Redactorul-șef al site-ului Sputnik Turcia a fost arestat

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 1 martie 2020, 15:04 Actualitate | Internaţional


Sputnik Turcia
Foto: Captura Sputnik Turcia
Poliția de la Istanbul l-a arestat, duminică, pe redactorul-șef al site-ului în limbă tucă Sputnik, finanțat de Kremlin, pe fondul tensiunilor crescânde dintre Ankara și Moscova, a anunțat angajatorul, relatează AFP.

Arestarea a fost anunțată pe Twitter și de redactorul-șef global al grupului, Margarita Simonian.






Înainte ca Mahir Boztepe să fie arestat, alți trei colaboratori, fuseseră arestați la Ankara, potrivit Margaritei Simonian.

Aceștia au fost arestați după ce s-au dus să depună o plângere pentru că persoane neidentificate au intrat în casa lor: acești ”hoți” ”au amenințat (colaboratorii) și au strigat că au trădat țara pentru că lucrează cu rușii”, a spus Simonian.

Când au ajuns la secția de poliție, polițiștii le-au zis că erau căutați pentru că au scris un articol sâmbătă care a provocat controversă în Turcia.

În acest articol, Sputnik a descris drept ”provincie furată” regiunea Hatay, integrată Turciei în 1939 după ce a fost cedată de Franța, care a primit de la Societatea Națiunilor mandat de a administra Siria, pentru a asigura neutralitatea Ankarei în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial.

Ministerul rus de Externe a cerut duminică autorităților turce să ”intervină” și ”să asigure siguranța jurnaliștilor”.

Incidentul vine într-un moment în care parteneriatul dintre Rusia și Turcia este subminat de escaladarea tensiunilor în Siria, unde susțin tabere diferite.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5942 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    Mi Se Pare Motivational Pentru Mazeta (Duminică, 1 martie 2020, 15:06)

    un domn [utilizator]

    Si “Redactia”
    • -15 (21 voturi)    
      Ce vreți să spuneți? (Duminică, 1 martie 2020, 15:34)

      constatator [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Fiți m ai explicit, eu sunt relativ nou pe aici!
      • +8 (16 voturi)    
        Citește și iar Citește (Duminică, 1 martie 2020, 16:50)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui constatator

        Numai așa Mintea ta va deveni un laborator de imagini ...
        • -6 (10 voturi)    
          Eu te credeam un domn,.. (Duminică, 1 martie 2020, 17:35)

          constatator [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          dar m am înșelat, se pare că ti ai parvenit acest nick doar pt inducere în eroare!
      • -5 (5 voturi)    
        O varianta: (Duminică, 1 martie 2020, 17:16)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui constatator

        Este posibil ca oamenii sa simta ca este MANA lui Trump in tot acest inceput de conflict intre cei doi 'preteni: Erdogan si Putin...

        Daca Presedintele American ar fi fost prins la MIJLOC in Siria, fara discutie - ar fi aratat ca un fel de 'popa prostu' intre rusi si turci....

        Insa, facand un 'pas inapoi', Presedintele USA i-a lasat FATA in FATA pe Liderii Rusiei si Turciei, MISCARE care - pana acum - se dovedeste DESTEAPTA...

        Daca Trump va primi inca un Mandat, cred ca va fi foarte DISTRACTIV pe scena internationala...!
  • +7 (11 voturi)    
    50 ani temnita grea (Duminică, 1 martie 2020, 15:08)

    ruskimushki [utilizator]

    mi se pare ok.
    • +5 (11 voturi)    
      Putzin (Duminică, 1 martie 2020, 15:17)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

      Ar Spune Sultanul Erdogan
  • +4 (10 voturi)    
    Pe cand... (Duminică, 1 martie 2020, 15:23)

    A.Corneliu [utilizator]

    Pe cand si cel din Bucuresti?
  • +8 (12 voturi)    
    Rușii și au găsit egalii în drepturi cetățenești! (Duminică, 1 martie 2020, 15:33)

    constatator [utilizator]

    Foarte bine le face Turcii, putiniștilor!
    Poate ar trebui ca și vesticii să le urmeze exemplu turcilor!
  • +7 (9 voturi)    
    Asa isi rezolva Orientalii problemele (Duminică, 1 martie 2020, 16:02)

    John_Re [utilizator]

    dintre ei.
  • +6 (6 voturi)    
    Da, rusii isi permit sa dea lectii (Duminică, 1 martie 2020, 17:28)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ei ar sti cel mai bine cum e cu provinciile furate si anexate ilegal.