Greta Thunberg critică planul „Green Deal” al CE

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 5 martie 2020, 0:42 Actualitate | Internaţional


Greta Thunberg
Foto: Captura YouTube
​Activista Greta Thunberg a criticat planul Comisiei Europene de atingere a neutralităţii climatice europene în 2050. Ea spune că „Planul Verde” propus de CE dă lumii sub 50% șanse de a limita încălzirea globală, scrie Euronews, citat de Mediafax.

Adolescenta suedeză a mers la Bruxelles, în ziua în care Comisia Europeană a aprobat planul pentru atingerea neutralităţii climatice în 2050.

„Recunoașteți că renunțați, la acordul de la Paris, la promisiunile dumneavoastră că faceți tot ce puteți pentru a asigura un viitor sigur pentru proprii copii", le-a spus Thunberg europarlamentarilor.

„Această lege a climei reprezintă o predare. Natura nu negociează și nu poți face acorduri cu fizica. Obiectivele dumneavoastră îndepărtate nu vor însemna nimic dacă emisiile mari vor continua în ritmul de astăzi, chiar și pentru doar câțiva ani", a mai spus Greta Thunberg, miercuri.

Thunberg a spus că „nicio politică, plan sau acord nu vor fi suficiente” atâta timp cât blocul „va continua să ignore bugetele de CO2 care se aplică pentru astăzi”.

Tânăra activistă le-a oferit oficialilor europeni și o soluție: „Trebuie doar să ne schimbăm comportamentul, societatea”.

„Green Deal”, planul adoptat, miercuri de Comisia Europeană, prevede o legislație privind acordurile ecologice ale UE și stabilește ținte obligatorii din punct de vedere juridic pentru a se atinge ținta de Carbon zero până în 2050."

Aceasta înseamnă emisii net-zero pentru țările UE în ansamblu, în principal prin reducerea emisiilor, investiții în tehnologii ecologice și protejarea mediului natural", a explicat președintele Comisie Europene, Ursula von der Leyen.

Scopul Comisiei este „de a face din UE primul continent neutru din punct de vedere climatic până în 2050”.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2666 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    Lol (Joi, 5 martie 2020, 0:45)

    mitg [utilizator]

    Fix ce zice asta ne intereseaza.
  • +16 (22 voturi)    
    Greta! (Joi, 5 martie 2020, 0:50)

    Godzillagrrr [utilizator]

    De când cu covidul, uitasem de fatuta asta.
  • +17 (23 voturi)    
    Greta critica și protestează (Joi, 5 martie 2020, 1:47)

    graveyard_shift [utilizator]

    Dar când o vom vedea pe Greta propunand un plan sau prezentand o idee? Europa și America de Nord au strâns șurubul pana a crăpat, nu mai rămâne decât sa interzică circulația cu altceva decât biciclete și bărci cu vâsle. Ce ne facem cu India, cu Brazilia, cu China? De ce nu o pune Greta de un protest și pe alte tărâmuri?
    • -2 (8 voturi)    
      u e suficient (Joi, 5 martie 2020, 9:32)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui graveyard_shift

      pana cand nu locuim in pesteri nu o sa fie multumita...
      in timp ce ia are iphone si traieste ca o printesa...
      cam ipocrita fatuca!

      altii sa renunte la voiata lor, ea e bine-merci...

      ea nici macar nu intelege ca si vaporul polueaza si ca nu toti oamenii au timp sa stea 2 saptamani pe o croaziera pentru ca oamenii chiar au chestii de facut!
      dar na cand ai renuntat la 14 ani la scoala si stai toata ziua cu burta in sus e greu sa intelegi chestii d-astea gen timp, bani, economie...
      • +2 (4 voturi)    
        O sa locuim in pesteri daca nu facem nimic (Joi, 5 martie 2020, 12:00)

        banuk [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Bine ca suntem in Europa unde ecologia este pretuita si nu in America unde incalzirea globala e o farsa a Chinei.
  • +4 (16 voturi)    
    normal ca critica, there is no pleasing them. (Joi, 5 martie 2020, 7:55)

    hanu [utilizator]

    marxistii eco nu sunt multumiti niciodata. Cel putin pana nu dau cu economia in gard. Dupa care dispar elegant si lasa pe altii sa repare. Mai rasfirat Greta ca se vad sforile.
  • +7 (13 voturi)    
    Critici. (Joi, 5 martie 2020, 7:58)

    asavreau [utilizator]

    Când stai degeaba și nu știi să faci nimic.
  • -2 (10 voturi)    
    mucoasa asta (Joi, 5 martie 2020, 9:08)

    nahir [utilizator]

    ar trebui sa-si vada intai de adolescenta si de educatie.
    E prea mult bagata in seama si, din pacate, foarte mult folosita, in detrimentul ei.
    • +2 (2 voturi)    
      De acord, dar... (Joi, 5 martie 2020, 16:43)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      ... asta nu cumva inseamna ca ALTII ar trebui de fapt sa faca una si alta?!?
  • -1 (9 voturi)    
    fatuca asta (Joi, 5 martie 2020, 9:30)

    liviu_ [utilizator]

    mai stie si altceva?!

    „Trebuie doar să ne schimbăm comportamentul, societatea” - doar atat?! eu zic sa revenim in epoca de piatra!
    d-asta nu o ajuta ca a renuntat la scoala. fatuca asta isi da cu parerea de niste subiecte FOARTE compliocate si cu implicatii FOARTE mari , dar habar nu are cum sta treaba cu economia si schimbare oamenilor...

    pai ba fato sa schimbi societatea si comportamentul sunt fix CELE MAI GRELE LUCRURI DE FACUT EVER !!!

    inca o dovata ca habar nu are despre ce vorbeste si cel mai probabil doar urmareste o agenta....

    CE chiar face ceva, ce dracu mai vrei?! sa se miste mai repede?! pai uite un gand: renunta la iphoinu tau care dureaza 2 ani si are o baterie extrem de poluanta, renunta sa mai faci croaziere cu vaporul (ca si ala polueaza).! E usor sa le spui altora sa renunte la voata lor cand tu nu renunti la nimic!
    si eu pot urla la altii sa faca ceva, in timp ce eu stau cu burta in sus. Nu e deloc greu!
    • +3 (9 voturi)    
      Ok, sa-i dam inainte cu poluarea... (Joi, 5 martie 2020, 10:14)

      Mircea Marinescu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      E greu sa ne schimbam comportamentul, sa continuam tot asa cu emisiile de CO2 si cu stilul nostru de viata comod si super-consumerist, ca va fi bine pentru planeta.

      Copiii-copiilor nostri care vor plange peste 50-100 ani vor arata cu degetul spre generatia noastra ca n-a facut nimic si ca radeau de "prosti" si "muciosi" ca Greta.
  • -1 (5 voturi)    
    Aham, am inteles... (Joi, 5 martie 2020, 10:32)

    Gigi Kent [utilizator]

    Dar nu ne spune Greta Bioenergeta ce parere are despre planurile altor tari / continente? De exemplu aia prin Asia? India, China etc? Ce au de gand brazilienii cu padurea amzoniana?