UPDATE Un consilier municipal din Italia insultă românii, în contextul epidemiei de coronavirus: "De la aceste persoane nu acceptăm lecţii de igienă"

de Miruna Cajvaneanu     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 februarie 2020, 12:51 Actualitate | Internaţional


postare consilier Fraschini
Foto: Hotnews
”Noi, cei din Lombardia, suntem ţinuţi la distanţă cu greaţă de persoane care trăiesc în mijlocul gunoaielor, sau nu au bidet şi de persoane a căror capitală are canalele pline cu copii abandonaţi”.

Declaraţia aparţine lui Niccolò Fraschini, consilier municipal în oraşul Pavia, care a postat ieri pe Facebook mesajul de mai sus, adăugând ameninţător: “De la aceste persoane nu acceptăm lecţii de igienă. Staţi liniştiţi, când se va termina totul, rolurile se vor inversa”. Fraschini este şi purtător de cuvânt în cadrul Regiunii Lombardia.

Postarea a devenit virală şi a strâns zeci de comentarii critice, dar după 10 ore a fost ştearsă de pe profilul politicianului italian. Înainte de a fi ştearsă, o comentatoare l-a întrebat la cine se referă în declaraţia sa, iar Fraschini a precizat: “la napoletani, francezi şi români”.




“O postare ruşinoasă, care a stârnit o avalanşă de insulte şi l-a constrâns pe consilier să elimine textul, dar deja circulă peste tot un screenshot care a provocat indignarea tuturor”, scrie publicaţia “Il Mattino” din Napoli, care mai precizează că este foarte gravă şi “insultarea României”.

Hotnews.ro l-a contactat pe Niccolo Fraschini pentru a cere lămuriri cu privire la tonul jignitor la adresa românilor, dar până în acest moment nu am primit răspuns.

Guvernatorul Luca Zaia şi chinezii

Ieri, o altă declaraţie controversată, tot cu privire la igienă, a fost făcută de guvernatorul regiunii Veneto, Luca Zaia, cu referire la chinezi: “Igiena poporului nostru, a celor din Veneto, a italienilor, prin cultura pe care o avem, este de a ne face duş, de a ne spăla, de a ne spăla des pe mâini, de a ne îngriji mult de curăţenia personală. La fel cu alimentaţia, aceleaşi reguli, frigiderul, data de expirare a alimentelor. Ce treabă are? Are, pentru că e vorba de o chestiune culturală. China a plătit scump această epidemie, pentru că oricum i-am văzut cu toţii că mănâncă şoareci vii şi chestii de acest gen”.

Ambasada Chinei a replicat, susţinând că acuzaţiile sunt o calomnie la adresa poporului chinez iar guvernatorul Luca Zaia şi-a retras cuvintele: “cer scuze dacă prin afirmaţiile mele cineva s-a simţit jignit”.

Hotnews.ro a contactat Ambasada României în Italia pentru a obţine o reacţie la declaraţiile politicianului italian.

Reacția MAE

  • „Ministerul Afacerilor Externe a reacționat prin intermediul Ambasadei României la Roma, atât prin reacția publică postată pe pagina de Facebook a misiunii diplomatice, condamnând derapajul, cât și prin mesajul transmis de ambasadorul României la Roma autorului declarațiilor. Ministerul Afacerilor Externe menționează că primarul orașului Pavia s-a delimitat și a condamnat declarațiile consilierului local”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12939 vizualizari

  • +5 (31 voturi)    
    Cit mai poate fi batjocorit acest popor!? (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 13:08)

    Entiu [utilizator]

    Cit mai poate fi batjocorit acest popor!?
    Nimic nu mai este de mirare intr-o tara in care avem conducatorii pe care ii avem!
    S-a ajuns ca romanii sa renunte la identitatea lor nationala, pentru ca sunt scarbiti de tara lor, de cei din randurile carora provin, chiar si de limba pe care o vorbesc.
    ,,S-au ajuns” la conducere falsii patrioti, lichelele, care urasc visceral oamenii necajiti. Adevaratii semidocti, oameni marunti si limitati, lipsiti de scrupule, obsedati de innavutire, pofta de marire si de putere, ostia sunt cei ce ne conduc!
  • -14 (28 voturi)    
    Așa, și? (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 13:31)

    Nyk1 [utilizator]

    Nu are dreptate cumva?
  • +5 (35 voturi)    
    Xenofob (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 13:33)

    banuk [utilizator]

    Din acelasi aluat ca Trump, Bolsnaro, Orban.
  • +4 (40 voturi)    
    Chinezii se spalau (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 14:24)

    sfarleaza [utilizator]

    Cu 3000 de ani inaintea italienilor! :)
    Cineva sa le sugereze sa citeasca Tai-Pan sau Nobila Casa de James Clavell, da’ slabe sanse sa citeasca broscarii literatura :)
    • +12 (20 voturi)    
      Aia sunt .. (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 14:59)

      EuInsumi [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Japonezi..
      • +3 (29 voturi)    
        Gresesti, este despre chinezi (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 23:01)

        Laurentius1999 [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

        De la chinezi, japonezii au imprumutat cultura, diferite obiceiuri, imbracamintea, folosind in limba japoneza caractere chineze hanzi ( kanji in japoneza ). Venirea dinastiei manciurienilor (care a impus o cultura straina populatiei chineze han si o perioada de stagnare si inapoiere economica, tehnologica ), si a "buldozerului" comunist in 1949 ( ce a distrus in mare parte patrimoniul istoric, cultural, atat cel fizic/material cat si cel filosofic, spiritual al Chinei ), a schimbat intr-o masura negativa imaginea Chinei in lume. Dar asta nu inseamna ca un popor nu-si poate reveni din "somnul cel de moarte". Iar in cazul chinezilor, este o chestiune de timp.
        • +4 (6 voturi)    
          Tare asta! (Duminică, 1 martie 2020, 10:06)

          Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Laurentius1999

          Ai primit cinci minusuri desi nu a i spus decat ADEVARUL, nu era vorba aici de opinii sau de preferinte politice, ci strict de Istorie!
      • +3 (5 voturi)    
        Stii tu ceva, da’ le amesteci rau :) (Duminică, 1 martie 2020, 16:13)

        sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

        Intr’adevar, James Clavell i’a descris in primul roman din saga asiatica (Shogun) pe japonezi, dar in Tai-Pan si Nobila Casa povesteste despre chinezii din Hong Kong
  • -7 (27 voturi)    
    romanii sunt curati (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 14:47)

    Kosmos [utilizator]

    Au rafturile pline in magazine .
    Dar pe de alta parte au si cel mai bun sistem imunitar .usturoiul romanesc miroase de la vatman pana la ultimul scaun din tramvai.
    • -9 (23 voturi)    
      Sau prazul (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 15:11)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Dacă este vorba de români din sudul țării („napoletanii” noștri)
  • +11 (19 voturi)    
    Afirmatii facute de iresponsabilii... (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 14:54)

    Olyx [utilizator]

    nationalisti italieni, care din dorinta de a nu da socotela in fata conationalilor pentru o anumita problema, ei, politicienii, arunca vina ( sau vini imaginare ) in "cârca" unor minoritati, de regula cele nu au sustinere (!) din tara mama ( de exemplu romanii-va mai amintiti cazul Mailat cu care a inceput TOTUL in stigmatizarea romanilor din Italia ?!!! ). Că italienii au xenofobii lor ( foarte multi, si ca acestia sunt incurajati in atitudinea lor de multi politicieni...) e greu de inteles, insa e imposibil de priceput de ce autoritatile romane NU IAU ATITUDINE FERMA LA FIECARE ASTFEL DE DERAPJ al acestora (sau al englezilor sau francezilor ) !!!...
    • +4 (4 voturi)    
      Ce atitudine sa ia?! (Duminică, 1 martie 2020, 10:18)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      Ai perfecta dreptate cu "politicienii, arunca vina ( reala sau vini imaginare ) in cârca unor minoritati," !

      Dar ce atitudine ai fi vrut sa ia autoritatile noastre??

      Distinsul consilier lombard baga in aceeasi oala si pe francezi, ori Franta este o putere nucleara, are un portavion, submarine nucleare si ICMB-uri!

      Daca Dl. Fraschini nu se teme de rachetele intercontinentale, cum vrei sa ii pese de reactia autoritatilor de la Bcuuresti??
  • +3 (23 voturi)    
    e bine, dragi italieni.... (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 16:25)

    minus [utilizator]

    ca ati inteles cat de jos sunteti. De fapt acolo sunteti de multa vreme, dar ifosele de europeni de soi v-au facut sa credeti altceva.
    Apropo de canale, in tota patria voastra va mirose canalizarea... "cloaca maxima maleodorante (ma che puza...)"
  • +8 (10 voturi)    
    iote bre (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 17:05)

    nahir [utilizator]

    la barba lungă ăsta. Nu-i e rușine să ne pună abia pe locul 3? După francezi și napoletani?
    Bine că știe el să folosească apa caldă și săpunul.
  • +7 (43 voturi)    
    Ati ajuns rau de tot hotnews, fake news pe fata. (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 18:03)

    adrianhn [utilizator]

    Omul a scris referinduse la ca cei care traiesc in gunoie ( aici find pusi Napoletani), cei fara bidet ( sa referit la francezi) si cei in a caror canale ale capitalei ( Bucuresti) e plina de copii abandonati.

    Foi le-ati pus pe toate in capul romanilor ... el nu sa referit doar la romani ... dar na, atata timp cat rublele curg si propaganda anti-romaneasca curge pe hotnews.
    • +2 (34 voturi)    
      @adrianhn (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 20:17)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      Pai bine ma’ faptul ca in afara de romani a mai insultat si pe altii(francezi si napoletani), inseamna ca tu ca roman te simti mai bine nu....adica romanii sunt jegosi dar nu sunt singurii ...si asta e mai bine!
      Da tu esti de acord cu faptul ca in Bucuresti canalele ar fi pline de copii abandonati?!
      Serios?!
      Atat de nemernic poti sa fi?
      • -3 (5 voturi)    
        Ai facut limba romana la bar sau ce? (Duminică, 1 martie 2020, 11:42)

        adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        Ala nu a spus niciodata ca romanii sunt jegosi, se pare ca nu ti-ai luat medicamentele si ai vedenii.

        El a spus doar ca in bucuresti sunt multi orfani in canale, restul ce aberatii ai tu in cap despre romani e problema ta.
        • +2 (6 voturi)    
          Ba exact asat a spus (Duminică, 1 martie 2020, 13:01)

          carvil [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

          Ciudat ca a gasit sclavi care sa-l aprobe.
  • +3 (11 voturi)    
    ”Vicentini magna gatti” (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 18:56)

    micplac [utilizator]

    "In realtà, se cucinata bene, la carne di gatto non differisce gran che da quella di coniglio ed è anzi meno filosa. Il gatto di solito si mangia nel periodo invernale. Dopo averlo ucciso e avergli levato pelle, testa e viscere, Io si mette a infrolire per alcuni giorni sotto la neve, oppure in acqua e aceto per due giorni. Dopo averlo tagliato a pezzi lo si pone poi in un tegame per cavarghe l'àcua (asciugarlo), a volte con aglio, salvia, rosmarino, sale e pepe (in alternativa, alcuni lo mettevano per una notte nel vino con carote, sedano, aglio, alloro, sale e pepe). Levati gli ingredienti, i pezzi di carne sono fatti rosolare con olio e burro e, a volontà, un po' di cipolla, aglio e prezzemolo. Si cuoce poi per circa due ore aggiungendo un po' alla volta un brodo di cottura filtrato, che è stato preparato a parte, facendo bollire mezzo litro di vino bianco con mezzo limone, alloro, salvia, chiodi di garofano, cannella, pepe e sale. Il recipiente non va mai coperto."
    • -5 (9 voturi)    
      Una buona idea (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 21:33)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui micplac

      Grazie per la ricetta per cucinare un gatto…!

      Ma immagino che non puoi usare per cucinare quei meravigliosi "Gatti Aristocratici"… [visti in Walt Disney]
    • 0 (4 voturi)    
      Dar omul chiar se pricepe la toate! (Duminică, 1 martie 2020, 10:23)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui micplac

      Dl. consilier este extrem de competent, in toate domeniile!

      Daca ar fi sa mor de foame, probablil ca as praji si eu caini sau sobolani (niciodata pisici, care au constiinta de sine) dar nu mi-ar fi dat prin cap reteta si mai ales recomandarea din final, "recipientul nu trebuie acoperit"!

      Felicitari electoratului din Lombardia, pentu superba alegere pe care au facut-o (aproape la fel de buna ca noi in 2016, cnd i-am vota pe Dracnea si pe duamna Fierea!)
  • 0 (2 voturi)    
    Jos palaria! (Duminică, 1 martie 2020, 10:05)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Tot respectul pentru Dl. consilier municipal, pentu Lombardia in general!

    O regiune extrem de dezvoltata a Italiei: ne face de rahat nu doar pe noi, romanii, ci si pe cei de la Napoli (propriu dumnealui popor) si pe francezi!
    Daca Republica Franceza, una din cele trei tari de pe planta ce are capacitatea de a-si proiecta la mare distanta forta militara nu se supara, noi ce obiectii am mai putea avea??
  • +1 (5 voturi)    
    daca nu era poza (Duminică, 1 martie 2020, 12:11)

    DiDiRo [utilizator]

    mai aveam oarece indoieli, pe cand asa ce pretentii sa ai de la un musolini fascist?
  • -1 (3 voturi)    
    Si? Bravo lui, a pus punctul ie "i" (Duminică, 1 martie 2020, 15:09)

    Paleopterix [utilizator]

    Pai, dragi conationali... singurul lucru rusinos la aceasta postare este ca este adevarata! Va deranjeaza adevarul? Atunci faceti ceva sa indeptati problemele evidente, pe care le vad toti, nu sa va dati "jigniti"! Cand traiesti intr-o tara in care spitalele arata ca niste cocine de porci, nu ai dreptul sa te declari jignit de astfel de afirmatii!!!!