Un german ar fi intrat în mod deliberat cu mașină în mulțime în timpul unui carnaval din Germania / Peste 30 de persoane au fost rănite - UPDATE

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 24 februarie 2020, 16:42 Actualitate | Internaţional


incident Germania
Foto: Captura Twitter
Peste 30 persoane au fost rănite luni, după ce o mașină a intrat în mulțimea care participa la un carnaval în orașul german Volkmarsen, a spus poliția, care a adăugat că șoferul a fost arestat, relatează Reuters.

UPDATE 19.45: Șoferul care a intrat în mulțime nu poate fi interogat în acest moment, pentru că este rănit, scrie presa germană citând procurorii de la Frankfurt.

UPDATE 19.22: ”Presupunem că a fost un atac”, a spus purtătorul de cuvânt al Poliției, citat de ziarul Bild, scrie Reuters.

Totodată, purtătorul este citat spunând că nu există indicii că a fost un atac motivat politic.

UPDATE 18.22
: Șoferul mașinii este un bărbat german în vârstă de 29 de ani, iar poliția ar fi spus că nu există informații imediate cu privire la motivele bărbatului, dar oamenii legii cred că actul a fost unul intenționat, scrie presa locală, citând un purtător de cuvânt al Poliției.

Update 17.58: Ziarul german Bild spune că peste 30 de persoane au fost rănite după ce o mașină a intrat oamenii prezenți la Carnavalul ”Lunea Rozelor”, scrie Reuters. Multe dintre persoanele rănite au răni care le pun viața în pericol.

Poliția germană spune pe Twitter că paradelor dedicate carnavalului au fost anulate în statul Hesse, ca măsură de precauție.

UPDATE 17.25: 10 persoane ar fi rănite

Poliția a refuzat să spună că a fost un atac deliberat. Mass-media germană a relatat că printre cei răniți se află și copii și citează martori spunând că șoferul a părut că a intrat în mod deliberat în mulțime.

Fotografiile publicate online arată ofițerii de poliție stând alături de un Mercedes-Benz care pare să fi fost implicată în incident.

Mass-media germană săune că șoferul a rupt în mod deliberat barierele de plastic puse de poliție în zona de paradă.

Mașina a continuat prin mulțime pentru aproximativ 30 de metri înainte ca aceasta să se oprească.





Incidentul vine la mai puțin de o săptămână după ce un bărbat înarmat a ucis 11 oameni, într-unul dintre cele mai grave atacuri rasiste din Germania de la Al Doilea Război Mondial.




Știre în curs de actualizare






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11470 vizualizari

  • +18 (48 voturi)    
    Cand arabii omoara europeni nu e atac rasist? (Luni, 24 februarie 2020, 17:00)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    PC-ul spune ca nu. Noi europenii putem fi omorati en-gros si en-detail de catre altii, fara sa fie rasism. Dar daca un european face ceva, imediat apar stirile despre revenirea rasismului. Hmm... Nu e ciudat?
    • +7 (19 voturi)    
      as putea completa cu faptul (Luni, 24 februarie 2020, 21:33)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      ca musulmanii omoara europeni si crestini la ei acasa.
      Inca nu am auzit de un "extremist" crestin sa intre cu camionul in multime in Orientul Apropiat sau in Indonezia.
  • +9 (15 voturi)    
    "A white supremacist" (Luni, 24 februarie 2020, 17:25)

    xolv [utilizator]

    In Germany ?
  • +17 (29 voturi)    
    Cata corectitudine! (Luni, 24 februarie 2020, 17:41)

    pahar-nicu [utilizator]

    "într-unul dintre cele mai grave atacuri rasiste din Germania de la Al Doilea Război Mondial"

    Traiasca! uraa uraa uraaa
    • +2 (6 voturi)    
      Facand abstractie de NSU, da, este (Marţi, 25 februarie 2020, 9:06)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui pahar-nicu

      Si daca se tine cont ca e vorba de un singur atentator si de o singura zi. NSU a ucis tot noua oameni cu background migrationist: https://de.m.wikipedia.org/wiki/Nationalsozialistischer_Untergrund
  • +14 (32 voturi)    
    Sa ni se spuna numele (Luni, 24 februarie 2020, 18:03)

    John M. [utilizator]

    soferului ca sa stim motivul: daca e Mohammad e clar ca a intrat intr-un grup de nemti, iar daca e Hanz, inseamna ca a intrat intr-un grup de barbati cu barba si muieri cu broboade. Stie cineva?
    • +5 (7 voturi)    
      Il cheama Maurice P., 29 de ani (Marţi, 25 februarie 2020, 8:47)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Familia e originara din Baden-Baden. Neamt get-beget, aparent dornic "sa apara la stiri". Mai multe aici: https://www.rnd.de/panorama/volkmarsen-warum-fuhr-der-autofahrer-in-den-karnevalsumzug-DM4KY43H55GHLG4UV27MNK67RU.html#Echobox=1582609502
  • +10 (30 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 24 februarie 2020, 18:33)

    [anonim]

    • +5 (17 voturi)    
      dupa 4 ore de la atentat Politia germana presupune (Luni, 24 februarie 2020, 21:53)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui

      Ca a fost un atac. Cata putere de intelegere a fenomenelor?! Uimitor!
      Cum nu am aflat inca nimic de AfD si Trump treaba incepe sa fie clara.
      In plus cand e vorba de camioane sau cutite se cam stie cine sunt pasionatii!
      • +4 (6 voturi)    
        Si daca e Maurice, sofer de Mercedes? (Marţi, 25 februarie 2020, 8:52)

        Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Nu are treaba cu Alternative für Doofe si nici cu Oranjgutanul, dar e neamt. Si cum cititul dauneaza grav prejudecatilor, iti dau link sa te convingi: https://www.rnd.de/panorama/volkmarsen-warum-fuhr-der-autofahrer-in-den-karnevalsumzug-DM4KY43H55GHLG4UV27MNK67RU.html#Echobox=1582609502
  • -2 (10 voturi)    
    Inca o victima (Luni, 24 februarie 2020, 20:57)

    Keloo Cooper [utilizator]

    A coranovirusului
  • +3 (15 voturi)    
    indiferent care ar fi originea atentatorului (Luni, 24 februarie 2020, 23:47)

    jondo [utilizator]

    merkel&co au gasit ce au cautat. ura intre cele doua culturi este abia la inceput. va creste alimentata de tembelismul "elitelor" stangiste la putere de atata amar de vreme, si de fanatismul celor protejati de ei prin discriminare pozitiva si political correctness.
    • +1 (11 voturi)    
      Doua culturi?! (Marţi, 25 februarie 2020, 6:08)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui jondo

      Poti sa numesti un pictor arab? Un compozitor? Un arhitect? Un inventator? Un scriitor? Un actor? Un regizor?
      • +4 (8 voturi)    
        Un poet se pune? (Marţi, 25 februarie 2020, 8:56)

        Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Omar Khayyam. E drept, nu e arab, ci persan, dar oricum diferenta dintre cele doua grupuri etnice e prea subtila pentru unul ca tine.
        • -2 (6 voturi)    
          In Teheran, daca afirmi (Marţi, 25 februarie 2020, 10:17)

          John M. [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

          ca Omar Khayyam e arab poate numai Allah te scapa de linsaj. Eu Rubayatele le citeam cand tu ii cantai ode calfei de cizmar din Scornicesti, iar in America au fost printre primele 10 carti comandate prin posta de la Barnes & Noble din New York. Celelalte au fost O Zi din Viata lui Ivan Denisovici, de Soljenitzin, Constitutia USA, Nine Stories and The Catcher in the Rye de Salinger (cu care mi-am luat si un Master's), The Dean's December de Saul Bellow (despre viata voastra din Bucurestii anilor 70 when the toilets were flushed with buckets of rain water) etc etc
          • +2 (2 voturi)    
            Am specificat ca e persan si nu arab (Marţi, 25 februarie 2020, 18:21)

            Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui John M.

            Dar pentru cineva cu mentalitatea "daca nu esti parte din cultura iudeo-crestina NU EXISTI" e putin relevant daca poetul e arab, persan, japonez sau sud-coreean, atata vreme cat nu face parte din universul lui ingust "iudeo-crestin". A se vedea reactia lui Trump legata de castigatorul Premiului Oscar pentru regie. Ah, in America stai si tu... Mda, acum se explica, nu mai comentez.

            Apropo: Ode nu am cantat nimanui, nici pana la 13 ani, cat aveam in ´89, si cu atat mai putin ulterior. Iar de cand locuiesc in "Land der Dichter und Denker", cu atat mai putin as avea de ce.
      • +1 (3 voturi)    
        nu prea stapanesti termenii (Marţi, 25 februarie 2020, 9:00)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Definiția dată de UNESCO consideră cultura ca „o serie de caracteristici distincte a unei societăți sau grupă socială în termeni spirituali, materiali, intelectuali sau emoționali”.
        Cultura reprezintă o moștenire ce se transmite cu ajutorul codurilor de comunicație specifice cum sunt gesturile ori cuvintele, scrisul și artele, mass media (presa, radioul, televiziunea), media interactivă (telefonul). În același fel se transmit gesturile, ritualurile, cunoștințele teoretice, normele abstracte, religia.
      • +3 (5 voturi)    
        cultura araba e vasta (Marţi, 25 februarie 2020, 11:31)

        dialectica [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        omar khayam Mahmoud Darwish poeti, Dia al-Azzawi si Saloua Raouda Choucair pictori, Omar Sharif actor
        • -2 (2 voturi)    
          Du-te in orice amfiteatru de (Marţi, 25 februarie 2020, 12:12)

          John M. [utilizator] i-a raspuns lui dialectica

          universitate din lume cu numele astea si o sa creada ca vinzi detergenti de rufe.
          Nu intelegeti ca azi daca nu esti parte din cultura iudeo-crestina NU EXISTI?!
  • +1 (3 voturi)    
    Interesant (Marţi, 25 februarie 2020, 8:04)

    Cata_ [utilizator]

    acestui german nu i se pune poza pe prima pagina a ziarelor?
  • -1 (5 voturi)    
    Adica... (Marţi, 25 februarie 2020, 9:17)

    sorance2000 [utilizator]

    cum 'ar fi intrat'? Nu sunteti siguri daca a intrat sau nu cu masina in mutime? Ar trebui evitat acest 'ar fi' pentru ca da o nota de incertitudine sau poate lasa impresia ca e un zvon (se spune, cica, s-a auzit la radio erevan etc.)
    • +3 (5 voturi)    
      E vorba de "in mod deliberat" (Marţi, 25 februarie 2020, 9:58)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui sorance2000

      Cercetarile nu au confirmat inca faptul ca "ar fi intrat in mod deliberat" in grupul de oameni. De intrat in ei a intrat, asta e cert. Dar "in mod deliberat" sau nu - asta e intrebarea. Cel mai probabil da, dar inca nu e 100% sigur ca asa e.

      In plus, daca stirea e tradusa dintr-o sursa de limba germana, poate fi vorba de adaptarea in limba romana a Konjunktiv I, folosit de jurnalistii germani in relatarile in care sunt citate surse. In indirekte Rede se foloseste exclusiv aceasta forma verbala, traductibila in romana prin conditional-optativ.
  • -2 (6 voturi)    
    Mhhhh .. german man bad (Marţi, 25 februarie 2020, 11:20)

    EXEs [utilizator]

    Si de unde stiti voi ca era barbat? Poate ca ze se identifica drept elicopter de atac si ze facea si zea niste teste reale ca sa vada ca nu i s-a rablagit zmunitia.
    Cat de zenofobi sunt ziaristii si politicienii astia care nu ne spun tot adevarul pentru ca ale noastre căpșoare nu sunt la fel de evoluate ca ale lor capișoane.