George Soros cere îndepărtarea lui Mark Zuckerberg de la conducerea Facebook: Îl ajută pe Donald Trump să fie reconfirmat ca preşedinte

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 19 februarie 2020, 17:07 Actualitate | Internaţional


George Soros
Foto: Wikimedia Commons
Miliardarul George Soros i-a cerut şefului Facebook Mark Zuckerberg să se retragă de la conducerea companiei. Soros avertizează că deciziile şefului reţelei de socializare îl va ajuta pe Donald Trump să fie reales, scrie BBC, potrivit Mediafax.

Soros argumentează, într-o scrisoare publicată în Financial Times, că refuzul lui Zuckerberg de a elimina publicitatea electorală de pe Facebook îl ajută pe Donald Trump să fie reconfirmat ca preşedinte al Statelor Unite. Filantropul miliardar îl mai acuză pe patronul Facebook că este implicat într-un aranjament de susţinere reciprocă cu Donald Trump.

Acuzaţiile lui Soros vin într-un moment în care Mark Zuckerberg cere UE reglementări mai puţin restrictive. Şeful Facebook vrea ca conţinutul dăunător de pe platformele sociale să fie reglementat de alte reguli decât cele ce privesc companiile media şi de telecomunicaţii. În răspuns, comisarul european pentru industrie Thierry Breton a spus că Facebook trebuie să se adapteze cerinţelor Europei, nu invers.

Soros a mai cerut şi îndepărtarea directorului de operaţiuni al Facebook Sheryl Sandberg. Miliardarul este şi un susţinător al unor legi care să controleze reţelele sociale.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2939 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    unde sunteti, nu comentati ?!? ce meci !!! (Miercuri, 19 februarie 2020, 17:28)

    richter [utilizator]

    soros vs zukenberg/facebook..categoria grea...oare vecinii nostri de la est, o sa "ajute" pe careva, pe nicicare, sau pe amandoi...??? ma gandesc la o casa de pariuri.. :)
    • -2 (6 voturi)    
      Soros vs Zuckerberg ..., dar mai sunt si altii! (Miercuri, 19 februarie 2020, 20:15)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui richter

      1 - In Biblie este scris ca Moise a intervenit intr-o disputa dintre DOI Evrei, chestiune care l-a determinat sa plece in tara Median. Merita vazut in Exodul 2:13-14-15.

      https://www.bible.com/ro/search/bible?page=2&q=exodul&version_id=191

      2 - Cunoscandu-se aceast fapt - chiar si dupa trecerea a circa 1500 - nici Isus Cristos NU a interveni in disputele dintre Evrei..., asa incat El S-a adresat altora, deschizand in acest fel drumul Crestinismului....

      3 - Aceste lupte de 'categoria grea' [cum le numiti Dv], sunt riscante caci daca se supara 'Zeii', atunci putem ramane fara Internet, dar si alte 'delicateturi', precum se poate vedea la adresa de mai jos:

      These 18 Websites Owned by Jews”:
      [aceste 18 site-uri web deținute de evrei]

      https://www.manhoos.com/2016/07/popuar-websites-owned-by-jews.html

      Asa ar fi situatia din ultimii 3.500 de ani - desigur pe SCURT....!
    • -2 (4 voturi)    
      vezi bai Joseph18 ca ai suparat zeiii:) (Miercuri, 19 februarie 2020, 21:53)

      richter [utilizator] i-a raspuns lui richter

      ......stai sa vezi raspunsul meu..fi pe faza, ca dispare si ala daca mai apare vreodata...
      • 0 (2 voturi)    
        Bingo! (Joi, 20 februarie 2020, 13:56)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui richter

        1- Cand se 'misca' ceva, atunci toata lumea priveste spre 'SCARA lui Richter" sa vada cat de tare a fost...!

        2 - Va asigur ca NU s-au suparat 'Zeii', ci cei care se folosesc de programele concepute de ei.
        [zeii tehnologici fac bani, si NU au timp sa dea cu -]

        3 - Faptul ca noi am acumula impreuna NUMAI un 5-0 la minusuri, asta imi probeaza ca 'miscarea NU a fost destul de 'puternica', caci pe SCARA Dv. este notat pana la Zece [dupa care va fi LINISTE...!]
  • +4 (18 voturi)    
    lol (Miercuri, 19 februarie 2020, 17:43)

    hanu [utilizator]

    trump VA FI reales cu sau fara FB. Este fara indoiala un presedinte bun pentru AMERICANI.

    Ca restului lumii nu ii convine, asta e realpolitik. USA chiar nu au nici o obligatie fata de restul lumii.

    Au si globalistii dreptatea lor in cateva aspecte, insa felul absolut insidios in care actioneaza aduce BAD KARMA.

    Nu poti sa atentezi la nesfarsit la bunastarea paturii de mijloc, sa suprasoliciti sistemul elegant de securitate sociala din tarile vestice si sa bagi pe gatul bastinasilor populatii migratoare fara sa determini reactii de autoaparare.

    Ne convine sau nu, USA & Trump nu au absolut nici o OBLIGATIE fata de Congo, Franta, Rusia sau Romania.

    In termeni de realpolitik, pot si vor face ceea ce e mai bine pentru ei. Au fost alegeri. A iest Trump. A iesit Brexit. Asta e, istoria ne va spune pentru cine a fost bine sau rau.
    • 0 (0 voturi)    
      mda... (Vineri, 21 februarie 2020, 6:04)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      deacord cu tine în privinţa lui trump.
      dar greşeşti când afirmi că us nu au nicio obligaţie...
      odată au - ca orice altă ţară - diverse tratate şi acorduri semnate, deci pe care s-au angajat să le respecte...
      iar a doua, us are o enormă datorie morală faţă de o bună parte din lume (inclusiv jumătatea estică a europei unde ne situăm) pe care a abandonat-o cu sânge rece la sfârşitul ww2 sub cizma ticălosului său aliat de atunci, stalin...
  • +3 (7 voturi)    
    tusea si junghiul (Miercuri, 19 februarie 2020, 17:48)

    nikita11 [utilizator]

    de parca vreunul din ei se trezesc dimineata si nu au altceva de facut decat sa vada ce-i pe facebook. cine ii asculta pe mascaricii astia?
  • +6 (16 voturi)    
    „Filantropul miliardar” - frumos se scrie de Soros (Miercuri, 19 februarie 2020, 17:49)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Despre alti miliardari numai de rau (huo-huo), dar cand vine vorba despre Georgica... eee alta e situatia... filantropul miliardar... eee... foarte frumoasa descriere.

    Trecand peste floricelele stilistice, sa revenim la subiect. Poate cineva sa-mi explice in ce calitate cere Soros schimbarea managementului unei companii care nu-i apartine? Ce treaba are el cu managementul Facebook?
    • 0 (0 voturi)    
      filantrop pe dracu' ! (Vineri, 21 februarie 2020, 6:09)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      nu face donaţii pt. copii orfani, spitale, bolnavi, săraci, etc. ci doar donaţii către varii ong-uri, donaţii venite la pachet cu obligaţia de a se transforma în propagandiştii doctrinei sale bolnave, neomarxiste, de metişizare şi uniformizare a populaţiei întregii planete.
  • +4 (12 voturi)    
    Tupeu nesimtit... (Miercuri, 19 februarie 2020, 17:51)

    Gigi Kent [utilizator]

    Soros asta se crede un fel de imparat sau ceva. Sa plateasca el reclama pro candidatul democrat. Ce e asta? Retrage-te ca vrei publicitate electorala si o sa castige un candidat pe care nu il sustin eu.
  • +4 (12 voturi)    
    Sigur, sa cenzuram, dar noi: CNN/NYT/WP/MSNBC (Miercuri, 19 februarie 2020, 17:51)

    xolv [utilizator]

    Media subordonata establishmentului
  • +5 (11 voturi)    
    Aha! (Miercuri, 19 februarie 2020, 18:08)

    Amerlocu [utilizator]

    Car' va sa zica in mintea lui Soros facebook ar trebui sa faca campanie pentru adversarul lui Trump in alegeri? Cool!
    • 0 (0 voturi)    
      nu e deloc cool... (Vineri, 21 februarie 2020, 6:14)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      dar pe de altă parte mă întreb căror retardaţi cu creier lustruit se adresează reclama politică... sunt bani (mulţi) aruncaţi pe fereastră... orice om normal are deja o părere politică formată cât de cât şi greu spre imposibil de inversat de o simplă reclamă, oricât de persuasivă ar fi (unii - ca mine de ex. - sunt chiar puternic ostili persuasiunii).
  • +7 (15 voturi)    
    Dl George Soros "a cerut" demisii si indepartari (Miercuri, 19 februarie 2020, 18:19)

    animatron [utilizator]

    De ce si-ar permite un miliardar ca dl Soros sa ceara demisii si epurare in managementul unei corporatii care nu-i apartine ?

    De ce ar incerca un finantist care si-a facut o parte din avere atacand lira sterlina in "vinerea neagra" din 1992, lovind in economiile la banca a milioane de britanici, sa promoveze amestecul statului si unor terte persoane in conducerea unei societati private ?

    O explicatie vine din pozitionarea ideologica publica a dlui Soros in favoarea ideologiilor de stanga, dumnealui fiind principalul sponsor mondial (20 de miliarde dolari donatie din averea personala) al curentului numit "progresist".

    Evreu din Ungaria, cu cetatenie americana, dl Soros sustine activ, fara sa se ascunda, neomarxismul cultural combinat cu un soi de liberalism economic controlat de stat.

    In opinia domniei sale, in lumea occidentala mai intai si apoi pe intreaga planeta trebuie impuse anumite sabloane cultural-politice si juridice care treptat vor conduce la "unificarea" umanitatii sub stindardul ideologiei de stanga numite "progresism".

    Anihilarea sau macar slabirea statelor nationale, eliminarea frontierelor in interiorul lumii vestice si apoi a celor intre Vest si vecinii lui, distrugerea identitatilor etnice, rasiale, istorice, familiale, de gen/sex, propagarea ideii de "om nou" ce nu mai e legat de o traditie, un neam, un teritoriu, o cultura.

    Dl Soros nu e un "revolutionar" sau anarhist, e convins ca totul se poate face cu pasi mici, prin "soft power", cu accent pe controlul surselor de comunicare catre "masele populare" si a centrelor de educare a elitelor.

    Educarea "pogresista" a elitelor e in curs de cateva decenii (acum a atins un apogeu in universitatile din USA si partial in UE), iar campania din 2016 din USA a aratat cat de bine e controlata mass-media "mainstream" (94% din stiri au fost anti-Trump).

    Dar noile "media", ale "retelelor sociale", scapa controlului (vezi Trump/Twitter), deci sunt "un pericol pt democratie" a spus dl Soros la Davos.
    • 0 (6 voturi)    
      soros vrea el (Miercuri, 19 februarie 2020, 20:02)

      hanu [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      lucrul la care oricum vom ajunge mai devreme sau mai tarziu, o singura rasa, o singura tzara numita Terra, etc. Insa modul naiv si absolut ghiolbanistic in care procedeaza este naucitor, gresit, infatuat, imoral si sortit esecului.
      Inteleg ca are el ambitia sa vada asta in timpul vietii lui,insa nu se va intampla, nici daca il baga in crio.
      • 0 (0 voturi)    
        sper totuşi să nu ajungem acolo... (Vineri, 21 februarie 2020, 6:19)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui hanu

        us au încurajat întotdeauna diversitatea culturală, de ce ar sprijini acum o astfel de monstruozitate uniformizatoare?
    • 0 (4 voturi)    
      M-ai convins (Joi, 20 februarie 2020, 13:13)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      pana acum eram indecis, dar multumita tie am devenit sorosist. Thank you, brother..
      • 0 (0 voturi)