Lavrov: Rusia nu va opri lupta din Idlib ca să rezolve problema pe care Europa o are cu migranții

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 3 martie 2020, 14:53 Actualitate | Internaţional


Serghei Lavrov
Foto: Captura YouTube
Rusia nu va opri lupta contra terorismului din regiunea siriană idlib pentru a rezolva problema pe care Europa o are din cauza migranților, a spus, marți, ministrul rus de externe Serghei Lavrov, citat de Reuters.

Declarația reprezentantului Kremlinului a fost făcută în timpul unei conferințe comune cu omologul său finlandez, în Helsinki.

Poziția înaltului oficial rus vine după ce, săptămâna trecută, Turcia a spus că nu îi va mai opri pe refugiații sirieni alungați de luptele din Idlib să plece în Europa pe uscat și pe mare.

Un milion de oameni au fost dislocați în apropierea graniței de sud a Turciei din decembrie și până acum, cauzând ceea ce ONU a calificat drept cea mai gravă criză umanitară din cei nouă ani de război.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6314 vizualizari

  • +19 (27 voturi)    
    URSS are Granita de Aparat la Idlib ? (Marţi, 3 martie 2020, 14:58)

    un domn [utilizator]

    s a intins pana acolo ?
  • +17 (21 voturi)    
    UE ce naiba face? (Marţi, 3 martie 2020, 14:58)

    Lok [utilizator]

    Adica nu au nici o parghie, nu pot impune nici o taxa? Nu pot deporta pe nimeni?
    • +1 (13 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 martie 2020, 15:57)

      [anonim] i-a raspuns lui Lok

      • +4 (4 voturi)    
        Alea sunt vase de ONG. (Marţi, 3 martie 2020, 16:11)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui

        CUm vedem si aici:
        https://www.youtube.com/watch?v=TbIc1LZqIAw&t=5s
        Dar UE mai mult incurca. Adica Grecia asteapta sa faca ceva UE si UE lasa totul in seama Greciei. Atata incompetenta nu am mai avut de mult in fata ochilor. Imi aminteste de politicienii nostrii.
      • -3 (9 voturi)    
        Atentie !! (Marţi, 3 martie 2020, 16:41)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui

        Dv. aveti dreptate la fel ca si omul politic italian, pe nume Salvini, membru al Parlamentului European din anul 2004.

        https://ro.wikipedia.org/wiki/Matteo_Salvini

        Insa, acum acesta este ANCHETAT deoarece a vazut lucrurile ca si Dv., deci, in mod 'periculos'..

        La fel de adevarat este ca si eu pot sa fiu socotit periculos, asta din moment ce v-am atras atentia ce patesc cei care gandesc altfel decat la Brussels!

        Prin urmare, chiar cei care - eventual! - vor citi aceste randuri pot DEVENI si ei la fel de PERICULOSI, deci este un fel de Corona'Politic extrem de Contagios care s-ar putea reflecta la alegerile urmatoare pentru Parlamentul UE....

        Va salut si aveti grija, cumparati-va o masca care sa 'filtreze' cuvintele pe care le spuneti!
    • -2 (8 voturi)    
      Nu vor (Marţi, 3 martie 2020, 16:04)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      UE e fericită să mai aducă câteva milioane de gimmigranți, viitoare bază electorală a partidelor „liberale” ale establishment-ului bruxellez. Desigur, pentru amărăștenii de greci sau bulgari treaba e nasoală, dar cine dreq dă doi bani pe ce zic nespălații din est ?...
  • +6 (22 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 martie 2020, 14:58)

    [anonim]

    • +2 (14 voturi)    
      Tu Biserica ortodoxa si tovarasul Putinica (Marţi, 3 martie 2020, 15:52)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui

      Raspunsul tau la ce face tovarasul este comunitatea LGBT e vinovata.
      Prietenas, te-ai lovit in coltul de la masa cand mergeai deabuselea prin jurul bisericii sau cand o pupai pe Paraschiva, vb lui Marcineanu.
  • +18 (24 voturi)    
    Asta este un smen ruso-turc (Marţi, 3 martie 2020, 15:02)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Ne prefacem ca ne batem in Siria si le trimitem europenilor inca un val de refugiati.
    Intre timp pe partea cealalta Turcia cumpara de la Rusia rachete antiaeriene de ultima generatie.
    • -5 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 martie 2020, 16:35)

      [anonim] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      • +4 (6 voturi)    
        Ivanee (Marţi, 3 martie 2020, 18:26)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui

        poti plimba ursuu pe alt forum ?
        • -1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 martie 2020, 22:13)

          [anonim] i-a raspuns lui un domn

      • +1 (1 vot)    
        Rusia si Turcia, doua tari campioane (Marţi, 3 martie 2020, 22:14)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui

        Cand e vorba sa isi omoare proprii cetateni. Mai exact ii doare in basca de ei.
  • +8 (12 voturi)    
    momentan doar amenintari! (Marţi, 3 martie 2020, 15:02)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...ce va fi dc baietii lui Erdogan doboara primul avion rusesc, dc cad soldati rusi ucisi de artileria turca? N-as dori sa fiu prezent in zona!
    • +7 (7 voturi)    
      s-a mai intamplat (Marţi, 3 martie 2020, 15:21)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      doua avioane rusesti au fost doborate anul trecut parca, chiar mai grav, ambasadorul rus a fost impuscat in Turcia - si nimic.
      Rusia mai are soldati si avioane..
    • +9 (9 voturi)    
      turcii au doborat deja..... (Marţi, 3 martie 2020, 15:52)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      .... un avion rusesc si guess what ?? Nu s-a intamplat nimic. Urmareste mai cu atentie!
    • +10 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 martie 2020, 16:02)

      [anonim] i-a raspuns lui Cactus Jack

    • 0 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 martie 2020, 19:43)

      [anonim] i-a raspuns lui Cactus Jack

  • +8 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 martie 2020, 15:03)

    [anonim]

    • -1 (11 voturi)    
      este o aberatie (Marţi, 3 martie 2020, 15:53)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui

      banii nu sunt pentru Erdogan ci pentru bietii oameni, in speranta ca situatia se va calma si se vor putea intoarce din Turcia la ei acasa !
      Daca intaresc granitele si il lasa pe Erdogan sa "rezolve" ce crezi ca se poate intampla ???
  • -2 (16 voturi)    
    Siria de azi (Marţi, 3 martie 2020, 15:07)

    Kosmos [utilizator]

    Este Romania de ieri cand Turcia , Rusia si Imperiul Habsburgic se duelau pe teritoriile noastre si resurse.
    Ce putem face azi?
    Expulzati toti oficialii rusi din Romania si pe cei turci.
    • +5 (11 voturi)    
      istoria bat-o vina (Marţi, 3 martie 2020, 15:58)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Asta e problema tarii asteia cand noi am invatat istorie dupa manuale comuniste, chiar si alea postdecembriste tot continutul nu nea Nicu aveau.
      Nu e asa ca noi ne tragem din Daci si Romani?
      Mai este inca un adevar, cica romania pe unde se intalnea cu Turcia o batea mar, am un prieten sarb si imi spunea ca si el tot asa a invatat la istorie. Si nu stiu cum naibi zona Balkanilor si teritoriile romanesti de azi plateau tribut si erau la cheremul sultanului.
  • +2 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 martie 2020, 15:08)

    [anonim]

  • +4 (12 voturi)    
    Mai sirienilor, cine va da Siria inapoi? (Marţi, 3 martie 2020, 15:11)

    pedepsitorul [utilizator]

    Sa presupunem ca razboiul se termina si dupa Bashar vine alt dictator, voua cine credeti ca va da Siria inapoi? Europa? NATO?

    Asa ca inainte sa fugiti , ganditi-va ca devenind paria in Europa... nimeni nu o sa va dea tara inapoi!
  • +4 (10 voturi)    
    Piesă de teatru (Marţi, 3 martie 2020, 15:18)

    Tescovin [utilizator]

    „Când doi se ceartă, al treilea pierde” - în rolurile principale: Vladimir Putin și Recep Erdogan, artiști emeriți.
    În alte roluri: fraierii Europei.
  • +11 (11 voturi)    
    Nu vad... (Marţi, 3 martie 2020, 15:33)

    Nonidem [utilizator]

    Nu vad de ce Europa accepta santajul acestor doi banditi-Rusia si Turcia!Sa rezolve ei problemele generate de actiunile lor!Provoaca refugiati? Sa-si-i primeasca ei,ca oricum, sunt mai aproape de zona conflictului.Chiar Europa a ajuns mama tuturor disperatilor din lume?Se pretinde umanism numai europenilor?Rusia de ce nu-i primeste?Doar o atitudine ferma de protectie a granitelor-in extremis cu armele-va dejuca planurile lor cinice.Mi se va reprosa: copii, femei cu ei in brate, etc.Nu femeile si copiii rup gardurile de protectie ci barbati tineri si violenti iar singurul raspuns pe care-l inteleg este forta.Este un abuz de umanitate!
  • +9 (11 voturi)    
    politicienii europeni au de ales (Marţi, 3 martie 2020, 15:53)

    hanu [utilizator]

    ori iau masuri ori vor fi maturati complet la urmatoarele alegeri de ceea ce va fi si mai de dreapta decat amarati gen Lepen sau Vox sau Wildersi.

    Cu cat se asteapta mai mult cu atat contrareactia va fi mai dura. Predicita mea: vor lua jumatati de masuri la granite si vor ceda santajului turc, in timp ce mai fac un comitet ca sa decida ce fac la urmatorul santaj. Nu sunt in stare de nimic concret, si de asta ma tem ca visul rusesc de a vedea europa faramitze se va indeplini in t<5 ani.
  • +1 (1 vot)    
    crezi ca URSS scapa ? (Marţi, 3 martie 2020, 17:05)

    un domn [utilizator]

    nu cred
    • 0 (0 voturi)    
      Nu scapă (Miercuri, 4 martie 2020, 13:44)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      CCCP are propriile probleme, populația albă creștină va deveni minoritară în câteva decenii, în favoarea musulmanilor din Caucazul rusesc și a celor turanici veniți de prin republicile Asiei Centrale (ambele zone fiind teren fertil al militantismului islamic), care se puiesc într-o veselie. Oligarhia rusă e perfect conștientă de asta, dar, dacă tot e să moară capra lor, de ce să nu moară și a vecinului ?...
  • 0 (4 voturi)    
    Si? (Marţi, 3 martie 2020, 17:10)

    Gigi Kent [utilizator]

    Si daca se iau masuri vom fi din ce in ce mai putini …
    Pana la urma tot vina europenilor e ca nu fac copii macar sa mentina populatia.

    Oricum ai da-o tot prost iese,
    • +3 (3 voturi)    
      Germania a prevazut asta in 2015 (Marţi, 3 martie 2020, 17:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      a primit exact atat populatie cat sa se incruciseze si cu europeni
  • +1 (1 vot)    
    Daca sirienii, rusi si turci se bat pe la Ildib de (Marţi, 3 martie 2020, 19:23)

    ty [utilizator]

    nu-si impart intre ei refugiatii? Nu au pic de mila fata de bietii oameni?
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 martie 2020, 21:04)

    [anonim]

  • -2 (4 voturi)    
    Tzazele (Marţi, 3 martie 2020, 21:32)

    vudejea [utilizator]

    De pe la portile satelor, stiu mai multa politica si sunt mult mai la curent cu noutatile si realitatatea decat multi care comenteaza aici...Sunteti prastie, mai oameni buni...In afara de sa sustineti neconditionat pe rusi sau pe americani, mai stiti ceva, creiere spalate...Nu vreau sa jignesc oameeni dar cei care sustin razboiul de orice fel si impotriva oricui, sunt nedemni sa faca parte din umanitate. Numai indemnuri din astea, sa dea in ei, sa-i atace, sa-i distruga, Delirium trements..De unde atata ura ? Daca nu ajung banii pentru rate, dati-le tzeapa dar nu lasati mintea si sufletul prada urii..Razbate ura printre randurile multora...Cine oare cultiva ura decat seitanii?
    • +2 (4 voturi)    
      Mai ai (Miercuri, 4 martie 2020, 8:36)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui vudejea

      Prieteni?!
      • +1 (1 vot)    
        :)) (Miercuri, 4 martie 2020, 16:25)

        vudejea [utilizator] i-a raspuns lui yol

        Ey chiar am prieteni ! Tu? Voi?