Hong Kong: Donald Trump promite o ripostă până la sfârşitul săptămânii

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 27 mai 2020, 6:07 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Profimedia Images
Preşedintele american, Donald Trump, a promis să anunţe până la sfârşitul săptămânii măsuri "foarte interesante" ca răspuns la controversatul proiect de lege al Chinei care încalcă autonomia Hong Kongului, transmite AFP, potrivit Agerpres.

Întrebat despre posibilitatea unor sancţiuni împotriva Beijingului, Donald Trump a răspuns: "Pregătim ceva chiar în acest moment". "Cred că veţi găsi asta foarte interesant, dar nu doresc să vorbesc astăzi despre aşa ceva, voi vorbi peste câteva zile", a adăugat el în cursul unei conferinţe de presă la Casa Albă, fără să precizeze dacă această ripostă include sancţiuni.

"Veţi auzi vorbindu-se despre asta înainte de sfârşitul săptămânii, în mod foarte puternic", a mai spus preşedintele SUA, întreţinând oarecum misterul.

Parlamentul chinez a prezentat săptămâna trecută şi intenţionează să voteze în următoarele zile o lege privind "protejarea securităţii naţionale" în Hong Kong. Aceasta intenţionează să consolideze "mecanismele de aplicare" în acest domeniu în fosta colonie britanică zguduită în 2019 de proteste împotriva autorităţilor de la Beijing care au avut uneori un caracter violent.

Potrivit Departamentului de Stat al SUA, acest proiect de lege "subminează angajamentele şi obligaţiile asumate de Republica Populară Chineză în Declaraţia comună chino-britanică'', care asigură o anumită autonomie Hong Kong-ului după retrocedarea sa Chinei de către Regatul Unit în 1997.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4109 vizualizari

  • +11 (33 voturi)    
    Dati-le lui Trump si echipei sale (Miercuri, 27 mai 2020, 7:29)

    John M. [utilizator]

    o harta alba a lumii si nu vor putea localiza Hong Kong-ul pe ea, dar ei vor avea un plan gata pana la sfarsitul saptamanii sa puna ordine in ceea ce toata lumea civilizata stie ca ala e fief-ul Chinei. E ca si cand Rusia ar avea un plan sa faca ordine in Puerto Rico, un "protectorat american".
    • 0 (4 voturi)    
      De unde pana unde (Miercuri, 27 mai 2020, 22:16)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Hong Kong este fieful Chinei ? !
  • -7 (37 voturi)    
    Pana una alta, doar Trump se mai ia de China (Miercuri, 27 mai 2020, 7:59)

    Alex735 [utilizator]

    UE tace malc...
    • +12 (30 voturi)    
      Vorbele la un politician sunt ieftine... (Miercuri, 27 mai 2020, 8:54)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      In plus Trump a spus pana la sfarsitul saptamanii.

      Cand amana ceva pe sfarsitul saptamanii insemna ca nu va face nimic pentru ca pana atunci apare un nou scandal si presa uita.
      • -8 (18 voturi)    
        Cred ca (Miercuri, 27 mai 2020, 13:06)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui taro

        trebuie inteleasa corelatia cu actiunea Chinei, caci:

        "Parlamentul chinez a prezentat săptămâna trecută şi intenţionează să voteze în următoarele zile o lege privind "protejarea securităţii naţionale" în Hong Kong"

        Asa incat, eu cred ca Presedintele Trump prefera sa-si anunte reactia DUPA ce PC Chinez va vota un text de lege, si in nici un caz NU INAINTE de a sti exact despre ce este vorba...
      • -5 (7 voturi)    
        Inchide FB (Miercuri, 27 mai 2020, 16:14)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui taro

        Trump va inchide FB si Twitter pana duminica. A spus-o. Si cam toate site-urile ce il critica.

        De fapt va inchide si HN ca si aici sunt unii care spun ca e cam dement. Pe bune!
    • -5 (17 voturi)    
      Si totusi (Miercuri, 27 mai 2020, 13:00)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Dupa cel de-al Doilea Razboi Mondial, tarile din Estul Europei au adoptat sloganul ca: "Lumina vine de la Rasarit" - asta cu referire la pozitia Rusia!

      Astazi, Europa vede ca o Noua "Lumina vine de la Rasarit, insa aceasta de DINCOLO de Rusia...!

      Numai Trump se mai opune acestei noi perspective, si sa speram ca Dumnezeu il va apara, caci prea este Singur in fata tuturor....
      • +1 (11 voturi)    
        ...oarece neclarități... (Miercuri, 27 mai 2020, 15:47)

        baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        Greu de stabilit la sTrump în ce măsură este ,einițiat sau în ce măsură este nebun...
        • -4 (10 voturi)    
          ! (Miercuri, 27 mai 2020, 17:14)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

          Nu pot sa spun decat ca imi pare rau pentru situatia NECLARA in care va aflati. Oare De Cand?
    • +1 (11 voturi)    
      Gargara, actiuni zero (Miercuri, 27 mai 2020, 15:38)

      polca [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Acum cateva luni ii promitea dictorului chinez ca o lasa mai moale cu Hong Kong-ul daca China incheie tratat economic cu SUA. Ala a zis pas si l-a lasat balta pe prostovan.
    • +3 (13 voturi)    
      ...aștept cu nerăbdare... (Miercuri, 27 mai 2020, 15:43)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      După cum involuează economia amerikană, abia aștept datele și comparațiile cu performanțele economice ale RP China. În USA se estimează o cădere de 30% a economiei, pe trimestrul 2, ce a fost pe primul trimestru , încă nu știm...USA se prăbușește economic sub presiunea CoVid-19 și sTrump moare de grija Hong Kong...
      • +3 (3 voturi)    
        30 de milioane de someri (Miercuri, 27 mai 2020, 22:24)

        indaco [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

        Asta e America Great Again