Iranul ratează încercarea de a plasa un satelit pe orbită

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 9 februarie 2020, 23:33 Actualitate | Internaţional


Baza spatiala Imam Khomeini
Foto: Tasnim
Iranul a lansat duminică „cu succes” un satelit în spaţiu, însă nu a reuşit să-l plaseze pe orbită, a anunţat un purtător de cuvânt al Ministerului iranian al Apărării, citat de televiziunea de stat de la Teheran, scrie Agerpres.

„(Lansatorul) Simorgh a propulsat cu succes satelitul Zafar în spaţiu, dar lansatorul nu a atins viteza necesară pentru a pune satelitul pe orbita dorită”, a indicat purtătorul de cuvânt Ahmad Hosseini.

Satelitul de cercetare ştiinţifică a fost lansat la ora 19:15 (15:45 GMT) şi a atins „90% din traiectoria” prevăzută, la o altitudine de 540 de kilometri, a precizat el. „Cu ajutorul lui Dumnezeu şi a îmbunătăţirilor pe care le vom face pentru lansările viitoare, această parte a misiunii se va desfăşura bine (...) Am atins majoritatea obiectivelor şi am obţinut date, iar în viitorul apropiat, în urma analizei acestor date, vom proceda la următoarele etape”, a promis oficialul iranian.

Ministrul iranian al telecomunicaţiilor, Mohammad Javad Azari Jahromi, a admis la rândul său, pe Twitter, că lansarea „a eşuat”. „Dar suntem INVULNERABILI! Avem alţi sateliţi geniali iranieni care vor urma!”, a completat el.

Calificată de SUA drept o „provocare”, această lansare survine în contextul accentuării tensiunilor dintre Teheran şi Washington după retragerea unilaterală a SUA în 2018 din acordul asupra programului nuclear iranian, urmată de restabilirea sancţiunilor americane împotriva Iranului.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3621 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    sateliții or fi ”geniali”, dar nu și tehnicienii (Duminică, 9 februarie 2020, 23:41)

    Harald [utilizator]

    ....
    • -1 (1 vot)    
      LAIKA ! (Luni, 10 februarie 2020, 12:11)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      Acolo TOTI sunt Geniali, insa ei nu stiu sa parcurga un anumit traseu pe ETAPE.

      Pentru a putea ajunge la succesul dorit, este necesar un anumit experiment pe care l-au facut si Rusii in Noiembrie 1957 cand se implineau 40 de ani de la Revolutia Bolsevica din 1917.

      Si Iranul sarbatoreste 40 de la Revolutia Islamica din anul 1979, insa NU au avut Mareata Ideea a Rusilor, si anume: lansarea - in PRIMUL rand! - a unui Catel, care sa fie MODEL 'Laika' [amanunte la adresa de mai jos]:

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Laika

      In adresa se poate vedea si TIMBRUL romanesc cu figiura nemuritoare a aceslei cateluse unde este precizat: „Laika, primul călător în cosmos”.

      Si astfel a fost deschis drumul cuceririi Cosmosului de catre om...! etc, etc

      Precizare:
      Nu este vorba de Politica, ci de sacrificiul in slujba Progresului Tehnic!
  • -1 (15 voturi)    
    Iranul tocmai a lansat un ICBM deghizat în satelit (Duminică, 9 februarie 2020, 23:51)

    simplex1 [utilizator]

    Iranul nu a lansat nici un satelit. Au testat un ICBM și acesta este motivul pentru care nu au atins viteza orbitala, ca la ICBM nu ai nevoie de asa ceva atâta vreme cât capul rachetei cu încărcătura exploziva trebuie sa revină pe Pământ.
    • +2 (10 voturi)    
      Bună observația! (Luni, 10 februarie 2020, 0:39)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Este foarte probabil ca așa să fi fost!
    • -1 (7 voturi)    
      Nu e asa. (Luni, 10 februarie 2020, 1:51)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Racheta este Spatiala si nu Militara.
      Doar treptele 2 si 3 se pot folosii in combinatii eventual si pentru rachete special militare.
      Doar nu o sa faca Iranul acum o treapta a doua care se poate folosii special numai pentru zboruri civile, ca asa vrei tu !
      Situatia este ca in URSS la tine .
      O Fabrica de Carucioare de Copii din URSS poate sa aiba si o line secundara de Fabricatie de Tancuri. Cu unele componente comune :
      Unele roti intinzatoare de curele la motorul de tanc sunt tocmai bune prin adaptare si la rotile de carucioare de copii.
      Captuseala textila de la Scaunele Tanchistilor se confectioneaza cu aceleasi croitorese care fac si captuseala textila de la carucioarele de copii.
      Manerele Carucioarelor de Copii se injecteaza din plastic cu aceasi echipa si utilaje care fac si manerele manetelor de comanda de pe tancuri.
      Si exemplele pot continua.
  • +2 (12 voturi)    
    Reusita negativa. (Duminică, 9 februarie 2020, 23:59)

    feroviarul123 [utilizator]

    Marea victorie a revoluției iraniene. "Sateliți geniali. " Sunt curios ce recorduri au la hectar.
    • +1 (1 vot)    
      Pău cu recordule așa: (Luni, 10 februarie 2020, 13:15)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Garantat mai mare ca-l americanilor. Așa cum era și ăla de la Scornicești din vremea epocii
  • +4 (10 voturi)    
    Lol (Luni, 10 februarie 2020, 1:07)

    mitg [utilizator]

    "rândul său, pe Twitter, că lansarea „a eşuat”. „Dar suntem INVULNERABILI! Avem alţi sateliţi geniali iranieni care vor urma"

    Cand incerci sa-l copiezi pe trunf dar de fapt iti iese ca la dragnea.
  • 0 (6 voturi)    
    Ma mir (Luni, 10 februarie 2020, 8:22)

    Keloo Cooper [utilizator]

    Auzisem ca in Iran satelitii nu trebuie lansati pana in orbita ci doar dusi pana la primul avion comercial.
  • -2 (6 voturi)    
    cunostinte multe (Luni, 10 februarie 2020, 8:32)

    madafaca [utilizator]

    E plin de fizicieni, cercetatori si parerologi pe aici.
    Aveti niste comentarii si pareri de zici ca toti munciti la NASA. Prea mult hate pe Iran dauneaza sanatatii.
    • 0 (6 voturi)    
      Uiti tot un lucru (Luni, 10 februarie 2020, 9:44)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui madafaca

      Noi acestia, parerologii, ne-am ratat poate viata, ne-am ratat jobul insa nu am ratat nici o lansare de satelit. Pe aia iranienii au ratat-o. Dar nu-i bai: rachetele lor merg de-a dreptul struna cand e vorba de un avion comercial.