VIDEO Proteste SUA: Bărbat împușcat de către un individ înarmat care a încercat să intre cu mașina în mulțime

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 8 iunie 2020, 11:06 Actualitate | Internaţional


Incident Seattle
Foto: Captura video
Un bărbat în vârstă de 27 de ani care demonstra în apropierea Capitoliului din Seattle a fost împușcat de către un individ înarmat care a intrat cu mașina în mulțime, relatează The Seattle Times.

Victima a fost transportată la Centrul Medical Harborvew, unde se află în condiție stabilă iar bărbatul înarmat a fost reținut.

Incidentul a avut loc în apropierea Capitoliului (Capitol Hill) din Seattle unde demonstranții s-au adunat în mod repetat în ultima săptămână pentru a protesta împotriva violenței poliției și uciderii lui George Floyd.

Aparent incidentul s-a întâmplat în timp ce bărbatul înarmat se afla încă în mașina sa. Îmbrăcat în blugi albaștri, pulover negru și o șapcă de baseball, acesta a ieșit din mașină cu arma în mână, a intrat printre demonstranți și s-a îndreptat înspre o linie a poliției de unde a fost reținut.



Victima se afla în apropiere când mașina neagră a intrat pe stradă îndreptându-se către sutele de protestatari. În timp ce autovehiculul se apropia de mulțime unii protestatari au fugit în dreptul mașinii încercând să o încetinească și să îi blocheze calea cu un panou metalic luat dintr-o baricadă a poliției.

Bărbatul împușcat pare să fi fost lovit de glonț după ce a băgat mâna pe geamul mașinii. Acesta s-a împleticit și a căzut la pământ după care șoferul a ieșit din mașină. Victima a fost ajutată inițial de către protestatari până când medicii voluntari au ajuns la locul incidentului și l-au adus la o ambulanță.

„Am auzit împușcătura detonând la mine în braț. Tot ce am încercat să fac a fost să îi protejez pe oamenii de acolo”, a declarat bărbatul rănit.

Primarul orașului Seattle, Jenny Durkan, și șeful poliției și-au cerut scuze în cadrul unei conferințe de presă pentru momentele în care ofițerii nu au reușit să aplaneze momentele tensionate, au folosit forță disproporționată împotriva demonstranților și au folosit arme neletale prea rapid.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8825 vizualizari

  • +12 (26 voturi)    
    bai, bai, bai... (Luni, 8 iunie 2020, 11:28)

    ..13 [utilizator]

    Cum Dreac a ajuns masina aia acolo - politisti - era sa scriu jandarmeristi - unul langa altul si vine gogu ala cu masina si vrea sa treaca prin multime...Ciudat rau de tot

    Interesant ca i-a luat ceva timp pana a inteles ca este mai bine sa mearga la polisti si spre sfarsit a bagat oarece viteza ca ori mai trage si mai omorea oamenii ori oamenii il linsau...

    Cine a gresit?
    Politia - nebagare de seama??? - si individul - care pare rational dar totusi de ce ai intrat cu masina acolo???
    • -11 (23 voturi)    
      In California, Oregon si Washington, Politia (Luni, 8 iunie 2020, 12:30)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      ii lasa liberi pe anarhistii de stanga.
    • +3 (5 voturi)    
      Exact (Luni, 8 iunie 2020, 17:52)

      palos [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Mitingul era vizibil, nu avea ce sa caute acolo accelerand spre multime. Oamenii au avut o reactie normala de autoaparare.
  • -7 (29 voturi)    
    Pare a fi legitima aparare (Luni, 8 iunie 2020, 11:32)

    feroviarul123 [utilizator]

    Șoferul probabil locuiește prin zona și a încercat sa iasă de acolo și ăștia au sărit pe el. Se vad fluturași în ștergătoare deci de-abia plecase de unde parcase. Filmarea este foarte scurta și nu arata partea unde cică a intrat în mulțime. O sa fie foarte greu de demonstrat ca avea intenția sa facă rău. Ca l-a împuscat pe ala : legitima apărare. Asta e America: toată lumea are pistol. Si de frica îl folosesc. "Tot ce am încercat să fac a fost să îi protejez pe oamenii de acolo”, a declarat bărbatul rănit." Nu era nici un pericol, mașina era oprita. Nu știu daca Stand your ground se aplica in Seatlle dar dupa cum s-a predat la politie cred ca da. vedem update-uri.
    • +7 (15 voturi)    
      Avea 2 incarcatoare lipite unul de altul (Luni, 8 iunie 2020, 16:02)

      nisetru [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Ca orice om normal care pleaca la cumparaturi si baga viteza in multimea adunata care se auzea si vedea de la o posta.
      • 0 (12 voturi)    
        Tu la ce uiti mosule ? (Luni, 8 iunie 2020, 16:51)

        feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui nisetru

        La știrile rusești? Unde ai vazut tu ca a lovit pe cineva? Mai lasă băutura moșule ca faci ciroza.
        • +3 (9 voturi)    
          N-a lovit pentru ca fost oprit (Luni, 8 iunie 2020, 17:44)

          palos [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

          Tu stii ca tentativa de crima se pedepseste?
          • 0 (4 voturi)    
            wow, esti mebru in Baroul american? (Luni, 8 iunie 2020, 20:13)

            feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui palos

            Cum demonstrezi ca a avut intenție? ca știi s-ar putea ca împuscatul sa aibă cazier si șoferul sa fie curat cu nevasta și doi copii și o suta de prieteni care sa depună mărturie ca e un membru de baza al societății. Ca nimeni de la protest nu o sa vina sa depună mărturie ca a fost la un protest ilegal. Asa ca DA ( adică procuratura pentru cei care nu au fost în US) o sa renunțe la acuzații. Sau șoferul este un membru al familiei Gambino si la fel o sa scape.
          • -1 (3 voturi)    
            de-aia nu am eu masina (Luni, 8 iunie 2020, 21:58)

            natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui palos

            o las in parcare si da unul cu capu de ea
            crima cu premeditare scrie pe mine
  • +18 (28 voturi)    
    spook (Luni, 8 iunie 2020, 11:43)

    Ademordna [utilizator]

    Tipul are antrenament.
    In ciuda situatiei tensionate in care tocmai fusese implicat, isi pastreaza calmul, isi ascunde arma si se amesteca eficient printre protestatari incercand si reusind sa ajunga la linia de politisti inainte ca cei care il urmareau sa-l prinda.
    Jason Bourne much?
    Asa ca nu cred ca o sa-l bage colegii lui in puscarie, desi merita.
    • +3 (7 voturi)    
      Sange rece sau psihopatie? (Luni, 8 iunie 2020, 17:50)

      palos [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      Multi criminali nu au remuscari sunt psihopati care comit cele mai oribile crime fara sentimentul vinovatiei.
  • -7 (39 voturi)    
    Mie mi se pare ca "victima" a fost de fapt agresor (Luni, 8 iunie 2020, 11:52)

    CezarN [utilizator]

    Cu ce drept au oprit protestatarii mașina?
    Cu ce drept "victima" a băgat mana pe geamul mașinii și cu ce intenție? Avand in vedere violentele generate de protest in zilele precedente, soferul avea tot dreptul sa presupuna ce este mai rau referitor la intentiile protestatarilor care il agresau ILEGAL (adica faceau exact ceea ce ei insisi -protestatarii- reclama ca politia ar facut)
    Daca protestatarii vor ca drepturile lor sa fie respectate, șoferul nu are și el dreptul de a-și apăra drepturile și proprietatea?
    • +6 (14 voturi)    
      Charlottesville (Luni, 8 iunie 2020, 16:03)

      nisetru [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Acolo din pacate nu a putut fi oprit din "legitima aparare".
  • -6 (38 voturi)    
    usurel (Luni, 8 iunie 2020, 11:57)

    srpc [utilizator]

    din cate vad, omul cu masina voia sa treaca, dar l-au oprit derbedeii violenti; cel impuscat voise sa-l agreseze pe sofer, care s-a aparat; cale lunga pana la mistificarile voastre
    • +5 (15 voturi)    
      Mda (Luni, 8 iunie 2020, 16:06)

      nisetru [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      "Pasnicul" cu arma automata avrut sa dea cu bolidul peste oameni si niste "agresori" rai nu l-au lasat. Violenta unora nu are limite...
      • +1 (1 vot)    
        bolidul cred ca avea si cutie automata (Luni, 8 iunie 2020, 22:08)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui nisetru

        era un fel de masina automata de scris si tiparit dolari, cum au gasit minerii la PNT in 90
  • +9 (37 voturi)    
    Ce a incercat sa faca? (Luni, 8 iunie 2020, 11:58)

    tarsic [utilizator]

    Era inarmat si s-a indreptat cu viteza spre multime. Cel care a incercat sa-l opreasca a fost impuscat in brat.

    https://twitter.com/alexsalvinews/status/1269845323343491072
    • -9 (23 voturi)    
      Tot legitima aparare. (Luni, 8 iunie 2020, 13:49)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui tarsic

      1. Atâta vreme cat nu a lovit pe nimeni e foarte greu sa spui ca a intrat cu mașina în mulțime.
      2. Pașnicii protestatari au sărit pe el , aici se vede ca au aruncat cu diverse chestii in mașină si împușcatul încerca sa-l lovească sau sa-l scoată din mașina. Au mai linsat asa soferi care au ajuns întâmplator in raza lor de acțiune.
      3. se vede ce curajoșii erau când erau 100 contra unul, cum a ieșit cu pistolul în mana au tulit-o ca șobolanii comportament tipic de turma.
      4. Protestele nu au nici un scop practic. Ele sunt susținute doar de ura blm împotriva albilor.
      5. Sa speram ca e doar un incident izolat și nu o sa vedem un nou război civil. sau un nou Detroit 67 sau LA 1992.
      • +4 (12 voturi)    
        Sigur ca da (Luni, 8 iunie 2020, 16:08)

        nisetru [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        Trebuiau sa se lase omorati de "legitima aparare", ca la Charlottesville.
        • -3 (11 voturi)    
          Suferi mosule (Luni, 8 iunie 2020, 16:48)

          feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui nisetru

          Nu a lovit pe nimeni. Omul mergea la treaba lui si au sărit blm-istii pe el. Omul s-a aparat. Sau probabil crezi ca poți sa oprești o mașină agățându-te de ea? Nici un Tico nu ești in stare sa oprești. 10 insi de-abia au împins-o cu motorul oprit și scoasa din viteza. Mașinile americane sunt mai mari decât alea europene ca ei au străzi foarte mari( având orașe făcute mai târziu când deja existau trăsuri și alte alea) Daca chiar vroia sa-i spulbere apasă pe accelerație și nu-l oprea nimeni, nici papagalul ala cu gardul lui . De ce nu ieșiți sa demonstrați mai pentru blm?
          • +4 (10 voturi)    
            Incorect (Luni, 8 iunie 2020, 17:47)

            palos [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

            Se vedea din capul strazii ca strada e blocata, nu era nici o iesire pe acolo, pur si simplu a calcat pedala pana cineva s-a agatat de masina si a evitat tragedia
            • +1 (3 voturi)    
              repet (Luni, 8 iunie 2020, 20:39)

              feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui palos

              nu poți oprii o mașină agățându-te de ea. Daca tu crezi ne întâlnim și îți arat ca nu ești în stare sa oprești un Tico. Chiar daca ești Arnold în tinerețe.
  • +16 (24 voturi)    
    Dileala (Luni, 8 iunie 2020, 12:12)

    mitg [utilizator]

    Tara aia scapa de sub control. Zici ca vedem ucraina in 2013-14, nu SUA ...
  • -7 (29 voturi)    
    ati uitat un mic amanunt in stire.... (Luni, 8 iunie 2020, 12:37)

    Crup [utilizator]

    Ati uitat ca tipul asta a fost atacat, atat el cat si masina lui....
    Dar cum era alb, era absolut ok sa fie atacat! Chiar trebui sa fie atacat fiindca e alb. Orice altceva as spune s-ar numi ca sunt rasist! :))))))))
    A innebunit lumea!
    • -6 (10 voturi)    
      Reluare (Luni, 8 iunie 2020, 13:53)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Un nou incident gen James Fields.
  • +12 (26 voturi)    
    Vestul salbatic (Luni, 8 iunie 2020, 12:51)

    holinessdani [utilizator]

    Interesant, deci de la astia luam noi lectii despre statul de drept si democratie?
    Dar ambasada ce zice?
    Sau au pareri numai despre ce sa intampla la altii, ei fiind minunati si perfecti binenteles!
  • +8 (14 voturi)    
    alb inarmat, intra in multime, impusca negru (Luni, 8 iunie 2020, 15:00)

    4real [utilizator]

    nu, nu e rasism, e Antifa, Soros
    • +7 (11 voturi)    
      Cum altfel? (Luni, 8 iunie 2020, 17:48)

      palos [utilizator] i-a raspuns lui 4real

      Neomarxistii ca de obicei, victima e de vina. Din capul unora nu o sa scoti niciodata rasismul
      • +1 (1 vot)