Coronavirus: Boris Johnson spune că medicii săi aveau un plan, dacă ar fi murit din cauza coronavirusului

de I.B.     HotNews.ro
Duminică, 3 mai 2020, 7:49 Actualitate | Internaţional


Boris Johnson
Foto: © No10 Crown Copyright / Eyevine / Profimedia
Medicii care l-au avut în îngrijire pe premierul britanic, Boris Johnson, infectat cu noul coronavirus, pregătiseră anunţul decesului său după internarea lui în secţia de terapie intensivă, a afirmat el duminică într-un interviu acordat tabloidului The Sun on Sunday, citat de AFP.

"A fost într-adevăr un moment foarte greu, nu voi nega acest lucru", a spus el publicaţiei britanice, oferind pentru prima dată detalii despre boala sa. "Aveau o strategie să facă asta potrivit unui scenariu de tipul +moartea lui Stalin+", a adăugat Boris Johnson.

"Nu mă aflam într-o situaţie deosebit de strălucită şi ştiu că erau în vigoare planuri de urgenţă. Medicii erau pregătiţi în toate felurile pentru ce trebuiau să facă dacă lucrurile luau o întorsătură proastă", a mai afirmat el, potrivit Agerpres.

Boris Johnson și-a numit fiul în onoarea medicilor care i-au salvat viața



Premierul britanic Boris Johnson și logodnica sa, Carrie Symonds, și-au numit fiul nou-născut Wilfred Lawrie Nicholas, parțial în onoarea medicilor de la terapie intensivă care au salvat viața prim-ministrului britanic când acesta se lupta cu complicații legate de COVID-19, relatează Reuters.

Boris Johnson, în vârstă de 55 de ani, s-a întors la muncă luni după o perioadă de convalescență ca urmare a contractării noului coronavirus care l-a adus în stare gravă la terapie intensivă în timpul vârfului epidemiei. Acesta le-a mulțumit doctorilor de la Spitalul Saint Thomas despre care a spus că „mi-au salvat viața, fără îndoială”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12681 vizualizari

  • +20 (24 voturi)    
    vedetisme (Duminică, 3 mai 2020, 8:02)

    Wheelwright [utilizator]

    Ce le place "vedetelor" sa dramatizeze in aceste zile.
    Parca a fost dus intr-o stare buna la spital, a fost internat la IR pentru ca era prim ministru, nu a fost intubat, aerosoli ti se dau si intr-un salon obisnuit, nu e mare scofala.
    Mai sunt vedetele care cred ele ca au avut virusul, gen Madona, nu stiu cum sa mai fie bagate in seama.
    In aceste vremuri, oamenii nu se mai uita asa sus si admirativ la vedete si ignoranta ce le-o ofera multimea doare.
  • +10 (16 voturi)    
    Just a flu bro! (Duminică, 3 mai 2020, 8:04)

    Marionette [utilizator]

    Nu faceti nimic! Nu blocati calatoriile catre zone contaminate. N-are rost sa pierdem bani!
  • +7 (13 voturi)    
    Daca s-ar fi petrecut in Romania (Duminică, 3 mai 2020, 8:11)

    TheFreeOne [utilizator]

    actiunea, copilul s-ar fi numit bububu (burnei, bradisteanu, beuran) asemanator cu b3 (B1 + A3).

    Sau s-ar fi numit ppp. Nu pot sa scriu aici pe site de la ce vine exact, ca nu mi se aproba comentariul, dar e cu monica pop - ciclopeasa, irinel popescu - acest Atlas care sustine cu umerii sai controlul judiciar (a fost plasat sub...) etc.
  • +16 (20 voturi)    
    ! (Duminică, 3 mai 2020, 8:27)

    chiuaua [utilizator]

    Planul era sa fie expus alaturi de Lenin
    • +9 (11 voturi)    
      Avand in vedere numele... (Duminică, 3 mai 2020, 10:00)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      este chiar recomandat acest lucru.
  • +7 (9 voturi)    
    Prevedere (Duminică, 3 mai 2020, 8:43)

    BEDE [utilizator]

    Și Eisenhower și-a pregătit dinainte discursul pentru cazul când la 6 iunie 1944 ar fi eșuat debarcarea. Deci, ce să facă și medicii respectivi? Cu atât mai mult cu cât nu este deloc clar cum va evolua o infecție cu coronavirus.
  • +8 (12 voturi)    
    Ei da,era sfarsitul lumii,borise.... (Duminică, 3 mai 2020, 10:03)

    persuasiv [utilizator]

    britii erau toti pe spate,cazuti gramada.Unde mai gaseau un asemenea calauzitor.Cine le mai arata drumul catre nicaieri???
  • +4 (8 voturi)    
    Slabutz... (Duminică, 3 mai 2020, 10:54)

    Gigi Kent [utilizator]

    Aveau in plan sa anunte ca a murit, cand a murit? Slabutz… Daca aveau un plan sa il cloneze urgent intr-o clona adulta cadeam pe spate de uimire … ala plan.
  • +4 (8 voturi)    
    Mda.... (Duminică, 3 mai 2020, 11:11)

    paulbutoi [utilizator]

    Sceneta " Sarmanul Boris " continua .
    Cum era de asteptat , cu mult prost gust …
    Sunt curios cat de tare reuseste sa-i faca pe briti ...
    • +2 (4 voturi)    
      De facut,ii face (Duminică, 3 mai 2020, 15:43)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui paulbutoi

      tare.Interesant este ca marea majoritatea nici nu s-au prins,inca.
  • +3 (5 voturi)    
    Boris frate cu putin, nu degeaba il cheama boris (Duminică, 3 mai 2020, 14:23)

    john-doe [utilizator]

    Pai bine mai pacaliciule, de ce s-or fi lupta
  • +2 (2 voturi)    
    Deci le-a stricat planurile... (Luni, 4 mai 2020, 0:11)

    Sparafucile [utilizator]

    Cui? Medicilor.
    • 0 (0 voturi)    
      dar... (Luni, 4 mai 2020, 13:11)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Nu se stie pana cand avand in vedere consumul si greutatea corporala - sa pastram optimismul!
  • 0 (0 voturi)    
    boris (Luni, 4 mai 2020, 11:42)

    costelo999 [utilizator]

    a mai facut un exit reusit, pina cind tot exit ...