The Times: Guvernul Boris Johnson vrea să construiască un pod între Irlanda de Nord şi Scoţia

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 10 februarie 2020, 22:51 Actualitate | Internaţional


Boris Johnson
Foto: Facebook
Guvernul Boris Johnson urmează să primească primul proiect tehnic solicitat pentru construirea unui pod între provinciile britanice Irlanda de Nord şi Scoţia, afirmă surse citate de publicaţia The Times.

Downing Street a confirmat luni seară că premierul Boris Johnson le-a cerut unor oficiali să efectueze un studiu de fezabilitate pentru un astfel de proiect. Va fi elaborată o schemă a proiectului, a confirmat un purtător de cuvânt al Guvernului de la Londra, subliniind că premierul Boris Johnson este "ambiţios" în privinţa proiectelor de infrastructură, citează Mediafax.

Experţii au avertizat că planul de construire a unui pod peste Canalul de Nord (Canalul Irlandez) ar putea întâmpina o serie de probleme. Distanţa este de aproximativ 45 de kilometri, iar cea mai probabilă rută este între localităţile Larne (Irlanda de Nord) şi Portpatrick (Scoţia).

În urmă cu zece ani, experţii din cadrul Centrului pentru Studii Transfrontaliere (Centre for Cross Border Studies) sugerau că un pod feroviar ar facilita considerabil transporturile de mărfuri în această zonă. Anul trecut, costurile unui astfel de proiect erau estimate ca fiind între 15 şi 20 de miliarde de lire sterline (între 17 şi 23 de miliarde de euro), potrivit postului BBC şi publicaţiei Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4704 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    /// (Luni, 10 februarie 2020, 23:24)

    GemstonePig [utilizator]

    Bun de tot BoJo! nu se incurca in detalii, arunca podul de45 dekm cum arunci mocheta rosie la intrarea 10Downing Street. macat trump a facut inainte si niste bani, turcu asta e pafarist total faliment scrie pe Anglia
    • +2 (6 voturi)    
      Speră să evite reunificarea Irlandei, (Marţi, 11 februarie 2020, 0:01)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      dar n-are nicio șansă.
    • +1 (5 voturi)    
      pai se vinde bine wisky-ul (Marţi, 11 februarie 2020, 0:29)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      ca nu-si mai vad britzii banii imvetiti decit peste 100 de ani....e alta problema dar, who care ?
    • -1 (5 voturi)    
      Mda. (Marţi, 11 februarie 2020, 0:38)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      E bou.
    • 0 (6 voturi)    
      lasa-i ca il merita... (Marţi, 11 februarie 2020, 0:45)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      lasa-i ca il merita...
    • 0 (0 voturi)    
      Da, dar... (Marţi, 11 februarie 2020, 10:35)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      are un terrier ,o minune , de asta il iubesc toti "englejii"plus imigrantii romani , mari iubitori de animalute !pleaca cu sutele din romania sa-i vada catelusul lui bojo ! sa-i traiasca !
  • +4 (6 voturi)    
    Din seria (Marţi, 11 februarie 2020, 0:20)

    TheFreeOne [utilizator]

    "Avem bani de pod, acum ca am iesit in sfarsit din UE."

    Sau nu ?
  • -2 (2 voturi)    
    ... ha-ha.. (Marţi, 11 februarie 2020, 0:33)

    alex562 [utilizator]

    .. pai, l-ati construit deja :))
  • +1 (7 voturi)    
    :D (Marţi, 11 februarie 2020, 1:07)

    ampersand [utilizator]

    O să-l forțeze maimuțoiu' să facă un zid, nu un pod.
  • +2 (6 voturi)    
    foarte bine... (Marţi, 11 februarie 2020, 1:32)

    minus [utilizator]

    Sa-l construiasca BJ.
    Dupa ce Scotia se va desprinde din UK va fi foarte util, nu-i asa?
    Sau va fi motivul pentru care Scotia nu va fi lasta sa plece, in numele democratiei britanice si al podului aferent??
    • +1 (1 vot)    
      terrier... (Marţi, 11 februarie 2020, 10:32)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui minus

      pentru terrierul minunat pe care il tine in brate, merita votat cu doua maini ! superb,nu-i asa !?
  • 0 (0 voturi)    
    Totusi, ce sa construim? (Marţi, 11 februarie 2020, 12:53)

    Joseph18 [utilizator]

    1 - Cand Presedintele USA a fost la Vatican, in May 2019, Papa a spus că: "politica de frontieră a lui Trump este „crudă”, comparând barierele din Sud cu Zidul Berlinului."

    https://www.americamagazine.org/politics-society/2019/05/29/pope-francis-calls-trumps-border-policy-cruel-compares-southern

    2 - Iar in Septembrie 2018, Papa Francis a declarat in mod clar: "Dărâmați Zidurile și construiți Poduri”...

    https://www.americamagazine.org/faith/2018/09/21/pope-francis-tells-v-encuentro-tear-down-walls-and-build-bridges

    Si iata, puteti constata ca sunt pareri care critica AMBELE proiecte: si Zidul lui Trump si PODUL lui BJ.

    Asadar: Are cineva o propunere CONSTRUCTIVA?