Coronavirusul va atinge punctul culminant şi va începe să scadă mai curând decât credeţi -NY Post

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 10 martie 2020, 8:05 Actualitate | Internaţional


Coronavirus
Foto: Pixabay.com
Ţările îşi închid frontierele, acţiunile se prăbuşesc, iar titlul unui articol din New York Times spune: „Coronavirusul a adus economia lumii la stadiul de supraviețuire”. Ambele partide politice și-au dat seama că această criză ar putea avea un grav impact asupra alegerilor din noiembrie - pentru Cameră, Senat, președinție. Și, sacré bleu (la dracu'!), a închis până şi Luvrul! Unele dintre aceste reacții sunt de înțeles, o mare parte sunt însă isterie curată.

Între timp, răspândirea virusului continuă să se încetinească. Peste 18.000 de americani au murit din cauza gripei sezoniere, potrivit celor mai recente date parvenite din Centrele pentru Controlul și Prevenirea Bolilor (CDCP). În 2018, CDCP estima că au existat 80.000 de decese datorate gripei. Asta se deosebeşte de cele 19 decese provocate de coronavirus până în prezent, din aproximativ 470 de cazuri.

La nivel mondial, au existat aproximativ 3.400 de decese datorate coronavirusului, din aproximativ 100.000 de cazuri identificate. Prin comparaţie, cazurile de gripă seceră anual între 291.000 şi 646.000 de vieţi. China este cea care se află la originea virusului, iar acolo încă se mai semnalează 80% dintre cazuri și decese. Dar cazurile sale au atins un punct culminant şi au început să scadă în urmă cu mai bine de o lună, potrivit datelor prezentate de epidemiologul canadian care a condus în China o misiune coronavirusul a Organizației Mondiale a Sănătăți.

Zilnic, au fost raportate mai puțin de 200 de cazuri, în scădere de la un punct culminant care ajunsese la 4.000. Țările următoare vor urma același model, conform aşa-zisei Legi a lui Farr. Formulată pentru prima dată în 1840 și ignorată de atunci în fiecare isterie epidemică, legea estimează că epidemiile tind să crească și să scadă ulterior într-un mod aproximativ simetric sau într-o curbă în formă de clopot.

SIDA, SARS, Ebola - toate au urmat acel tipar. La fel și gripa sezonieră din fiecare an. În mod evident, gripa este mult mai contagioasă decât noul coronavirus, după cum a menționat OMS. Gândiţi-vă că primele cazuri de coronavirus cunoscute datează de la începutul lunii decembrie și că, de atunci, virusul a afectat în total mai puține persoane decât afectează gripa în doar câteva zile. Oh, și atunci de ce nu există carantine pentru gripă? Deoarece ea este atât de contagioasă încât aşa ceva ar fi imposibil.

Mai mult, aceste rate de calcul ignoră cras importanța unei bune îngrijiri medicale. Având în vedere că marea majoritate a cazurilor au avut loc într-o țară cu asistență medicală deficitară, asta va exagera simţitor rata deceselor. De asemenea, rata variază cât se poate de evident în funcție de vârstă - un studiu al guvernului chinez a arătat că 0,2% din decese se înregistrează la oameni sub 40 de ani, dar 14,8% se semnalează la oameni de peste 80 de ani.

Un studiu publicat luna trecută în Jurnalul Asociației Medicale Americane a constatat zero decese la nivel mondial în rândul copiilor de până la 9 ani sau mai mici. Zero. La fel ca gripa, coronavirusul afectează grupuri de oameni cu grad de risc ridicat: vârstnicii, cei cu afecțiuni cronice, precum diabetul sau bolile cardiace, și cei cu sisteme imunitare compromise. Există excepții? Sigur. Dar asta se întâmplă cu aproape toate fenomenele biologice complexe de acest fel.

Alte veşti bune. În această lună, emisfera nordică, cea care include țările cu cele mai multe cazuri, începe să se încălzească. Aproape toate virusurile respiratorii urăsc vremea caldă și umedă. Acesta este motivul pentru care, în America, gripa mai trăieşte în fiecare an până cel târziu în luna mai și, probabil, motivul pentru care America Latină a raportat doar 25 de cazuri de coronavirus. Filipine, acolo unde locuiesc eu, au aproximativ o treime din populația Statelor Unite, dar clima este atât de blândă și de umedă aici, încât până acum nu am avut cazuri confirmate de contagiere.

Singurele întrebări sunt: care va fi impactul în emisfera sudică, unde locuiesc mult mai puțini oameni, și dacă virusul va reveni în nord la toamnă. Totuși, dacă doriți să încercați să vă reduceți şi mai mult riscul dvs., şi aşa scăzut, atunci utilizați ceea ce este valabil şi împotriva gripei și a răcelii. Atât secretarul american al sănătăţii, cât și șeful CDC au recomandat să nu ne punem măști; ele n-au eficienţă.

În schimb, spălați-vă mâinile cu apă caldă și săpun sau cu o soluție de alcool timp de cel puțin 10 până la 20 de secunde. În acest fel, nu veți răspândi germeni atunci când utilizați telecomanda TV ca să vă uitaţi la cel mai recent buletin isteric de ştiri. (New York Post-preluare Rador)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















78935 vizualizari

  • -5 (13 voturi)    
    a incetini sau a se incetini (Marţi, 10 martie 2020, 8:44)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    "continuă să se încetinească"? nu stiam ca e reflexiv
  • +6 (32 voturi)    
    Imi pare rau .... (Marţi, 10 martie 2020, 8:52)

    SHEAPA [utilizator]

    Dar cine a scris articolul din NYT este un imbecil. Sa spui ca au murit doar 3000 de oameni comparativ cu gripa sezoniera este sa ignori complet simplul fapt ca s-au facut eforturi uriase pentru ca decesele sa fie doar 3000.

    Daca NU se inchideau efectiv provincii intregi cu zeci de milioane de oameni am fi avut de 10 ori mai multe victime in doar 2 luni. Si asta doar in China. Acum si Italia. Vor urma si altele, inclusiv Romania.

    Iar faptul ca inca mai mor atatia oameni de gripa sezoniera este exclusiv din vina lor si a guvernelor lor care nu iau nici o masura pentru vaccinare, desi antidotul exista.

    Daca gripa sezoniera era mai virulenta decat coronoavirusul atunci aveam o pandemie in fiecare an. Dupa cum observati situatia sta exact pe dos.

    Sa mai mentionez de efectele economice dezastruoase de pe urma acestui nou virus? O lasam asa ......
    • -1 (17 voturi)    
      NY Post, nu Times (Marţi, 10 martie 2020, 11:38)

      ursul_patrat [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      Articolul preluat in intregime de Hotnews e din New York Post, un tabloid cu agenda politica pro-Trump nedeclarata. Proba se poate face pe baza de fapte cam intr-o luna.
      • +2 (8 voturi)    
        Corect (Marţi, 10 martie 2020, 13:07)

        SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui ursul_patrat

        Uite o simpla infrormatie.

        "Coronavirus. În 22 februarie, în Italia erau 9 cazuri, acum sunt aproape 9.200 și toată țara este în carantină"
        • 0 (0 voturi)    
          haha (Marţi, 10 martie 2020, 23:06)

          ursul_patrat [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

          N-ai inteles. Eu sint de acord ca situatia e ultra-serioasa, contrat articolului din NY Post, care e plin de vesti bune :)
          • 0 (0 voturi)    
            Te-am inteles perfect :) (Miercuri, 11 martie 2020, 7:43)

            SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui ursul_patrat

            Doar adaugam argumente la celasi rationament!
  • -6 (18 voturi)    
    haha (Marţi, 10 martie 2020, 8:56)

    2ingineri [utilizator]

    povesti scrise din perspectiva Americana. La fel cum radeau si italienii acu 2...3 saptamani.

    China demult sta mai bine ca America, la nivel Mondial in nici un caz nu incetineste virsul…

    Ce naiba e in cap la NYT?
    • -3 (13 voturi)    
      Articolul e din NY Post (Marţi, 10 martie 2020, 11:41)

      ursul_patrat [utilizator] i-a raspuns lui 2ingineri

      NY Post, tabloid pro-Trump, care declara acum o saptamana ca epidemia este o pacaleala si vina e a democratilor: https://www.theguardian.com/us-news/2020/feb/28/trump-calls-coronavirus-outbreak-a-hoax-and-links-it-to-immigration-at-rally
  • -2 (28 voturi)    
    Doamne, (Marţi, 10 martie 2020, 9:35)

    achvp [utilizator]

    de ar citi toata lumea articolul asta!
    Este socant unde a putut sa se ajunga din cauza acestei isterii induse in mod absolut idiot.
  • -4 (24 voturi)    
    Ny post (Marţi, 10 martie 2020, 9:46)

    belzeb [utilizator]

    V-ați și găsit pe cine sa citați. Ny post e super biased. E fițuică republicană. Sunt disperați să îl protejeze pe Trump de consecințele incompetenței crase și corupției din administrația sa.
    • -2 (12 voturi)    
      corect (Marţi, 10 martie 2020, 11:44)

      ursul_patrat [utilizator] i-a raspuns lui belzeb

      Prima problema e la HN, care citeaza asemenea surse si o face si confuz (fara introducere explicativa sau ghilimele).
      A doua problema e la cititorii HN fara discernamant - vezi comentariile "de succes" si minusurile tale. Destul de multi astfel de cititori, din pacate pentru noi toti.
  • -3 (29 voturi)    
    să vezi minusuri ce-mi iau (Marţi, 10 martie 2020, 10:11)

    hdd [utilizator]

    dragi cititori HN,

    Vă recomand să ignorați superior acest articol anti-panică și să rupeți carfuru' și kauflandu'.
    Un articol, dacă nu e îngrijorător, nu stârnește panică, e informat și se bazează pe fapte, nu are niciun fason.

    Deci, "ignore" și continuați cu isteria.

    Provizii și stați în casă 3 luni!!! Cum zicea Istodor, ceva balmăjeli ciupacabriste. Shut down, eat, pray, yoga, hipster.






    (Atenție că nu mă refer la publicul Antena 3!!!
    Mă refer la cititorii HN, care se presupune că au un strop de discernământ peste votanții PSD.
    V-ați uitat vreo clipă în oglindă? Vă place ce vedeți?
    Înțelegeți că sunteți intoxicați de știri negative? Că ați pierdut rațiunea și discernământul? )
    • -1 (15 voturi)    
      Surpriza! (Marţi, 10 martie 2020, 11:02)

      achvp [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      Eu ti-am dat un +, dar e deabia inceputul.
      Sa vedem ce va urma. :)
  • +9 (19 voturi)    
    pt cei ce nu inteleg (Marţi, 10 martie 2020, 11:54)

    drgp [utilizator]

    hdd si achvp, mi.am facut cont special ca sa va raspund voua. Mi.e clar ca nu toti inteleg ce se intampla.

    Toata criza asta, si toate masurile luate, sunt pt a combate potentialul virusului, nu "realizarile" lui. E absurd sa compari numarul de morti de gripa la nivel global cu mortii de la coronavirus din china si italia (doua provincii). Dar ne putem uita la cazurile din Italia: din octombrie pana la sf de ianuarie murisera de gripa vreo 240; acum au murit peste 400 in doua sapt. Si asta, in conditii de carantina.

    Apoi, virusul asta se transmite mult mai usor. Cam de doua ori mai usor ca gripa (3 vs 1.3). Asta nu inseamna de doua ori mai multi bolnavi, ci exponential mai multi. In lumea reala rezulta o aglomerare extraordinara a spitalelor, care nu mai fac fata. China si Coreea au avut resurse, Italia e deja depasita. De aici si diferenta de mortalitate (si din cauza varstei populatiei).

    Toti vorbesc de o mortalitate de 2%. Asta e in China. Dar unii traiesc in Romania, unde spitalele nu.s ca.n china si nici oamenii nu respecta regulile. Mai mult, problema e cu 15% dintre cazuri, nu 2%. 15% sunt cazuri grave - terapie intensiva, intubari, ventilare mecanica. Aplica procentul asta la zece mii de oameni si ai blocat spitalele. In Italia terapia intensiva se face pe holurile spitalelor. Ti se pare o gluma?

    Pentru multi asta e o doar raceala. OK. Dar, nu te gandesti si la ceilalti? Nu. Guvernul trebuie sa o faca, chiar daca tie nu iti pasa. In plus, poate ca azi o sa racesti. Dar la toamna poate o sa te prinda raceala asta dupa o alta problema; n.o sa mai fie o raceala. 2% se aplica la fiecare imbolnavire.
    • +5 (7 voturi)    
      ti-ai luat mute minsuuri (Marţi, 10 martie 2020, 16:45)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui drgp

      daca mai pui postara in doua saptamani o sa iti iei plusuri. un pic sa ajung la un unchi, matusa, bunic, parinte si altfel se vede situatia.
  • +11 (11 voturi)    
    Poate de acum înainte va fi altfel (Marţi, 10 martie 2020, 14:08)

    nick24 [utilizator]

    “ Oh, și atunci de ce nu există carantine pentru gripă? Deoarece ea este atât de contagioasă încât aşa ceva ar fi imposibil.”

    Nu există carantine pt gripă, dar poate că lumea va învăța să fie mai curată și mai corectă față de cei din jur:
    Vor acoperi gura la tuse și strănut, se vor spăla pe mâini și vor sta acasâ dacă vor avea tempetraturâ.
    Asta e civilizație!
  • 0 (4 voturi)    
    La ciuma lui Caragea a fost mai rau (Marţi, 10 martie 2020, 19:47)

    Sparafucile [utilizator]

    Bucurestiul avea atunci 120.000 de locuitori. Au murit de ciuma 30.000. Asa ca sa stam linistiti, nu e dreaq -ul chiar atit de negru acum, inca n-a murit nimeni de corona.
  • +1 (1 vot)    
    Articolul....aberant (Miercuri, 11 martie 2020, 0:21)

    vasile78 [utilizator]

    Afirmatii fara acoperire, joaca cu vorbele. Pai comparatia 3000 vs 80000 decese e bazata pe o interpretare stupida. Pai rata mortalitatii la gripa uzuala este de 0,1% vs 4-5% la coronavirus. Adica vorbim despre o mortalitate de 40-50 de ori mai ridicata. Daca coronavirus ajunge la fel de uzual precum gripa sezoniera nu vom avea 80 mii decese, ci 80mii * 40. Asta inseamna numai intr-un an 3.2 milioane de decese.