​​VIDEO Ungaria: 500 de neonazişti au comemorat încercarea eşuată a unităţilor SS de a sparge asediul Budapestei în 1945

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 9 februarie 2020, 15:18 Actualitate | Internaţional


Mars neonazisti Budapesta
Foto: Captura video index.hu
În jur de 500 de neonazişti au mărşăluit sâmbătă într-un parc din Budapesta pentru a comemora încercarea eşuată a unităţilor SS germane şi aliaţilor lor de a sparge asediul capitalei ungare în timpul înaintării trupelor sovietice în cel de-Al Doilea Război Mondial, informează duminică agenția DPA, citată Agerpres.

Forţele germane şi ungare au eşuat în încercarea de a străpunge încercuirea Budapestei în timpul asediului sovietic al oraşului în februarie 1945.

În fiecare an, grupuri extremiste de dreapta şi neonazişti marchează aniversarea a ceea ce ei numesc „Ziua Onoarei”.

Poliţia ungară a interzis iniţial manifestaţia, autorizată după aceea de un judecător din Budapesta care a citat dreptul la libera adunare.

Sute de contra-demonstranţi au fost de asemenea prezenţi la adunare, potrivit site-ului de ştiri Index.hu. Poliţia a ţinut cele două grupuri deoparte pentru a preveni ciocnirile.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10779 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    Nici vinul de Tokaj, nici Baracz Palinka (Duminică, 9 februarie 2020, 15:23)

    un domn [utilizator]

    Nu mai sunt de calitate
  • +28 (48 voturi)    
    who cares? (Duminică, 9 februarie 2020, 15:32)

    c6 [utilizator]

    niste oameni nu prea au viata personala si isi umplu timpul liber cu comemorarea diverselor evenimente din istorie

    in plus apartenenta la un grup a fost mereu mandria prostului caci fapte personale nu are
    • +17 (23 voturi)    
      Așa se ajunge la sinucideri, comemorând înfrângeri (Duminică, 9 februarie 2020, 16:28)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui c6

      Ei au și-acum o vorbă de consolare, ”mai mult s-a pierdut la Mohacs” sau ceva de genul ăsta.

      În loc să se gândească la viitor, își plâng trecutul măreț. Sau presupus măreț.
  • -6 (38 voturi)    
    Au incercat SS asa ceva? Neasteptat (Duminică, 9 februarie 2020, 15:35)

    dessik [utilizator]

    SS nu au fost niciodata soldati adevarati. Niste lasi care stiau doar sa omoare civili.
    • +12 (22 voturi)    
      aici gresesti, ai citit istoria doar pe cant (Duminică, 9 februarie 2020, 16:05)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      Dincolo de politia politica SS au existat divizii SS care erau echipate cu armament de top, fanatici de top, etc. Si astia erau adversari de temut si pentru aliati si pentru rusi.
    • +5 (21 voturi)    
      ha ha (Duminică, 9 februarie 2020, 16:10)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      ''Soldatii SS niste lasi care omorau civili.'' numai tampenii debitati..intrbati-va bunicii cum se purtau nemtii ''invadatori'' comparativ cu rusii invadatori... poate omorau tradatori , dar pe anumiti civilii i-a pus doar la munca in folosul comunitatii
      • +7 (15 voturi)    
        Iar pe alți civili îi omorau direct... (Duminică, 9 februarie 2020, 17:22)

        Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        ... în folosul comunității, nu?
        • -5 (9 voturi)    
          ce dovezi aveti ca (Duminică, 9 februarie 2020, 19:41)

          Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Kwisatz Haderach

          omorau civili nevinovati si nu tradatori?
          Sunt martori civili care au traiti bine mersi lucrand pt nazisti .unii recunosc ca primeau tichete de masa, jucau fotbal si viata continua daca erai apt de munca.
          • +4 (6 voturi)    
            Ați auzit de Einsatzgruppen? (Luni, 10 februarie 2020, 7:50)

            Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

            https://en.wikipedia.org/wiki/Einsatzgruppen
          • +3 (5 voturi)    
            ce marinimosi erau nazistii bre (Luni, 10 februarie 2020, 14:34)

            ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

            d-aia au si lucrat umar la umar cu urss, sa-ti faca tie si omenirii bine.
            vai de tigva ta goala.
      • +2 (18 voturi)    
        Iata cum se purtau (Duminică, 9 februarie 2020, 17:49)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Guernica si Oradour sur Glane. E drept, la prima se poate invoca prezenta brigazilor rosii, dar satul a fost ras de aviatia militara germana, deloc fanatizata.
        In rest, lagarele si nebunia mantuirii prin apartenenta la rasa germana fac argumentele de prisos.
    • +14 (20 voturi)    
      nu chiar (Duminică, 9 februarie 2020, 16:52)

      gelu antigelu [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      Diviziile SS functionau ca trupe de elita. Erau crema ca oameni si dotare!
      • +7 (13 voturi)    
        La Oradour sur Glane (Duminică, 9 februarie 2020, 22:33)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

        se cinsteste memoria bravilor soldati ss care i-au ars de vii in biserica pe toti cei care au scapat nemitraliati.
        Crema de crema !
        Cand i-au facut una cu pamantul untermenschenii americani si bolsevici, nu s-a mai auzit nimic de ei, doar balivernele de propaganda.
    • +8 (16 voturi)    
      incultule (Duminică, 9 februarie 2020, 17:35)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      trupele ss erau trupe de elita infanterie, mecanizate diferit de wermacht care era armata regulata, esti degeaba
      • +8 (16 voturi)    
        <br> (Duminică, 9 februarie 2020, 22:37)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

        erau armata paralela, subordonata direct nimicului Himmler, aveau cazarmi proprii, divizii proprii, nu se amestecau cu armata si se credeau superiori, existand o intreaga mitologie nebuna in acest sens, cu magie neagra si tot tacamul.
        niste smintiti criminali care au fost facuti praf in asediul Berlinului, ce mai ramanea din ei. excelau doar la ucis civili si la jefuit teritorii ocupate, ca fratii lor bolsevici.
        • -3 (9 voturi)    
          habar nu ai (Luni, 10 februarie 2020, 7:57)

          costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

          nu erau armata paralela erau trupee speciale, nu faceu parte din armata regulata, si erau superiori prin pregatire, dotare si fanatism, nu aplicau magie neagra, doar sefii erau fascinati dee mitologie, excelau in razboi, erau spaima armatelor unde luptau, armament superior, tactici de lupta si fanatism, si aste era strategia lor faceau curatenie pe unde luptau, mai citeste, sau dai pe google nu pe feisbuk
          • 0 (2 voturi)    
            Cata aroganta! Esti ardelean, asa-i? (Marţi, 11 februarie 2020, 12:09)

            Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

            Cum ii pui tu lapunct pe toti, pentru ca doar versiunea ta este corecta! fara nimic in plus sau in minus! Puti a taran ardelean increzut de la o posta!
            • 0 (2 voturi)    
              esti pe linga total (Marţi, 11 februarie 2020, 20:02)

              costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

              iti place sa pui etichete? ei afla ca nu sunt ardelean, si sunt " capitalist" asta daca sti ce inseamna, iar tu puti a analfabet functional feisbucilist
        • +2 (6 voturi)    
          dimpotriva, (Luni, 10 februarie 2020, 11:17)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

          in lupta erau mai eficienti si mai dotati decat unitatile Werchmacht. In prima faza a bataliei de la Kursk sovieticii au atacat unitatile de tancuri SS, dar au fost respinse, dupa care germanii au trecut la atac. Daca nu se intampla ghinionul de la Prohorovska, in care tancurile germane s-au trezit prin ceata cu tancurile rusesti langa ele, germanii castigau batalia.
          Cat priveste batalia Berlinului, nicio armata din lume nu ar mai fi rezistat iuresului sovietic de 5 milioane de tancuri si 100 000 de blindate.
          • 0 (4 voturi)    
            barbaria germana s-a sfarsit (Luni, 10 februarie 2020, 14:35)

            ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            dar nu disperati, poate incepe o alta era civilizatorie, manata tot de germania.
            ca are de unde.
          • +1 (1 vot)    
            Cifre umflate! (Marţi, 11 februarie 2020, 12:17)

            Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            La prima vedere pare o greseala inocenta... "5 milioane de tancuri", voiai sa spui oameni... dar si asa e umflat! Nu au ajuns in Berlin 5 milioane de tancuri! iar despre 100.000 de blindate... cred ca luate impreuna cu blindatele americane ajungeau la cifra asta... Dar tu tintesti spre oamenii care nu au nici cea mai mica informatie despre al doilea razboi mondial, sau tehnica militara, oameni care iau de buna cifra de 5 milioane de tancuri! Las-o mai moale cu slavirea maicii Rusii!
      • +8 (8 voturi)    
        Au fost niste ucigasi indoctrinati (Luni, 10 februarie 2020, 7:23)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

        manati de la spate de alti ucigasi exaltati.Mai simplu de atat nu se poate.
    • +3 (5 voturi)    
      aici gresesti!! (Luni, 10 februarie 2020, 11:11)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      De la inceput vreau sa spun ca nu sunt adeptul crimelor SS, insa in realitate unitatile SS erau unitati de elita ale armatei germane, calite in luptele cu URSS din Europa de est. Unitatile SS nu se pierdeau cu una cu doua, de multe ori erau folositi ca spargatori de fronturi. Nu intamplator, in batalia de la Stalingrad, armata rosie a atacat intai unitatile romanesti si unguresti cantonate in jurul orasului, evitand unitatile SS>
  • -2 (10 voturi)    
    Iata sunt prezenti si inofensivii (Duminică, 9 februarie 2020, 18:19)

    xolv [utilizator]

    de la Antifa
  • +2 (14 voturi)    
    Manifestanti si contramanifestanti profesionisti (Duminică, 9 februarie 2020, 19:30)

    VMuntean [utilizator]

    Unii par a participa din convingere iar altii o fac la comanda, pentru a indeplini un job si pentru a incasa un salariu.
    • +7 (13 voturi)    
      Putin este nashul lu Maria a lu Pix (Duminică, 9 februarie 2020, 23:11)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui VMuntean

      Asadar și nashul lu Viktor Orban
  • +3 (7 voturi)    
    Zvastika (de import din India?!) (Luni, 10 februarie 2020, 8:15)

    Namaste [utilizator]

    cu paprika, la Ucrainieni e cu "banderka" in iie si blugi...
  • -4 (4 voturi)    
    De preferat (Luni, 10 februarie 2020, 17:25)

    MelosNegros [utilizator]

    Prefer poziția țării care merge până la cap față de cea care se dă dupe cum bate vântul schimbându-și aliatul peste noapte fără nicio greață, ba chiar își mai face și zi națională din ziua...trădării.
  • 0 (2 voturi)    
    Ce program incarcat au oamenii din ditrau! (Marţi, 11 februarie 2020, 12:22)

    Urzitoru [utilizator]

    Deja se contureaza o trasatura culturala la unguri, anume de a fi agresivi cu orice alt om care nu este exact ca ei!