„Lovitura secolului” în spionaj: CIA a cumpărat în secret, în 1970, liderul mondial în criptarea conversațiilor, Crypto AG

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 11 februarie 2020, 18:44 Actualitate | Internaţional


CIA (Central Intelligence Agency)
Foto: CIA
Serviciile secrete americane și germane au spionat ani de zile peste o sută de țări prin intermediul unei societăți elvețiene specializată în criptarea conversațiilor, scrie marți presa din cele trei state, potrivit AFP.

Societatea Crypto AG a devenit după al Doilea Război Mondial liderul mondial în echipamente de criptare, vânzându-și produsele în peste 120 de țări, până recent, arată Washington Post în această anchetă efectuată împreună cu televiziunea germană ZDF și radioteleviziunea elvețiană SRF.

Printre clienți: Iran, juntele militare din America Latină, India, Pakistanul și chiar Vaticanul.

Dar Crypto AG a fost cumpărată în secret în 1970 de către CIA, în cadrul unui "parteneriat strict confidențial" cu BND, informațiile germane. Serviciul german s-a dezangajat din societate la începutul anilor 1990 iar CIA a revândut Crypto în 2018.

Cele două agenții de contraspionaj "au trucat echipamentele societății pentru a putea pirata cu ușurință codurile pe care țările le foloseau pentru a trimite mesaje criptate". În tot acest timp, încasau și bani pentru produsele vândute.

Astfel, au putut supraveghea criza ostaticilor de la ambasada americană din Teheran în 1979, furniza Marii Britanii informații despre armata argentiniană în timpul războiului din Malvine, urmări campaniile de asasinate ale dictatorilor sud-americani și surprinde responsabilii libieni felicitându-se după atentatul împotriva unei discoteci din Berlinul de Vest în 1986, în care au murit doi soldați americani, potrivit Washington Post.

Operațiunea, denumită "Thesaurus" și apoi "Rubicon", a fost "lovitura secolului" în materie de informații, afirma CIA într-un raport din 2004 consultat de autorii anchetei.

Nici CIA și nici BND nu au comentat această anchetă, fără a nega însă autenticitatea documentelor, arată Washington Post.

Fostul coordonator al informațiilor germane, Bernd Schmidbauer, a confirmat pentru ZDF existența operațiunii, apreciind că "Rubicon" a permis "o lume un pic mai sigură".

Societatea suedeză Crypto International, care a cumpărat Crypto AG, a afirmat că ancheta este "foarte alarmantă" și a precizat că nu are nicio legătură cu CIA sau BND.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















30055 vizualizari

  • -26 (60 voturi)    
    Hopaaa....„Cinstiții” și „corecții” de elvețieni?? (Marţi, 11 februarie 2020, 19:09)

    prec [utilizator]

    Scârboasă treaba.
    No, uite de aceea nu-i bun hegemonismul amerloc.
    • +25 (43 voturi)    
      Exact (Marţi, 11 februarie 2020, 19:53)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Ruși sau chinezii sunt mult mai buni!
      • -7 (15 voturi)    
        Textul dat la cifrare e deja codat. Crypto AG~=0. (Miercuri, 12 februarie 2020, 7:02)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        Se da prea multa importanta acestei firme Crypto AG care vindea aparatura de cifrare prin mai toate tarile și astfel CIA, care era de fapt în spatele companiei, asculta pe toată lumea.

        Înainte de a fi cifrate mesajele (adică înainte ca textul în clar sau eșantioanele vocii sa fie transformate într-un sir de caractere aparent fără nici o logica) acestea se codează. De exemplu, în loc de "avion militar" se folosește cuvântul "varza". Chiar dacă decriptezi mesajul, ca spion CIA, te vei trezi în fata unui text ciudat al cărui înțeles este greu de stabilit.
        • 0 (10 voturi)    
          sigur ca da (Miercuri, 12 februarie 2020, 9:01)

          cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          d-aia au cumparat ei companie, ca era degeaba
        • -3 (5 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 februarie 2020, 9:08)

          [anonim] i-a raspuns lui simplex1

        • +4 (8 voturi)    
          Daca insa (Miercuri, 12 februarie 2020, 9:22)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Stii intre ce parti are loc o comunicatie si daca stii la ce se refera ea, exista metode statistice de decodare chiar si in acest caz.

          Sa iti dau un exemplu, hai sa ne folosim de litere in loc de cuvinte. Sa zicem ca folosesc w in loc de a, q in loc de b, etc. Practic schimb literele intre ele (se numeste criptare romana). Iti trimit textul in romaneste "kafjhah afdsfkdoiqwer odsifpo" cu aparatura Crypto. Americanii vad doar textul acesta fara sens insa ei stiu ca e scris in romaneste, deci litera A trebuie sa apara de x% ori in text, litera b de y% ori in text, etc. Asadar daca litera w apare de x% ori in text, w este de fapt a.

          Faptul ca am exemplificat cu litere in cuvinte iar tu ai exemplificat cu cuvinte in propozitii nu are nici o importanta intrucat ambele sunt blocuri de text in alte blocuri de text.

          Da, ceea ce poti face cu cuvintele este sa introduci cuvinte inutile, sa permuti si sa rotesti cuvintele intre ele marind entropia textului. DAR daca esti capabil sa faci asta foarte bine (ca americanii sa nu poata decoda), crede-ma, atunci nu ai nevoie de Crypto.
          • +2 (4 voturi)    
            Dragul meu (Miercuri, 12 februarie 2020, 13:32)

            ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

            poate asa ati invatat la gradinita. Crezi ca mai foloseste cineva metode combinationale? Primul care a descoperit metoda de analiza frecventiala pentru decriptare a fost un savant arab in secolul 9, pe nume Al-Kindi. De atunci lucrurile au mai evoluat. Ai auzit de "one-time pad"? O metoda simpla de criptare care nu poate fi spart. Nici cu computere cuantice. Sau AES-265, care practic e imposibil de spart.
            • 0 (4 voturi)    
              Stimate (Miercuri, 12 februarie 2020, 14:47)

              Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

              Eu nu am discutat aici despre metode moderne de criptare ci despre ceea ce a propus simplex1. Sa iti spun pe scurt:

              De exemplu, în loc de "avion militar" se folosește cuvântul "varza".

              Asta a propus el si este o propunere gresita. Tie iti propun altceva: I show you mine, you show me yours. Evident un schimb de chei publice.
              • +1 (5 voturi)    
                Vrei sa zici (Miercuri, 12 februarie 2020, 20:17)

                ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

                chei public-private. Iata cheia publica: [sansiro]
                Cea privata vei obtine daca decriptezi textul urmator; [un kekule verde pe marginea somnului morsoca o raza de eucalipt]
                Ai la dispozitie zece ani.
                Sorry, nu pot sa arat pe al meu, e TOP SECRET.
                • +1 (3 voturi)    
                  Vrei sa zici (Miercuri, 12 februarie 2020, 23:01)

                  Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

                  Ca tu faci schimb de chei private? Hmmmmmm....
      • +7 (11 voturi)    
        Truismul ca argument (Miercuri, 12 februarie 2020, 9:18)

        contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        Oare toata lumea asta de pe aici are mintea netedă ?
        Articolul se referă strict la o realitate îngrijorătoare privind spionajul SUA. Dezvăluita de un jurnal american !
        Ce treaba avem AICI cu Rusia sau China ?
        Chiar nu mai stie nimeni să citească rezonabil un articol fără să recurga la truismele manipulatorii ce nici măcar nu le aparţin celor ce comenteaza, chiar dacă ei aşa cred ?
        Dacă gândim aşa de răzleţ, şcolaritatea are clar influenţe dezastruoase asupra (viitorului) României.
        Prostimea se bucură, fără să sesizeze pericolul evident.
        Tristă ţară, zău !
        Tristă şi bolnavă !
        • -4 (4 voturi)    
          Presa din USA a facut aceasta dezvaluire. (Miercuri, 12 februarie 2020, 10:35)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

          Presa din Rusia sau China este capabila sa faca astfel de dezvaluiri sau la ei nu se intampla astfel de lucruri?
          De la Richard Sorge nu am mai auzit mare lucru . . .
          • -1 (3 voturi)    
            Fii linistit (Miercuri, 12 februarie 2020, 19:08)

            Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui ty

            Faptul ca presa a dezvaluit asta inseamna ca americanii au deja in buzunar si nivelul de tehnica urmator si acesta nu le mai trebuie. Si e bine ca e asa.
    • +15 (37 voturi)    
      )))) mujicii ce vindeau ? (Marţi, 11 februarie 2020, 19:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Doar Comunism fara Paine ))))
  • +13 (47 voturi)    
    bravo lor... (Marţi, 11 februarie 2020, 19:10)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... baieti destepti.
    • -16 (42 voturi)    
      Ăsta-i un punct de vedere tipic regățean. (Marţi, 11 februarie 2020, 19:43)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Ești mitic, martaloage?
      • -2 (6 voturi)    
        Ciocu' mic, tovarase (Miercuri, 12 februarie 2020, 10:30)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Pastreaza "opiniile" si modul de exprimare pentru reuniunile tovarasesti cu betivii.
  • +16 (28 voturi)    
    HUAWEI??? (Marţi, 11 februarie 2020, 19:18)

    POMPIERUL [utilizator]

    Uite, aia sunt rai de la Huawei ca vand informatiile la PCC, noi suntem aia buni...Asta afacere d-le :
    -Cele două agenții de contraspionaj "au trucat echipamentele societății pentru a putea pirata cu ușurință codurile pe care țările le foloseau pentru a trimite mesaje criptate". În tot acest timp, încasau și bani pentru produsele vândute.
    • +16 (22 voturi)    
      tupeu de borfas (Marţi, 11 februarie 2020, 21:29)

      sadestwank [utilizator] i-a raspuns lui POMPIERUL

      iti bati joc de criptografia altor tari si le iei tone de bani pentru asta.
      Dar e si vina tarilor respective. O tara precum Iran ar fi putut dezvolta o solutie criptografica proprie. Nu cred ca in toata tara aia a lor nu au 5 matematicieni de top...
      • -5 (15 voturi)    
        nu-i asa simplu (Marţi, 11 februarie 2020, 23:46)

        Je__ [utilizator] i-a raspuns lui sadestwank

        dezvolti ce ti se permite, nu ce vrei tu

        BTW, de ce crezi ca CIA a vandut firma?
    • +10 (12 voturi)    
      Daca prin contract (Marţi, 11 februarie 2020, 21:33)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui POMPIERUL

      Nu se angajau ca nu vand secretele, etc, atunci treaba e si legala...
  • +19 (19 voturi)    
    Argentina vs GB (Miercuri, 12 februarie 2020, 6:11)

    Ed_Flo [utilizator]

    Razboiul dintre Argentina si GB a fost in MALVINE (Insulele Falkland), nu Maldive. Ortografic sunt aproape, teritorial sunt la mare distanta...
    N.R. Am corectat! Multumim!
  • +1 (19 voturi)    
    taaareee multi (Miercuri, 12 februarie 2020, 8:50)

    iodixit [utilizator]

    troli rusofili pe aici!
    • -1 (13 voturi)    
      Tu pentru cine trolezi? (Miercuri, 12 februarie 2020, 9:31)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      Amerloci, friți, perciunați? Sau richipei?
      • +5 (7 voturi)    
        Te simti cu musca pe caciula ? (Miercuri, 12 februarie 2020, 10:32)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Omul exprima o opinie, intr-un mod civilizat.
        Ce sari asa?
    • +2 (8 voturi)    
      Sunt peste tot! (Miercuri, 12 februarie 2020, 10:11)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      Dar nu cred ca este corect termenul "rusofili", nimeni nu ii IUBESTE pe mujici, mazeta, newlook si altii asemnea iubesc doar banii de la Maskwa!
      • +2 (6 voturi)    
        s-ar putea sa ai dreptate (Miercuri, 12 februarie 2020, 14:03)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        poate nu sint rusofili, sint rusi get-be-get, platiti de ambasada rusa, cu program 8-16, cu asistenta sociala si cotizatie la pensie platite din bugetul de la moscova.
        la batrinete se retrag la dacha (parca asa se scrie!), de pe malul volgai!
        • -1 (3 voturi)    
          motive (Miercuri, 12 februarie 2020, 19:03)

          sile1 [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

          Cand vad comentarii partizane facute ba de amerloci, ba de rusofili ma intreb cat de prost stam cu inteligenta la nivel de natie.

          Istoria spionajului arata pe scurt ca activitatea de obtinerea de informatii despre o tara straina s-a facut intotdeauna,indiferent de motivele invocate de cei care spionau,in scopul de a obtine controlul daca se poate deplin,asupra acelei tari,in beneficiul celor care efectueaza actele de spionaj.
          Desigur scopul fiind foarte important mijloacele folosite in culegerea de informatii imbraca forme dure de actiune mergand pana la crima.

          Din acest motiv toate tarile ,sa le zicem "adevarate" si-au dezvoltat servicii de contraspionaj .

          Nu cred ca e nevoie sa mentionez care sunt cele mai puternice servicii din lume.
          • +1 (1 vot)    
            Pacat! (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 9:04)

            Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui sile1

            Ai p[erfecta dreptate cu:

            "Din acest motiv toate tarile ,sa le zicem adevarate si-au dezvoltat servicii de contraspionaj ."

            Asa este!

            Doar ca te-ai demascat cu fraza de la inceput:
            - ne faci pe npi, cei ce suntem cu Lumea Libera, "amerloci"
            - vobesti de ruznakofili, despre care am spus clar ca nu exista!