Corespondenta din Pristina: Albanezii din Kosovo pariaza care va fi prima tara care le recunoaste independenta

de Krenar Gashi     HotNews.ro
Luni, 18 februarie 2008, 15:09 Actualitate | Internaţional


"Dupa fiesta de noaptea trecuta, totul esta calm in Kosovo, iar astazi, prima zi de independenta, este o zi absolut normala", relateaza pentru HotNews.ro Krenar Gashi, editorul Balkan Investigative Reporting Network din Pristina. "Majoritatea oamenilor isi petrec ziua bucurandu-se de aerul independentei, incearca sa ghiceasca ce tara va sparge gheata si le va recunoaste aceasta independenta", spune el.

Potrivit lui Gashi, institutiile publice functioneaza normal si situatia este calma inclusiv la Mitrovita, oras cu o considerabila populatie de etnie sarba din acest teritoriu majoritar albanez. "Nimeni nu a fost surprins nici de protestele de la Belgrad, era de asteptat sa aiba loc, dar din nefericire trebuie remarcat faptul ca aceste proteste au fost provocate de declaratii oficiale, in special de cele ale premierului sarb Voislav Kostunita", spune editorul BIRN din Pristina.

Cu toate acestea, el spune ca locuitorii din Kosovo sunt "suprinsi in mod pozitiv de faptul ca nu au avut loc incidente majore" in acest teritoriu. "A fost prea multa violenta pana acum, iar lumea s-a saturat de violenta", spune Gashi, vorbind despre asteptarile albanezilor in privinta relatiilor cu sarbii.

"Nu exista multimi pe strazi, sau cel putin nu stiu eu de astfel de cazuri. Lumea nu este interesata de ceea ce se discuta in Consiliul de Securitate, spun din nou - ceea ce ii intereseaza este care tara ne va recunoaste prima declaratia de independenta. In ceea ce priveste Uniunea Europeana, oamenii nu sunt deloc ingrijorati, ideea generala este ca aceasta declaratie de independenta a fost coordonata indeaproape cu UE", spune Gashi.

Acesta afirma ca oamenii de rand din Kosovo, mai precis cei de etnie albaneza nu sunt preocupati foarte tare nici de tarile care nu sunt de acord cu independenta lor, deoarece "recunoasterea din partea acestora va veni si ea, cu timpul".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2070 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Duh! (Luni, 18 februarie 2008, 15:16)

    marius [anonim]

    Albania va recunoaste prima independenta noului stati.
  • 0 (0 voturi)    
    eu pariez pe : (Luni, 18 februarie 2008, 15:47)

    Benhagi [anonim]

    Albania, urmata de Emirate + statele din Golf, USA ,si alte tari musulmane ...
  • 0 (2 voturi)    
    alea iacta est! (Luni, 18 februarie 2008, 16:13)

    niorga [anonim]

    Zarurile au fost aruncate! Marele licurici, Bosii din Ue, Nato, impotenta ONU, tacerea complice a Vaticanului - totul este PRO pentru separare auto-declarata, declarare unilaterala independenta, faramitare, divizare, pulverizare (si, in final - da' asta nu se spune - aneantizare).
    Evolutia in aceasta directie a fost vizibila cu ochiul liber de cel putin 7 ani incoace. Romania (tara balcanica!) a pus umarul cu slugarnicie si cu inconstienta la schema diabolica de distrugere a Yugoslaviei si Serbiei. Iar astazi toti politicienii emasculati de Dambovita de arata mirati si "preocupati" de situatie - FALS! FALS! FALS!
    Cat despre romani, ei au incetat de cel putin 15 ani de zile sa mai fie o natiune - sunt o simpla adunatura de mamaligari, tigani, lichele, lasi, tradatori si borfasi. Exceptille sunt doar de ordinul a catorva sute de mii (din 20 milioane).
    Nu numai ca natiune, dar si ca tara, Romania (1859-1918-2008) va ramane, in cel mult 5 ani de-acum, doar o amintire.
    RIP Romania.
    • -1 (1 vot)    
      pentru niorga (Marţi, 19 februarie 2008, 7:21)

      curioasa [anonim] i-a raspuns lui niorga

      comentariu interesant. Nu zic ca opinia ta este imposibil de realizat, dar pare foarte greu de crezut. Pe ce te bazezi cand faci astfel de pronosticuri? Si de asemenea, ce etnie ai? Si ca sa-l citez pe Caragiale, tu cu cine votezi?
  • -2 (2 voturi)    
    Pentru " niorga " (Luni, 18 februarie 2008, 16:30)

    radu [anonim]

    Dute ma copile si mananca si nu mai vorbi degeaba . Ce iar ai incasato azi la scoaa si vii suparat pe internet sa postezi ?
    Intre patru pereti oricine i smecher ba .
    Romania nu o sa accepte independenta kosovo . FORZA ROMANIA ! Sautari si sustinere Serbiei .
  • 0 (2 voturi)    
    re. pariu (Luni, 18 februarie 2008, 16:48)

    Vladimir [anonim]

    Cine recunoaste? 1. Turkye, 2. Hungary; 3 Germanistan, 4 UKistan, 5Franklgeria, 6 Croatia& papistasii, USA, si cu voia dumneavostra ultima pe lista dar neinsemand ca nu si-a dat contributia din plin.......Austria.
  • 0 (2 voturi)    
    raspuns lui Vladimir (Luni, 18 februarie 2008, 18:24)

    apolonium [anonim]

    ,,...2. Hungary; 3 Germanistan, 4 UKistan, 5Franklgeria, 6 Croatia& papistasii, USA, si cu voia dumneavostra ultima pe lista dar neinsemand ca nu si-a dat contributia din plin.......Austria." sint cele mai civilizate tari ale lumii inclusiv papistasii si Austriecii. Iar tu esti un KGB-ist nenorocit si uun admirator al PANSLAVISMULUI ORTODOX
    • 0 (2 voturi)    
      "Profesorii si maimutele" (Luni, 18 februarie 2008, 21:52)

      Vladimir [anonim] i-a raspuns lui apolonium

      Incepand in ordine alfabetica, cand Armenii zideau manastri avand arhiterctura, literatura si alfabet nici unul din popoatele civilizate de care mentionati nu nu prea existau. Cand grecii au decazut, deja cladisera o mitologie, cultura, filosofie, arta si atatea pentru Omenire. Noi, tarile si popoarele relativ mici am stat la baza bunastarii si trocului intre marile puteri. A trebuit sa stea cineva in calea salbaticilor. Aceste popoate sunt armenii, georgienii, romanii, bugarii, sarbii si rusii. Alminteri, hai ca m-am rpins, va place narghileaua din familie si nu ne spuneti...efendi
  • 0 (2 voturi)    
    Pariul albanezilor (Luni, 18 februarie 2008, 18:59)

    Rexhep [anonim]

    Pai albanezii pariaza pentru ca oricum nu stiu sa faca altceva. Ce vroiai, sa calculeze probabilitati?

    @apolonium: dupa ce au omorat populatiile locale si s-au instalat pe teritoriul lor, "cele mai civilizate tari ale lumii" ar trebui sa ne arate cat de importante sunt pentru ele minoritatile si sa paraseasca locatia. Frate, asta e un act de forta administrat DIN NOU de "cele mai civilizate tari ale lumii" ALTORA.

    PS: Cuvintele din mesajul tau tradeaza ura...