Inca un scenariu privind complotul asasinarii lui John F. Kennedy

de A.M.     HotNews.ro
Marţi, 19 februarie 2008, 12:45 Actualitate | Internaţional


Lee Harvey Oswald (stanga), asasinul lui John F. Kennedy
Foto: AGERPRES
Documentele considerate a fi "visul devenit realitate al oricarui fan al teoriei conspiratiei" au fost scoase la iveala. Acestea sugereaza ca Lee Harvey Oswald si Jack Ruby au pus la cale asasinarea presedintelui John F. Kennedy.

Potrivit anchetatorilor, Oswald a actionat singur atunci cand l-a impuscat pe Kennedy, aflat in coloana oficiala care trecea prin Dallas. La doua zile dupa aceea, Ruby l-a impuscat pe Oswald, in timp ce politistii il duceau la interogatoriu.

Cutia cu dovezi, gasita intr-un seif vechi dintr-o resedinta aflata in Dallas, include transcrierea unei conversatii intre cei doi, sustine telegraph.co.uk. Oswald si Ruby discutau despre cum ar putea pune asasinarea pe seama Mafiei.

Documentul mai arata faptul ca tinta initiala ar fi fost fratele presedintelui, Robert Kennedy. Acesta a fost si el asasinat la o vreme dupa aceea (1967), pentru ca lansase o campanie impotriva criminalilor interlopi. Cei doi au decis insa ca este mai usor sa il omoare pe presedinte - decat pe fratele lui - si ca moartea lui John F Kennedy ar rezolva lucrurile la fel de bine.

In transcrierea conversatiei, Oswald spune: "Pot s-o fac, nu am nevoie decat de carabina si de o cladire inalta; dar va dura ceva timp, poate chiar sase luni, pana voi gasi locul potrivit; o sa-mi trebuiasca niste bani, sa-mi ajunga pentru tot timpul in care voi face planurile".

Anchetatorii nu au gasit nicio arma, insa au dat peste un toc de pistol, scrisori trimise si primite de la Henry Wade - avocatul lui Ruby si Oswald la acea vreme - si haine care probabil le-au apartinut acestora.

Expertii pun la indoiala probele, afirmand ca este posibil ca obiectele sa faca parte de fapt din recuzita unui film documentar asupra caruia se documenta avocatul Wade, dar pe care nu l-a facut niciodata.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















8783 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare timida... (Marţi, 19 februarie 2008, 13:04)

    Claude [anonim]

    ce interes major avea Jack Ruby??
  • 0 (0 voturi)    
    Hahah (Marţi, 19 februarie 2008, 13:10)

    Io [anonim]

    Cine-i prost sa-i creada.
  • 0 (0 voturi)    
    sigur ca da (Marţi, 19 februarie 2008, 13:11)

    gigel [anonim]

    yeaaa, suuuureeee..... lipseste marmota....
  • 0 (0 voturi)    
    hm.. (Marţi, 19 februarie 2008, 13:19)

    adi [anonim]

    praf in ochi

    JFK a fost incomod, dar nu pentru mafie

    Pur si simplu a fost impotriva societatilor/grupurilor secrete, cel putin public.

    iar telegraph.. mm. Conrad Black prea prezent la reuniunile Bilderberg
  • 0 (0 voturi)    
    JFK+ (Marţi, 19 februarie 2008, 13:35)

    EccE [anonim]

    Pai daca astia doi au complotat singuri, dupa ce unul a fost lichidat si celalat arestat, pe frate-su Bobby Kennedy cine l-a mai lichidat?
    • 0 (0 voturi)    
      Pai cum cine? (Marţi, 19 februarie 2008, 14:23)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui EccE

      Uneltele celor doi, ca platisera in avans asasinatele...
      • 0 (0 voturi)    
        ca la supermarket (Marţi, 19 februarie 2008, 16:30)

        asasinatoru' [anonim] i-a raspuns lui Claude

        au luat doua la pachet si al treilea l-au primit gratis
  • 0 (0 voturi)    
    Care era motivul celor doi? (Marţi, 19 februarie 2008, 20:12)

    A. Sasinu [anonim]

    "[...] ca moartea lui John F Kennedy ar rezolva lucrurile la fel de bine [...]"

    De ce l-ar fi ucis Oswald pe Kenedy si care erau lucrurile care trebuiau "rezolvate"?
  • 0 (0 voturi)    
    istorie "antica" (Marţi, 19 februarie 2008, 21:22)

    vlad [anonim]

    pentru cei care intrebau ce interes ar fi avut Jack Ruby, raspunsul e simplu. Ruby era unul dintre liderii proeminenti ai mafiei locale in acea perioada, avand inclusiv interese in Cuba, care pe atunci (inainte de venirea lui Castro la putere) se pregatea sa devina un adevarat paradis pentru mafiotii din State. Pentru mai multe detalii vedeti pe wikipedia
    • 0 (0 voturi)    
      bre, istorie (Marţi, 19 februarie 2008, 21:50)

      biju [anonim] i-a raspuns lui vlad

      @istorie "antica": poate's io mai prost, da'mi aduc aminte ca Ruby era un amarastean cu o carciuma oarecare. pana mea, daca din zece sticle de whisky vandute pe zi spuneti voi ca avea bani sa finanteze "afaceri" cu doamna Cuba si comploturi de asasinat presedintele (numa' la cat costa sa afli un traseu oficial, lol), io-mi vand garsoniera din colentina si ma mut in dallas. poate fac istorie
  • 0 (0 voturi)    
    Scris aiurea (Miercuri, 20 februarie 2008, 2:54)

    ciprian [anonim]

    Documentele care s-au gasit nu sustin teoria conspiratiei. Ma doare capul..

    In Teoria conspiratiei se spune ca CIA ar fi organizat asasinatul. Oswald e pentru oile cu dioptrii de 10 care nu vad mai departe de minciunile unui guvern.

    Multa lume inca mai crede ca Oswald l-ar fi impuscat pe JFK. Sau ca 9/11 au fost atentate teroriste. Ne meritam soarta de oi proaste.
  • 0 (0 voturi)    
    Inadvertente (Joi, 21 februarie 2008, 15:49)

    Mihaela [anonim]

    Acesta (Robert Kennerdy) a fost si el asasinat la o vreme dupa aceea (1967), pentru ca lansase o campanie impotriva criminalilor interlopi.

    Draga autorule, traducator de stiri luate de pe net, Robert Kennedy a fost asasinat in 1968, si nu 1967, tocmai dupa ce fusese nominalizat drept candidatul democrat la Presidentialele americane...
    Referitor la afirmatia ca a fost asasinat pentru ca lansase o campanie impotriva criminalilor interlopi, aceasta fusese abandonata in 1963, dupa Dallas...
  • 0 (0 voturi)    
    asasinarea lui JFK (Vineri, 22 februarie 2008, 0:04)

    cititor [anonim]

    Cine la ucis? De ce ? Cine erau beneficiarii? Oare nu trebuia sa aflam ,caci au trecut cei 50 de ani de pastrare a secretului, cum au zis cei care au anchetat cazul. Nu credeti? Sau nu era asa cum stiu eu. Poate ma lamuriti. Nu de alta dar vorbim toti asa sa ne aflam in treaba. Sa vedem care din noi a ghicit adevarul. Cred ca e mai greu ca la 6 din 49, acolo tot o mai nimereste cate unul.
  • 0 (0 voturi)    
    Castro e cel care a platit (Vineri, 22 februarie 2008, 1:53)

    Dan [anonim]

    Cel mai plauzibil scenariu este acela că Fidel Castro a pus la cale asasinatul. Americanii au încercat de zeci de ori să-l omoare pe Castro, cu bombe, otravă, glonţ, etc. dar acesta a scăpat ca prin minune, ferit de un instinct sau de un noroc extraordinar; oricum, la exact 50 de ani după asasinare, americanii vor face publice toate informaţiile pe care le au....