FT: Donald Trump a avut un ton „furios” faţă de Boris Johnson din cauza deciziei de a acorda Huawei un rol în construirea sistemului 5G din Marea Britanie

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 7 februarie 2020, 1:23 Actualitate | Internaţional


Donald Trump, Boris Johnson
Foto: Flickr
Preşedintele SUA, Donald Trump, a avut un ton „furios” faţă de premierul Marii Britanii, Boris Johnson, într-o conversaţie pe tema deciziei Guvernului de la Londra de a permite companiei Huawei să aibă un rol în construirea sistemului de telecomunicaţii 5G, afirmă oficiali citaţi de Financial Times, anunță Mediafax.

Boris Johnson a discutat telefonic cu Donald Trump săptămâna trecută, imediat după ce a anunţat decizia de a permite companiei chineze să participe la construirea viitoarei infrastructuri de telecomunicaţii din Marea Britanie. Guvernul de la Londra a luat decizia prin ignorarea poziţiei Administraţiei Donald Trump, care se opune colaborării cu Huawei din raţiuni de siguranţă naţională.

Conform unui oficial care cunoaşte conţinutul conversaţiei, Donald Trump a avut un ton „furios” faţă de Boris Johnson şi s-a exprimat în termeni plastici, denunţând decizia acestuia privind colaborarea cu Huawei.

Un alt oficial a confirmat că discuţia dintre Donald Trump şi Boris Johnson a fost „foarte dificilă”.

Oficiali britanici citaţi de FT s-au declarat surprinşi de vehemenţa tonului lui Donald Trump faţă de Boris Johnson.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3471 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    Dupa ce s-a vazut cu sacii (Vineri, 7 februarie 2020, 2:23)

    Rahan5 [utilizator]

    in caruta (cu Brexitul) Noris Johnson l-a tradat pe Trump in privinta Huawei.
    Nu e prima data cand vikingii ii pacalesc pe scotieni !.
    Vikingii sunt foarte sireti si fara scrupule. Mai ales aia cu parul rosu !.
  • +2 (4 voturi)    
    Lol (Vineri, 7 februarie 2020, 2:44)

    mitg [utilizator]

    Ce surpriza.

    Daca Boris ar fi avut acum posibilitatea sa ceara sustinerea Consiliului si Comisiei Europene, putea linistit sa-i dea cu seen santajatului, dar cum acum e un raport de inferioritate ...
  • +1 (7 voturi)    
    dezgustator (Vineri, 7 februarie 2020, 6:57)

    bo8 [utilizator]

    Singurul motiv pentru care are loc tot circul acesta, este motivul economic. 5G is the big thing, iar orice tara apare prima cu o astfel de solutie, ghici ce ... este marea castigatoarea din punct de vedere economic. China este prima care a reusit sa implementeze un astfel de produs care sa functioneze, prin urmare au cea mai mare experienta si un hardware sa spunem de calitate. Nu ridica nimeni China in slavi, dar spunem adevarul. Nu imi place China ca si sistem social, cenzura, lipsa de libertate in unele situatii, sistemul de securitate si puscarie total corupt, dar daca nu imi plac multe lucruri la China nu inseamna sa mintim despre ei pentru a arata si mai rau. Cand faci asa ceva, nimeni nu iti va acorda nici tie credibilitate si oricine cu putin creier si respect pentru adevar o sa te priveasca fara respect. Oamenii nu realizeaza insa marea majoritate de wifi chipsets sunt Huawei si sunt de mult timp. Nu doar atat, dar sunt cele mai bune si versatile. Ce vreau sa spun aici este ca nimeni nu s-a dus sau legat de china pentru chipseturile Huawei wifi... insa s-au legat de 5g towers... iar motivul este o amenintare economica in acest segment de piata. Huawei are o portiuni din wifi chipset dar nu domina acel market. Toti care urla si apara aceasta propaganda impotriva Huawei sunt bine investiti in American tech companies si isi apara interesele. Nu sunt investit in acest joc - stock market... poti fi un norocos investind in stock market bineinteles ... dar acest joc este f manipulat si corupt de multe miscari si maini ascunse. Deci nu iau apararea la Huawei pentru interese financiale, doar le iau apararea pentru ca suport adevarul. Este dezgustator ce se intimpla.
    • -2 (6 voturi)    
      Bati campii !. (Vineri, 7 februarie 2020, 10:15)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui bo8

      Toate componentele electronice pentru G5 se pot face fara dificultati majore in afara Chinei.
      China ofera 5 G la pret de dumping tocmai pentru a putea spiona celelalte state !
      China este un monstru politico-social si tu esti in slujba ei, via Moscova !
      Tu si Putin nu aveti nevoie ,,sa ridicati China in slavi". Aveti nevoie sa fie napadita Euripa cu spionaj IT chinezesc pentru a fi o Europa Slabita. Numai buna de a fi atacata de catre rusii tai !.
      De altfel, tot ce vor spiona chinezii vor impartii si cu Rusia lu Putin !.
      Multe informatii spionate din UE nu vor fi foarte necesare Chinei, dar vor fi tocmai bune de vandut lui Putin !
      • -2 (4 voturi)    
        ip's (Vineri, 7 februarie 2020, 15:24)

        bo8 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        aaa interesant comentariul tau, pari plin de otrava … astfel de oameni precum tu sunt destui in west si in special america … oameni foarte periculosi
        nici o problema istoria se repeta,
        insa ce facem cu trupele de ocupatie "sovietice"? :)))
        si am uitat sa iti mentionez ca agreez cu furtul de IP's pe care china il face :) tu nu? :)
        • +2 (4 voturi)    
          Eu nu am deloc otrava. (Vineri, 7 februarie 2020, 18:53)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui bo8

          Doar am detectat veninul din coltii tai de sarpe rus cu care esti gata sa otravesti Romania !.
          Tu sustii sa fie lasate la mana chinezilor (si implicit al rusilor prin vazarea de informatii de catre chinezi) a viitoarelor comunicatil 5 G ale Romaniei !.
          Eu n-am sustinut nicaieri ca reteaua 5 G trebuie sa fie la
          cheremul SUA !
          Asta e diferenta intre mine si tine !. Intre un om normal si un tradator !.
          • -1 (3 voturi)    
            libera alegere? (Vineri, 7 februarie 2020, 21:26)

            bo8 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            nu dar tu ai sustinut sa nu fie la cheremul China... deci daca nu este asa cum vrei tu atunci restul nu au voie la o parere democratica heh? eh … m-am inselat ca esti pentru libera alegere
            este parerea mea si altora si fac/facem ce vreau/vrem cu ea
          • -1 (3 voturi)    
            russian salad (Vineri, 7 februarie 2020, 21:44)

            bo8 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            hai concentreaza-te la sarmalele turcesti si la salata Olivier ...
      • -1 (3 voturi)    
        cam bleg (Vineri, 7 februarie 2020, 15:31)

        bo8 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        istoric china si rusia nu au o relatie f pretienoasa, vrei nu vrei sau vrem nu vrem putin iese unul dintre cei mai mari presedinti pe care rusia ia avut vreodata, este foarte simplu ce face isi reprezinta tara si apara interesele
        ai avut o reactive de turnator :))
  • +1 (7 voturi)    
    WeChat (Vineri, 7 februarie 2020, 7:11)

    bo8 [utilizator]

    majoritatea americanilor nici nu au auzit de wechat si tot ce poate face si cu mult mai avansat decat pissy facebook :)