Măsură disperată: China curăță, efectiv, banii pentru a opri răspândirea coronavirusului

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 16 februarie 2020, 18:18 Actualitate | Internaţional


Epidemia din China
Foto: pixabay.com
Banca centrală chineză a anunțat, într-o conferință de presă, că va începe curățarea efectivă a banilor aflați în circulație pentru a opri răspândirea coronavirusului COVID-19, transmite publicația Quartz, scrie Mediafax.

Este o măsură extremă, dar care se poate dovedi eficientă. Bancnotele și monedele sunt unele dintre cele mai murdare obiecte. Un studiu din 2017, efectuat pe bancnote de 1 dolar în New York, a arătat că acestea aveau 397 de specii de bacterii pe ele.

Banii pot fi curățați cu lumină ultravioletă sau la temperaturi ridicate. COVID-19 poate fi eliminat și cu dezinfectanți comuni.

Atunci când va fi posibil, a anunțat banca centrală din China, vor fi introduse noi bancnote în circulație.

Măsura vine într-un moment dificil pentru economia Chinei. Preşedintele Xi Jinping i-a avertizat pe oficialii comunişti că măsurile luate împotriva coronavirusului au mers prea departe şi ameninţă economia ţării, transmite agenţia Reuters.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12299 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Să vină în Parlamentul României (Duminică, 16 februarie 2020, 19:04)

    Nyk1 [utilizator]

    Să ia lecții de la niște experți în spălarea banilor.
  • +1 (7 voturi)    
    Ubisoft (Luni, 17 februarie 2020, 0:43)

    tudor74 [utilizator]

    The Division :)
    Pt cei care nu stiu povestea din joc, o molima este raspandita in NY prin intermediul unor bancnote manjite cu o arma biologica.
    • +1 (1 vot)    
      Nu stiam! Este plauzibil?? (Luni, 17 februarie 2020, 9:55)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Ar fi un mijloc excelent de trasmitere a molimei, DACA respectivul agent patogen se transmite prin simplul contact. SIDA nu se transmite doar prin atingere, iar virusii de tip gripa trebuie inhalati (tuse, stranut) nu cred ca se transmit prin bancnote.

      In plus, americanii folosesc de mult catrile de credit, banii in numerar nu mai sunt de mult principalul mijloc de plata ...
      • -1 (1 vot)    
        O fi dar nu bate cu raspandirea (Luni, 17 februarie 2020, 10:32)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        Adica boala pare sa aiba o progresie normala pentru raceli comune. Are un epicentru si in rest nu prea creste artificial. E o boala, lasati teoriile conspiratiei pentru experti.
    • +1 (1 vot)    
      wow (Luni, 17 februarie 2020, 15:34)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Mai usor cu minusurile dragilor, nu am mentionat ca postul meu este o teorie a conspirationista, ci doar mi-am adus aminte de povestea dintr-un joc.
  • 0 (6 voturi)    
    frectie la picior de lemn (Luni, 17 februarie 2020, 1:28)

    dessik [utilizator]

    Virusii nu pre traiesc in afara conditiilor de temperatura/umiditate a corpului uman. Articolul spune bine ca au gasit bacterii, nu virusi. S-au consultat cu vreun epidemiolog inainte sa faca asta?
    • +2 (2 voturi)    
      Pai coronoavirusii. (Luni, 17 februarie 2020, 9:49)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      Traiesc vreo 2 zile pe multe suprafete. Sunt virusii racelii comune, si se raspandesc foarte usor. Degradarea apare dupa ceva timp, si chiar daca unii nu supravietuiesc mai mult de cateva ore, e nevoie de doar cativa mai norocosi. Ideea spalarii banilor nu e rea, dar imi pare o masura de disperare.