Polonia: Manager IKEA cercetat penal pentru concedierea unui angajat din cauza unor comentarii împotriva homosexualilor

de S.J.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 mai 2020, 18:48 Actualitate | Internaţional


Magazin Ikea
Foto: IKEA
Procurorii polonezi au început cercetarea penală pentru discriminare religioasă împotriva unui manager IKEA care a concediat un angajat după ce acesta a calificat homosexualitatea drept „o abominație” pe website-ul intern al companiei, relatează NBC News.

Angajatul magazinului IKEA din Cracovia a fost concediat anul trecut după ce a postat pe rețeaua intranet a companiei citate din Biblie care făceau referire la homosexualitate și a refuzat să își șteargă comentariile, a declarat un purtător de cuvânt al procuraturii locale.

IKEA a anunțat că speră în rezolvarea rapidă a cazului.

„Ca angajator vom oferi tot ajutorul și sprijinul salariatului nostru”, a declarat un purtător al Ingka Group care deține majoritatea magazinelor IKEA, inclusiv cele din Polonia.

La momentul concedierii angajatului ministrul Justiției polonez Zbigniew Ziobro a afirmat despre caz că este un exemplu de folosire „a violenței legale și economice împotriva celor care nu împărtășesc valorile activiștilor homosexuali”.

Procuratura din Cracovia a afirmat că drepturile angajatului ar fi putut fi încălcate datorită convingerilor sale religioase.

Dacă va fi condamnat ofițerul pentru resurse umane care a concediat angajatul ar putea fi sancționat cu o amendă sau până la doi ani în închisoare.

Compania IKEA face la rândul său obiectul unui proces civil după ce a fost acționată în instanță pentru concediere abuzivă de către fostul angajat.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5747 vizualizari

  • +17 (81 voturi)    
    sper (Sâmbătă, 30 mai 2020, 18:59)

    cristi_an [utilizator]

    ca managerul sa fie achitat iar ratatul ala sa nu mai fie angajat in veci.. o abominatie e el
    • -18 (80 voturi)    
      Iata si activistii ratati (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:13)

      Nickson [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      s-au trezit. Te simti util societatii cand scrii asemenea postari? Nu ai incercat sa practici vreo meserie, sa studiezi?
      • +10 (38 voturi)    
        util societății ? (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:40)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Nickson

        Ce e aia, mai concret ?
        • -18 (38 voturi)    
          adica sa si vada de viata (Sâmbătă, 30 mai 2020, 22:02)

          TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

          Fara sa faca propaganda pro gay
        • -11 (11 voturi)    
          Asta se invata la scoala (Duminică, 31 mai 2020, 11:54)

          Nickson [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

          si in familie. Stii ce inseamna aceste cuvinte?
          • 0 (2 voturi)    
            lol (Duminică, 31 mai 2020, 21:50)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui Nickson

            Societatea e in continua schimbare, iar ideile de acum 50 de ani pe care inca le urmezi nu-si mai au locul in societatea de astazi.
            Ce faci tu in dormitor nu are nici un efect asupra mea....deci de ce as avea o problema cu tine?
            Sau cum esti tu ca homosexual impotriva mea, de trebuie automat sa fiu si eu impotriva ta?

            P.S. Ai fantezii sexuale cu doua femei in pat? Ei...asta nu ar merge daca amandoua ar fi 100% straight...intelegi, nu?
    • -9 (53 voturi)    
      faci (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:36)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      parte din oamenii care considera homosexualitatea ceva cu ce sa te mandresti? Nu sunt de parere ca trebuie sa omoram homosexualii dar nici nu mi se pare decent sa vedem atatea parade gay in toate orasele lumii in care sunt indivizi imbracati extrem de sumar si se saruta in fata copiilor de 10-15 ani...
      Nu mi se pare decent....
      • +6 (24 voturi)    
        ce parade (Sâmbătă, 30 mai 2020, 22:26)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        Paradele alea sunt rare.
        E bine că nu ești de acord cu omorârea gheilor, e foarte progresist din partea ta, mă emoționezi, gata cu favorurile
        La partea cu sărutatul în public, este indecent, sunt de acord. Bine, între heterosexuali nu e indecent
      • +9 (21 voturi)    
        Dar carnavalul de la Rio ti se pare decent? (Sâmbătă, 30 mai 2020, 23:05)

        fanache [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        Sau tu ai ceva doar cu gay-ii?
        • -5 (7 voturi)    
          titlu (Duminică, 31 mai 2020, 16:49)

          Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui fanache

          nu mi se pare scarbos ca un sot/sotie sa se sarute in public, e perfect normal, pe cand daca fac acest lucru 2 parbati e cam scarbos sincer... Si nu este nici prea educativ pt copii care vad acest lucru!
          Hai sa punem 10 000 de gay pe o insula si sa vedem daca pot perpetua specia umana?!
          • -1 (1 vot)    
            dar 2 femei ? (Luni, 1 iunie 2020, 9:19)

            zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

            e tot indecent in spații publice ? În privat ?
            • 0 (0 voturi)    
              da (Luni, 8 iunie 2020, 22:50)

              Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

              tot indecent 2 femei exact la fel ca 2 barbati sa se sarute in public!
    • +15 (37 voturi)    
      De acord! (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:37)

      Sar Castic [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Sper sa fim mai toleranati.
    • -10 (52 voturi)    
      In cazul in care nu stiai.... (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:53)

      filosoful.roman [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Sunt legi in Europa care (inca) protejeaza libertatea religioasa, asa ca ceea ce spui tu este ceva contrar democratiei, aceeasi democratie care v-a dat drepturi (tie sau celor pe care ii sustii) sa va practicati anormalitatile si sa aveti chiar si parade anuale care sunt contrare nu doar normalitatii dar si bunului simt.

      Daca angajatul crestin a fost intr-adevar concediat pentru acea postare, inseamna ca cel care l-a demis e un ateu LGBT-st de cea mai joasa speta, un mic tiran care vrea ca gandirea lui sa fie acceptata de toti.
      • +7 (19 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 30 mai 2020, 22:23)

        [anonim] i-a raspuns lui filosoful.roman

      • +6 (24 voturi)    
        Iesi din Evil Mediu (Sâmbătă, 30 mai 2020, 23:11)

        fanache [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

        Doar habotnicii considera homosexualitatea ceva anormal. Stiinta spune ca unii oamenii asa se nasc si nu trebuie condamnati pentru asta. E ca si cum judeci pe cineva pentru ca e blond sau negru.

        Libertatea religioasa nu presupune discriminarea homosexualilor. Habotnicii sa-si tina prejudecatile pentru ei, nu sa le impuna societatii.

        Societataea garanteaza libertatea religioasa doar pana la limita la care aceasta nu afecteaza drepturile altora. Iar aici libertatea religioasa inseamna de fapt discriminarea homosexualilor.

        De ce crestinii nu ajuta saracii, ingrijesc de bolnavi, planteaza un copac? De ce singura lor grija e cum sa faca rau altora?
  • +13 (55 voturi)    
    mulți homofobi pe Hotnews (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:40)

    zavalitaa [utilizator]

    După plusuri și minusurile la comentarii
    • +8 (30 voturi)    
      deci.. da (Sâmbătă, 30 mai 2020, 22:20)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

      Cam am dreptate :)
  • -9 (47 voturi)    
    Politically correctenss (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:56)

    Vaka [utilizator]

    Kicks back

    E cazul sa guste si "minoritatile" din licoarea pe care le-au tot servit-o altora: discriminarea.
    • +8 (20 voturi)    
      minoritățile n-au servit nimic (Sâmbătă, 30 mai 2020, 22:22)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

      altora, ele se încăpățânează să nu dispară, sfidează prin simpla existență
    • +5 (21 voturi)    
      Cum anume te dicrimineaza ei? (Sâmbătă, 30 mai 2020, 23:13)

      fanache [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

      Ti-au interzis sa te casatoresti? Ti-au interzis sa adopti un copil? Ti-au interzis alte drepturi? Sau tu esti cel care discrimineaza si apoi te dai lovit in aripa?
  • -12 (40 voturi)    
    Ce fain ! (Sâmbătă, 30 mai 2020, 21:30)

    adrian88000 [utilizator]

    Ofiterul pentru resurse umane doi ani de puscarie iar Ikea i amenda uriasa si despagubiri pentru angajatul concediat. Sa afle si ei cum se pedepseste discriminarea crestinilor. Mai intai in Polonia. Va fi un bun exemplu pentru alti persecutori ai crestinilor.
  • -9 (41 voturi)    
    respect Polonia (Sâmbătă, 30 mai 2020, 22:01)

    TrickyWicky [utilizator]

    Managerul Ikea trebuie inchis
  • +6 (26 voturi)    
    Sharia crestina (Sâmbătă, 30 mai 2020, 22:23)

    ptzw [utilizator]

    Polonia nu mai e un stat demoratc in care religia si statul sunt separate. Incepe sa semene cu Arabia Saudita care si ea protejeaza "libertatea religiosa" si haituieste homosexualii.
  • +6 (24 voturi)    
    Vai de capul lor (Sâmbătă, 30 mai 2020, 22:50)

    domos [utilizator]

    doar Putin mai face porcarii din astea. A dat niste legi ca sa combata"propaganda gay" asa numeste criminalul revendicarile comunitatii LGBT. Cum dracu au ajuns polonezii asa spalati pe creier. Ce face ideologia conservatoare din niste oameni normali...
  • +13 (17 voturi)    
    LoL (Duminică, 31 mai 2020, 0:51)

    veganu [utilizator]

    FYI Cred ca fondatorul Ikea era nazist in tinerete (era chiar dosar de urmarire la politia secreta suedeza). Ce-i drept in ultimii ani ai vietii a spus ca regreta, a fost o prostie a tineretii.
  • +5 (25 voturi)    
    Mda (Duminică, 31 mai 2020, 1:22)

    tudor74 [utilizator]

    Polonia, sharia crestina in mijlocul Europei! Anul 2020 si Polonia inca mai are legi impotriva blasfemiei, mi se pare normal sa faci puscarie daca faci misto de povestile cu un sarpe vorbitor si un zombie!
  • -8 (14 voturi)    
    ce (Duminică, 31 mai 2020, 11:53)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    frumos, postacii neocomunisti au texte cu sharia, cu medievalism, cind e vorba doar despre respectarea dreptului la opinie a unui om, in esenta liberatea de exprimare. Dar la ei oricine exprima opinii contrare ideologiei lor criminale trebuie demascat, infierat si eventual trimis in gulag. Daca ar putea, primul lucru pe care l-ar face ar fi abolirea libertatii de exprimare, ceea ce se si intimpla deja in europa si america, mai ales in madrassele numite universitati.
    Inca nu realizeaza neocomunistii ca reactia la ideologia lor criminala a inceput. Vor vedea in curind realitatea.
  • +4 (10 voturi)    
    noul totalitarism (Duminică, 31 mai 2020, 15:12)

    pontex [utilizator]

    nu pupi poala popii ajungi la puscarie. Polonia devine un stat teocratic extremist. Libertatea de gandire ajunge la gunoi. Libertatile individuale sunt decise pe criterii religioase. Iran scrie pe ei.
    • -3 (7 voturi)    
      care dintre ele? (Duminică, 31 mai 2020, 19:20)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui pontex

      Poala popii e sa NU mai ai dreptul la o opinie contrara cele noi si obligatorii?!?