Uniunea Europeană oferă 2000€ migranților să se întoarcă acasă

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 13 martie 2020, 7:14 Actualitate | Internaţional


migranti
Foto: ONU
Migranților de pe insulele grecești le vor fi oferiți 2000 de euro de persoană pentru a se întoarce acasă ca parte a unei scheme voluntare a Uniunii Europene ce încearcă să amelioreze condițiile disperate din taberele de refugiați, relatează The Guardian.

Suma este de 5 ori mai mare decât cea oferită în mod obișnuit migranților pentru a-i ajuta să își reclădească viația în țara de origine, ca parte a programelor desfășurate de Organizația Internațională pentru Migrație a Organizației Națiunilor Unite.

Oferta va fi valabilă o lună, întrucât Comisia Europeană se teme că prelungirea programului pe termen nedefinit va atrage mai mulți migranți în Europa.

Ea nu se va aplica refugiaților care nu au o casă unde să se întoarcă ci urmărește să îi motiveze pe migranții care caută standarde de viață mai bune să părăsească insulele.

„Refugiații nu se vor întoarce, bineînțeles, nu se pot întoarce, dar migranții economici care poate știu că nu vor primi un răspuns pozitiv de acordare a azilului ar putea fi interesați să plece”, a declarat Ylva Johansson, comisarul european pentru Afaceri interne.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5566 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Atat or fi costurile URSS (Vineri, 13 martie 2020, 7:25)

    un domn [utilizator]

    Cu Mazeta la Bucuresti ?
    • +4 (4 voturi)    
      imposibil (Vineri, 13 martie 2020, 8:23)

      ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      trebuie sa fie mult mai putzin, pentru ca aia platesc in natura, aka votka Saniutza, pentru ca, nu-i asa, nu stricam orzul pe gaste.

      nimeni nu rezista atat la Saniutza, ca e ieftina, deci cantitatzile mari ( aceasta explicatzie e pt. Mazeta)
  • +5 (9 voturi)    
    La ce folos? (Vineri, 13 martie 2020, 7:53)

    BEDE [utilizator]

    Păi iau 2000EUR, se fac că se duc acasă, iar după câteva luni, maxim un an, revin...
    Când e o situație ca în Siria sau Afganistan sau Irak sau Nigeria, ce poți face cu 2000EUR? Că ți-i fură și nu numai că îi fură, ci este destul de probabil să te și omoare, că așa se poartă pe acolo.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu fi așa sigur. (Vineri, 13 martie 2020, 12:46)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      2000 euro și scapi de COVID 19.Nu cred-că migranții vor mai da buzna de când COVID 19 a pus stăpânire pe Europa.Nu vor mai găsi nici de lucru,așa că 2000 euro și acasă este o soluție bună.Românii se întorc acasă și fără să primească 2000 euro cadou!
      • 0 (0 voturi)    
        Românii care se întorc (Sâmbătă, 14 martie 2020, 19:18)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Românii care se întorc din Italia aproape sigur au lucrat la negru, că doar Italia este țara Mafiei. Lucrând la negru s-au trezit acum că s-au închis chestiile la care lucrau și nu pot primi nici un fel de ajutor social și că nu-și mai pot plăti chiria. Și atunci hai să se întoarcă în România unde au trimis bani celor lăsați acasă și au cât-de-cât o casă...
        Afganii, irakienii, sirienii și nigerienii în schimb sunt în zone de război, așa că tot vor căuta să fugă...
    • +3 (3 voturi)    
      Francezii au incercat metoda asta cu tiganii (Vineri, 13 martie 2020, 13:27)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Rezultatul a fost ca tiganii au venit acasa si au cheltuit banii pentru un mare bairam cu vecinii si prietenii, apoi au plecat din nou in Franta.
      La fel se va intampla si cu migrantii astia.
      Chiar sunt singurul care isi aminteste? Stirea a fost si pe HN in 2010:
      https://www.hotnews.ro/stiri-esential-7729456-franta-deporta-joi-romania-inca-283-tigani.htm
    • +4 (4 voturi)    
      Raspuns (Vineri, 13 martie 2020, 13:31)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Dv ati intrebat: "La ce folos?", si eu cred ca as putea sa ofer o explicatie.

      In urma cu cateva zile, Erdogan s-a dus la Brussels si a cerut MULT banuti, desigur de ordinul Miliardelor!

      Si atunci, probabil ca s-a gasit unul care stie ceva matematica si a inceput sa faca socoteli! Asa incat a ajuns la CONCLUZIA ca oferind la cateva zeci de mii de imigranti cate 2.000, chestia asta va COSTA mai putin decat suma pe care o cere Turculetul...!

      Astfel, daca vor plati CHIAR si 3 miliarde, asta este NUMAI jumatate din SUMA de care Erdogan nu era multumit si PLUSA ca un trisor la poker...

      Prin urmare, Turcul Sef s-a asezat pe vine...
  • +3 (9 voturi)    
    wow (Vineri, 13 martie 2020, 10:05)

    hanu [utilizator]

    astia nu sunt normali...Cati copii europeni puteau fi salvati de banii astia...cati bolnavi si amarati sau saraci din europa puteau beneficia...E cea mai stupida alegere pe care o puteau face, cu asta acesti incompetenti au dat foc la valiza europei.
    Cat despre cat de bine va functiona masura, avem exemplul erdogan :))
  • +4 (6 voturi)    
    fair enough (Vineri, 13 martie 2020, 10:21)

    xan [utilizator]

    Cam atat au platit fiecare la mafioti si shamani ca sa-i aduca in Europa.

    Cei care s-au prins ca de fapt nu umbla cainii cu covrigi in coada, asa cum le-au promis onegeurile, au bilet gratis inapoi.
  • 0 (2 voturi)    
    bani aruncati (Vineri, 13 martie 2020, 11:56)

    middle_brick [utilizator]

    La ce folos? oamenii ăștia sunt manipulați, lor li se introduce ideea ca in europa e lapte si miere, ca dacă ajung acolo li se da casa, bani in funcție de nr de copii pe care ii ai, si ca vei trăii mult si bine, ca europenii sunt cele mai proaste specimene de pe lumea asta si ca in europa poți sa faci ce dorești. A rămas de referință declarația unui afgan migrat din Germania care declara ca pentru un furt făcut, cineva, ca el nu știe sa scrie in numele lui a dat o declarație la politie după care l-au eliberat, spunând ca la el in țara pentru fapta făcuta risca sa ii se taie mana cu care a furat.