VIDEO Mesajul disperat al unei italience care și-a pierdut tatăl din cauza coronavirusului: Vă vor lua rudele și nu le veți mai vedea! Stați acasă!

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 10 martie 2020, 8:22 Actualitate | Internaţional


Coronavirusul a ajuns in aproape toata lumea
Foto: pixabay.com
Mesajul unei italience care și-a pierdut tatăl din cauza coronavirusului a devenit viral, fiind distribuit de sute de ori. Ea vorbește despre experiența sa dramatică, spunând că, fiind în carantină, nici măcar nu și-a mai putut vedea tatăl. "Mă gândesc că există persoane, bătrâni, care nu au înțeles că nu pot merge să joace cărți la bar și că trebuie să stea în casă. Mă mai gândesc că sunt tineri care nu au înțeles că tații lor, unchii, frații, sunt luați de lângă ei", afirmă femeia, care strigă cu disperare: "Stați acasă!".





Lorenza Nezosi spune că a decis să scrie acest mesaj pe Facebook despre drama sa în încercarea de a explica ce înseamnă să fii în carantină, ce înseamnă să pierzi o persoană dragă în puțin timp, să n-o mai vezi niciodată, ea făcând un apel disperat ca oamenii să înțeleagă să respecte restricțiile și să nu se expună nici pe ei, nici pe cei din jur.


Mesajul femeii:
  • "Suntem în carantină. Ce înseamnă asta? O prietenă m-a sunat și m-a întrebat ce fac toată ziua.Știți ce fac? Mă gândesc toată ziua că sunt oameni pe afară, oameni care se strâng în baruri, mame care își duc copiii în parcuri și ele stau la cafele. Mă gândesc că există interese politice și economice care ne omoară. Mă gândesc că există persoane, bătrâni, care nu au înțeles că nu pot merge să joace cărți la bar și că trebuie să stea în casă. Mă mai gândesc că sunt tineri care nu au înțeles că tații lor, unchii, frații, sunt luați de lângă ei.
  • Care este experiența mea? Este dramatică, la fel ca cea pe care o trăiesc toți. Persoane care se rușinează și spun că "tatăl meu a avut doar un infarct, un atac cerebral”. Nu! Nu trebuie să vă rușinați să spuneți că tatăl vostru, fratele vostru, orice rudă ar fi, nu a murit din vina lui, ci din vina coronavirusului. Din cauza unui virus pe care noi nu reușim să-l oprim, pentru că suntem prea inculți. Pentru că oamenii se plimbă în continuare. Pentru că lor "oricum nu li se va întâmpla nimic”. În realitate, se întâmplă.
  • Se întâmplă ca tatăl tău, la ora 10:00 seara, te sună și îți spune "Sunt bine, sunt acasă. Cum mi-ai spus tu, nu ies din casă de opt zile. Nu am febră, merg să mă culc”. Se întâmplă ca la 2:00 noaptea te sună mama ta și îți spune "Vino repede, că tata se simte rău!”.
  • Se întâmplă că ambulanța ajunge și stă la telefon pentru a înțelege unde să-l ducă pe tatăl tău. Pe care tu apoi nu-l mai vezi. Pe care tu nu-l mai poți saluta, nu-l mai poți auzi, nu-l mai poți îmbrăca, nu-i mai poți fi aproape. Eu sunt un operator sanitar, am lucrat mulți ani și am făcut o teză despre însoțirea muribunzilor. Nu am putut nici măcar să-l însoțesc pe tatăl meu. A fost luat de lângă mine și mi-a fost înapoiat sigilat. Nu am putut nici măcar să-l vedem, pentru că eu și mama suntem în carantină.
  • Iată ce li se întâmplă celor care cred că acest coronavirus nu face nimic, nu afectează tinerii. Nu este adevărat, am prieteni tineri care se luptă între viață și moarte.
  • Vreau să dau acest mesaj fără să mă lungesc prea mult, dar vreau să vă spun tuturor: Stați acasă! Stați acasă și încheiați activitățile! Dacă statul nu are grijă de noi, să avem noi grijă. Eu am închis și nu mai deschid, pentru că trebuie să am grijă de familia mea, de persoane. Oameni buni, stați acasă!.
  • Nu aș fi vrut să fac niciodată acest video, dar acum o las pe mama să vă salute. Vă salută de la distanță, pentru că nu mă pot apropia de ea, vreau să spun că au murit rudele noastre și a murit tatăl meu și eu nu am putut să o îmbrățișez pe mama, pe prietena mea, pe nimeni! Am trăit această durere singure! Singuri ca niște câini!
  • - Salută, mama!
  • - Vă salut pe toți! Aveti grijă de voi și atât, nu am cuvinte! Nu am vrut să... A mâncat, era bine. La 1 jumate era bine! Apoi s-a făcut albastru și nu l-am mai văzut! La revedere, oameni buni, la revedere, vă iubesc!
  • - Așa sfârșim toți! Vă vor lua rudele și nu le veți mai vedea! Înțelegeți că trebuie să stați în casă!? În timp ce eu vorbesc cu voi, pe sub balconul mamei mele sunt oameni care se plimbă! Stați acasă! Stați acasă!!!”. (Sursa: Digi 24(
Întreaga Italia este plasată în carantină de marți, devenind zonă protejată, a declarat premierul Giuseppe Conte. Nimeni nu va mai intra și nu va mai ieși din Italia fără o justificare clară. Astfel, toate măsurile care se aplicau până acum doar în zonele roșii, vor fi aplicate la nivelul întregii țări.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19315 vizualizari

  • -12 (22 voturi)    
    hohoho.. (Marţi, 10 martie 2020, 8:30)

    Martha Logu [utilizator]

    ... au aparut lacrimogenele.. cat le asteptam...
  • -4 (14 voturi)    
    Știrile de pe Facebook (Marţi, 10 martie 2020, 8:45)

    JoshuaTree [utilizator]

    Halal jurnalism, ne dam toți cu părerea , avem internet și părem inteligenți .....
  • -3 (25 voturi)    
    deci duamna italiana are web cam contaminat (Marţi, 10 martie 2020, 9:16)

    Crup [utilizator]

    Daca duamna italiana a trebuit sa vorbeasca la web cam cu masca pusa, inseamna ca in Italia pana si web cam-ul la care a inregistrat video este in pericol sa fie contaminat cu coronavirusul.
    Grav, grav!
    Acum serios vorbind, incepe manipularea de kkt, aia stupid emotionala, la care 80% din populatie va pune botul cu extaz proletar morbid!
  • +5 (9 voturi)    
    Mi se pare nesemnificativ. (Marţi, 10 martie 2020, 9:44)

    Marionette [utilizator]

    Este pur emotional, nu ajuta in starea actuala. Eu mereu am zis ca NU trebuie sa fim calmi, dar NU trebuie sa fim nici disperato-panicati cu mesaje de genul asta. Trebuie sa fim ca in stare de razboi! Alerti si cu masuri drastice!
    Zice ca vede oameni plimbandu-se pe sub balcon? Sa puna politia sa-i intrebe ce-i cu ei pe acolo! Asta este atitudinea! Nu ca de ce l-a luat pe tata! L-a luat sa-i faca bine ei si lui! E absurd sa ne crizam pe acest motiv.
    Si inca o data, cred ca voi spune la fiecare comentariu: cleptocrati romani inchideti dracu' toata tara, avem cazuri in comunitate, virusul este scapat! Opriti transportul in comun si miscarea populatiei ca in Italia, fiti pro-activi, 2 saptamani avans s-ar putea sa ne ajute seminificativ!
  • -2 (10 voturi)    
    Prea inculti (Marţi, 10 martie 2020, 9:55)

    ruskimushki [utilizator]

    ca respiram sau cum vine asta ?
    ce mananci bre in apartamentul tau ?
    • +7 (11 voturi)    
      Inculți? (Marţi, 10 martie 2020, 12:14)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

      Prietene, nu trebuie să-ți iei copii, bunici, cățel, purcel la cumpărături. Sâmbătă când am fost era un cărucior și ciurda de oameni după el. O persoană cu o listă nu ajunge?

      Nu înțelegi conceptul de izolare și interacțiune minimă? Nu se închid școlile ca seara să te duci in mall cu copiii și să-i lași la locul de joacă cu alți 100. Mesajul este clar: chiar dacă la copii/tineri simptomele sunt ușoare, virusul se transmite foarte ușor. Așa că-l poți lua tu și îl poți da cuiva în vârstă. E chiar atât de greu de înțeles mesajul? Izolare pe cât mai mult posibil. Așa au reușit chinezii să-l controleze. Noi suntem mai deștepți, suntem buricul pământului.

      Iar mesajul care ne descrie cel mai bine și pe noi ca nație: "aaa... nu mi se întâmplă tocmai mie" De asta mor oamenii în accidente rutiere pe capete, aceeași concepție: nu mi se întâmplă tocmai mie.
      • +6 (10 voturi)    
        Aici se vede prostia romanului!!!! (Marţi, 10 martie 2020, 15:04)

        Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

        E suficient sa citest comentariile imbecililor de dinainte, sa intelegi de ce, cand va izbucni si la noi epidemia, nu vom avea nici o sansa. Cretinii astia inca mai cred ca e un film "lacrimogen" la tv, ca e o gluma, ca lor nu li se va intampla nimic, pentru ca ei sunt centrul universului si pentru ca manelele pe care le asculta omoara coronavurusul! Asta e natia, din pacate, cu foarte mici exceptii. Si de asta si suntem unde suntem si de asta se va intampla ce se va intampla!
  • -3 (13 voturi)    
    Presa nu trebuie sa faca alarma. (Marţi, 10 martie 2020, 10:28)

    Lok [utilizator]

    Si apoi apare stirea asta :)))))
    • +1 (9 voturi)    
      Termen impropriu (Marţi, 10 martie 2020, 12:27)

      comentacu [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Mai exista presa? Nu...
  • -6 (14 voturi)    
    i want you... (Marţi, 10 martie 2020, 11:27)

    hanu [utilizator]

    to panic!
    Greta Thunberg
  • -5 (13 voturi)    
    "Nu reusim sa-l oprim ... (Marţi, 10 martie 2020, 11:41)

    ww [utilizator]

    .... pentru ca suntem prea inculti"
    Nu doamna draga, nu reusim sa-l oprim pentru ca asa functioneaza armele astea biologice, sa nu poata fi oprite. E bine pt Big-Brother ca teoriile culpabilizarii victimelor functioneaza de minune: nu se intreaba nimeni de cauze ci toti se autoinvinovatesc ca nu sunt suficient de buni si de constiinciosi ca sa inlature singuri efectele. Dupa cum ne-a invatat dresajul ultimelor secole, "victimele au intotdeauna partea lor de vina", de la evreii exterminati de Hitler si milioanele de victime ale unor psihopati ca Stalin sau Mao pana la femeile abuzate sau violate pentru ca "au avut fusta prea scurta".
    Chiar, va fi vreodata luata China la intrebari pentru acest flagel? Probabil daca nu a fost luata pentru Tiananmen sau pentru lagarele de concentrare, nu va fi luata nici acum. Va fi suficient ca partidul sa stranga putin surubul (pentru "reconstruirea tarii si relansarea economiei") si sa umfle nitelul profitul corporatiilor occidentale, apoi totul va fi bine.
    • +4 (10 voturi)    
      Te inseli (Marţi, 10 martie 2020, 15:09)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui ww

      China a scapat de virus nu pentru ca au gasit vreun vaccin sau medicament miraculos. NU! Au scapat pur si simplu pentru ca oamenii sunt (mult) mai civilizati ca la noi. Mai dispusi sa respecte reguli minime de igiena. Pentru ca absolut toti poarta masti cand ies in public ( si cateodata chiar si in familie), pentru ca au inteles ca este momentul sa renunte la plimbari, iesit prin baruri sau socializari inutile, macar o perioada. Ceea ce nu o sa vezi la tzaranul roman niciodata!!! Noi facem misto de orice, ca la asta ne pricepem! Radem de cei care poarta masca de protectie prin metrou sau autobuz, tusim de-ai draq fara sa punem mana la gura, scuipam pe jos de parca asta face parte din religie! Jegul asta de popor va primi, de data asta, ceea ce merita. Pacat doar de victimele colaterale.
      • -2 (8 voturi)    
        Au scapat de virus pentru ca asa a spus partidul. (Marţi, 10 martie 2020, 16:42)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Paleopterix

        La nici o spatamana de la primele efecte la bursa, China a reusit ca prin minune sa scape de virus. Sa nu ne imbatam cu apa chioara.
  • +6 (10 voturi)    
    Mai sa fie (Marţi, 10 martie 2020, 13:28)

    Task Damager [utilizator]

    S-au trezit toti expertii comentatori ai Hotnews sa dea cu piatra in femeia aia care spune adevarul si da niste sfaturi decente. "Hai sa nu ne alarmam"
    Da, hai sa iesim toti afara, sa ne dam mainile, sa ne pupam, etc... si ne mai vedem peste doua saptamani....
    Voi sunteti normali? Sau aveti coronavirus la creier???
    Sunteti toti viteji in spatele tastaturii... Cu gandire ca asta a ajuns si Italia sa concureze China la nr de infectii si decese pe zi!