Un fermier din 1810 avea o viziune cu totul diferită despre homosexualitate față de contemporanii lui

de Lupu Vlad-Andrei     HotNews.ro
Luni, 10 februarie 2020, 23:14 Actualitate | Internaţional


Homosexuali
Foto: pixabay.com
​​Un fermier englez de acum 200 de ani avea o viziune mai deschisă cu privire la homosexualitate decât multe guverne de astăzi, potrivit CNN.

Matthew Tomlinson, un fermier din West Yorkshire, nordul Angliei, scria în ianuarie 1810 în jurnalul său că homosexualitatea este înnăscută și că pedepsirea acesteia prin moarte este ceva crud. Fermierul răspundea astfel informațiilor apărute în presă conform cărora un chirurg fusese executat pentru practici homosexuale, ceva des întâlnit în acele timpuri.

Descoperirea a pus istoricii pe gânduri prin prisma faptului că oamenii de atunci împărțeau în mare măsură opinia că homosexualitatea era anormală. Atitudinea fermierului poate fi considerată una mai modernă decât a celor aproximativ 70 de guverne din toată lumea care încă incriminează homosexualitatea.

Fermierul merge mai departe de atât într-un pasaj din jurnalul său, întrebându-se de ce Dumnezeu ar fi creat oameni atrași de același sex, pentru ca mai apoi să dicteze în favoarea pedepsirii lor.

Descoperirea pasajului din jurnalul fermierului a fost făcută de Eamonn O'Keeffe, un cercetător de la Universitatea din Oxford, în timp ce căuta mai multe informații despre rolul muzicanților britanici în timpul războaielor napoleoniene.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7000 vizualizari

  • -10 (12 voturi)    
    oameni tristi ... (Marţi, 11 februarie 2020, 7:47)

    muscha mbanana [utilizator]

    nu cred ca sunt fericiti cu adevarat homa acestia , in primul rand sunt mereu nevoiti sa se spele de "treaba mare "ca sa nu puta , sida sta la colt si ii asteapta , plus ca sunt respinsi de societate si chiar batjocoriti , mai ales in S.U.A ,daca-i prind texanii ,ii spanzura sus si scurt !dar nu saunt ei de vina ,asa a vrut soarta ,numai ca nu toi au banii lui elton john ! Ata ete !
    • +10 (10 voturi)    
      trist.. (Marţi, 11 februarie 2020, 11:14)

      I.Anton [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

      trist este sa citesc gramatica comentariului pe care l-ai postat...dupa numele de utilizator , ar trebui sa te urci inapoi in bananier si sa-ti vezi de bananele tale..
      • -7 (7 voturi)    
        ce tare esti , nepoate... (Marţi, 11 februarie 2020, 12:37)

        muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui I.Anton

        ha,ha,ha...n-ai de ce sa te iei si te bagi si tu in zeama ...trist ,dar adevarat ,vezi-ti de lungu' nasului .daca mai tragi de el, poate-ti ajunge ajunge-n popou ! cuvintele sunt scrise intentionat gresit de moderator ,am copie cu mesajul postat de mine si cineva a schimbat pe ici , pe colo !sa-i fie de "bine" !
    • +3 (5 voturi)    
      Tristule (Marţi, 11 februarie 2020, 14:49)

      lenty [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

      The people that oppose gay marriage are either dumb or secretly worried that cocks are delicious.
  • +1 (1 vot)    
    Exceptie (Marţi, 11 februarie 2020, 17:33)

    Mihai Nazare [anonim]

    Exceptia confirma regula.
    Homosexualitatea este o aberatie degenerativa a lui homo sapiens si de asta nu trebuie acceptata, ci trebuie combatuta si interzisa. Tot ce este anormal trebuie interzis.
  • 0 (0 voturi)    
    protest (Marţi, 11 februarie 2020, 20:15)

    strungarul [utilizator]

    de ce mi-ati taiat comentariul?
    credeam ca santeti independenti si cinstiti, ok m-am inselat!
  • 0 (0 voturi)    
    Remarcabil (Marţi, 11 februarie 2020, 21:00)

    Setalcott [utilizator]

    Si eu, care eram exasperat de placa "Dumnezeu m-a facut asa", doar de cand ii aud intr-o viata de om. Astia o tin asa de doua sute de ani! Mai lipseste aia cu moluste si tesaturi amestecate.
    Pai Dumnezeu a facut si copii cu sindromul Down, si cu despicaturi palatine, si cu cate alte aberatii.