VIDEO Prințul Charles, mesaj către români de Paște: „Știu că mulţi români din Marea Britanie joacă un rol indispensabil în sistemul național de sănătate. Le suntem profund recunoscători”

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Duminică, 19 aprilie 2020, 0:51 Actualitate | Internaţional


Printul Charles, mesaj catre romani
Foto: Captura de ecran
Prinţul de Wales se adresează românilor într-un mesaj video cu ocazia Paştelui ortodox, în care evocă actuala criză sanitară şi îşi exprimă dorinţa de a reveni în România, dar şi de a se întâlni din nou cu membri ai comunităţii româneşti din Marea Britanie, transmite Agerpres. Redăm integral mesajul video al Prinţului Charles înregistrat vineri la Birkhall, reşedinţa sa din Scoţia, potrivit Clarence House.



''Doamnelor şi Domnilor,

Acum când românii de pretutindeni sărbătoresc Paştele Ortodox, doresc să vă spun cât de mult mă gândesc la dumneavoastră într-unul din cele mai sfinte momente ale anului. Paştele este de regulă momentul în care oamenii se adună, se roagă împreună şi reînnoiesc legăturile lor cu comunitatea şi religia din care fac parte. Ştiu că mulţi români din Marea Britanie au sperat să se întoarcă în România de Paşte şi să fie împreună cu familiile şi prietenii lor.

În acest an însă, în mijlocul acestei pandemii teribile care ne afectează pe noi toţi, lucrurile normale nu sunt posibile.

Ştiu că este foarte greu pentru noi toţi, dar mai ales pentru cei care sunt departe de cei dragi.

În acelaşi timp, ştiu că mulţi români din Marea Britanie joacă un rol indispensabil în sistemul naţional de sănătate, în căminele de bătrâni şi în alte roluri cheie în această criză sanitară fără precedent. Le suntem profund recunoscători, şi nu am suficiente cuvinte pentru eforturile lor remarcabile care sunt apreciate de noi toţi.

În ceea ce mă priveşte, abia aştept ca la un moment dat, în viitor, să revin în România, o ţară care are un loc atât de special în inima mea, dar şi să mă întâlnesc din nou cu membri ai comunităţii româneşti din Marea Britanie. Până atunci nu pot decât să vă doresc Paşte Fericit şi să vă spun că sunteţi în gândurile şi rugăciunile mele.

Hristos a Înviat!''






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23324 vizualizari

  • +14 (26 voturi)    
    Sunt foarte curios (Duminică, 19 aprilie 2020, 1:14)

    1anonim [utilizator]

    daca printul Charles e legat si de alte popoare din europa asa cum pare ca e legat de romani..
    • -24 (30 voturi)    
      sigur ca e legat (Duminică, 19 aprilie 2020, 3:04)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

      acu 200 de ani trimitea vechilii sa-ti arda o bataie, acum iti trimite multumiri

      dupa vremuri!
  • -30 (40 voturi)    
    Mda... (Duminică, 19 aprilie 2020, 1:19)

    Seby30 [utilizator]

    Discurs de politacian. Daca iti plac atat de mult romanii, atunci hai sa stai cu noi romanii, nu toata ziua printre secui consumand gulas si Kurtos kolac.
    • +10 (14 voturi)    
      In Transilvania intalneste romani! (Duminică, 19 aprilie 2020, 9:32)

      nlln [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

      Cei care consuma gulas si Kurtos sunt romani!

      Valabil si pt tine ceea ce am scris mai sus.
      • 0 (0 voturi)    
        Da sigur ca da.... (Marţi, 21 aprilie 2020, 1:50)

        Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui nlln

        doar ca nu stiu o boaba romaneste. Nici Kurtos nu-ti da daca nu le spui in secuieste. Probabil Charles are trannslatori care vb limba mongolilor.
  • +25 (35 voturi)    
    . (Duminică, 19 aprilie 2020, 1:20)

    ionchi [utilizator]

    Toata stima!
  • +24 (38 voturi)    
    Un gest frumos ! (Duminică, 19 aprilie 2020, 1:34)

    Observatory [utilizator]

    Apreciat de romanii ?
    Niciodată , noi apreciem socialiști/ comuniști și securiștii !
    “Printul asta dorește sa ne fure tzara !”
    Oameni cu putina inteligenta sunt la sparanghel și căpșuni .
    • +5 (15 voturi)    
      cind o sa incepi sa ai mesaje pozitive (Duminică, 19 aprilie 2020, 3:29)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      insemna ca s-a schimbat ceva, schimbarea incepe cu tine. va recomand cursuri de marketing, de PR, de etica ca sa nu traiti degeaba pe lumea asta.
    • -1 (7 voturi)    
      Perfidul Albion! (Duminică, 19 aprilie 2020, 15:20)

      mike123 [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Astia au furat jumatate de glob!
      • +3 (5 voturi)    
        Da (Duminică, 19 aprilie 2020, 18:47)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui mike123

        Ai dreptate Primtul Charles a furat multe tari, dar ce frumos ar fi fost ca atunci la Yalta sa fi fost furați de Churchill nu de Stalin !
  • +32 (42 voturi)    
    Hristos a inviat! (Duminică, 19 aprilie 2020, 1:41)

    Negreanu David [anonim]

    Si multumim ca sunteti alaturi de noi!
  • +14 (20 voturi)    
    Multumim Majestatii Voastre! (Duminică, 19 aprilie 2020, 9:25)

    nlln [utilizator]

    Multumim pentru toate incurajarile, multumim pentru atentia acordata si multumim ca v-ati implicat in promovarea Romaniei atunci cand nimeni altcineva nu a indraznit sa o faca!
  • +14 (20 voturi)    
    Inclin sa cred (Duminică, 19 aprilie 2020, 9:47)

    justin puscasu [utilizator]

    ca omul asta e chiar sincer, desi demersul e diplomatic.
    • -6 (12 voturi)    
      Da, si?! (Duminică, 19 aprilie 2020, 11:08)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      Si eu CRED (nu am certitudinea) ca Printul Chares chiar este sincer. Dar ce folos??
      Compatriotii dumnealui au votat Brexitul, au zic ca NU mai vor sa vina polonezii, romanii si bulgarii sa lucreze la ei!
  • +17 (23 voturi)    
    Sangele regal se vede (Duminică, 19 aprilie 2020, 10:00)

    Bogdan_100 [utilizator]

    In eleganta si empatia printului. Ce mici apar, prin comparatie, molustele propagandei comunistoide. Avem modele dar din pacate nu le urmam
    • -9 (11 voturi)    
      memorie selectiva (Duminică, 19 aprilie 2020, 13:58)

      mike123 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Memoria selectiva? Ati uitat cind The Qeen a primit familia Casca in vizita, cu onoruri regale? Molustele aristocratiei engleze e "mai superioare"?
  • +17 (21 voturi)    
    Dragut din partea lui (Duminică, 19 aprilie 2020, 10:18)

    Ochiana [utilizator]

    S-a gandit si la cei de aici si la romanii din UK, unii din ei afectati de Brexit.
    Hristos a inviat !
    Multumim Charles.
  • -10 (14 voturi)    
    Multumim ca ne spalati batranii (Duminică, 19 aprilie 2020, 13:08)

    Mihai_S [utilizator]

    Mi se pare o jignire pana la urma , sa mentionezi in mod special ingrijitorii din azile si carerii, dar sa nu spui nimic de ingineri sau alte categorii de frunte din uk. Se incearca o generalizare cum ca romanii ar fii o categorie inferioara
  • +5 (13 voturi)    
    comparatie (Duminică, 19 aprilie 2020, 13:26)

    danton68 [utilizator]

    Putem compara mesajul printului cu interviul credinciosului Puric ?
    • +2 (14 voturi)    
      De fapt e 'vitza-versa' (Duminică, 19 aprilie 2020, 14:59)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui danton68

      Putem compara mesajul de Pasti al printului cu miile de injuraturi si calificativele suburbane ale 'liber-cugetatorilor" la adresa romanilor credinciosi si a Bisericii stramosesti (macar din ultima saptamana, daca nu din tot timpul)?
  • -3 (11 voturi)    
    Marea Britanie...sufera dupa maretie! (Duminică, 19 aprilie 2020, 14:11)

    mike123 [utilizator]

    Imperiul s-a cam dus draqiului....marea Britanie nu mai este asa de mare dar sufera sa para relevanta!
    Se tine de trena Americii si latra cind i se ordona, de catre marele aliat ...strategic! (suna cunoscut? chestia cu licuriciul mai mare?)
    In rest toate bune...the Qeen cica nu conteaza?...doar este sefa Parlamentului, sefa Armatei, sefa Bisericii anglicane! Da'nu conteaza!? Noi sintem prosti si inghitim chestia cu democratis britanica!
    La fel este si cu democratia SUA, unde Presedintele este ales de Marii Electori (sau Supreme Court! vezi cazul Bush junior!), chiar daca pierd votul popular!
    Sa traiti bine! Democratic!
  • +4 (4 voturi)    
    da ma (Duminică, 19 aprilie 2020, 18:46)

    I [utilizator]

    au fost crescuti si educati in Romania, si cand sa produca bani aici, i-au dat afara pesedeii si udemereii si alti nenorociti. Sa va fie de bine!