pelosi are mult de lucru 1 Nu cred ca o sa-i ajunga nici urmatorul mandat ! :)))))
    • +1 (3 voturi)    
      Erata : Se va citi "turnicheti" in loc de (Joi, 11 iunie 2020, 12:59)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      "turchineti".
  • 0 (2 voturi)    
    Rasism (Joi, 11 iunie 2020, 13:11)

    Setalcott [utilizator]

    "One of those symbols you have embraced and you refuse to deconstruct" - Curtis Yarvin
  • +3 (3 voturi)    
    Noua sa ni se spuna concret... (Joi, 11 iunie 2020, 13:45)

    Sparafucile [utilizator]

    In urma schimbarii definitiei cu pricina vor mai avea voie actori albi sa joace in filme la Hollywood?

    N-as fi crezut ca voi trai aceste vremuri in care rasa alba sa-si toarne atita cenusa-n cap din pricina unor COATE GOALE.
  • +1 (1 vot)    
    Sa dedice termenului (Joi, 11 iunie 2020, 14:15)

    billy34 [utilizator]

    un intreg volum si sa renunte la toate celelalte cuvinte...