MAE ungar a convocat 5 ambasadori străini: "Maghiarii sunt o naţiune de peste 1.000 de ani, nu acceptă aerele de superioritate patetice”

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 11 mai 2020, 11:13 Actualitate | Internaţional


Peter Szijjarto
Foto: kormany.hu
Ministerul ungar de Externe îi convoacă luni pe ambasadorii Danemarcei, Finlandei, Islandei, Norvegiei şi Suediei, în contextul răspândirii de "ştiri false de către mainstream-ul liberal internaţional", a anunţat duminică seara târziu în social media şeful diplomaţiei ungare Peter Szijjarto, transmite MTI, preluată de Agerpres.

Szijjarto a menţionat că omologii săi din cele cinci ţări şi-au manifestat într-o scrisoare către secretarul general al Consiliului Europei sprijinul faţă de preocupările exprimate de acesta în ce priveşte legislaţia adoptată în Ungaria cu privire la coronavirus.

Unii dintre ei au făcut afirmaţii individuale "reproducând minciunile deja plictisitoare cum ar fi că (guvernul ungar) construieşte o dictatură sau vizează puteri nelimitate", a spus şeful diplomaţiei ungare.

"Maghiarii sunt o naţiune de peste 1.000 de ani şi nu acceptă aerele de superioritate patetice şi ipocrite", fiind "capabili să decidă ce vor şi ce nu", iar miniştrii de externe din cele cinci ţări "ar face mai bine să-şi vadă de treabă", a adăugat Szijjarto.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















20644 vizualizari

  • +33 (53 voturi)    
    ... (Luni, 11 mai 2020, 11:18)

    clencix [utilizator]

    S-a supărat ca văcarul pe sat
    • +19 (31 voturi)    
      1000 de ani.. (Luni, 11 mai 2020, 13:17)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      L-or fi chemat si pe ambasadorul fostului lor vasal, Austria?.. Ca altfel mie nu-mi da 1000.
      • +18 (24 voturi)    
        Cica si turcii s-au suparat ca nu au fost invitati (Luni, 11 mai 2020, 14:36)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        .
        • +18 (26 voturi)    
          Se se duca in istorie mai departe (Luni, 11 mai 2020, 16:11)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          si sa convoace Mongolia si Kirgistanu', ce stepa mea...:))
        • +15 (15 voturi)    
          eu (Luni, 11 mai 2020, 18:07)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          zic ca americanii să fie foarte atenți, că mâine-poimâine siarto ăsta și victorș butoiaș or să ceară autonomia secuilor care trăiesc p-acolo și nu-l văd bine pe Trump. Dacă-l invadează ungurii?
          • 0 (2 voturi)    
            Da, da (Marţi, 12 mai 2020, 14:33)

            Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            Melania Trump (cu mama unguroaica) o sa ceara autonomia Casei Albe si o sa-l trimita pe Trump sa doarma in garaj.
            Se aude ca Melania, daca castiga Trump in noiembrie, o sa-si aduca toate neamurile austriece si unguresti la Casa Alba sa le dea functii. Poate ii da Melania si lui Florin Catu (care este obsedat sa aiba cat mai multi bani) o functie banoasa si sa scapam de el. Poate il baga Trezorier in locul lui Mnuchin. :-))
      • +12 (18 voturi)    
        I-a uitat (Luni, 11 mai 2020, 14:53)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        pe cei din Burkina Fasso, Insulele Capului Verde si Insulele Feroe
      • +6 (8 voturi)    
        Austria (Luni, 11 mai 2020, 19:24)

        Loyola [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        a fost suzeran , nu vasal.
        Au 1000 de ani , in anul 1000 Vajk s-a crestinat si si-a luat numele Stefan.
        • +16 (18 voturi)    
          ei nu mai spune (Luni, 11 mai 2020, 21:25)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

          Si Stefan asta a dat prin decret regal infiintarea poporului maghiar?
          Ce nu inteleg de ce peste 300 de ani romanii il invingeau pe Robert de Anjou, regele Ungariei? Era vorba de acelasi popor?
          Lasand gluma la o parte, de la Mohacs, 1526, pana la 1860 Ungaria nu a existat decat ca Pasalac turcesc sau provincie austriaca.
          • -3 (7 voturi)    
            nu chiar atat (Luni, 11 mai 2020, 23:07)

            Loyola [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            doar din 1526 pana in 1686 .
            Austriecii erau de-ai lor .
        • +8 (8 voturi)    
          Nu se scad 400 de ani (Luni, 11 mai 2020, 22:00)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

          cât au fost PAȘALÂC turcesc?
          • +4 (8 voturi)    
            de ce sa se scada? (Luni, 11 mai 2020, 23:12)

            Loyola [utilizator] i-a raspuns lui nick24

            n-au mai fost un stat , dar nu au disparut ca popor.
            Si nu au stat sub turci decat 160 de ani . Si nu toata Ungaria , ci numai o parte.
            Asa e si legenda cu noi care am stat in calea turcilor sute de ani.
            In realitate , daca te uiti pe harta , drumul din Turcia spre Viena nu trece pe la noi. E prin Belgrad si Budapesta .
        • +1 (3 voturi)    
          ne cerem scuze.. (Marţi, 12 mai 2020, 11:02)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

          ironia a fost prea fina. ;)

          deci poporul s-a creat subit, cand Vajk s-a crestinat? daca voteaza ungurii maine un presedinte budist.. apare alt popor? :)
          • 0 (0 voturi)    
            probabil (Marţi, 12 mai 2020, 23:20)

            Loyola [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            se va numi Budharia tara si budhar poporul.
            Dar cred ca se vor numi orbani ..viktorieni
  • +45 (61 voturi)    
    Asta-i din categoria... (Luni, 11 mai 2020, 11:18)

    grongobar [utilizator]

    ..."agenturili straine"...Prostul nu e prost destul,daca nu e si fudul.
  • -42 (74 voturi)    
    Coloană vertebrală (Luni, 11 mai 2020, 11:23)

    Un cititor [utilizator]

    Felicitări maghiarilor pentru că își cunosc și știu să-și apere interesul.
    • -13 (33 voturi)    
      da (Luni, 11 mai 2020, 12:20)

      Georgiana1995 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Am fost şi noi odată aşa,demult...
      • +9 (19 voturi)    
        Nu ai înțeles chiar nimic (Luni, 11 mai 2020, 15:31)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

        Românii nu au fost niciodată atât de mândri și de încrezuți ca ungurii.
        Era o cunoștință agent de închiriere prin USA și proprietarul căruia era să-i mijlocească închirierea unei case i-a spus că ar vrea să nu închirieze la unguri că sunt tare cu pretenții. Și acel proprietar era american, nu român, nici oarece nație de prin vecinii Ungariei... Nu spune și asta ceva?
        Acesta este un aspect.
        Apoi, problema esențială cu care UE a spus că nu este de acord nu este mândria ci dictatura.
        • -11 (13 voturi)    
          meh (Luni, 11 mai 2020, 16:38)

          Georgiana1995 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          În condiţiile actulae dispar nuanţele astea. Ştiu că ei sunt mai băţoşi aşa,dar decât să te calce alţii în picioare,nu ştiu...
    • +21 (33 voturi)    
      cind unul iti spune ca esti beat, (Luni, 11 mai 2020, 14:09)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      poate n-are dreptate,
      cind doi iti spun ca esti beat,
      poate n-au dreptate,
      cind trei iti spun ca esti beat
      poate n-au dreptate
      cint patru iti spun ca esti beat,
      ar trebui sa inteleaga ca nu poti discuta cu un om beat!
    • +15 (29 voturi)    
      acolo nu-i coloana vertebrala (Luni, 11 mai 2020, 14:11)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      e matura-n fund!
    • +11 (17 voturi)    
      deci mai nou (Luni, 11 mai 2020, 15:06)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      daca te dai rotund si faci scandal cand nu e cazul... ai coloana vertebrala...
      riiiiiiight....
    • +11 (11 voturi)    
      ... (Luni, 11 mai 2020, 19:49)

      thinkbeforeyouspeak [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Sa înțeleg ca ați vorbit cu toți maghiarii și v-au spus ca sunt de-acord cu măsurile guvernului lor???
  • +37 (61 voturi)    
    1000 de ani... (Luni, 11 mai 2020, 11:24)

    qwerasdf [utilizator]

    altii au peste 2000 de ani aici in Europa..
    • +24 (38 voturi)    
      cam toti (Luni, 11 mai 2020, 12:25)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      au radacini de peste 2000 de ani prin ioropa, dar cind te gindesti ca sunt rude cu finlandezii ? se cearta rudele intre ele, sunt popoare ugro-finice, ungurii fiind cam printre ultimii veniti pe aici din stepele asiei
    • +21 (27 voturi)    
      E amuzant ca mentioneaza lucrul asta! (Luni, 11 mai 2020, 14:14)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Simte nevoia compulsiva sa precizeze ca ei sunt "de 1000 de ani in Europa"... :D Daca sunt obsedati de lucrul asta, inseamna ca in capul lor se indoiesc de asta!
  • +39 (53 voturi)    
    Mai . . . (Luni, 11 mai 2020, 11:26)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . aveti putin si le declarati razboi! Ca voi aveti razboiul si obraznicia in sange! Vi se trage de la stramosi. Stiti voi care!
    • +16 (16 voturi)    
      razboiul...dar mai ales bataia (Luni, 11 mai 2020, 16:17)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      ca mai mereu au luat bataie...
    • 0 (0 voturi)    
      Oare chiar stiu ei care? (Joi, 14 mai 2020, 17:25)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Nici de stramosii astia nu sunt siguri... de aici si psihoza cu identitatea si nationalismul lor...
  • -29 (55 voturi)    
    diferenta (Luni, 11 mai 2020, 11:28)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    noi niciodata n-am avea curaju sa facem asa ceva inclusiv cu ungurii. noi suntem cu sa fie bine sa nu fie rau si sa nu suparam pe nimeni pentru ca de la toti luam cate ceva ca altfel n-avem nimic ca nu putem.
    • +17 (19 voturi)    
      ahammmm (Luni, 11 mai 2020, 15:07)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      hai sa facem diferenta intre curaj si prostie!

      de exeplu: daca vezi o femeie atacata pe strada si te duci sa o salvezi, esti curajos. DAR daca te plimbi in savana si iesi din masina ca sa te bati cu tigrul esti prost si sinucigas!

      ungaria intra in categoria 2
  • -21 (55 voturi)    
    miorlaim si noi de dupa gard. (Luni, 11 mai 2020, 11:37)

    axiopolis [utilizator]

    aducandu-ne aminte ca odata am fost natiune suverana
    • +12 (18 voturi)    
      mda (Luni, 11 mai 2020, 15:08)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui axiopolis

      multumeste psd pt ca nu mai suntem suverani...
      suntem intr-o frumoasa ccrcratie si hotzocratie
  • +26 (44 voturi)    
    ha ha ha (Luni, 11 mai 2020, 11:41)

    stefan2009 [utilizator]

    La cat sunt de incapatanati nordicii, m-as mira sa le fi schimbat cu ceva parerea ungurul.
    • -5 (29 voturi)    
      Sigartău asta ține ca orbul de bata (Luni, 11 mai 2020, 12:18)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui stefan2009

      La cat îi de încapățanat sigur e un roman maghiarizat din Ardeal . . .
  • +10 (34 voturi)    
    chiar asa ... (Luni, 11 mai 2020, 11:57)

    sareta [utilizator]

    Si ce daca ?Dacii sunt pe aici (ba chiar pana prin zona Budapestei de azi) de peste 2.000(doua mii ) de ani ! Si nu au luat-o razna cand au fost infranti de romani ....Urmasii lor vorbesc putin si fac mult,inclusiv ”intrari ”prin Budapesta ,daca a fost nevoie....
    • +11 (17 voturi)    
      trebuie sa (Luni, 11 mai 2020, 14:56)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      cercetam mai bine columna lui Traian, poate ii vedem si pe unguri pe acolo.
  • +12 (28 voturi)    
    ha! (Luni, 11 mai 2020, 11:58)

    ggogu [utilizator]

    si cand te gandesti ca americanii nici 200 n au...
  • +18 (28 voturi)    
    Ca de obicei (Luni, 11 mai 2020, 11:59)

    JohnnyBGoode [utilizator]

    Tara mica, mandrie mare.
    • +14 (14 voturi)    
      nu e vorba de mandrie (Luni, 11 mai 2020, 14:56)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBGoode

      ci de orgoliu si tupeu
  • +25 (35 voturi)    
    Aere... (Luni, 11 mai 2020, 12:01)

    BEDE [utilizator]

    Mai exact, sunt o nație care de o mie de ani își dau aere.
    Acum cu o mie de ani sau două mii de ani, nu cred că aceasta contează, ci esențialul este să fie lăsat laoparte naționalismul care a dus numai și numai la războaie. Ideea că "noi suntem mai ceva decât ăi de altă nație" a dus numai și numai la rele. Fiecare nație a văzut numai paiul din ochiul vecinului și nu a văzut bârna din propriul ochi. Trist, dar adevărat: majoritatea bancurilor despre câte o nație surprind câte un păcat al nației respective... Că e vorba de scoțieni, de francezi, de nemți, re români, de ruși, de evrei sau de țigani, sunt bancuri care surprind ceva care statistic este adevărat...
  • +16 (34 voturi)    
    vikingii.. (Luni, 11 mai 2020, 12:22)

    andimi [utilizator]

    lasam finlandezii deoparte, sunt rude indepartate cu ungurii, dar ceilalti sunt vikingi, au mai mult de 1000 de ani de istorie in Europa, asa ca tre sa invete putina istorie ministrul ungur! El e cu aerele de superioritate!
    • -10 (16 voturi)    
      vikingi (Luni, 11 mai 2020, 13:07)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      In general nordicii sunt paraleli cu istoria Europei si oricum nu inteleg nimic din ce e pe continent. Nu uitati ce prapastii au debitat in ultimii ani niste ministri scandinavi, de au trebuit sa demisioneze. Personal am avut un conflict deschis cu un istoric suedez care a afirmat public ca in primul razboi mondial armata romana a fugit din fata inamicului si s-a ascuns in paduri. In plus, opinia lui e ca vikingii au disparut demult. Carte multa, minte putina. Si nu e vreun arab naturalizat. Deci nu maghiarul isi da aere. Islanda cel putin, e ridicola.
  • +21 (37 voturi)    
    geniile pustei maghiare... (Luni, 11 mai 2020, 12:26)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Nu le ajunge ca au relatii tensionate cu Romania,Croatie,Slovenia si Slovacia ,acum se iau in coarne si cu tarile nordice ! Prea se cred ei destepti !!
    Pacat ca nu-i pune nimeni cu botul pe labe !!(Unde esti "mama Merkel"?)
    • +20 (22 voturi)    
      m-am interesat (Luni, 11 mai 2020, 14:18)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      vanuatu si nauru au zis ca n-au nimic cu ei!
    • +6 (8 voturi)    
      i-ai uitat (Luni, 11 mai 2020, 14:57)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      pe Ucraina si Serbia
    • -10 (10 voturi)    
      Ungaria are relatii proaste doar cu Romania (Marţi, 12 mai 2020, 7:31)

      eucomentez [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      Ungaria are relatii excelente cu vecinii, are proaste doar cu Romania pentru ca cei din guvernul PNL sunt prea mandrii si orgoliosi, nu le pasa de vecini si isi bat joc de ungurii din Transilvania, de fapt isi bat joc de toata populatia tarii.

      Sa nu uitam ca guvernul actual din Romania are pretentii teritoriale fata de Moldova, militeaza pentru anexarea Moldovei.
      • 0 (2 voturi)    
        tamp (Marţi, 12 mai 2020, 11:29)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

        Ori esti prost gramada ori esti trol...
  • +11 (17 voturi)    
    n-ar trebui sa fie mindru de istoria aia (Luni, 11 mai 2020, 14:12)

    ave99 [utilizator]

    Si sper sa iasa unguru cu coada intre picioare de la intilnirea respectiva.
  • +16 (20 voturi)    
    doar de 1000 de ani?! (Luni, 11 mai 2020, 15:04)

    liviu_ [utilizator]

    ce-ai facut bobita?!
    pai nu erati ma voi aici inaintea dacilor?!

    oricum observ ca tarile cu tendinte comuniste (sau comuniste de-a binelea) china, ungaria, rusia etc... au obiceiul de a se simti atacati din orice kkt
  • +6 (8 voturi)    
    Celor 5 tari nordice, bravo! (Luni, 11 mai 2020, 15:27)

    Namaste! [utilizator]

    Mulțumiri excelențelor lor, perdaful brutal, suportat cu stoicism la Budapesta treceți-l in contul tuturor "noilor democrații" din Est.
  • +1 (5 voturi)    
    o dictatura... (Luni, 11 mai 2020, 15:48)

    gurka [utilizator]

    de o mie(1000) de ani...pacat de bucataria lor nepaipomenita cu extensie in Ardeal ori viceversa :)
    • +1 (1 vot)    
      viceversa (Marţi, 12 mai 2020, 11:31)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui gurka

      Bucataria lor "nemaipmenita" de nomazi nu e a lor, e imprumutata fie de la romani fie de la austrieci...
  • +5 (11 voturi)    
    Dupa batalia . . . (Luni, 11 mai 2020, 16:35)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . de la Mohacs nu ati fost niciodata independenti! Deci timp 400 de ani (intre 1526 si 1920) Ungaria nu a existat.De perioada asta ati uitat! Noi nu!
    • +2 (6 voturi)    
      Nici noi n-am fost independenti pana in 1878 (Luni, 11 mai 2020, 23:15)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Aici nu e vorba de independenta. Nu incurca borcanele, ca nu e in favoarea noastra.
      • -2 (2 voturi)    
        aiurea (Marţi, 12 mai 2020, 11:33)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

        Incurci borcanele, a fi PASALAC turcesc si a plati tribut turcilor nu e acelas lucru...
        • 0 (0 voturi)    
          Pana in 1526.... (Miercuri, 13 mai 2020, 3:02)

          Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

          au fost independenti. Din 1526, oficial din 1541 pana 1683 Ungaria a fost pasalac, iar Transilvania Principat Autonom sub suzereanitate otomana, unde Parlamentul de atunci, Dieta era dominata de ei. Ei alegeau principele, care era ungur si sultanul doar il confirma. In perioada dominatiei habsburgice, tot ei sunt declarati privilegiati, noi doar tolerati. Apoi in 1687 austriecii se impaca cu ungurii, formeaza un imperiu dualist si le dau Transilvania. Nu intamplator, din 975 pana in 1918, conducatorii Transilvaniei au fost unguri, nu turci sau austrieci. Iar in ceea ce priveste borcanele eu m-am referit strict la termenul de independenta. Nici noi nu am fost independenti pana in 1878. Nu asta trebuie sa fie argumentul nostru, ci continuitatea. Desi in contextul actual nici asta nu mai conteaza. Din 1918 Transilvania e pamant romanesc, granitele nu se mai pot schimba si punct. Insa nici noi nu putem visa la Bucovina sau Basarabia. Prima este parte componenta a statului ucrainean, iar cea de-a doua e dominata de rusofili. Chiar si moldovenii, fratii nostri se simt atrasi de Moscova.
  • +10 (18 voturi)    
    Furtună într-un pahar cu apă (Luni, 11 mai 2020, 17:13)

    samuraijack [utilizator]

    Dacă ne uităm la evoluția demografică preconizată, Ungaria și alte națiuni mai mici din Europa, (printre care și România), vor avea în 100-200 de ani o populație cât un cartier dintr-un oraș mai mare din Asia sau Africa; însă aceste țări, în loc să se coaguleze pentru a-și păstra măcar specificul comun, european, ele au vise umede de preamărire istorică.

    Chiar credeți că peste 100-200 de ani Indiei sau Chinei îi va păsa cine a fost și cât de vechi sunt Ungaria sau România?
  • +2 (2 voturi)    
    O mie de ani? (Marţi, 12 mai 2020, 0:23)

    Gabu [utilizator]

    ...Puțiiin!
  • +1 (1 vot)    
    Pai ce mai e mia in ziua de azi.... (Marţi, 12 mai 2020, 10:21)

    tddrg [utilizator]

    Nenea ministru de externe, cand ajungeti la 2000, sa ma cauti sa-ti zic un banc...
  • -1 (3 voturi)    
    Superioritate patetica (Marţi, 12 mai 2020, 10:51)

    Mircea Talpos [utilizator]

    "Maghiarii sunt o naţiune de peste 1.000 de ani..." Doar atat ?!
    • 0 (0 voturi)    
      Iar noi din sec 8.. (Miercuri, 13 mai 2020, 3:04)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Mircea Talpos

      deci 1200 de ani si independenti din 1878, iar uniti din 1918. Romania este un stat tanar de 100 de ani.