Fața de culoare și steagul SUA arzând deasupra unei lumânări - Banksy și lucrarea inspirată de moartea lui George Floyd

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 iunie 2020, 16:47 Actualitate | Internaţional


Banksy
Foto: Captura Twitter
Artistul stradal britanic Banksy a reacționat pe social media la moartea lui George Floyd scriind că sistemul înregistrează un eșec în ceea ce privește persoanele de culoare, alături de o nouă lucrare a sa care reprezintă o față de culoare și steagul SUA arzând la flacăra unei lumânări aprinse.

”La început m-am gândit că pur și simplu ar trebui să tac și să ascult persoanele de culoare cu privire la problemă. De ce ar trebui să fac asta? Nu este problema lor, este a mea”, a scris artistul, potrivit BBC.

Acesta a adăugat că ”oamenii de culoare sunt pierduți de sistem. De sistemul alb. Ca o conductă stricată care inundă apartamentul oamenilor care locuiesc dedesubt. Sistemul defectuos le face viața mizeră, dar nu e treaba lor să o repare. Ei nu pot - nimeni nu îi va lăsa în apartamentele de sus”.

Postarea e însoțită de o lucrare de artă care arată un steag american arzând.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7497 vizualizari

  • -6 (32 voturi)    
    Rahat ! (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 17:32)

    danmarian [utilizator]

    O banda - de culoare ! - a asasinat un om de culoare in varsta de 74 de ani care le-a cerut sa opresca jaful la un magazin de bijuterii ! Dar pentru acesta num este NICI UN PROTEST - Sau continuarea JAFURILOR este protestul coloratilor jefuitori si vandalizatori ? Mai mare scarba ! Iar nenorocitul Floyd, care a fost TOT asasinat era un drogat, iesit de curand din puscarie pentru talharie si incercand sa cumpere tigari cu bani falsi ! Deci .... Toata stima si mandria !
  • -8 (26 voturi)    
    who cares? (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 17:37)

    feroviarul123 [utilizator]

    Cui ii pasa de părerea unui zugrav? Asa zisa arta este doar o producție media gen Brcali sau paris hilton care sunt faimoși pentru ca sunt plini de bani și-și plătesc aparițiile la televizor. si acest asa zis artist este de fapt o companie care știe foarte bine sa vândă și mai ales sa se vândă.
  • -4 (26 voturi)    
    Persoana de culoare era om. (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 18:07)

    asavreau [utilizator]

    Se continuă discriminarea în media şi sunt acuzaţi alţii că fac discriminare.Cel care a murit urmare a acţiunii poliţiei era om.A fost încătuşat pentru-că a făcut o infracţiune.De ce se provoacă o avalanşă de furie pentru apărarea unui infractor?
    • +3 (9 voturi)    
      Frumoasa incercare (Duminică, 7 iunie 2020, 13:53)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      de-a baga sub pres esenta: ACTIUNEA VIOLENTA CAUZATOARE DE MOARTE a politiei. Intr-adevar, a fost un om, care a fost executat, fara sa aiba parte de un proces. Suspectat ca ar fi platit cu bancnote false, trebuia doar retinut si interogat. A fost vinovat, nu a fost vinovat- acum nu vom mai sti niciodata. Orice om ar trebui tratat ca nevinovat pana la o condamnare definitiva.
      Accidental, a fost un afro-american. Daca in SUA nu ar exista tensiuni rasiale acutizate, in crestere, scandalul ar fi fost canalizat in alta directie. Dar in conjunctura actuala, a fost doar picatura care a umplut paharul.
  • -3 (27 voturi)    
    O intrebare! (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 18:11)

    ber [utilizator]

    Oare cati dintre participantii la aceste proteste "asa zis pasnice" sunt persoane care stiu sa faca ceva, care au facut ceva util la viata lor. Zic: UTIL! Cati dintre ei sunt doar taietori de frunze, care profita de abundenta dintr-o societate in care poti obtine bunuri din mici expediente^
  • -10 (20 voturi)    
    Încântare ! (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 19:24)

    asavreau [utilizator]

    Unii sunt încântaţi de nebunia unora.Nu realizează ce viaţă ar avea dacă situaţia ar fi reală !
  • +6 (24 voturi)    
    Banksy e genial (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 20:47)

    delco [utilizator]

    Rasismul care distruge visul american.
    • -1 (7 voturi)    
      Tu știi ce-i aceia „geniu”??? (Duminică, 7 iunie 2020, 12:19)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui delco

      Ai habar ce înseamnă???
  • +1 (1 vot)    
    candva (Marţi, 9 iunie 2020, 10:12)

    hanu [utilizator]

    banksy chiar prelua cauze demne, chiar era cumva edgy. Astazi a ajuns un biet bellend manipulat de establishment. Nu esti un rebel cand preiei discursul mainstream...esti o simpla goarna.