”Crimeea este pierdută”, le-ar fi spus Pompeo ucrainenilor

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 5 februarie 2020, 13:29 Actualitate | Internaţional


Mike Pompeo
Foto: Flickr/ Gage Skidmore
Secretarul american al Statelor Unite, Mike Pompeo, ar fi spus că Ucraina a pierdut Crimeea pentru totdeauna în fața Rusiei, potrivit unei persoane care a participat la o întâlnire cu ușile închise, scrie The Moscow Times citând mass-media ucraineană.

Pompeo ar fi făcut remarca vineri în cadrul unei discuții cu membrii societății civile din Ucraina, în timpul vizitei sale în Ucraina și în alte state post-sovietice. Relațiile Ucrainei cu Rusia s-au prăbușit după ce Moscova a pus stăpânire pe peninsula din Marea Neagră, iar un război a izbucnit între rebelii pro-ruși și Kiev în estul Ucrainei în 2014.

”A spus că Crimeea este pierdută”, a declarat marți Yelena Trehub, care se află la șefia organizației non-guvernamentale anti-corupție din Ucraina, pentru revista de știri NV.

”Jucătorii lumii sunt conștienți că Crimeea este pierdută”, a relatat Trehub că i-ar fi zis Pompeo activistei din Crimeea Emina Dzhaparova.

”Rusia nu este o țară de la care poți lua ceva”.

Statele Unite și țările din vest au impus sancțiuni economice Rusiei pentru Crimeea, inclusiv o rundă nouă săptămâna trecută, după ce a introdus un serviciu de transport direct pe cale ferată până în Rusia și după alegerile din 2019 din peninsulă.

Kremlinul a menținut ideea că anexarea Crimeii de la Ucraina este o ”problemă închisă” pentru Rusia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2813 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    logic (Miercuri, 5 februarie 2020, 13:33)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Japonezii incearca sa ia 3 insule amarate slab populate de vreo 70 de ani (kurile) ...
    Si Japonia nu se masoara cu Ukraina
  • +5 (19 voturi)    
    Nu va faceti griji (Miercuri, 5 februarie 2020, 13:45)

    Keloo Cooper [utilizator]

    Daca o tara mica membra NATO se va afla in aceeasi situatie, nu va faceti griji sperand ca vor veni nemtii (cucare rusii au contracte grase), francezii sau americanii. Toata energia NATO va fi focalizata pe explicarea faptului ca este mai bine ca acel teritoriu sa fie considerat pierdut si ca e in avantajul tuturor.

    Asadar NATO este o organizatie excelenta in care sa fii membru pe timp de pace.
    • +2 (12 voturi)    
      ai dreptate cu germanii. (Miercuri, 5 februarie 2020, 14:21)

      jondo [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

      armata lor e o gluma, iar interesul lor este in afaceri cu rusii.

      dar nu ai dreptate cu americanii. prezenta americana a crescut constant in ultimii ani in Estul Europei, atat dpdv al trupelor desfasurate cat si al investitiilor in inarmare.
      • +1 (1 vot)    
        Daca americanii intervin (Miercuri, 5 februarie 2020, 18:50)

        Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui jondo

        Acest lucru este strict pentru ca au interese in acea regiune. In lipsa acelor interese, nu vor interveni. Iar cand spun interese inseamna "sa iasa banu'". Americanii sunt foarte, foarte practici si nu am de ce sa ii blamez. Isi vad de interes. Culmea, cand orice tara isi vede economic de interes, economia mondiala atinge maximul Nash de eficienta.
    • -2 (6 voturi)    
      Da, da...! (Miercuri, 5 februarie 2020, 18:15)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

      Dv spunet" "Nu va faceti griji" si asta este corect!

      Oare nu spune romanul" Ce-am avut si ce-am pierdut"...?

      Cine vrea sa citeasca cate ceva despre Istoria Crimeii are posibilitatea sa o faca in limba romana la adresa:

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_Crimeii

      Cred ca este interesant sa observati cate popoare au dominat zona resprctiva sute de ani...!

      Insa in 1954 s-a intamplat ceva spectaculos, si astfel Crimea..., va spun ca merita sa cititi!
  • +8 (10 voturi)    
    Frectie (Miercuri, 5 februarie 2020, 14:04)

    Soljenitin [utilizator]

    Frectie la picior de lemn. Ce a spus, de fapt, Pompeo este nu ca nu poti lua nimic de la mujicstan, ci ca ei nu au chef sa faca asta.

    Iar sanctiunile alea... sa fim seriosi. Abia cand mujicstan ar fi fost taiat din swift + blocaj naval la, sa zicem, sankt petersburg si deconectare de la internet am fi putut incepe sa discutam despre sanctiuni.
    • 0 (0 voturi)    
      deci (Miercuri, 5 februarie 2020, 19:51)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Rusia ( si SUA ce i drept) a are ICBM cat sa distruga Toate tarile din lume de 3 (trei) ori inclusiv pe ea insasi! Cum si cine crezi tu ca are tupeul sa se i-a de Rusia intr-o asemenea maniera, cum ar fi sa o taie de la internet, pai asta ar fi o declaratie de razboi! Stii cat face o ICBM din Rusia pana in SUA si invers? 15 min, atat ar dura toata smecheria si adio! Gandeste-te ca Americanii nu au tupeul sa atace Korea de Nord deoarece Kim are vreo 3 rachete nucleare (din ce zice CIA) si sunt nevoiti sa se umileasca si sa se intalneasca cu el ca sa negocieze (Vezi cele 3 intalniri ale lui Trump cu KIM) Ce s-a intamplat cu Irakul, Afganistanul Lybia etc care nu aveau arme nucleare? I-au distrust in 48 ore!!! Nimeni nu risca sa atace NK deoarece cele 3 rachete pot fi trimise Spre NY sau LA si sunt sance extrem de mici ca sa interceptezi cu orice scut o ICBM din cauza vitezei extreme care o atinge...
    • 0 (0 voturi)    
      blocajul naval e solutia (Miercuri, 5 februarie 2020, 20:24)

      credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      nu le tin partea hotilor de rusi care ne-au luat petrol si mancare atatia zeci de ani,dar nici jmecherilor de americani care ne-au luat pe niste arme cat nu a facut tot graul si petrolul luat de rusi sau mai bine spus vreo 3 autostrazi brasov-comarnic!
      dar nu poti bloca naval acesta superputere ca esti condamnat sigur la scufundare!
      la ce submarine au construit nu numai ei ,nu are curaj nici macar un portavion sa faca blocada fara riscuri majore!
  • +1 (13 voturi)    
    le da apa la moara rusilor.... (Miercuri, 5 februarie 2020, 14:25)

    viziru [utilizator]

    le da apa la moara rusilor.... Intrebare: ce tara urmeaza ? si ce teritoriu vor rusii sa ia de la ei ?? americanii vor spune la fel bla bla bla ..... deci acum eclar ca lumina zilei ca Trump a fost ales de Putin iar Putin il manipuleaza pe Trump cum vrea el .... probabil are ceva filmari cu fetite rusoaice si bunicu trump .....
  • -5 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 februarie 2020, 14:30)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      Prostii. (Miercuri, 5 februarie 2020, 18:58)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

      Pentru Crimeea trebuie să lupte ucrainenii.SUA,NATO vor acorda sprijin logistic.Nu vor lupta în locul ucrainenilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Trebuia sa acceptam propunerea lui Rogozin (Miercuri, 5 februarie 2020, 21:23)

    D-or [utilizator]

    la vremea ei.
    Noi le recunosteam Crimeea (pe care oricum nu o mai poate rupe nimeni de Rusia), ei ne recunosteau noua Bucovina de Nord si Basarabia pina la Odessa.

    Ar fi fost un gest de dreptate istorica fara razboi.
  • +1 (1 vot)    
    Ne facem de rusine ca popor aparind Ucraina (Miercuri, 5 februarie 2020, 21:30)

    D-or [utilizator]

    Adica ei ne-au luat teritoriile, ne batjocoresc etnicii romani, ne rescriu istoria, iar noi, prostiti de vuvuzele ne riscam si teritoriile ramase sfidind Rusia pentru ei.

    E lipsit de demnitate sa-ti ignori interesele.