Merkel: Coronavirusul va infecta 60-70% din populația Germaniei

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 11 martie 2020, 14:14 Actualitate | Internaţional


Angela Merkel
Foto: Profimedia Images
Probabil că până la 70% din populația Germaniei va fi infectată cu coronavirusul care se răspândește acum prin lume, a declarat cancelarul german Angela Merkel, citată de Reuters.

Ea a adăugat că, ținând cont că nu există un antidot, concentrarea eforturilor ar trebui făcută pe încetinirea răspândirii epidemiei.

”Când virusul este liber, populația nu are imunitate și nu există un tratament, atunci 60-70% din populație va fi infectată”, a spus Merkel într-o conferință de presă ținută la Berlin.

”Acțiunile trebuie concentrate contra suprasolicitării sistemului de sănătate prin încetinirea răspândirii virusului. Este vorba de câștigarea de timp”, a adăugat ea.

”Mesajul ar trebui să fie acesta: Vom face ce este necesar atât ca țară, cât și împreună cu Europa”, a mai spus Merkel.

Germania a raportat până acum 1.296 de cazuri și două decese, potrivit datelor oferite marți seară de Institutul Robert Koch.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19404 vizualizari

  • -13 (19 voturi)    
    mai precis (Miercuri, 11 martie 2020, 14:20)

    Mazeta [utilizator]

    66% din populație.
    • +3 (9 voturi)    
      si mai (Miercuri, 11 martie 2020, 16:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      precis, 66,(66)% ca vorbesti de rusii tai, nu? Aia care-l vor pe putin (pretinul angelicai) presedinte pe viata, sa-i scape de bolile astea rele.
  • +11 (27 voturi)    
    cand ti-ai pierdut popularitatea (Miercuri, 11 martie 2020, 14:26)

    NOTORIOUS [utilizator]

    ca ai invadat tara cu musulmani, incepi si bagi spaima in populatie ca sa vada cat de protectoare esti
  • +7 (27 voturi)    
    Daca Merkel chiar a spus.... (Miercuri, 11 martie 2020, 14:37)

    gigiN [utilizator]

    ...asa ceva,ar trebui sa stea acasa pentru tot restul vietii.
    • -6 (28 voturi)    
      Noroc cu Klaus. (Miercuri, 11 martie 2020, 15:08)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      El a spus ca nu e grav.
  • +5 (19 voturi)    
    Toate virusurile (Miercuri, 11 martie 2020, 14:42)

    JustinCase [utilizator]

    Toate virusurile refugiate sa vina la mutter Merkel. Doamne fereste sa ne izolam.
  • +5 (15 voturi)    
    Preventia devine diferenta intre viata si moarte (Miercuri, 11 martie 2020, 14:49)

    animatron [utilizator]

    La o rata minima a mortalitatii de 1% (cea medie e la 3%), infectarea a 70% din populatia Europei (Germania fiind de altfel cea mai populata tara din UE) ar insemna milioane de morti si o prabusire economica, e un scenariu apocaliptic.

    De aceea prevenirea e esentiala, trebuie sa devenim obsedati de masuri de preventie, altfel intram intr-un fel de haos social, multe structuri etatice vor suferi colapsuri si riscam sa vedem armata luptand cu rasculati pe strazile din Paris, Berlin sau Bucuresti.

    Daca respectam masurile de igiena si de contact fizic, avem o sansa sa evitam scenariul pesimist pana cand apar tratamente eficiente si vaccinuri.

    Europa nu a luat masuri de tip chinez de la bun inceput si acum e intr-o situatie mai grava decat a Chinei.
    Dar nu e prea tarziu, macar stim clar ce e de facut.

    Pe termen scurt
    -preventie la maximum, igiena, carantina, izolare la domiciliu, pedepsirea penala imediata a celor care nu respecta regulile.

    Pe termen mediu
    -control mult mai detaliat la frontierele UE si cele nationale asupra traficului de calatori, cu noi tehnologii si verificari sanitar-medicale.
    -nu se mai pune problema sa invitam in Europa valuri de migratori, ar fi un act criminal contra populatiilor care se confrunta deja cu epidemia.

    Pe termen lung
    -controlul globalizarii haotice care ne-a pricopsit cu virusul din Wuhan
    -regandirea lanturilor mondiale de aprovizionare si fabricatie prin incurajarea readucerii cat mai multor elemente din Asia inapoi in Europa (USA e in avans fata de UE in privinta asta).
    -Comisia UE sa sprijine prin subventii formarea unor astfel de lanturi cu prioritate la nivel local, national, regional, european.

    Orice criza este si o oportunitate, Europa are acum prilejul sa se reformeze in asa fel incat globalizarea sa nu o mai afecteze atat de dur cand e vorba de migratie, terorism, pandemii sau economie.

    Romania are ocazia sa invete din mers cum se gestioneaza o astfel de criza grava cu personal, infrastructura, scenarii aplicate.
    • +2 (8 voturi)    
      Lumea occidentala trebuie sa se reinventeze (Miercuri, 11 martie 2020, 19:31)

      Rational1 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Occidentul a facut mai multe erori:
      1. A incurajat politici care au dus la scaderea natalitatii, mai ales in paturile sociale bogate si in statele bogate.
      2. Apoi si-a dat seama ca nu are suficienti muncitori in general si in special nu are destui pentru munci grele si pentru a sustine sistemele social si medical.
      3. Apoi a incurajat imigratia sperand ca astfel isi va acoperi necesarul de muncitori. Din pacate, lucrurile nu sunt atat de simple si occidentul s-a trezit ca nu ii poate integra pe acesti imigranti si ca cei mai multi bastinasi nu vor sa ii integreze.
      4. O alta varianta a reducerii costurilor a fost sa incurajeze externalizarea muncilor manuale si grele in tari sarace. De pilda industriile extractiva, siderurgica samd. Dar astfel a ajuns dependenta de aceste tari sarace si a ramas cu paturile sarace fara job-uri, fara scop in viata, fara a se simti impliniti.
      5. Acesti oameni nefericiti s-au orientat catre droguri, mancare ieftina care a dus la obezitate, cresterea numarului de depresii etc.
      6. In numele corectitudinii politice au acceptat tot soiul de aberatii a.i. acum nici nu mai stiu ce e corect si sanatos.
      7. Curentele oficiale au pus accent pe ce posezi (bani, masina, proprietati, frumusete etc) si nu pe cine esti si ce faci.
      8. Pe acest fond de corectitudine politica si curente majoritare indepartate de valorile profunde oamenii si-au pierdut increderea in state si autoritati si au castigat teren tot felul de curente ciudate si unele chiar nesanatoase: societatea de consum, miscarea anti-vaccin, etc.
      9. Lista poate continua...
      • 0 (0 voturi)    
        Lista continua (Joi, 12 martie 2020, 21:07)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Rational1

        10. Occidentul a facut eforturi sa-l scoata pe Dumnezeu din viata cetatenilor. Ateismul este mult incurajat, crestinismul mult ponegrit, izolat batjocorit si chiar persecutat .
  • -2 (10 voturi)    
    Corectati de urgenta titlul! (Miercuri, 11 martie 2020, 14:55)

    blackboxd [utilizator]

    Merkel a declarat ca 70% din populatia Germaniei (!!) poate fi infectata!
    Din titlul dvs. se intelege ca din 70% din populatia Pamantului.

    BBC News: "Coronavirus: Up to 70% of Germany could become infected - Merkel"

    Editorii Hotnews dezamagesc mai mult pe zi ce trece...
    • +3 (13 voturi)    
      Germania e Europa si Europa este buricul pamantulu (Miercuri, 11 martie 2020, 15:11)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui blackboxd

      Dar nu iti fa griji daca germanii nu pot sa opreasca nimic, nu pot nici 95% din tarile lumii. O sa mearga virusul in vacanta peste tot. Pentru cei care cred ca scapa cu o carantina, trebuie sa inteleaga ca e o carantina de peste jumatate de an. Daca Italia isi rezolva problema peste o luna, tot cu granitele inchise trebuie sa stea ca Romanii or sa fie in plin sezon sau altii.
    • -2 (4 voturi)    
      Daca-i vorba de 70 % din populatia Germaniei .... (Miercuri, 11 martie 2020, 15:19)

      KTerinca [utilizator] i-a raspuns lui blackboxd

      ... inseamna ca-i vorba si de 99 % din populatia Romaniei.
      Ca nemtii "stie" sa se protejeze .
      Restu' de 1% dintre mioritici "e" oierii din kreierii muntzilor.
      • -1 (1 vot)    
        Ba nu (Joi, 12 martie 2020, 0:11)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

        Deutschland e o tara mult mai dens populata decat Romania.
        Nu degeaba in Italia boala provine dintr-o zona dens populata :
        Lombardia, Veneto etc
  • -6 (10 voturi)    
    Ce facusi Angelo ?! (Miercuri, 11 martie 2020, 15:02)

    KTerinca [utilizator]

    Dac-o spui tu, mai ca ma-nfricosez.
    Da' e si una buna in asta.
    Nu prea avem cum sa scapam, asa ca nu ne mai chinuim cu botnitele pe fata.
    De luat oricum o luam, zice-o Arafatu' ce-o zice !
    Sau Iohannisu, sau Orbanu.
    Toti romani adevarati, luptatori ai neamului cu virusu.
  • 0 (14 voturi)    
    740 milioane eurpeni (Miercuri, 11 martie 2020, 15:10)

    Anonym [utilizator]

    Infestare 60% = 444 milioane
    Death rate 1% = 4.4 milioane (daca e 2% evident sunt 8.8 mil)

    Ar putea fi un scenariu, ar rezolva si problema imbatranirii Europei.
    • +1 (5 voturi)    
      statistici facute la misto (Miercuri, 11 martie 2020, 16:09)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      zici ca ai lucrat la biroul de statistici pt PSD.

      Pai daca tot o iei statistic, e ul link cu populatia pe grupe de varste, vezi mai jos.

      peste 60 de ani sunt undeva la 12% poate mai putin. Deci din aia 60% pune doar 12% dupa care inmulteste cu 1%. Evident cifrele sunt mari si asa dar macar fa un calcul, nu arunca un procentaj din adevar si il pretingi ca pe un intreg.

      Pana una alta madam cancelar poate are dreptate, poate apare un vaccin pana atunci si chiar daca iei virusul nu mai reprezinta un pericol pentru sanatate.

      https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=File:Population_structure_by_five-year_age_groups_and_sex,_EU-28,_1_January_1996_and_2016_(%25_share_of_total_population)_BYIE18.png
  • -7 (13 voturi)    
    Coronavirusul asta e totusi bun la ceva... (Miercuri, 11 martie 2020, 15:21)

    Sparafucile [utilizator]

    Si anume, nu mai suntem asasinati cu stiri despre Simona Halep si turneele ei. Pai din 5 stiri, 7 erau despre Simona Halep. Coro a acaparat toate reflectoarele si le tine atintite spre el. Ahalepoaei poa' sa mai astepte.
    • +3 (7 voturi)    
      Si? (Miercuri, 11 martie 2020, 16:27)

      sim18 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      E mai bine?
      • -1 (5 voturi)    
        Nu putem inca spune, acum (Miercuri, 11 martie 2020, 17:21)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui sim18

        Ci abia dupa necropsie. Keep alive, deci! Sau,cit mai.
  • 0 (6 voturi)    
    Sunt niste variabile aici: (Miercuri, 11 martie 2020, 16:01)

    clint [utilizator]

    1. Ce procent din populatie va fi infectata in prima faza ( 2-3 luni ), daca autoritatile pot impedica o epidemie cu masuri luate timpuriu, inclusiv carantina, scopul ar fi sa ne stabilizam la cateva mii de infestati si cateva zeci de morti. Desi ar fi o tragedie nationala, onorabil dupa mine ar fi sa ne stabilizam la zeci de mii de infestati si cateva mii de morti.

    Dezastrul incepe cu adevarat daca ajungem la sute de mii de infestati si zeci de mii de morti, ajungand chiar la ordine de marime de milioane de infestati si sute de mii de morti cand epidemia ar fi generalizata.

    2. Cat de mult poate trai virusul pe suprafete, chiar si in sezonul cald ?
    3. Cat de repede se va incalzi vremea, peste 30 de grade ?
    4. Cat de repede vom avea un vaccin disponibil maselor ?

    Daca luam cazul cel mai putin favorabil in care se vor cumula urmatoarele date:

    1. Infesteaza destul de repede, in 2-3 luni, un procent considerabil din populatie, sa zicem 10-15%.

    2. Ramane viabil pe suprafete cca 2 saptamani chiar si la temperaturi de peste 30 de grade.

    3. Nu vom avea temperaturi peste 30 de grade prea curand.

    3. Nu vom avea un vaccin disponibil prea curand si pentru un procent suficient din populatie.

    In cazul asta, ai luat autobuzul, metroul, ai intrat intr-un magazin, ai atins butoanele liftului, te-ai infectat aproape sigur.

    Cine il va mai opri sa infecteze si mai mult, spre 70%? Probabil doar igiena si imunitatea naturala a unoa dintre noi, as merge mai mult pe imunitate decat igiena. Totul, dar absolut totul intr-un oras aglomerat va fi practic infestat si chiar nu ai cum sa te protejezi 100% decat daca ai costume cum au cei care trateaza ebola.

    Asa ca lasati politizarea si ura, comentariile pe care le vad mi se par jalnice oricum s-au pozitionat autorii, si hai sa privim la rece situatia. In Romania va fi cel mai probabil dramatic si batranii mai ales vor muri pe capete, daca nu cumva se intampla vreo minune ( canicula in aprilie-mai sau vaccin ).
    • 0 (4 voturi)    
      penibil (Miercuri, 11 martie 2020, 16:21)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui clint

      e sa te panichezi si sa induci panica

      intotdeauna e mult mai nasol cu panica + o problema decat doar cu problema respectiva!

      scenariile sunt exagerat de alarmiste si sansele sa se intample sunt infime!

      marusi de preventie trebuie sa luam, trebuie sa fim pregatiti, dar NU trebuie sa ne panicam aiurea
    • +1 (3 voturi)    
      Mai sunt... (Miercuri, 11 martie 2020, 16:49)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui clint

      care traiesc in sate, fermieri care nu iau lifturile din cladirile corporatiste sau metrourile satului. Deci e realist acel 70%. Cam asa ar fi si in Romania cred.
      oricum, unul calcula milioane de morti deja daca 70% si 1%. In realitate ar fi cam juma' de milion in Germania. Pare mult dar e un numar...cine urmareste cati mor anual in fiecare tara?
  • +4 (12 voturi)    
    Nu o cred (Miercuri, 11 martie 2020, 16:11)

    Gotal [utilizator]

    Femeia asta devine din ce in ce mai senila. Dupa ce a dat drumul imigrantilor musulmani in Europa, cu declaratii de genul vrea sa si destabilizaze continentul.
    Nu s-au imbolnavit chinezii 70% din populatie, desi ei au mari aglomeratii urbane (ex. Shanghai >24 de mil). Cred ca frau Merkel joaca la bursa si vrea sa cumpere ieftin de tot.
    • +3 (3 voturi)    
      mda (Miercuri, 11 martie 2020, 17:09)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Gotal

      pai n-ai inteles mesajul ei...

      sa nu mai vina alti refugiati in germania ca 60-70% dintre germani vor fi deja infectati...

      ca de fapt la cat de bun e sistemul lor medical, cu siguranta fatalitatile vor fi minime in comparati cu noi
  • +3 (11 voturi)    
    un mesaj (Miercuri, 11 martie 2020, 16:11)

    liviu_ [utilizator]

    cretin si alarmist

    "Probabil că până la 70% din populația Germaniei va fi infectată cu coronavirusul" si 1% e tot "pana la 70%" proasta asta nu a spus nimic

    frate nu intelec cum merkel e inca in functia de cancelar...
    nu e prima data cand vorbeste gura fara ea!
  • +4 (6 voturi)    
    70% [...] daca [...] (Miercuri, 11 martie 2020, 18:08)

    prkiller [utilizator]

    Femeia a spus ca se pot infecta 70% din germani DACA nu se iau masuri. Asa cum intri cu masina in stalp daca nu pui frana.
  • +2 (2 voturi)    
    Merkel zice prostii : (Miercuri, 11 martie 2020, 23:47)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,Probabil că până la 70% din populația Germaniei va fi infectată cu coronavirusul"

    Pai asa toata populatia dintr-o tara a avut gripa de cateva ori in timpul vietii !
    Adica se poate afirma ca Deutschland-ul a fost deja infectat ...........cu gripa 100%. .........Si nu e nimic deosebit cu asta !
    CoVid 19 nu da o boala mai grava decat gripa !

    Merkel sa zica de 70 % infectari in umatorii .....probabil 20-30 de ani !

    A spune ,,70 % din populatia Deutschlad ", sau eventual 70 % din populatia Europei nu inseamna decat a produce inutil panica in mod aiurea ! !.
    Pentru ca cei ma multi inteleg ca e vorba de 70 % infectati in anul asta sau in urmatoarele luni !

    Institutul Robert Koch:
    ,,Germania a raportat până acum 1.296 de cazuri și două decese"
    la o populatia de 80 de milioane . !.
    Asta inseamna ca dupa ,,2 luni de infectari" sunt numai cam .....0,0016 % din populatia Deutschland-ului !
    1) Deja, din astia, sunt deja cam un sfert vindecati !
    2) In urmatoarele 2 saptamani toti astia 1300 vor fi vindecati cu eventual cativa morti.
    Nu se leaga deloc povestea cu 70 % infectari in perioada imediat urmatoare !.

    E greu de imaginat ca prin masuri de carantina / preventie etc. se va infecta 70 % din populatia Deutschland-ului pana la sfarsitul anului.
    Deci, inca odata , Merkel vorbeste prostii !.
    De fapt, a auzit de la un medic prost cifra asta cu 70 % si o repeta ca
    o papagalita !.