​​VIDEO Președintele parlamentului din Kuweit a aruncat la gunoi planul de pace al lui Donald Trump

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 februarie 2020, 21:52 Actualitate | Internaţional


Marzouq Al-Ghanem
Foto: Captura YouTube
Președintele Adunării Naționale din Kuweit, Marzouq Al-Ghanem, a aruncat la coșul de gunoi planul de pace al lui Donald Trump pentru soluționarea conflictului israelo-palestinian, în timpul unei întruniri de sâmbătă a Parlamentului în Amman, relatează Mediafax.

Al-Ghanem a luat documentul, în timp ce ținea discursul în plen, și a spus: „În numele poporului arab, spun că locul acestui «acord al secolului» este la coșul de gunoi al istoriei”, conform agenției de presă Ammon.

El a aruncat apoi planul de pace pentru Orientul Mijlociu al președintelui SUA la gunoi.

Marzouq Al-Ghanem mai declarat că „acordul secolului” s-a născut mort și nici 1.000 de departamente nu vor fi de ajutor.




Preşedintele SUA, Donald Trump, a prezentat în urmă cu câteva săptămâni planul de pace elaborat de Casa Albă pentru rezolvarea conflictului israelo-palestinian, pledând pentru o soluţie prin coexistenţa a două state, cu oraşul Ierusalim „capitală nedivizată” a Israelului.

Trump a explicat că planul de pace conţine o hartă detaliată a două state, israelian şi palestinian. Oraşul Ierusalim va rămâne „capitala nedivizată” a Israelului, a precizat liderul SUA, propunând înfiinţarea capitalei statului palestinian în estul Ierusalimului.

La rândul său, premierul israelian în funcţie, Benjamin Netanyahu, a declarat că Statele Unite recunosc, prin acest plan, suveranitatea Israelului asupra tuturor comunităţilor evreieşti.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3435 vizualizari

  • +2 (22 voturi)    
    Asta este mulțumirea... (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 22:02)

    Nyk1 [utilizator]

    ...pentru intervenția de la începutul anilor '90 împotriva lui Saddam.
    • +7 (17 voturi)    
      /// (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 22:33)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Exact, cand Saddam a intrat ca la el acasa in judetul Al Kuwait americanii au sarit imediat sa-i salveze. Kuweitienii au cearsafuri in cap dar nu au piloti profesori ingineri...nu au nimic din ce inseamna scoala, platesc mii de dolari si strainii le fac treaba
    • +5 (13 voturi)    
      Un pic de Istorie: (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 23:04)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Pentru cei interesati de Istoria recenta - deci, mai putin de 100 de ani - ofer aceste date din Wikipedia:

      - Arabia Saudită - fondată în 1933.

      - Emiratele Arabe Unite: înființată în decembrie 1971.

      - Qatar-ul a devenit independent la 3 septembrie 1971.

      - Kuweit s-a nascut la 19 iunie 1961 odată cu încheierea tratatelor cu Marea Britanie.

      - Bahrain: Ziua Independenței a fost pe 15 august 1971.

      - Iordania: în 1922 a devenit Transjordan, iar în 1948 a fost redenumită Iordania.

      Si apropo de Trans-Iordania, merita vazuta harta ei din anul 1922:

      http://www.mythsandfacts.org/replyonlineedition/chapter-2.html

      Asadar, TINERELE si in proces de transformare...

      Asta este Istoria, indiferenta la 'minusuri'...!
      • -4 (8 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 9 februarie 2020, 8:51)

        [anonim] i-a raspuns lui Joseph18

        • 0 (4 voturi)    
          'Invatati, invatati, invatati! (Duminică, 9 februarie 2020, 12:30)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui

          *** Titus si Asediul Ierusalimului - anul 70 dupa Christos! ***

          https://ro.wikipedia.org/wiki/Asediul_Ierusalimului_(70)

          Iata cum incepe acest Capitol in Wikipedia:

          "...Cu puțin timp înainte de luna plină din primăvara anului 70 d.Hr. Titus se află în fața Ierusalimului, cu o forță militară uriașă. Pe toate străzile și pe toate drumurile se rostogolesc spre oraș coloane cum Iudeea nu a mai văzut nicicând."...

          "...În Orașul Sfânt e forfotă; pelerinii au venit din toate colțurile lumii pentru sărbătoarea de Pesach."...etc

          Incercati sa aflati mai mult deschizand adresa pe care v-am pus-o la dispozitie mai sus.

          Daca veti reusi sa cititi, este posibil sa ajungeti sa va puneti si cel putin DOUA intrebari:

          1 - De unde stiau Legiunile Romane care era Capitala Statului Evreiesc de atunci? [asta fara GPS, Google, Wiki, Oxford Dictionar, etc...]

          2 - Si de ce nu se pomeneste nimic despre o eventuala populatie musulmana?

          Raspunsuri la aceste virtuale intrebari le veti gasi SINGUR daca veti citi si invata un pic de Istorie.

          Va doresc mult Succes!
          • 0 (0 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Duminică, 9 februarie 2020, 22:10)

            [anonim] i-a raspuns lui Joseph18

            • 0 (0 voturi)    
              Asta este! (Marţi, 11 februarie 2020, 13:59)

              Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui

              1 - D-voastra ati facut dovada ca NU sunteti intr-o situatie de invidiat, as putea chiar sa cred ca aveti o existenta 'delicata'.

              2 - Ar fi trebuit sa intelegeti ca Wikipedia - ca si alte surse de informare - ofera date Suplimentare DOAR celor care intreaba ceva in legatura cu un subiect bine definit.

              3 - De asemenea, aceste SURSE pot depune MARTURIE asupra unor teme ce pot constituii subiectul unor discutii in contradictoriu, aratand astfel Adevarul consemnat de Istorie.

              4 - Acel copy-past [pe care nu l-ati inteles] se depune ADITIONAL la o anumita IDEE prezentata in prealabil.
              Dar pentru a ajunge la INTREBAREA sursei, persoana respectiva trebuie sa cunoasca bine subiectul la care se refera.

              5 - Deci, daca Dv vreti sa intrebati Wikipedia ceva particular, din curtea sau casa Dv, atunci veti constata ca Wikipedia va ramane MUTA, sau "va da din umeri" in sensul ca NU stie...ce vreti de la ea!

              6 - Ati inteles?
              Indemnul de 'Invatati' PRECEDE cu mult actiunea de a CAUTA pe sursele de informatii!

              7 - Ma opresc aici, cerandu-mi scuze pentru oboseala pe ca v-am produs-o.
  • -4 (18 voturi)    
    Se vede ca acest (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 22:51)

    Kepler [utilizator]

    Marzouq a fost impresionat de Nancy.
    E un fel de copy-paste.
    • +1 (5 voturi)    
      Da, da, da! (Duminică, 9 februarie 2020, 11:32)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Acest 'Copy-past' - dupa exemplul oferit de Madam Pelosi - poate deveni extrem de periculos in viitor.

      Ma gandesc la faptul ca orice Document Oficial, - si poate, ulterior, chiar un Contract Oficial intre State -poate sa fie aruncat la cosul de gunoi [cu zambetul pe buze] asa cum a procedat Democrata - de tip nou - Nancy Pelosi....

      Si cine este de vina pentru acest precedent?

      Desigur, Trump care a vrut sa devina Presedinte al USA, cu programul lui ciudat: 'Make America Great Again', asta in loc sa-i cedeze locul minunatei Globaliste Hillary....sustinuta chiar si de Mr. Soros!
      • +2 (2 voturi)    
        Daca ai amintit de Trump (Duminică, 9 februarie 2020, 21:31)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        si de precedente: nu el a inceput cu aruncarea la cos a tratatelor?
        • 0 (0 voturi)    
          De inteles... (Luni, 10 februarie 2020, 18:57)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          Desigur, fiecare Presedinte de Stat poate avea punctele sale de vedere care pot, uneori, sa fie in contradictie cu predecesorul sau, siasta se intampla NU NUMAI in America.

          Va ofer un exemplu cu fostul presedinte Obama care avea preferintele sale muzicale si iata un cantecel auzit la Casa Alba, in timpul Mandatului sau. [2 minute]

          https://www.youtube.com/watch?v=-_I3uw_s3bo

          Astazi 'muzica' aceasta NU se mai aude la Casa Alba si sunt unii care regreta amarnic...

          Desigur, si Iranul arata mai BINE inainte de alegerea lui Trump.
          La fel si Forta de Expansiune a Chinei, etc

          Insa, faptul ca Pelosi A RUPT un raport oficial - adresat de Presedintele ales catre Poporul American aceasta este o sfidare izvorata din NEPUTINTA de a oferi o Alternativa la o problema importanta.

          Si ce alternativa sa oferi cand rezultatele economice ale lui Trump ating cele mai inalte cote la Burse, si cel mai scazut procentaj la cota de somaj.

          Este INUTIL sa discutam pe acest subiect, iar in cazul D-nei Pelosi, noi speram sa aibe sansa de a ajunge la un Medic Bun care sa-i puna Diagnosticul exact si Istoric pe care - sa speram - NU_L VA RUPE asa cum a facut cu Raportul catre Natiunea Americana.
  • -3 (21 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 23:11)

    mitg [utilizator]

    Prima regula sa fii luat in serios este sa nu porti draperie cu danteluta pe cap.
  • -1 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 9 februarie 2020, 7:41)

    [anonim]

  • +3 (7 voturi)    
    This is OK (Duminică, 9 februarie 2020, 14:36)

    Amerlocu [utilizator]

    E parte a circului. E OK. Și-a făcut numărul după care revenim la bussines as usual. Kuweit-ul mare iubitor și susținător al cauzei arabe nu oferă cetățenia sa arabilor refugiați din Palestina, chiar dacă eu sunt acolo de decenii sau chiar născuți în Kuweit. Ei rămân mereu străini acolo fără noiciun fel de drepturi. E o practică comună a tuturor statelor arabe.

    Centrul medical israelian Șeba de lângă ierusalim are o aripă specială bine păzită și izolată unde sunt tratați în mare secret arabii bogați din Golf și membrii familiilor regale din Golf de decenii. Cea mai faină chestie a fost cu ministrul de război al Emiratelor Arabe Unite și vărul emirului în funcție, care după ce a ținut un discurs incendiar despe distrugerea Israelului de eroicele oști arabe a făcut un infarct.

    A fost apoi transportat în mare secret de un avion privat, înmatriculat în Elveția, în Israel, Avionul a aterizat pe un aeroport militar. În pașaport i s-a pus o ștampilă de intrare falsă fin Republica Turcă a Ciprului și apoi a fost transportart urgenla Șeba unde i s-a făcut o dificilă opreație pe cord. E adevărat că a plătit ce i-a sărit prosopul de pe chelie. Dar merită.

    Astea sunt „secrete” cunoscute de toată lumea. mai puțin de arabi.
    • -2 (4 voturi)    
      Si? (Duminică, 9 februarie 2020, 18:03)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Daca aceste 'combinatii' sunt SECRETE de ce trebuie sa le faceti cunoscute publicului larg?

      Pentru niste amarate de + -uri ?

      Mai lipseste sa dezvaluiti ca in toate spitalele israeliene majoritatea personalului este arabesc 'palestinian', ca dealtfel si in mai mai toate Farmaciile.

      Daca mai adaugati ca in Ierusalimul Vechi majoritatea politistilor sunt si ei arabi ce vor mai avea de discutata baietii Anti....

      Cred ca cel mai bine este sa NU ne amestecam in treburile INTERNE ale altor tari, caci se descurca ei si fara ideile noastre....

      Cine va face o excursie in Israel va constata ca in toate hotelurile personalul de baza [receptie, bucatarie, curatenie, ospatari] sunt arabi israelieni multumiti!

      Asa incat propun sa-i lasam in lumea lor cu un Apartheid absolut specific… !
      • -1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 9 februarie 2020, 22:36)

        [anonim] i-a raspuns lui Joseph18

        • 0 (0 voturi)    
          Explicatie (Luni, 10 februarie 2020, 19:06)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui

          Este NEobisnuit ca cineva sa afirme ca 'ceva depaseste altceva' fara sa fie facuta o DOVADA, sau o COMPARATIE concreta, la fata locului!

          Ei NU au vrut, sau NU au putut - sa faca o excursie in Israel, tara care - din statistici - primeste peste 4 milioane de turisti anual!

          In ce priveste RSA, se probeaza ca situati populatiei Albe de acolo este mai dificila ACUM, decat in Trecut.
          • 0 (0 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Luni, 10 februarie 2020, 23:40)

            [anonim] i-a raspuns lui Joseph18

    • -2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 9 februarie 2020, 22:22)

      [anonim] i-a raspuns lui Amerlocu

    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 10 februarie 2020, 8:43)

      [anonim] i-a raspuns lui Amerlocu

  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 10 februarie 2020, 16:40)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      Iarasi despre Istorie... (Marţi, 11 februarie 2020, 13:33)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui

      Documentele privitoare la “Regiunea Palestina” sunt numai o MICA parte din ‘Arhiva Imperiala Otomana’ care cuprinde peste 600 de ani de CUCERIRI in Asia, Africa si Europa

      Aveti mai jos un filmulet de 1 min si 20’’, despre aceasta Istorie absolut Expansionista...!

      Rise and Fall of the Ottoman Empire 1300 – 1923
      https://www.youtube.com/watch?v=KuwanQyGKHw

      Si daca tot reprezentati un anumit punct de vedere, va recomand si Cartea lui Dimitrie Cantemir "Creşterea şi descreşterea Imperiului Otoman"
      http://nmuseum.blogspot.com/2011/11/cartea-lui-dimitrie-cantemir-cresterea.html

      Asa incat, veti intelege POATE mai usor ca VISUL lui Erdogan NU mai poate functiona astazi, cand pana si un Virus’mititel - ca acel corona'virus - poate distruge Imperiul Comunist Chinez…!
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 februarie 2020, 19:40)

        [anonim] i-a raspuns lui Joseph18

        • 0 (0 voturi)    
          Raspuns 1 (Miercuri, 12 februarie 2020, 12:25)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui

          La afirmatia Dv. ca: “In arhivele Egyptian arheologii si istoricii Israelieni n-au gasit nici o mentiune referitoare la vreun "Exodus" al evreilor”. eu va ofer ce scrie in Cartea Sfanta a Musulmanilor, deci in Coran [Qur’an]:

          In cea mai importanta parte: in Surah II: ‘The Cow’ [or, The Heifer] veti gasi scris despre Israelieni, Faraon si Egypt. Iata mai jos:

          49. “Și amintiți-vă că v-am izbăvit de poporul lui Faraon. Aceștia v-au provocat persecuții groaznice, ucigându-vă fiii și cruțându-vă femeile. Aici a avut loc o minune din partea Domnului tău.”

          50. “Și reamintește-ți că Am despărțit Marea pentru tine, așa că Te-am salvat și Am înecat oamenii lui Faraon așa cum ai vazut.”

          Daca vreti sa aprofundati subiectul va recomand si Surah 17 [XVII] la punctele:

          101. I-am dat lui Moise nouă semne clare - întrebați-i pe copiii lui Israel. Când s-a dus la ei, Faraon i-a spus: „Cred că tu, Moise, ești vrăjitor”.

          102. El a spus: „Sa stiți că nimeni nu m-a trimis in acesta actiune în afară de Domnul
          Cerurilor și al Pământului - deschizător de ochi; și cred că Tu, Faraon, ești osandit.”
          Etc, etc

          Prin urmare, daca ziaristul israelian Uri Avnery ar fi cautat si in Coran [Qur’an] ar fi stiut aceste adevaruri, care se pot verifica si la adresa de mai jos:

          https://www.clearquran.com/downloads/quran-english-translation-clearquran-edition-allah.pdf
        • 0 (0 voturi)    
          Raspuns 2 (Miercuri, 12 februarie 2020, 12:40)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui

          In ce priveste “Chestiunea cu Arhiva fostului Imperiu Otoman si Palestinei ("Filastin" in Arabic)!.” – asa cum v-ati exprimat Dv. - pot spune ca de data aceasta v-am inteles mult mai bine punctul de vedere. asa incat va propun sa auzim si o TERTA persoana care este – incontestabil ! – un profesionist in problema respectiva – si nu ‘amatori’ ca noi.

          Cel pe care il prezint – ca MARTOR ! - pe Forum, este Domnul Fathi Hammad care este Ministrul de Interne și al Securității Naționale al Hamas-ului din Gaza.
          Aceasta a acordat un Interviu la 'Al-Hekma TV' din Egipt in care a spus – in mod absolut convingator – ca arabii sositi in ‘Regiunea Palestina’ au venit din Arabia Saudita, Egipt, etc.

          Prin urmare, ei isi spun ‘palestinieni' asta dupa numele acelei regiuni care a fost sub OCUPATIA Imperiului Otoman, cel care detine ‘arhive de cucerire’ a unor teritorii straine de pe TREI continente. [inclusiv Constantinopolul cu numele schimbat in Instambul]

          Filmuletul are numai 3 minute, vorbit in Araba si subtitrat in Engleza, asa incat il veti putea intelege. Vizionare placuta!:

          Mr. Fathi Hammad said: ‘Palestinian People’ Don't Exist”
          https://www.youtube.com/watch?v=XwBSWN4s9JU

          Daca NU veti accepta NICI punctul de vedere al acestui Conducator Arab, eu personal NU stiu cum as putea sa va ajut.
          Insa, cred ca nici NU aveti nevoie de vreun ajutor, asta din moment ce D-voastra cunoasteti ceva mult mai convenabil…
          • 0 (0 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 februarie 2020, 18:38)

            [anonim] i-a raspuns lui Joseph18

            • 0 (0 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 februarie 2020, 21:18)

              [anonim] i-a raspuns lui

          • 0 (0 voturi)    
            Multe multumiri (Miercuri, 12 februarie 2020, 18:52)

            Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

            pentru Hotnews.ro pentru publicarea celor doua Raspunsuri, 1 si 2, chiar daca ele NU pot prezinta interes pentru participanti care cunosc ei mai bine cum sta 'problema respectiva'...!

            Vorbesc foarte SERIOS: Va multumesc!
          • +1 (1 vot)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 februarie 2020, 19:07)

            [anonim] i-a raspuns lui Joseph18

            • 0 (0 voturi)    
              Repetat... (Miercuri, 12 februarie 2020, 21:25)

              Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui

              Pentru raspunsul Dv eu va ofer un + total nesemnificativ pentru altii, insa mie imi da speranta ca ati inteles mai bine situatia din Gaza Independenta, si unde NU se mai afla picior de Israelian din anul 2005.

              La anumite intervale de timp, Qatar ofera Hamasului zeci de milioane de dolari - desigur cu aprobarea Israelului - pentru salarii si construirea unor proiecte care sa imbunatateasca viata locuitorilor din Gaza

              Insa, banii respectivi sunt folositi pentru achizitionarea de rachete si alte 'delicateturi' asa incat probleme oamenilor de acolo sunt foarte complicate.

              Pentru faptul ca ati inteles APELUL din filmul anterior, va ofer alte patru scurte secvente pe care - va asigur - merita sa le vedeti pentru a vedea tragedia impusa chiar de Hamas locuitorilor din Gaza:

              1 - Locuitorii din Gaza au o viata complicata!

              The inhabitants of Gaza have a complicated life!
              Marts 28, 2019
              https://www.yahoo.com/news/discontent-swells-hamas-tries-channel-235913749.html

              2 - Uneori se omoară reciproc:
              Sometimes they kill each other…
              جانب من تظاهرات مخيم جباليا ضد انقطاع الكهرباء
              https://www.youtube.com/watch?v=SG7qaFY3Qgs

              3 – Gaza residents have to be RELEASED from Hamas…!

              الأمن في غزة يفرق بالقوة متظاهرين ضد الغلاء في جباليا
              https://www.youtube.com/wat...

              4 - Mohammed Sobh Report Jabalia camp rebounds against siege, division, poverty and unemployment
              تقرير محمد صبح | مخيم جباليا ينتفض في وجه الحصار والانقسام والفقر والبطالة
              https://www.youtube.com/watch?v=CGk-9Oc0G4o

              Sa speram ca acel milion de oameni din Gaza vor ajunge sa traiasca in Liniste si Pace, chestiune care NU are nici o legatura cu Statul Israel.
              • +1 (1 vot)    
                Comentariu sters de utilizator (Joi, 13 februarie 2020, 0:12)

                [anonim] i-a raspuns lui Joseph18

              • 0 (0 voturi)    
                Comentariu sters de utilizator (Vineri, 14 februarie 2020, 12:11)

                [anonim] i-a raspuns lui Joseph18

                • 0 (0 voturi)    
                  ASEDIU (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 16:46)

                  Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui

                  1 - In Dictionarul Explicativ al Limbii Romane - DEX - veti gasi explicatia pentru cuvantul Asediu:

                  *** ASÉDIU, asedii, s. n. Încercuire și atacare cu forțe armate a unui loc întărit, pentru a-l CUCERI. ***

                  Or, din ceea ce se poate vedea pe retelele de TV, nici nu poate fi vorba de un ASEDIU asupra regiunii Gaza, ci exact INVERS,..

                  Puteti verifica si in Enciclopedia Britanica ca Gaza a facut parte din Imperiul Otoman, dupa care a intrat in stapanirea Egiptului.

                  Dupa care, in urma Rzboiului TOTAL dintre Tarile Arabe si Israel - in 1967 - Gaza a ramas un numar de ani sub controlul Israelian. Iata mai jos:

                  https://www.britannica.com/place/Gaza-Strip

                  Asadar, NIMENI nu poate sa afirme - nici macar in GLUMA!! - ca Israelul ASEDIATA Gaza, si asta fara sa o poata cuceri!

                  Dv. credeti ca este posibil asa ceva?