VIDEO Rusia finalizează construcția unei catedrale imense în care apar portretele lui Putin, Stalin și Serghei Lavrov, alături de mesajul "Crimeea este a noastră!"

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 27 aprilie 2020, 17:42 Actualitate | Internaţional


Catedrala fortelor armate din Rusia
Foto: Captura YouTube
Rusia finalizează construcția unei imense biserici ortodoxe decorate cu mozaicuri care îl reprezintă pe Vladimir Putin și Iosif Stalin și care ar trebui terminată în mai, pentru a sărbători 75 de ani de la victoria împotriva Germaniei naziste, scrie AFP.

Situată pe teritoriul parcului militar "Patriot" din apropiere de Moscova, Catedrala forțelor armatei este un adevărat panteon al gloriei liderilor Rusiei, ale căror chipuri sunt reprezentate alături de Dumnezeu, Fecioara Maria și alți sfinți.

Dedicată victoriei URSS în al Doilea Război Mondial, catedrala ortodoxă glorifică și "faptele de arme ale poporului rus" precum anexarea peninsulei ucrainene Crimeea în 2014, a explicat ministerul rus al Apărării.

Cu o înălțime de aproape 100 de metri și șase cupole aurite, catedrala va fi a treia cea mai mare din Rusia, potrivit unui purtător de cuvânt al ministerului.

Ca titlu de comparație, Catedrala Mântuirii Neamului din București are o înălțime de 120 de metri.



Piesa centrală a edificiului este o serie de mozaicuri în culori care reproduc, printre altele, chipurile lui Stalin, Vladimir Putin și alți demnitari ai statului rus, precum ministrul Apărării, Serghei Șhoigu, ministrul de Externe Serghei Lavrov și șeful Consiliului Național de Securitate Nikolai Patrușev.

Pe un alt mozaic este scris sloganul "Crimeea este a noastră!", o frază folosită de la anexarea din 2014.

Turla clopotniță are o înălțime de 75 de metri, pentru a marca 75 de ani de la victoria asupra Germaniei naziste. Treptele catedralei au fost construite cu elemente topite din tancurile și avioanele germane.

Chiar dacă biserica va fi gata până în 9 mai, tradiționala defilare militară din Piața Roșie a fost amânată de Vladimir Putin din cauza noului coronavirus.

Istoricul Serghei Briun a criticat proiectul, în paginile ziarului Vedomosti, vorbind despre o "parodie a istoriei statului rus" și subliniind paradoxul de a afișa într-o catedrală portretul lui Stalin, care a inițiat o campanie de persecutare a clericilor.

Biserica ortodoxă rusă a insistat însă asupra faptului că Stalin conducea țara în momentul victoriei asupra celui de-al Treilea Reich.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5140 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    Sa fi Sângeros este o Calitate in URSS (Luni, 27 aprilie 2020, 17:43)

    un domn [utilizator]

    Portretul Diavolului Stalin Alături de nepoții Puțin și Javrov arată / prezintă codul Satanei : 666
  • +17 (25 voturi)    
    Asta cu Stalin (Luni, 27 aprilie 2020, 17:54)

    adrian88000 [utilizator]

    intrece orice limita ! Sa pui un criminal ateu, care a demolat biserici si a ucis preoti pe un perete al catedralei este o mare blasfemie !
  • +8 (12 voturi)    
    da (Luni, 27 aprilie 2020, 17:56)

    nikita11 [utilizator]

    iar pe bolta va fi pictata o matroashca. dumnezeu sa-i ierte!
  • +12 (20 voturi)    
    BORusa si "ortodoxia"?!? (Luni, 27 aprilie 2020, 18:00)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Adica ei glorifica si picteaza drept "icoane" in care apar criminalii gen Stalin, Putin, camarila lui de sorginte KGBist/FSBista...si se pretind "ortodocsi"....ce gluma buna! Ortodox inseamna ca se identifica cu biserica originala. Ma indoiesc ca Sfintii Parinti s-ar fi rugat la criminali si/sau persoane care sunt extrem extrem de bogate (si asta la pachet cu saracirea poporului), care au jefuit practic averea poporului, fac parte din oligrahii si in multe cazuri conduc sau au legaturi cu mafii extrem de sangeroase.
    Asta e mai degraba o biserica satanista, care glorifica fix personajele care fac cel mai mult rau.
    Cred ca de fapt asta e marea victorie a Antihristului, ca toti sa ii se inchine si sa creada ca fac ceva bun. Sa reuseasca sa inlocuie de fapt Adevarul.
  • -6 (14 voturi)    
    Rușii nu-s tot hortodocși? (Luni, 27 aprilie 2020, 18:01)

    prec [utilizator]

    Ca noi? Și tot în secolul V e.n. trăiesc și ei, ca și noi, nu-i așa?
    • +4 (6 voturi)    
      Noi traim in "epoca de aur" (Luni, 27 aprilie 2020, 20:21)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui prec

      de vreo 100 de ani.
    • +3 (3 voturi)    
      V e.n.? (Luni, 27 aprilie 2020, 20:53)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Poate 5 i.e.n!
  • +7 (17 voturi)    
    Uau (Luni, 27 aprilie 2020, 18:28)

    billy34 [utilizator]

    o să se înverzească preafericitul că a fost întrecut la nr de cupole și pt că preafericirea sa apare doar pe clopote, nu și în mozaic :)
  • +2 (16 voturi)    
    Dovada ca (Luni, 27 aprilie 2020, 18:45)

    ipolitic [utilizator]

    ca BOR-ul lor e mai mare &%$#@ ca BOR-ul nostru.
    Totusi, admit ca ideea de a ridica cupola la inaltimea anului de aniversare e o realizare tehnica remarcabila: anul viitor trebuie sa ridice la 76 de metri, peste doi ani la 77..pana va fi un fel de Burj Putina.
  • +10 (12 voturi)    
    Lenin? (Luni, 27 aprilie 2020, 20:52)

    john-doe [utilizator]

    L-au uitat pe Lenin, ca sa se inchida ciclul: Lenin, Stalin, Putin!
  • +3 (7 voturi)    
    E la moda (Luni, 27 aprilie 2020, 23:48)

    Setalcott [utilizator]

    Pai ce, numai hipiotii occidentali sa aiba portrete iconice cu Che si Mao?
  • +7 (7 voturi)    
    Este ortodoxă rusă. (Marţi, 28 aprilie 2020, 9:10)

    asavreau [utilizator]

    Nu creștină.Ei îl iubesc pe Stalin,Putin,ăștia sunt sfinții lor.Are și Scaraoțchi catedrală.Aflăm ce credință au rușii.Catedrala satanistă.
  • +7 (7 voturi)    
    Orientarea corectă: Satanism ortodox rus (Marţi, 28 aprilie 2020, 10:04)

    Alex2009 [utilizator]

    ... de parcă Dumnezeu vrea să fie asociat cu criminalii ...
    Ruşii insistă doar de faţadă să fie consideraţi creştini ortodocşi - în realitate având credinţa opusă.
    E ca în Dostoievski : nu au deloc simţul penibilului în care se află, şi se mai şi mândresc cu asta. Cu cât o fac mai de oaie, cu atât mai tare se laudă.
    Să vezi videoclipuri virale cu proştii şi criminalii de pe pereţii "catedralei" lor !
  • 0 (0 voturi)    
    inspiratie (Marţi, 28 aprilie 2020, 22:52)

    toni_uk [utilizator]

    .....se pare ca megalomania si prostia e o trasatura comuna si la BORul lor si la BORul lor...imi place ciotul ala de padure ramas dupa defrisare -au si grija pentru mediu! :)