VIDEO Organizația Mondială a Sănătății a declarat pandemie de coronavirus / Ce urmează

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 martie 2020, 18:33 Actualitate | Internaţional


Tedros Adhanom Ghebreyesus (OMS)
Foto: Agerpres/EPA
Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a declarat miercuri că epidemia de Covid-19, care a contaminat peste 120.000 de persoane în întreaga lume, poate fi considerată o „pandemie”, transmite AFP.

„Am estimat că (noul coronavirus) Covid-19 poate fi caracterizată drept o pandemie”, a declarat directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, într-o conferință de presă la Geneva.

Șeful OMS a mai afirmat că numărul cazurilor în afara Chinei s-au multiplicat de 13 ori în ultimele două săptămâni.

„Niveluri alarmante de propagare, dar și de inacțiune”

El și-a exprimat totodată profunda îngrijorare față de „nivelurile alarmante de inacțiune” ale comunității internaționale în fața „nivelurilor alarmante de propagare” a epidemiei cu noul coronavirus.

„În zilele și săptămânile ce vin, ne așteptăm să vedem crescând numărul de cazuri, numărul de decese și numărul de țări afectate”, a avertizat Tedros Adhanom Ghebreyesus în conferința de presă.



Conform planului OMS pentru pregătirea pandemiei, după declararea acesteia, guvernele naționale trebuie să se asigure de „mobilizarea completă a sistemelor de sănătate, a instalațiilor și mobilizarea angajaților din sistemul medical național”.

De asemenea, OMS transmite că trebuie să „distribuie echipament de protecție” și să „distribuie antivirale și alte materiale medicale în conformitate cu planurile naționale”.

Când OMS a declarat o pandemie pentru focarul de gripă H1N1 în 2009, decizia a fost criticată de unele țări, care au considerat că decizia a provocat panică inutilă, scrie The Guardian.

Ea a dus la pierderi financiare din cauza cheltuielilor pentru vaccinuri pentru o tulpină de gripă care s-a dovedit a fi ușoară și relativ ușor de controlat.

Care este impactul economic al unei pandemii

Potrivit Băncii Mondiale, costul global anual al pandemiilor, de la cele moderate până la cele severe, este de aproximativ 570 miliarde de dolari americani sau 0,7% din veniturile lumii.

Care sunt celelalte pandemii din istorie:
  • Gripa H1N1 (gripa porcină) din 2009
  • HIV (1981)
  • Gripa spaniolă (1918)
  • Variola (1870)
  • Ciuma bubonică (1347)
Când a fost ultima pandemie?

Ultima pandemie a fost declarată în 2009, pentru pandemia de gripă H1N1, care a ucis sute de mii de oameni la nivel global.

„Acesta a fost detectat mai întâi în Statele Unite și s-a răspândit rapid pe teritoriul SUA și în lume”, a spus Centrul pentru Controlul și Prevenirea Bolilor, potrivit The Guardian.





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















40495 vizualizari

  • -25 (43 voturi)    
    Iar desteptul de iohanis (Miercuri, 11 martie 2020, 18:46)

    tony-s [utilizator]

    ne zice sa stam linistiti.
    • +19 (25 voturi)    
      El zice bine (Miercuri, 11 martie 2020, 19:15)

      Rtchj [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      Caci panica este si mai periculoasa.
    • +22 (32 voturi)    
      zau? (Miercuri, 11 martie 2020, 20:00)

      carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      Si ce-ai fi vrut sa spuna? "o sa murim toti" sau ce? ai idee ca un sef de stat nu trebuie sa faca afirmatii care sa creeze panica? ai fi vrut sa faca declaratii prapastioase si sa pice bursele romanesti, sa bage tara in falimet direct?

      In schimb am putea sa le multimumim pesedistilor care au furat si ne-au lasat fara spitale, fara cadre sanitare si fara oameni competenti la conducere.
      • -19 (31 voturi)    
        Au sarit postacii pnl (Miercuri, 11 martie 2020, 20:34)

        tony-s [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

        sa-si apere stapanul.
        • +3 (7 voturi)    
          auoleu! (Joi, 12 martie 2020, 9:59)

          nellino [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

          sa ne fi prins epidemia cu Vasilica in fruntea tarii! pai nici nu ar fi stiut sa pronunte "coronavirus"
      • -15 (23 voturi)    
        Au sarit postacii pnl (Miercuri, 11 martie 2020, 20:34)

        tony-s [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

        sa-si apere stapanul.
      • -15 (25 voturi)    
        Postacii pnl (Miercuri, 11 martie 2020, 20:36)

        tony-s [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

        n-au auzit ca bursa si leul sunt la pamant.
      • +8 (14 voturi)    
        Foarte bine punctat (Miercuri, 11 martie 2020, 21:07)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

        comentariul tău, felicitări ...
        Dat nu poți convinge înfocații comuniști romani sa nu viteze PSD ul, de 73 de ani tot viteaza , gloabe, analfabeți și hoți ..România este bolnava de coronavirus la cap...
      • -1 (7 voturi)    
        Deci, doamnă Carmen? (Joi, 12 martie 2020, 0:11)

        constatator [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

        Ce ar trebui să facă cetățenii?
        Și cu spitalele, sunt toți de vină!
        Zău, numai trolli, din toate partidele la ciolan!
        • +3 (5 voturi)    
          Cetățenii să se ferească pe ei și pe ceilalți (Joi, 12 martie 2020, 1:11)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui constatator

          Patru cetățeni din cinci bolnavi vor avea o gripă urîtă, un guturai sau nimic. Ceilalți însă vor avea nevoie de îngrijiri serioase și, în funcție de reacția comunității, cam unul din zece va avea nevoie de spitalizare. Pentru oamenii care nu au deja o sănătate precară, boala este vindecabilă aproape întotdeauna.

          Problemele sînt deci două: să avem medici și paturi de spital pentru toți cei care au nevoie de îngrijire specială și să nu îi expunem pe cei în vîrstă sau cu probleme de sănătate. Și în două-trei luni va trece iar în mai puțin de un an va fi un vaccin care va reduce mult impactul posibil al bolii,

          Deci: cetățenii trebuie să iasă din casă doar ca să meargă la muncă sau la cumpărături, ca să nu se infecteze sau să nu îi infecteze pe alții. Cînd sînt în afara casei, să își protejeze nasul, gura și ochii. mai ales să nu pună mîna direct pe față (în primul rînd nas, gură, ochi).
          Să se dezbrace de hainele de stradă și să se spele 2 minute pe mîini sau să se dezinfecteze temeinic de cîte ori ajung acasă, la muncă sau în alt loc similar. Să se dezinfecteze după ce au intrat în contact cu alți oameni sau cu obiecte care ar putea transmite boala.
          Dacă sînt persoane sensibile la boală (în vîrstă, bolnavi de diabet etc.) să se autoizoleze pe cît posibil. Să se autoizoleze total toți cei care se consideră suspecți de îmbolnăvire. Reține, cu cît ai îmbolnăvit mai puțini alți cetățeni, inclusiv din familia ta, cu atît mai puțin aglomerate vor fi spitalele de care vei avea nevoie dacă starea ta se agravează.
          Dacă ai probleme respiratorii, consultă imediat medicul. Gripa normală și guturaiul bîntuie și ele. Au la început simptome similare, dar tratamentul și riscurile sînt diferite.
          Pe scurt, ferește-te pe tine, ferește-i pe cei dragi și, ca să vă puteți feri pe voi, ferește-i și pe ceilalți cetățeni.
          Țările în care cetățenii s-au ferit singuri, sigur, la îndemnul și sub îndrumarea guvernelor (Singapore, Taiwan) au fost cele în care boala a fost cel mai bine controlată.
      • -6 (6 voturi)    
        madam carmen, multe din acuzațiile,. (Joi, 12 martie 2020, 1:44)

        constatator [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

        pe care le ai înșirat !î
        Te face un mic copil!
    • +12 (14 voturi)    
      atunci fii nelinistit (Miercuri, 11 martie 2020, 20:22)

      jondo [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      tanar esti?...
    • +9 (9 voturi)    
      Pai apuca-te de racnit!!! (Miercuri, 11 martie 2020, 22:34)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      Vezi daca te ajuta!!!
  • -5 (15 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 martie 2020, 18:54)

    tirolez [utilizator]

    Cand era epidemia la inceput in China se izmeneau in termeni.
  • -28 (38 voturi)    
    Iar iohanis (Miercuri, 11 martie 2020, 18:58)

    tony-s [utilizator]

    ne zice sa stam linistiti.
    • +13 (25 voturi)    
      @tony-s (Miercuri, 11 martie 2020, 19:17)

      Bintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      Dacă-ți face bine, stai agitat! :)
    • +3 (3 voturi)    
      da (Joi, 12 martie 2020, 8:53)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      e naspa sa stai linistit...

      e dovedit stiintific ca panica ajuta, nu?!

      e foarte bine sa stam linistiti. imagineaza-ti ca pleca acum tot bucurestiul in munti si o sa vezi d c NU e bine sa ne panicam!
  • -15 (27 voturi)    
    Let the games begin! (Miercuri, 11 martie 2020, 19:06)

    UncleSam [utilizator]

    Pana sapt. viitoare e inchis totul, sa vedem atunci cum se descurca statul cu situatia de urgenta.
    • -4 (4 voturi)    
      Nu înțeleg de ce ești downvoted (Miercuri, 11 martie 2020, 23:27)

      Resveratroll [utilizator] i-a raspuns lui UncleSam

      Nu înțeleg de ce ești downvoted. Dacă oamenii ăștia ar citi un pic mai mult despre ce se întâmplă în restul lumii poate sentimentul s-ar schimba.
  • -8 (32 voturi)    
    Serios? (Miercuri, 11 martie 2020, 19:10)

    Nyk1 [utilizator]

    Deci până la urmă nu e doar o banală gripă, cum ni se tot repeta până acum câteva zile?
    • +4 (4 voturi)    
      of... (Miercuri, 11 martie 2020, 23:23)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      1 - este (mai mult sau mai putin o gripa)
      2 - o gripa nu e banala
      3 - gripa spaniola (50-100 mil morti) a fost tot "o banala gripa"
      • 0 (2 voturi)    
        ce dracului? (Joi, 12 martie 2020, 10:03)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        te bati singur la gura...
        ori e banala ori mor cu milioanele?alege ce vrei tu dar nu mai incerca sa imbarligi pe altii cand nu ai termenii la tine.lasa-l pe plavan sa linistesca boborul.

        deeeci care sunt pasii care urmeaza,ca din articolas nu rezulta?
        pandemie de hiv?ba tata,pai asa e,daca se transmite pe cale aeriano-anala,devine pandemica
        jezus...
        • +1 (1 vot)    
          cred (Joi, 12 martie 2020, 12:45)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Point

          ca nu ai inteles ce am vrut sa spun...

          si vezi ca hiv e tot pandemie, nu epidemie.
    • +2 (6 voturi)    
      Nu este o banală gripă (Miercuri, 11 martie 2020, 23:35)

      Resveratroll [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Nu. Se pare că mecanismul de răspândire este mai puternic decât al gripei spaniole. Do your own research. Vă rog nu mai votați în jos comentarii care par alarmiste și contravin firii dumneavoastră nemuritoare. Doar pentru că mortalitatea este de 1-3% la tineri, nu înseamnă că nu există riscul real de a ne îngropa parinții sau bunicii, unde mortalitatea poate ajunge până la 10% din datele pe care le avem. Haideți să nu fim bătuți în cap ca și Italienii.
      • +1 (1 vot)    
        mortalitatea (Joi, 12 martie 2020, 8:52)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Resveratroll

        in randul tinerilor e 0.2% ,,,,
        departe de a fi 3%... FOARTE departe!

        mai masuri trebuie luate, dar panica si datele false doar de dragul de a fi alarmiste NU AJUTA !!!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu pe mine trebuie să mă convingi (Joi, 12 martie 2020, 18:42)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Resveratroll

        Sunt de-acord 100% cu tine.

        Doar făceam mișto de cei care ne tot repetau acest lucru până acum câteva zile. Eu unul nu aș putea trăi cu atâția morți pe conștiință precum au provocat ei, chiar și indirect.
  • +3 (19 voturi)    
    ametitul (Miercuri, 11 martie 2020, 19:59)

    nahir [utilizator]

    ăsta de CEO al OMS, care are numai discursuri goale de continut (sa facem, sa dregem, sa fie luate masuri, bla, bla, bla) așteapta din a doua săptămână să declare pandemie.
    Până și expresia ”poate fi considerată o pandemie” arată că nici vorbă de așa ceva. Sunt curios cine are interesul atât de mare pentru așa ceva.
    Până la urma urmei, chiar că e vorba de o gripă.
    La noi sunt 59 de morți din cauza vechiului coronavirus pentru care există vaccinuri, dar nici alea pt. toate tulpinele virale. Ca și în cazul lui covid-19.
    Priviți-i mutra schimonosită, de parcă zici că e Grta, vorbitoarea de încălzire globală.
    OMS nu a luat nicio măsură, așa că să tacă dreak din gură.
  • +1 (11 voturi)    
    Cam tîrziu! (Miercuri, 11 martie 2020, 20:15)

    constatator [utilizator]

    Trebuia declarată când era doar pe teritoriul Chinei!
    • +1 (3 voturi)    
      O pandemie include 3 continente prin definiție (Joi, 12 martie 2020, 9:37)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui constatator

      Problema este că acest iresponsabil, la îndemnul sponsorului chinez, a minimalizat inițial efectele bolii. Apoi a dat de exemplu măsurile disperate ale unor guvernanți inepți.

      Guvernanți care, pe termen scurt, au stat cu posteriorul pe informații pînă cînd situația a explodat și apoi a fost mai preocupat de „pacea socială” (să nu fie luați cu huideo de populație) și de izolarea problemei decît de supraviețuirea celor bolnavi. Și care, spre deosebire de omologii lor sovietici din timpul Cernobîlului, nici măcar acum nu oferă informații corecte și complete.

      Pe termen lung, aceeași dictatori comuniști, au ignorat (pentru că le-au considerat prea costisitoare) măsurile de igienă și de sănătate publică (inclusiv cele de protecție a mediului) care ar fi trebuit să însoțească creșterea gradului de urbanizare a țării și creșterea mobilității populației. Ceea ce poate fi gestionat rezonabil (măcar prin comparație cu celelalte probleme) într-o țară agrară și subdezvoltată nu mai poate fi ținut sub control cu aceleași metode într-o țară care s-a dezvoltat accelerat timp de peste trei decenii.

      Dacă la noi vor fi același tip de probleme va fi în mod fundamental din aceleași motive: igiena (personală și din spitale) nu ține pasul cu creșterea mobilității populației iar măsurile de sănătate publică și de educație sanitară a comunității sînt mai proaste decît pe vremea comunismului, cînd jumătate din populație stătea la țară și nu mergea decît la orașul din apropiere pentru navetă și o dată pe an la băi, cu bilet prin sindicat.

      Aceleași explicații (la alte proporții) funcționează și pentru a explica de ce situația din Italia este mai explozivă decît în Coreea de Sud în timp ce Singapore și Taiwan au evitat epidemii semnificative.

      Diferența între guvernele noastre sau cel italian (care se confruntă cu populație ignorantă și inconștientă) și iresponsabilul de la OMS este că el a fost angajat și finanțat masiv tocmai ca să prevină și să gestioneze astfel de crize.
  • 0 (4 voturi)    
    The Largest Financial Event Of Our Lifetime (Miercuri, 11 martie 2020, 23:18)

    Resveratroll [utilizator]

    Și eu am fost în tabăra celora care au subapreciat toată situația până când am văzut astăzi oamenii la Kaufland cum goleau rafturile și am dat o șansă unui interviu la care de altfel nu m-aș fi uitat din cauza titlului alarmist. Este un interviu recent de la un om extrem de smart referitor la criza mondială care se desfășoară astăzi și despre implicațiile macro-economice pe care le are:

    The Largest Financial Event Of Our Lifetime Is Upon Us - Raoul Pal

    https://www.youtube.com/watch?v=Y5Sq1nFac60

    Timestamps:
    0:00 The Current Situation
    9:50 Who Gets Hit The Hardest
    15:35 Black Swan Reality Check
    20:30 Contagion Quarantine
    26:15 Trade Of A Lifetime
    31:40 Pension Fund Asset Bubble
    35:05 OPEC, Oil & The Colder War
    43:25 Australia To Be Hardest Hit
    45:55 Globalism vs Protectionism
    48:45 QE, MMT & Bail Outs
    52:30 Coming Retirement Crisis
    55:15 Gold, Bitcoin & Ethereum
    1:07:30 Opportunities
    1:10:28 Conclusion
    • +1 (1 vot)    
      "dupa noi, potopu!" :-( (Joi, 12 martie 2020, 8:08)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Resveratroll

      naravuri vechi, mostenire nepieritoare...;-)
  • -3 (3 voturi)    
    Democratia in carantina, (Joi, 12 martie 2020, 9:16)

    Namaste [utilizator]

    fascizare sigura! :-(:-(:-(