Biden își cere scuze după ce a spus că o persoană de culoare nu ar trebui să-l voteze pe Trump

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 mai 2020, 0:11 Actualitate | Internaţional


Barrack Obama si Joe Biden
Foto: Flickr
Candidatul democrat la Casa Albă, Joe Biden, a declarat vineri că regretă declarațiile „nefericite” după ce a provocat o vie dezbatere în SUA spunând unei gazde radio că nu este „negru” dacă se gândește să voteze pentru rivalul său Donald Trump in noiembrie, potrivit AFP.

„Nu ar fi trebuit să fiu atât de înflăcărat”, a spus fostul vicepreședinte, în vârstă de 77 de ani, regretând comentariile sale „enervante”.

"Nimeni nu ar trebui să voteze pentru un partid în funcție de rasa, religia, originile lor", a spus Biden.

Fostul vicepreședinte american, în vârstă de 77 de ani, a acordat un interviu lui Charlamagne Tha God, coprezentator al unui popular program de radio din New York, "The Breakfast Club", difuzat vineri.

Când Joe Biden spune că trebuie să încheie interviul, moderatorul răspunde: „Ascultă, trebuie să vii să ne vezi când vii la New York (...) fiindcă avem mai multe întrebări înainte de alegerile prezidențiale din 3 noiembrie”.

"Aveți mai multe întrebări? Vă voi spune, dacă aveți o problemă în a decide dacă sunteți pentru mine sau pentru Trump, atunci nu sunteți de culoare", a răspuns fostul vicepreședinte al lui Barack Obama.

„Nu are nicio legătură cu Trump, are legătură cu faptul că vreau ceva pentru comunitatea mea”, continuă Charlamagne Tha God.

Echipa lui Donald Trump a numit schimbul de replici drept „dezgustător” pe Twitter, iar fiul miliardarului republican, Donald Trump Junior, a declarat că Joe Biden a avut „o mentalitate rasistă dezgustătoare și dezumanizantă”.

"1,3 milioane de americani de culoare au votat deja pentru Trump în 2016. În această dimineață, Joe Biden ne-a spus fiecăruia dintre noi că nu suntem negri", a declarat pe Twitter Tim Scott, singurul senator republican negru.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3297 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    un democ-RAT adevarat.. (Sâmbătă, 23 mai 2020, 0:29)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... la ce adversari politici are, Trump poate nici sa nu-si mai faca campanie... isi dau singuri cu stangu-n dreptu'...
    • +3 (3 voturi)    
      trist... (Sâmbătă, 23 mai 2020, 17:03)

      Negreanu David [anonim] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      dar se stia de pe vremea cand a fost vice-presedinte ca Biden face gafe peste gafe....
  • +7 (17 voturi)    
    Taica-su lui Joe Biden (Sâmbătă, 23 mai 2020, 1:49)

    Rahan5 [utilizator]

    provine din Baltimore- Maryland -stat sclavagist pana la inceperea Razboiului Civil.
    De fapt si ,,prietenii sclavagisti" ai lui Joe Biden sunt din Delaware (alt fost stat sclavagist pana la Razboiul Civil) si unde Joe Biden si-a petrecut viata politica in calitate de senator.
    In apropierea Iminentei Prabusiri a Republicii Sclavagiste Politicienii Sclavagisti au avut tupeul sa voteze in Congresul Sudist, la 13 martie 1965, o Lege in care sclavii puteau fi incorporati,........ dar fara sa fie eliberati !.
    Mi de afro-americani au fost imediat incorporati astfel. Adica, chiar si in al 12-lea ceas al Republicii Sclavagiste, chiar si murind in lupta ei trebuiau sa moara...... ca sclavi !.

    In aceasi nota Joe Biden in 2020 pretinde afro-americanilor sa fie impotriva lui Trump. Altfel acei afro-americani care voteaza cu Trump
    sunt un fel de tradatori de fapt la cauzei afro-americanilor din SUA !.
    Joe Biden in 2020, la fel ca si politicienii sclavagisti din 13 martie 1865, nu de tupeu duc lipsa !.
    • -12 (16 voturi)    
      asa si eu... (Sâmbătă, 23 mai 2020, 5:31)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      pt sa spun despre tine ca esti ...unul din aia care alcatuiesc un popor majoritar de hoti , escroci si imbecili...si mai ai si ...tupeu...sa critici pe altii....
  • +13 (15 voturi)    
    LOL ! Nici macar nu a inceput campania si Biden (Sâmbătă, 23 mai 2020, 2:29)

    Susufler0 [utilizator]

    exerseaza scuzele fata de un segment important de alegatori

    PS. Chiar asa de baftos sa fie Trumpsy ? :)))
  • +8 (12 voturi)    
    Deci nici o mentiune despre convorbirea (Sâmbătă, 23 mai 2020, 6:27)

    xolv [utilizator]

    intre Biden si Poroshenko. Orange Man bad.
  • -6 (8 voturi)    
    vot (Sâmbătă, 23 mai 2020, 9:50)

    bandika [utilizator]

    Nu doar "nici un negru", dar nici o fiinta umana nu voteaza pe Trump
  • -6 (8 voturi)    
    Si-a cerut scuze! A inteles si si-a asumat greseal (Sâmbătă, 23 mai 2020, 13:05)

    Un cetatean neturmentat [utilizator]

    Un pic de atentie: si-a cerut vreodata scuze Trump, desi a spus un vapor de porcarii, pe tot felul de teme, si inainte si dupa ce si-a inceput mandatul?
    Negativ.
    Biden e de muuuult mai mult bun simt decat actualul presedinte.
    Moare Maica Rusie de bucurie la orice greseala a oricarui oponent al lui Trump.
    Doar, doar iese iar Donald, ca sa vezi cum se inchide mai departe SUA in ea insasi si lasa locul Rusiei, Chinei si intereselor acestora, in detrimentul valorilor democratice occidentale..
    • 0 (2 voturi)    
      Europa trebuie sa inteleaga singura ca are nevoie (Sâmbătă, 23 mai 2020, 21:52)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Un cetatean neturmentat

      de SUA !

      PS. Europa trebuie sa se roage de SUA ! :))