Apple, amendată cu 27 milioane de dolari în Franța din cauza modelelor vechi de iPhone

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 februarie 2020, 9:01 Actualitate | Internaţional


iPhone
Foto: Captura Youtube.com
Compania americană de tehnologie Apple a fost amendată cu 27,4 milioane de dolari pentru că a încetinit în mod deliberat performanțele modelelor mai vechi ale telefoanelor iPhone fără a face acest lucru cunoscut utilizatorilor, a anunțat vineri autoritatea pentru concurență din Franța, transmite BBC, preluat de Mediafax.

În 2017, Apple a confirmat că a încetinit performanțele unor modele de iPhone mai vechi printr-un update de soft, dar a spus că a făcut-o pentru a "prelungi durata de viață a dispozitivelor". Unii utilizatori s-au plâns că telefonul lor se închidea brusc și au acuzat compania că încetinește dispozitivele vechi pentru a-i convinge pe utilizatori să-și cumpere un model nou.

Compania a spus la rândul ei într-un comunicat că a rezolvat disputa cu autoritățile franceze.

Unul din motivele deciziei de a sancționa Apple a fost faptul că nu și-a informat utilizatorii că stabilește un plafon pe performanțele telefoanelor ca să prelungească viața acestora. Mai mulți clienți au confirmat de-a lungul timpului că o simplă schimbare de baterie ar fi îmbunătățit performanțele dispozitivelor. Este posibil ca unii clienți să-și fi cumpărat telefoane noi deși cele pe care le aveau funcționau fără probleme.

Autoritatea franceză pentru concurența a mai notat într-o declarație că utilizatorii iPhone nu pot să revină la o versiune de soft anterioară, ceea ce înseamnă că aceștia nu au avut cum să ridice funcția de plafonare a performanțelor.

„Neinformarea consumatorilor a reprezentat, folosind omisiunea, o practică de business înșelătoare”, arată autoritatea franceză.

De când a confirmat practica în 2017, Apple a folosit-o pe mai multe modele de iPhone printre care iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, iPhone SE, iPhone 7 și 7 Plus, iPhone 8 și unele modele 8 Plus precum și unele modele de iPhone X care utilizează sistemul iOS 12.1 sau versiuni mai noi. Strategia a fost implementată și pentru iPhone XS, XS Max și XR cu sisteme iOS 13.1 sau mai noi.

Plafonul pe performanțe devin activ doar în momentul în care bateria începe să se degradeze, iar iOS oferă acum informații mai clare despre când intră în vigoare sistemul de management al performanței.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5468 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    Dar (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 10:44)

    unins [utilizator]

    in Romania? Sau nu se doreste ca sa suparam "partenerii strategici"? Sau poate ca cineva, acolo sus a primit atentia cuvenita?! Sau poate suntem, pur si simplu, prosti?! Poate cineva sa raspunda la aceste intrebari?
  • +7 (13 voturi)    
    Très bien! (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 11:25)

    Nyk1 [utilizator]

    Franța este printre puținele țări care are curajul să dea în cap multinaționalelor cu sediul în Silicon Valley dacă acestea nu respectă consumatorii europeni.
    • 0 (4 voturi)    
      Let me guess, Russia too??? (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 17:00)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Le aratati voi socealistii la capitalisti cum e!!!
  • 0 (4 voturi)    
    Cap ai, minte ce-ți mai trebuie? (Duminică, 9 februarie 2020, 0:49)

    Amerlocu [utilizator]

    Și oare cine plătește amenzile alea?!

    Angajații Apple ce au luat decizia respectivă? În mod cert nu. Lefurile și bonusurile lor cresc.

    Noi acționarii Apple? Nici atât. Dividendele noastre și valorile acțiunilor Apple cresc ca din apă.

    Deci de plătit plătesc fraierii care n-au după ce bea apă dar își cumpără în rate iPhoane la prețuri de te sperii :) Orice amendă se duce imediat în prețul produsului. Proprietarii telefoanelor vechi nu au primit de la nimeni nicio centimă despăgubire.

    Banii se topesc în pensiile speciale ale francezilor și în alte cheltuieli aiurea ale bugetului francez.

    Exact așa s-a întâmplat când francezii au pus taxe pe Google. Și la ăștia am acțiuni cu profituri grase și care cresc bine de tot. Prețul reclamerlor pe Google au crescut un pic în Franța ca să acopere taxa. Companiile ce vând în Franța și-și fac reclamă pe Google au crescut și ele in pic prețul produselor lor. Iar de plătit au plătit fazanii de pe stradă...
    • +2 (2 voturi)    
      Îi pune cineva pe „fazanii de pe stradă” (Duminică, 9 februarie 2020, 9:59)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      să-și cumpere iPhone și să caute cu Google?
      N-au decât să cumpere Nokia, Motorola, Samsung, LG, oricare altul din sutele de producători, dacă nu le plac prețurile produselor Apple și să caute cu Bing, ăla cu rața, yango sau cu oricare altul din cele câteva sute de alte motoare de căutare.
      • +1 (1 vot)    
        Exact! (Duminică, 9 februarie 2020, 14:10)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

        Apple vinde firma și exploatează fudulia omului. De aia am umpărat acțiuni la ei încă din studenție. Și n-am greșit. Nimic nu e mai puternic ca dorința mistuitoare a omului de epata. De a câștuga statut :).

        N-a avut niciodată calculator Apple pentru că erau mereu cel puțin la preț dublu față de orice altceva. Am avut un iPhone cu câșiva ani în urmă când operatorul meu de telefonie Verizon mi-a dat unul gratis contra unui abonament pe doi ani. A fost OK dar nicidecum fenomenal. Nu ceva pe care să dau bani în plus. E adevărat că soția mea e hipnotizată de Apple și are unul mereu începând de la iPhone 1. Are tablete de la ei și laptop Apple. Pe ea am studiat cel mai bine fenomenul. I-ma și spus asta. Ea e psiholog. A râs dar nu s-a putut lăsa de Apple. E ca un drog :)

        Cât despre Google ăștia chiar n-au concurență. Iar când vinde vorba de telefoane oricum toate telefoanele concurente Apple folosesc sistemul de operarare al Google: Android. Sistemul e gratis dar app-urile de e Google Play nu. De aici și sumele fenomenale pe care le scoate Google.
        • 0 (0 voturi)    
          Sau poate că vinde produse f.f.f.f. bune (Duminică, 9 februarie 2020, 15:37)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          pe care oamenii doresc să le cumpere.
          Eu am produse de-ale lor de câțiva ani buni în combinație cu produse ale altor companii și de fiecare dată când folosesc un Apple, simt că primesc înapoi fiecare leu pe care l-am cheltuit.
          Telefonul stă de obicei în husă, deci nu vede nimeni ce marcă este, iar Mac-ul stă ferit de ochii lumii.
          Te asigur că brandul nu valorează doi bani, dacă produsele sunt de rahat (vezi Nokia sau BB: oricât de iubite erau - și aveau fani mai puternici decât are Apple - au crăpat când au lansat rahat).

          Am folosit o vreme Bing pentru căutări și n-am simțit că pierd ceva; este într-adevăr mai puțin comod, însă n-aș avea nicio problemă să-l folosesc în mod exclusiv.
          PS: Google face 2 lei din magazinul de aplicații, grosul fiind generat de motorul de căutare.