Putin a semnat reforma constituţională care îi permite menţinerea la putere

de I.B.     HotNews.ro
Duminică, 15 martie 2020, 1:22 Actualitate | Internaţional


Putin alaturi de generali
Foto: kremlin.ru
Preşedintele rus Vladimir Putin a semnat sâmbătă vasta reformă constituţională care îi dă dreptul la două mandate suplimentare, un amendament adăugat la surpriza generală din această săptămână şi criticat puternic de opoziţie, a anunţat agenţia de presă oficială TASS citată de AFP.

Serviciul oficial de informare juridică a publicat pe site-ul său o lege pe 68 de pagini care rezumă toate modificările constituţionale, semn că acestea au fost aprobate de preşedintele rus.

Reforma trebuie acum validată de Curtea Constituţională în termen de o săptămână, conform legislaţiei ruse care prevede o procedură legislativă specifică pentru acest tip de măsuri, potrivit Agerpres.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6617 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Presedintele rus (Duminică, 15 martie 2020, 4:42)

    minup [utilizator]

    a semnat. S-ar fi asteptat sa refuze "promotia" si "consideratia poporului "?
    Si acum nu mai doarme o saptamana de emotii pana curtea constitutionala decide ce s-a decis.
    Democratia rusa in actiune si vointa poporului confirmata.
    • +5 (5 voturi)    
      @minup: (Duminică, 15 martie 2020, 8:54)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui minup

      "Emotii" ? Care emotii !
      Vrei sa spui ca Judecatorii Curtii Constitutionale nu mai dorm din cauza emotiilor, pt ca nu stiu daca trebuie sa decida maine "ce s-a decis" sau sa nu se arate prea grabiti si sa decida, abia spre sfarsitul saptamanii !!! :))))))
    • +5 (5 voturi)    
      Heh (Duminică, 15 martie 2020, 10:13)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui minup

      Ai vazut cat spirit de sacrificiu? :))
  • +8 (8 voturi)    
    Prilejul potrivit (Duminică, 15 martie 2020, 7:04)

    Captain Obvious [utilizator]

    A picat la tanc virusul asta. Cine sa mai iasă în strada
    • +4 (4 voturi)    
      @Captain Obovius: (Duminică, 15 martie 2020, 8:57)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Pai tocmai asta e ! Ca incepe sa nu se mai stie sigur de unde "a picat" virusul, din ce laborator !!

      PS. In fond granitele sunt comune pan' la loc comanda !! :))) :((((
  • +2 (6 voturi)    
    Pe unii ii doare in cur si isi vad de-ale lor ! (Duminică, 15 martie 2020, 8:16)

    Susufler0 [utilizator]

    Era sa gresesc si sa zic ca isi vad de viata !
  • +5 (5 voturi)    
    Toata Rusia fremata de grija, iar Putin (Duminică, 15 martie 2020, 9:29)

    John M. [utilizator]

    nu si nu, ca el nu mai vrea, ca ce-o sa zica restul lumii, ca se creeaza un precedent rusinos ca al tzarilor, dar la apelul concertat al bisericii, maselor si fostilor colegi din aparatul democratiei ruse, s-a lasat convins si a semnat. Pentru Mama Rusia, nu pentru el.
  • +6 (6 voturi)    
    e mai rau ca nicu dracnea (Duminică, 15 martie 2020, 9:33)

    nash pandelica [utilizator]

    ala macar a intrebat boboru*pesedizd, vreti sa fiu presedintele vostru ~!?

    putina o da pe decret. adica, el semneaza, el aplica.
  • +4 (4 voturi)    
    S-a instituit încă din anul 2000 o (Duminică, 15 martie 2020, 10:19)

    Rescator [utilizator]

    Dictatură unipersonală a numitului Vladimir Vladimirovici Putin.Acum doar se oficializează,de
    către el însuși,o perpetuare la putere pe viață.
    În jurul lui este o gardă pretoriană,agresivă,imprevizibilă și periculoasă formată din siloviki(FSB/KGB,SVR,ARMATĂ și
    oligarhii *de bine*).Nu este deloc o veste bună pentru
    restul lumii și,îndeosebi,pentru țările din așa-zisa
    străinătate apropiată a Rusiei.Vin vremuri grele
    declanșate de piticul de la Kremlin.
  • +2 (4 voturi)    
    Bolsevici, democrati, albi si rosii (Duminică, 15 martie 2020, 13:20)

    vudejea [utilizator]

    Toate-s o spoiala...In adancul fiecaruia din marii vecini de la rasarit, motherfucker-ul e maria sa, Tzarul...E insurubat in genetica poporului rus, cred, sa fie condusi de un sistem totalitar.
  • +1 (1 vot)    
    Porcul tot... PORC ! (Duminică, 15 martie 2020, 17:24)

    danmarian [utilizator]

    N-aveam nici o grija - Putin e omare CANALIE si nu este interesat decat de mentinerea puterii. Sper sa-l ia "Donu' Dracu" cat de curand - sa scape si bietii rusnaci de un asemenea TIRAN ! Pashol na turbinka ciorti !