Coreea de Sud, elevul model în lupta împotriva coronavirusului? Cum a reușit Seulul să gestioneze criza, cu doar 60 de morți la peste 7.700 infecții cu Covid-19

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 martie 2020, 15:05 Actualitate | Internaţional


coronavirus Coreea de Sud
Foto: Captura Twitter
După ce a înregistrat o creștere fulgerătoare a numărului de infecții, Coreea de Sud a reușit să reducă de manieră semnificativă numărul de noi cazuri de Covid-19 menținând concomitent o rată de mortalitate relativ redusă, scrie AFP.

Miercuri, Seulul anunța un număr total de 7.755 de cazuri confirmate - a patra cea mai afectată țară. Dar numărul de noi cazuri s-a redus considerabil și doar 60 de persoane au murit.

Ar putea deveni Coreea de Sud un exemplu de urmat în lupta împotriva epidemiei?

Cum a gestionat Coreea de Sud criza?



Spre deosebire de China, care a ales să plaseze în carantină o parte a populației, Seulul a adoptat o strategie care combină informarea publicului, participarea populației și o campanie masivă de depistare.

Rudele și prietenii tuturor persoanelor contaminate sunt căutate de manieră sistematică, înainte de a li se propune un test de depistare a infecției.

Deplasările bolnavilor înainte de a fi testați pozitiv au fost reconstituite grație imaginilor camerelor de supraveghere, utilizarea cardului bancar sau urmărirea traseului telefonului mobil. Aceste deplasări sunt apoi făcute publice. Autoritățile au trimis SMS-uri oamenilor atunci când un nou caz a fost detectat în apropiere de ei sau de locul lor de muncă.

Această strategie a ridicat semne de întrebare legate de protejarea vieții private. Dar a și determinat o serie de persoane să se testeze.

Coreea de Sud a realizat o campanie de depistare mai amplă decât orice altă țară, în ritmul de circa 10.000 pe zi, ceea ce a permis atacarea rapidă a noilor focare de infecție.

Cum a realizat Coreea de Sud atât de multe teste?



Miercuri, numărul total de teste efectuate se ridica la 220.000. Țara are 500 de clinici care le pot procesa, dintre care circa 40 clinici ambulante, pentru a minimiza contactul între potențialii bolnavi și personalul din sistemul sanitar.

Coreea de Sud a învățat din greșelile trecutului și în special din carențele legate de testele disponibile în timpul crizei din 2015 a sindromului respirator din Orientul Mijlociu (MERS).

Țara a accelerat procedurile de aducere pe piață a testelor și în doar câteva săptămâni după apariția coronavirusului în China Seulul a dat undă verde pentru punerea la dispoziția clinicilor a unui nou test care diagnostichează Covid-19 în șase ore.

Cum a reacționat populația?



Autoritățile au lansat o campanie de "distanțare socială" cerând oamenilor să stea acasă, să evite aglomerațiile și să minimizeze contactele. Consecința: cartierele de obicei supraaglomerate sunt goale, ca și restaurantele și magazinele.

Numeroase evenimente sportive și culturale au fost anulate iar purtatul măștii s-a generalizat, așa cum preconiza guvernului, care a putut conta pe o populație deosebit de atentă în respectarea consemnelor.

De ce este mortalitatea atât de redusă?



Este imposibil de calculat acum cu exactitate rata de mortalitate a Covid-19.

Analiza cifrelor înainte de guvern oferă însă sentimentul unei mortalități mult mai reduse în Coreea de Sud decât în alte țări.

Diverși factori pot explica acest lucru. Campania de depistare a permis îngrijirea precoce a bolnavilor. Amploarea campaniei a făcut posibilă creșterea șanselor de reperare a bolnavilor care nu au sau au foarte puține simptome și care nu sunt testați în alte țări. Identificarea mai multor pacienți reduce matematic proporția deceselor.

Între altele, populația infectată în Coreea de Sud are un profil unic: majoritatea persoanelor contaminate sunt femei și aproape jumătate au mai puțin de 40 de ani.

Autoritățile explică acest lucru prin faptul că peste 60% din cazurile de contaminare sunt legate de Biserica Shincheonji a lui Iisus, o organizație religioasă acuzată adeseori că este o sectă. Majoritatea membrilor sunt femei, multe în vârstă de 20 sau 30 de ani.

Ori, se știe că mortalitatea infecției crește cu vârsta și că persoanele de peste 80 de ani - și în special bărbații - prezintă cele mai multe riscuri de deces.

Este Coreea de Sud un exemplu de urmat?



"Testele sunt o măsură inițială crucială pentru controlul virusului", spune Masahiro Kami, de la Institutul de cercetări pentru politicile medicale, cu sediul în Tokyo. "Este deci un model bun, pentru toate țările."

Coreea de Sud a "acționat repede și bine", crede și Marylouise McLaws, de la University of New South Wales din Australia.

"Este foarte greu pentru autorități să se decidă să ia măsuri atât de puternice. Drept urmare, adeseori se iau tardiv".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















30546 vizualizari

  • -10 (24 voturi)    
    De dragul salvarii, cedati-va libertatea statului (Miercuri, 11 martie 2020, 15:22)

    xolv [utilizator]

    .
  • -15 (21 voturi)    
    Nu e corect (Miercuri, 11 martie 2020, 15:26)

    ww [utilizator]

    Noi n-avem Shincheonji d'aia, unde sa ne ducem. E drept ca nu avem nici sistem de sanatate. Las ca au altii si sanatate si infrastructura pe spatele nostru.
  • +13 (23 voturi)    
    Monitorizarea atenta a populatiei (Miercuri, 11 martie 2020, 15:35)

    animatron [utilizator]

    "Protejarea vietii private" e un lux criminal cand e vorba de a salva vieti omenesti.

    Romania a vut parte de o cumplita tragedie, la Caracal, produsa tocmai din cauza unei legislatii deficiente care punea accentul pe acea protejare a vietii private, in consecinta ucigasul acela nu a fost "deranjat" de politisti, ca nu e ok sa trezesti lumea din somn potrivit drepturilor omului.

    Coreea de Sud nu e vreo dictatura fascista, e stat de tip occidental, o democratie recunoscuta ca atare.

    Camere de supraveghere, urmarirea cardurilor bancare, trasarea mobilului, cautarea tuturor celor potential contaminati, avertizarea prin SMS a celor care aveau vecini contaminati.

    Italia nu a facut asta pt ca are un guvern "progresist" si in general in Europa nu da bine sa monitorizezi populatia, e "fascist".

    Rezultatul e asta, Italia are sute de morti si toata tara e blocata in carantina.
    Iar de aceste decese sunt direct responsabili politicienii si activistii care refuza masuri de tip chinez sau coreean pe motiv ca nu sunt suficient de "democratice".

    Statul are raspunderea finala cand e vorba de protejarea vietilor omenesti, e obligatia sa fundamentala (si ar trebui introdusa in Constitutie) sa ia orice masura de monitorizare care protejeaza cetatenii de agresiuni, invazii, epidemii.
    • +1 (9 voturi)    
      dar (Miercuri, 11 martie 2020, 18:23)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      De aici este doar un pas pana la a controla populatia! Statele unite cu acel program "PRISM" prin care stoca TOATE APELURILE SI MESAJELE TELEFONICE ale tuturor cetatenilor era ceva fascist interzis de Constitutie dar o faceau cu pretextul "sigurantaa cetateanului" Gandeste-te, pe orice persoana care este impotriva guvernului , el guvernul o poate DISTRUGE deoarece are acces la tot ce a vorbit toate pozele,conversatiile care le-a trimis etc. Acel program a fost desconspirat de Edward Snowden fost angajat NSA care a spus ca din 2 click-uri putea sa asculte telefonul/ mesajele oricarei persoane din lume! E corect, e democratic? Ti se pare ok sa-ti fie stocate pozele intime care le-ai trimis poate vreodata sotiei/iubitei si cineva sa se amuze pe seama asta? plus multe alte lucruri care pot fi intoarse impotriva ta , sigur gasesc ei ceva impotriva ta in zecile de mi de convorbiri pe care le-ai avut in ultimii 10 ani sa zicem...
  • +11 (15 voturi)    
    Informare... ha ! (Miercuri, 11 martie 2020, 15:38)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Seulul a adoptat o strategie care combină informarea publicului, participarea populației și o campanie masivă de depistare.

    Coreea de Sud a învățat din greșelile trecutului și în special din carențele legate de testele disponibile în timpul crizei din 2015 a sindromului respirator din Orientul Mijlociu (MERS)."

    La noi romanii sunt "informati" de Latrine, GhitaTV, PSD, Olivia, Facebook si vecini "care au auzit de la altii". Daca, totusi, statul incearca sa informeze o face atat de superficial si stupid, incat pare bataie de joc la adresa contribuabilului.

    La alte tari ma astept sa se apropie de Coreea de Sud. Dar Romania nu se afla printre ele.
  • +11 (11 voturi)    
    Suntem departe (Miercuri, 11 martie 2020, 15:38)

    tontu [utilizator]

    220000 de teste, 500 de clinici, pai la noi nu e macar o cliniica in fiecare judet. Ne asteapta momente grele.
  • -3 (15 voturi)    
    Putine decese, dar si vindecari putine. (Miercuri, 11 martie 2020, 15:46)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Doar 247 de vindecari momentan.
    Asta inseamna ca sistemul sanitar a reusit pana acum sa mentina in viata multi dintre pacientii grav bolnavi, dar pentru cat timp vor mai reusi sa faca asta?
    Insanatosirea ramane in sarcina organismului, indiferent cate medicamente ar pompa medicii in bolnavi, în final organismul pacientului trebuie sa rastoarne situatia. Altfel tot efortul medical e doar o amanare.
    Nu va grabiti sa declarati un miracol.
    • +6 (6 voturi)    
      da, dar miracolul este ca... (Miercuri, 11 martie 2020, 17:53)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      fiind extrem de aproape de epicentrul virusului au reusit sa limiteze impactul asupra populatiei spre deosebire de latinii nostri Italia...

      Bre, nu te pui tu latin cu disciplina asiatica si nici cu planning-ul lor...

      Bravo lor!
      • +7 (9 voturi)    
        Așa e! (Miercuri, 11 martie 2020, 19:53)

        Popeye_the_Sailor [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Mentalitatea și spiritul civic au făcut diferența. Nu prea găsești asta la latini (care nu știu cum să păcălească statul ca să scape de carantină, să vină acasă doar ca să-și îmbolnăvească familia). Îmi aduc aminte, cu zeci de ani în urmă ne povestea profesorul de franceză, care era mai umblat prin lume, că în Coreea oamenii își pun pe față măști când sunt bolnavi ca să nu-i îmbolnăvească și pe alții. Cred că noi nici astăzi n-am ajuns la nivelul acesta de civilizație.
  • -1 (9 voturi)    
    tanase (Miercuri, 11 martie 2020, 15:58)

    copci [utilizator]

    A reizbucnit epidemia in Coreea de Sud intre timp
    • +2 (4 voturi)    
      nu chiar... (Miercuri, 11 martie 2020, 17:38)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui copci

      Un call center a verificat angajatii si numerosi au fost depistati pozitivi de aceea a crescut brusc numarul ce cazuri inregistrate.
  • +9 (15 voturi)    
    la noi e imposibil sa faci asa ceva (Miercuri, 11 martie 2020, 16:02)

    maferescdeciuma [utilizator]

    ca imediat o lege de urmarire a oamenilor ar fi atacata la CCR de catre avocatul infractorilor...pardon, poporului.
  • +7 (13 voturi)    
    Asta da, rezistenta !!! (Miercuri, 11 martie 2020, 16:31)

    Ozmo [utilizator]

    Iliescu: "Epidemia de coronavirus îmi aduce aminte de Ciuma lui Iustinian din 541. Ce vremuri! I-am îngropat pe toți, ca de obicei!"
  • +3 (3 voturi)    
    cele 3 aspecte de urmat (Miercuri, 11 martie 2020, 17:45)

    ..13 [utilizator]

    - combină informarea publicului,
    - participarea populației și
    - o campanie masivă de depistare.

    zic ca prima a fost facuta si in RO.
    participarea populatiei lasa de dorit ca asa suntem noi latinii - vezi ce se intampla si acum in Italia...

    unde ne taie cel mai rau Coreea de Sud? Testarea...
    Magic word - test!

    Cu masca sau fara masca daca tester nu ai...

    (auzi matale in 6 ore ai rezultatul la ei - pai unul de al nostru a fost sunat la 2 ore dupa ce toata tara stia ca este virusat si a asteptat 12 ore ambulanta... - ma doare rau capu de cata indolenta zace in unii...)
  • +4 (4 voturi)    
    De ce oare? (Miercuri, 11 martie 2020, 20:55)

    Iudaroz [utilizator]

    Măștile K94 (echivalent N95) au fost întotdeauna disponibile in Korea de Sud de la magazine gen 7eleven pana la orice farmacie. Ei le foloseau și pentru protectia împotriva noxelor din orașele cu poluare. Aceste măști sunt cu mult peste cele chirurgicale și in majoritate făcute în Korea. Unele chiar de firme de prestigiu gen LG. Ați văzut cozile imense de la magazine pentru cumpărarea mastilor in zonele afectate și asta din cauza faptului că guvernul țării lor le-a cerut să le poarte.
    Contrar Koreei de Sud, europenii și americanii care au fost luați prin surprindere ( oare de ce când au avut atâta timp sa se pregătească) nu recomanda folosirea lor decât dacă ești bolnav sau daca iei contact cu un bolnav( de parca ai știi într-un autobuz sau metrou cine e sau nu bolnav). De fapt ceea ce e tragic este faptul că nu sunt pregătiți nici cu materiale de protecție pentru personalul medical și asta e singurul motiv pentru care promovează astfel de anunțuri la tv. Ce e și mai tragic este faptul că sunt multe firme de confecții ( personal am discutat cu cineva) care ar putea să facă (au tipare și materiale) materiale de protecție. Măștile de protecție pot fi făcute și din materiale textile. Ele se pot spala sau steriliza și refolosi. In Korea de Sud cele mai multe măști care se vând sunt măști textile refolosibile. Din păcate firmele care ar putea să facă ceva in Romania se plâng că nu au comenzi.
    • 0 (2 voturi)    
      Foarte bun mesajul... (Joi, 12 martie 2020, 1:10)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Iudaroz

      ... dar fi fost de asteptat sa-l incheiati altfel.
      Stiti ca sunt multe firme de confectii... masti textile... eficiente... si, si, si?
      Si punct.
      In niciun caz sa nu soptiti ceva despre macar vreo 2-3 din firmele alea pe care le stiti si care, culmea, se plang ca n-au comenzi.
      Se plang, cui? Dvs. personal, papei de la Roma, agentului de paza, Imparatului Ceresc, sau cui se plang?!?
      Si dupa ce termina de plans, incearca sa si miste ceva ca sa iasa din acest anonimat pagubos pentru toata lumea?