Coronavirus: Ungaria decretează stare de pericol: nu mai pot intra în țară cetățeni care vin din Italia, China, Iran sau Coreea de Sud, cu excepția maghiarilor

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 11 martie 2020, 16:35 Actualitate | Internaţional


Viktor Orban
Foto: Facebook
Guvernul de la Budapesta a instituit starea de pericol pe întreg teritoriul Ungariei din cauza coronavirusului, interzicând intrarea în țară a celor care vin din Italia, China, Iran sau Coreea de Sud, cu excepția maghiarilor, transmite MTI.

Decizia a fost luată la propunerea Comitetului operativ, a declarat ministrul Gergely Gulyás, şeful Cancelariei premierului Ungariei.

Se vor introduce controle la frontierele cu Slovenia și Austria, care fac parte din Schengen. Trenurile, autobuzele și avioanele care vin din aceste țări vor fi oprite și doar cetăţenii maghiari pot intra în ţară, dar vor fi automat plasaţi în carantină pentru două săptămâni, a mai spus Gergely Gulyás.

De asemenea, sunt interzise adunările mai mari de 100 de persoane în spații închise și mai mari de 500 în spații deschise.

Totodată, universitățile vor fi închise, cursurile urmând a se desfășura la distanță.

Deocamdată, scolile nu vor fi închise, existând un consens la nivel european că bola nu are o frecvență în rândul copiilor, a precizat oficialul de la Budapesta, precizând însă că situația va fi evaluată periodic.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















26035 vizualizari

  • +4 (24 voturi)    
    Păi maghiarul care vine din China... (Miercuri, 11 martie 2020, 16:48)

    Observator roman [utilizator]

    ...(cam de-acolo vin toți maghiarii dacă stăm să ne gândim) sau din Italia, Iran sau Coreea de Sud nu poate fi purtător de virus?? Întreb și eu pentru un prieten din Ditrău...
    • +2 (14 voturi)    
      Cetatenie (Miercuri, 11 martie 2020, 17:45)

      Rtchj [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      Nici o tara nu poate interzice intrarea cetatenilor. Simplu.
    • -3 (13 voturi)    
      Un guvern responsabil (Miercuri, 11 martie 2020, 22:21)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      care e interesat de sanatatea populatiei, spre deosebire de politrucii iresponsabili de la noi aserviti intereselor de la bruxelles care pun in prim-plan banii in dauna intereselor cetatenilor.
      • +6 (8 voturi)    
        nu (Joi, 12 martie 2020, 1:27)

        robert.b [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

        Niste fanfaroni, adulati de pseudo-patrioti inarmati cu caramizi bune de batut in piept.
  • +6 (14 voturi)    
    Serios...??? (Miercuri, 11 martie 2020, 16:50)

    grongobar [utilizator]

    ...Pe omul ala chiar il cheama Gulyas ?E ca si cand ai fi roman si te-ar chema Sarmaluta...
    • +4 (6 voturi)    
      nu chiar (Miercuri, 11 martie 2020, 19:24)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Gulyás este o meserie foarte respectată. Echivalentul văcarului.
  • +1 (15 voturi)    
    ahahaha (Miercuri, 11 martie 2020, 17:07)

    liviu_ [utilizator]

    "nu mai pot intra în țară cetățeni care vin din Italia, China, Iran sau Coreea de Sud, cu excepția maghiarilor" - ungurul e un fel de chuck noris si nu e infectat =))
  • +4 (6 voturi)    
    sint copiii purtatori de virus? (Miercuri, 11 martie 2020, 17:11)

    Coco Whistle [utilizator]

    daca da, se poate transmite la copiii sanatosi care mai departe transmit la parinti si bunici...sper ca cineva s-a gindit si la asta ca altfel, realizam pe miinile cui sintem cu totii.
  • +1 (5 voturi)    
    Perfect adecvat, (Miercuri, 11 martie 2020, 17:37)

    Namaste [utilizator]

    Bravo!
  • -3 (17 voturi)    
    Köszönöm szépen! (Miercuri, 11 martie 2020, 17:37)

    Nyk1 [utilizator]

    Noi românii nu putem decât să aplaudăm deciziile bunilor noștri vecini și prieteni. Ungaria face un mare bine și României, ferindu-ne de exodul diasporenilor contaminați cu SARS-CoV-2 !
    • +3 (5 voturi)    
      hahaha (Joi, 12 martie 2020, 1:29)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      'or fi prietenii tai, nu contest. pentru multi altii, nu-s decat niste clovni obositi.
  • -2 (22 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 11 martie 2020, 18:35)

    Scarface1000 [utilizator]

    Domnule V.Orban!

    Asa se face nu ca la noi ca toti sar pe R.Arafat ca vrea sa i-a masuri dure!

    La Romani nu poti lua masuri dure ca ei is "Ieuropeni, ei au drepturi de miscare" ...

    Arafat e rau pt ca a fost pus de PSD si da interviuri la A3...

    Doamne feri ce conational am...