Donald Trump a declarat starea de urgență în fața epidemiei de coronavirus

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 martie 2020, 21:41 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: White House
Președintele american a anunțat vineri starea de urgență, pentru a putea oferi ajutoare federale statelor afectate de coronavirus, scrie AFP.

"Pentru a declanșa deplin forța resurselor guvernului federal, declar oficial urgența națională", a declarat el, de pe peluza Casei Albe.

Mai multe voci au cerut declararea stării de urgență națională în baza unei legi din 1988 care ar permite Agenției Federale pentru gestionarea situațiilor de urgență să aloce fonduri pentru state și guvernele locale. Bill Clinton a decretat o astfel de stare de urgență în 2000, în fața epidemiei West Nile.

Decizia ar permite guvernului să aloce resurse suplimentare pentru combaterea noului coronavirus și ar marca, notează Bloomberg, un punct de cotitură pentru președintele Trump, care a comparat în repetate rânduri coronavirusul cu gripa sezonieră și a insistat că administrația sa controlează situația.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16992 vizualizari

  • +6 (34 voturi)    
    Wow (Vineri, 13 martie 2020, 21:45)

    ember [utilizator]

    Acum doar 4 zile spunea ca e doar o "glorified flu" si ca nu se va investi in testarea populatiei.
    • +3 (23 voturi)    
      Pai e normal (Vineri, 13 martie 2020, 22:03)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui ember

      Nu sari sa declari stare de urgenta cand ti se nazare, trebuiesc indeplinite niste criterii. N-ai vazut ca si in Romania unii vroiau sa se declare stare de urgenta. Ori, momentan, e evident ca nu e cazul, avem doar 86 cazuri si parca doar unul mortal. De acord insa ca daca se extinde, trebuie declarata starea de urgenta. Daca s-ar declara stare de urgenta pentru orice boala cu 80 imbolnaviri, unde s-ar ajunge?
      • -3 (11 voturi)    
        starea de urgenta (Sâmbătă, 14 martie 2020, 4:26)

        Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        se declara nu dupa ce ai 10 mii de morti, ci inainte. la carte si ciocul mic. nu esti in masura sa faci anliza de impact. sintem satui de astia cu spiru lui haret ajunsi procuror general adj culmea numit de un profesoras masochist. acesti indivizi niciodata nu ar trebui pusi in functii de raspundere in romania..doar daca sintem tara mafiora si plina de sobolani rosii...ceea ce ..cam banuim cu totii.
        • 0 (0 voturi)    
          Cred ca ti ar fia cazul sa mai mergi la scoala (Luni, 16 martie 2020, 13:45)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

          Ca vad ca nici macar nu stii sa citesti! Unde am spus eu ca trebuie declarata starea de urgenta DUPA ce ai 10 mii de morit?? Si da, trebuie facuta inainte o analiza de impact, atat ca sa se vada evolutia imbolnavirilor cat si impactul social, economic... Numai ca asta nu se face instantaneu (decat daca e facut de cei de la Spiru Haret - si nu "spiru lui haret"), trebuie ceva timp. Si tot apropo de cultura, care se pare ca iti lipseste, de ce ii stalcesti numele lui Spiru Haret? Care a fost un om de renume, de calitate, si nu e nicidecum vina lui ca acea universitate a ales sa ia numele lui.
          • 0 (0 voturi)    
            Ca sa nu critici si asta... (Luni, 16 martie 2020, 14:57)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            Se pare ca au fost amestecate/inlocuite niste litere. Desi nu stiu cum, imi cer totusi scuze!
    • -4 (16 voturi)    
      Learn English! (Vineri, 13 martie 2020, 22:23)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui ember

      Just to comprehend a much more from the news !
      • +3 (9 voturi)    
        Scuza-ma (Sâmbătă, 14 martie 2020, 1:00)

        ember [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

        Nu imi place sa ma bag in polemici cu prostii, dar nici nu accept lectii de la neaveniti. Stiu engleza, calatoresc in tari anglofone, inclusiv SUA, si, judecand dupa modul cum ai formulat, cred ca esti la nivelul englezei de maidan. Mai ia lectii!
        • 0 (10 voturi)    
          Travelling is not the same with living (Sâmbătă, 14 martie 2020, 5:34)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui ember

          So, you just know engleza de balta!!!
    • 0 (22 voturi)    
      Aia era parerea lui personala... (Vineri, 13 martie 2020, 22:32)

      modream [utilizator] i-a raspuns lui ember

      Dar in SUA, parerea presedintelui nu face 2 bani, mai ales a astuia. Conteaza ca mai sunt oameni cu capul pe umeri acolo, spre deosebire de la noi...
    • 0 (12 voturi)    
      nu ca altii care tin sa fie consecventi (Vineri, 13 martie 2020, 23:24)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui ember

      in prostie.
  • -2 (12 voturi)    
    E Grooasa ... (Sâmbătă, 14 martie 2020, 0:23)

    OviCti [utilizator]

    Daca El-insusi „Troompootzicã” ia o astfel de decizie, asta indica ca cineva din familie sau poate chiar El-insusi o fi captat „Coriiina”-virusul.