Obama: Gestionarea crizei coronavirusului de către Trump este „un dezastru haotic absolut”

de D.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 mai 2020, 22:49 Actualitate | Internaţional


Barack Obama
Foto: Agerpres
Fostul preşedinte american Barack Obama a declarat că modul în care succesorul său Donald Trump a gestionat noua pandemie de coronavirus este un ''dezastru haotic absolut'', au informat sâmbătă media americane, relatează AFP, citată de Agerpres.

Această critică vehementă a fost făcută de fostul preşedinte democrat vineri seara în cadrul unei convorbiri telefonice de o jumătate de oră cu foşti colaboratori ai guvernului său şi din care Yahoo News a obţinut o înregistrare.

Barack Obama invocă în special răspunsul la criza sanitară pentru a justifica necesitatea de a alege lideri buni şi de a-i chema pe foştii consilieri să investească în campania lui Joe Biden, fostul său vicepreşedinte şi candidat democrat la alegerile prezidenţiale din noiembrie.

"Alegerile viitoare, la toate nivelurile, sunt importante deoarece nu vom înfrunta doar un individ sau un partid politic", a spus Obama, potrivit surselor citate. El consideră că adevăratul adversar sunt ''tendinţe pe termen lung'' precum ''a fi tribal, divizaţi, a-i vedea pe ceilalţi ca duşmani'', tendinţe care riscă să caracterizeze ''viaţa americană''.

Încă foarte popular în rândul democraţilor, Barack Obama a lăsat deja să se înţeleagă că miliardarul republican ''a respins avertismentele'' cu privire la riscurile unei pandemii.

Donald Trump este acuzat de criticii săi că mai întâi a minimalizat ameninţarea, apoi a dat instrucţiuni contradictorii şi confuze, între apelurile la prudenţă şi graba în ceea ce priveşte redresarea economiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12673 vizualizari

  • -7 (71 voturi)    
    a iesit Tutankhamon la rampa (Sâmbătă, 9 mai 2020, 22:55)

    AliKimiku [utilizator]

    Zis si Porumbelul Pacii!
  • -6 (68 voturi)    
    kasa (Sâmbătă, 9 mai 2020, 23:03)

    martel55 [utilizator]

    ca am vazut in Spania si Italia cum au gestionat guvernele progresiste din aceeasi familie cu Obama...
    • +8 (30 voturi)    
      Daca vrei sa faci o corelatie.... (Duminică, 10 mai 2020, 11:04)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Observa ca tarile care o duc cel mai rau sint cele in care religia e foarte importanta: ultracatolice Spania, Italia, Franta, Brazilia si celelalte sud america; ultraortodoxe: Rusiia si gasca, Romania - caci comparativ cu vecinii stam prost!; si Iran, Arabia Saudita, Idia, etc
      Adica cele in care educatia e substituita puternic de religie.
      Exceptiile notabile: USA si UK unde educatia de masa nu exista si sint oricum predispusi la misticism si gata
      sa imbratiseze orice "religie".
      Tarile neo-protestante o duc mult mai bine fiindca nivelul educatiei de mase e mult mai ridicat.
    • +13 (33 voturi)    
      se vede .... (Duminică, 10 mai 2020, 11:59)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      ...de la o posta ce hram porti !!!Poate" informat " cum te afli si te gasesti ne spui si care sant tarile care conduc in clasamentul cu infestati si mai ales decedati !!! Or fi SUA si Anglia ,cele conduse de doi descreerati ce nu isi mai incap in piele !!??? Un presedinte si un prim ministru care vorba aceea ....dami Doamne ce nu am avut sa ma mir ce ma gasit !!!!
  • -8 (46 voturi)    
    Da administratia (Sâmbătă, 9 mai 2020, 23:26)

    Haoleu [utilizator]

    lui Barry ce a fost? BTW Barry, you didn't build that!
  • -12 (60 voturi)    
    Tradatorul (Sâmbătă, 9 mai 2020, 23:37)

    briciu [utilizator]

    Mai are curajul sa vorbeasca ?
  • +7 (61 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 9 mai 2020, 23:54)

    Andrei_Buc [utilizator]

    Obama are dreptate. Trump a subestimat chestia asta. E o amenințare reala, pe care dacă o ignoră, denigrează, bagatelizează, sau orice altă metodă aplicată în trecut, ea nu dispare. Nimic din playbook-ul sau de dictator wannabe nu merge. Singurul lucru care ar putea sa meargă: do his job. Dar s-ar putea sa fie orea târziu.
  • -4 (54 voturi)    
    Fiecare Guvernator de Stat are puteri (Duminică, 10 mai 2020, 0:35)

    Rahan5 [utilizator]

    depline sa opreasca Epidemia. Inclusiv sa delimiteze Zone de Carantina Teritoriala.
    Trump putea face un singur lucru: sa bage Armata si sa Carantineze Regiunile cu multe Contaminari prin Decizie de la Washington, in locul Guvernatorilor.
    Trump i-a lasat pe Guvernatorii Partidului Democrat sa faca cum vor.
    Daca Trump baga Armata si carantina malul fluviului Hudson, sa nu se mai poate trece din Manhatan in New Jersey, zicea Partidul Democrat ca Trump e ,,baiat rau".
    Sa-i ,,ceara socoteala" Obama Guvernatorului Democrat Phil Murphy pentru ca nu a carantinat malul fluviului Hudson dinspre New York. Si nu lui Trump.
  • -3 (67 voturi)    
    Obama (Duminică, 10 mai 2020, 1:28)

    minup [utilizator]

    care a fost si este protejat de mass media stangista, care practic nu a facut nimic altceva decat discursuri fara continut care a inchis ochii la gainariile facute la hurricanu-ul Catrina acum critica. Sa se duca undeva cu Pelossi,Biden,familia "regala" Clinton si toti sponzorii lor.
    • +4 (26 voturi)    
      Au fost epidemii si pe vremea lui Obama (Duminică, 10 mai 2020, 14:53)

      delco [utilizator] i-a raspuns lui minup

      Dar nu l-ai auzit vreodata sa spuna ca e o farsa a adversarilor sai politici. A gestionat profesionist crizele si nu a politizat suferinta oamenilor. Acum criminalul Trump e vinovat de mai multi morti decat a facut razboiul din Vietnam.
      • 0 (28 voturi)    
        Posteaza toti habarnistii de stanga (Duminică, 10 mai 2020, 15:32)

        soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui delco

        pe-aici, netraitori in SUA si dublati de trollii comuisti de pretutindeni, cei cu basca, secera si ciocan moale!
  • -8 (50 voturi)    
    eh (Duminică, 10 mai 2020, 1:28)

    Adrian_1234 [utilizator]

    de-abia astept sa vad procesele dupa cazul Flynn.
    Urmeaza sa vedem cum scuza domnul obama folosirea FBI pt campania electorala a lui Hilary.
    • +11 (37 voturi)    
      Un presedinte primitiv in gandire... (Duminică, 10 mai 2020, 11:29)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      ...Donald Trump, in complicitatea sa cu Rusia lui Putin și greatza lui față de europeni, ne aduce aminte de prostia lui Eisenhower și a lui Roosevelt care au fost de acord cu rusii in 1945.
    • +5 (19 voturi)    
      Procesul lui Trump si Barr (Duminică, 10 mai 2020, 14:54)

      delco [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Cei care au musamalizat cazul Flynn. Caz clasic de politizare a justitiei.
      • -7 (13 voturi)    
        toti procurorii sunt numiti politic in US (Duminică, 10 mai 2020, 16:06)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui delco

        .
  • -9 (41 voturi)    
    asa si (Duminică, 10 mai 2020, 2:18)

    cmariusalin [utilizator]

    de ce trebuie sa fie "must carry" stirea asta?!
    e retorica...
    • -6 (24 voturi)    
      Pai nu e clar (Duminică, 10 mai 2020, 12:45)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui cmariusalin

      Vine campania electorala. Biden trebuie impins de la spate, transformat in vedeta internationala, ca Obama
      • -3 (9 voturi)    
        Vedeta internationala va fi (Duminică, 10 mai 2020, 19:29)

        Haoleu [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Va prezenta doua piese "Alzheimer si Dementia"
      • -1 (15 voturi)    
        biden (Duminică, 10 mai 2020, 20:56)

        soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        este o creatura jalnica, dementa si o bataie de joc la adresa conceptului de candidat la alegeri prezidentiale. Comunistii din SUA spera sa iasa biden si apoi sa fie inlaturat si inlocuit cu hillary sau alta coruptura!
  • -6 (52 voturi)    
    Jos palaria, Obama! (Duminică, 10 mai 2020, 2:33)

    Seby30 [utilizator]

    Poate ca nu a fost omul perfect, poate ca pe plan intern a facut cateva greseli (de ex Obama Care), dar in ceea ce priveste diplomatia, discursul politic, Obama este la 1000 de ani lumina fata de primitivul Trump.
    • -3 (27 voturi)    
      Va place... (Duminică, 10 mai 2020, 8:52)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

      Sa auziti discrurui goale...
  • +11 (49 voturi)    
    Si care-i problema? (Duminică, 10 mai 2020, 8:17)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Are dreptate, numai ca americanii, de buna-voie si nesiliti de nimeni l-au votat pe Trump, exact precum noi l-am votat pe Daddy!
  • -4 (30 voturi)    
    Va reusi Joe Biden ? (Duminică, 10 mai 2020, 8:42)

    Joseph18 [utilizator]

    Este normal ca Obama sa protesteze. Dansul a avut o alta viziune asupra viitorului Americii. Iata un exemplu cu atmosfera de la Casa Alba in timpul mandatului sau, in 2015:

    https://www.youtube.com/watch?v=-_I3uw_s3bo

    Asadar, daca Biden va castiga alegerile, atunci Obama va putea sa OBTINA inca un Mandat cu care sa-si termine minunatele sale 'programele'"
    - Primavara Araba [partea a doua!]
    - Renasterea Statului Islamic'
    - Erdogan SEF in Orient
    - Iranul va face 'bomba' visata
    - Un alt Morsi cu Fratii Musulmani in Egipt
    - Si, desigur: 'Make CHINA Great Again'...!

    Oricum, visul lui Biden este sa o aibe pe Michelle [sotia Sefului] ca Vice-Presedinte, iar pe Hussein Obama in fruntea Curtii Supreme a USA.

    Biden Reveals His DREAM Vice Presidential Pick
    https://impeachmentalerts.com/edition-april-21/

    [-If that wasn’t enough, in the past Biden has not only recommended Michelle Obama being his VP but he wants to appoint Barack Obama to the Supreme Court.]

    In rest, Viitor de Aur pentru intreaga Lume!
  • -3 (29 voturi)    
    de ce nu a venit el cu idei la inceputul pandemiei (Duminică, 10 mai 2020, 9:51)

    Mihai-75 [utilizator]

    La sfarsit toata lumea vine cu critici,
    A tacut 4 luni si acuma vine cu critici, de ce nu a intervenit la inceput cand nimeni nu stia cu ce se mananca epidemia?
    Mai bine se uita cum a intervenit el in Iraq si Siria
    • +1 (21 voturi)    
      Pe langa (Duminică, 10 mai 2020, 14:56)

      delco [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-75

      Bush a intervenit in Irak, Obama a retras trupele.
      • -4 (20 voturi)    
        a retras trupele desi nu i-o cerea nimeni (Duminică, 10 mai 2020, 15:31)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui delco

        Si asta a dus la aparitia ISIS.
        Cat despre primavara araba si sustinerea lui Obama pentru Fratia musulmana mai citeste.
        • +3 (19 voturi)    
          Trump sustine terorismul islamic (Duminică, 10 mai 2020, 16:06)

          vertus [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          A incheiat contracte de sute de miliarde de dolari cu dictatura medievala din Arabia Saudita.
          • -7 (13 voturi)    
            hai sa ne lamurin, cam tot Orientul Mijlociu (Duminică, 10 mai 2020, 20:37)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui vertus

            Cu exceptia Israelului sunt niste dictaturi medievale.
            Diferenta este ca Trump a ales sa faca niste contracte comerciale in care cineva vinde si altcineva cumpara cu Arabia Saudita in timp ce Obama a ales sa dea niste miliarde de dolari moaca Iranului.
            Ghici in ce tara se striga pe strazi "Moarte Americii"?
    • -6 (8 voturi)    
      Seamana (Duminică, 10 mai 2020, 19:20)

      Haoleu [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-75

      cu un Base al americanilor.
  • -4 (26 voturi)    
    ce-mi mai place (Duminică, 10 mai 2020, 11:27)

    xan [utilizator]

    ...cand politicienii se poarta exact ca niste instalatori.

    Aa, pai nu-i bine, cine ti-a facut asta? Aaa, dezastru. Nimic nu-i bine. Vai ce prost e lucrat, si-a batut joc.

    De fiecare data.
  • +1 (27 voturi)    
    constatare (Duminică, 10 mai 2020, 11:33)

    sile1 [utilizator]

    Au iesit Trump-istii la atac.

    Cred ca cel mai tare i-a enervat afirmatia :

    " El considera ca adevaratul adversar sunt ''tendinţe pe termen lung'' precum ''a fi tribal, divizaţi, a-i vedea pe ceilalţi ca duşmani'', tendinţe care riscă să caracterizeze ''viaţa americană''.

    Pe de alta parte, chestia cu Flynn ne mai spune ca aia care afirmau ca Rusia s-a amestecat in alegerile electorale americane vorbeau prostii de fapt.
  • +9 (19 voturi)    
    facts (Duminică, 10 mai 2020, 13:46)

    John_Re [utilizator]

    US reprezinta 4.25% din populatia planetei si 33% din cazurile de coronavirus.

    e o performanta, intr-adevar.
    • -7 (19 voturi)    
      America first ! (Duminică, 10 mai 2020, 16:06)

      vertus [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      MAGA...30 de milioane de someri....
      • +3 (19 voturi)    
        mda (Duminică, 10 mai 2020, 16:52)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui vertus

        somerii aceia sunt tocmai amaratii care lucrau pe salariul minim pe economie.

        astea sunt joburile create de Trump.

        intre timp deficitul pe balanta comerciala cu China s-a marit.

        iar americanii saraci vor cumpara si mai mult produse ieftine chinezesti sa poata supravietui.
        • -4 (6 voturi)    
          Un rahat mare (Duminică, 10 mai 2020, 23:31)

          Haoleu [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

          face china, de care ai nevoie sa supravietuiest.
    • -4 (12 voturi)    
      Ce legatura are Trump? (Duminică, 10 mai 2020, 21:49)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      A se compara performanta NY relativ la SUA
      • +4 (6 voturi)    
        bad management (Duminică, 10 mai 2020, 22:19)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        e cazul sa fie concediat.

        nu-i asa la "corporate US"?
      • -2 (6 voturi)    
        Marele Cuomo (Duminică, 10 mai 2020, 22:50)

        Haoleu [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        a umplut azilele cu pacienti bolnavi, iar cand l-au intrebat de ce, el a raspuns cu "alta intrebare"

        Prost sa fii, noroc ca esti!
  • +5 (29 voturi)    
    L-au urat pe Obama care a fost un domn (Duminică, 10 mai 2020, 14:58)

    delco [utilizator]

    Acum au un criminal in fruntea Americii care e vinovat de moartea a zeci de mii de oameni.
    • -5 (7 voturi)    
      A fost el domn (Duminică, 10 mai 2020, 22:51)

      Haoleu [utilizator] i-a raspuns lui delco

      cum a fost Danciala doamna.