Doi români, mamă și fiu, puși sub acuzare în cazul jafului de 60 de milioane de euro din locuința Tamarei Ecclestone

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 februarie 2020, 19:16 Actualitate | Internaţional


Tamara Ecclestone
Foto: Stirile ProTV
Două persoane, mamă şi fiu, reţinute de Poliţia Metropolitană în legătură cu jaful de bijuterii în valoare de 50 de milioane de lire sterline (60 de milioane de euro) care a avut loc în decembrie în locuinţa londoneză a Tamarei Ecclestone, bogata moştenitoare a fostului director executiv din Formula 1 Bernie Ecclestone, au apărut sâmbătă în faţa instanţei, informează Press Association. Cei doi au spus că sunt de naţionalitate română în momentul în care şi-au confirmat datele personale în fața magistraților.

Maria Mester, de 47 de ani, şi Emil-Bogdan Savastru, de 29 de ani, au fost inculpaţi pentru conspiraţie în scopul comiterii unui jaf în data de 13 decembrie. Inculpaţii au afirmat că sunt de naţionalitate română în momentul în care şi-au confirmat datele personale în tribunalul Westminster Magistrates din Londra, potrivit Press Association.

Cei doi vor rămâne în custodia poliţiei şi vor apărea din nou în instanţă pe 28 februarie, la Isleworth Crown Court.

Potrivit Poliţiei Metropolitane, arestările sunt în legătură cu jaful comis la o reşedinţa din Palace Green, Kensington, pe 13 decembrie. La mijlocul lunii decembrie, poliţia a anunţat că a fost solicitată să intervină la o reşedinţă din Palace Green, supranumită ''aleea miliardarilor'', în apropiere de Hyde Park, ''din care au fost furate bijuterii de o valoare însemnată'', precizează AFP.

Potrivit presei britanice, valoarea bunurilor furate ajunge la 50 de milioane de lire sterline (60 de milioane de euro), dar suma nu a fost confirmată de poliţie sau de un purtător de cuvânt din partea Tamarei Ecclestone.

Tamara Ecclestone şi familia sa, care nu erau la locuinţă în momentul producerii jafului, au afirmat că sunt ''supăraţi şi şocaţi'', potrivit purtătorului lor de cuvânt.

Poliţia a precizat că doi bărbaţi, de 21 şi 31 de ani, arestaţi de asemenea în acest caz, au fost puşi în libertate, dar rămân în vizorul anchetatorilor, potrivit AFP. (Sursa: Agerpres)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10851 vizualizari

  • -1 (19 voturi)    
    Dar de care etnie? (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 20:41)

    gogu52 [utilizator]

    Românim, am înțeles.

    Dar nu cumva de etnie rrromă? Adică țigani get beget d-ai noștri? (persoanele de etnie rromă care citesc acest comentariu să mă scuze).
    • -4 (14 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 20:49)

      2304 [utilizator] i-a raspuns lui gogu52

      Adevar graiesti
    • +7 (11 voturi)    
      Dupa nume nu (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 21:26)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui gogu52

      am cunoscut romani in Franta care se dadeau de etnie doar ca sa fie incadrati la "discriminati" si sa li se sporeasca ajutoarele. Cu romanii angajati la restaurantul lor se purtau ca si cu niste sclavi.
      Altfel romani get beget din Maramures.
  • -8 (16 voturi)    
    Sunteti surprinsi? (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 21:36)

    RoyPeters [utilizator]

    Cu ei va mandriti, cei 80% din diaspora ” harnica si cinstita”, care fac gloria Rromaniei, adica lucratorii semi si ilegali, cersetorii si hotii UE. Astia sunt chemati sa voteze zile in sir pentru inaltarea sleahtei politice valahe...
    • +2 (14 voturi)    
      Esti in deriva! (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 22:15)

      Sly21 [utilizator] i-a raspuns lui RoyPeters

      Am o veste pentru tine: astia sunt cei care fac ca la vot ciuma rosie sa nu fie pe zero. Ca nah, le-a dat... ca și ție!
      Așa că, ai ratat ocazia sa nu afle lumea cat de limitat esti.

      PS. Cumva bugetar cu loc cald de la partid?
      • -1 (5 voturi)    
        Nu (Duminică, 2 februarie 2020, 10:57)

        RoyPeters [utilizator] i-a raspuns lui Sly21

        Franta, privat, 5500 Euro/luna net...
        • 0 (2 voturi)    
          Nu s-ar zice. (Duminică, 2 februarie 2020, 16:14)

          Sly21 [utilizator] i-a raspuns lui RoyPeters

          Gandesti ca un bugetar frustrat de acasa.
    • -2 (2 voturi)    
      Punct ochit, punct lovit! (Duminică, 2 februarie 2020, 0:43)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui RoyPeters

      minusurile graiesc... ;-)
  • -1 (5 voturi)    
    Astia (Duminică, 2 februarie 2020, 12:16)

    yol [utilizator]

    Ar trebui sa primeasca cateva luni, maxim un an. Au recuperat prejudiciul si n-a existat nicio victima!
    Curiozitatea mea dupa articolul asta e daca cineva se va interesa de impozitele platite de aceasta mostenitoare. Cand ai bijuterii in casa de 60 mil de £, averea trebuie sa fie colosala iar impozitul pe masura. Iar daca se dovedeste nu plateste impozite pt ca are conturile prin tot felul de offshore-uri, atunci cine e de fapt infractorul mai periculos?