VIDEO ”Cum identifici un rasist?” Mai multe persoane au fost arestate în cadrul unui protest față de prezența din ce în ce mai mare a poliției la metroul din New York / Oamenii cer transport public gratuit

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 februarie 2020, 12:34 Actualitate | Internaţional


protest New York
Foto: Captura video
Sute de persoane s-au strâns vineri seară să protesteze la Grand Central Terminal în New York față de prezența din ce în ce mai mare a poliției la metrou, iar mai multe persoane au fost arestate, relatează The Guardian. Demonstranții cer și transport gratuit, potrivit presei străine.

Peste 500 de oameni au protestat, iar unii dintre navetiști au trecut printre manifestanți în timp ce alții s-au oprit să se uite la demonstrație, în timp protestatarii țineau bannere pe care se putea citi ”sărăcia nu este o infracțiune” sau mesaje prin care se transmitea că adevăratele persoane care circulă fără a plăti pentru transport public sunt pe Wall Street.

De asemenea, protestatarii au scandat ”cum recunoști un rasist?” ”NYPD” (New York City Police Department).



Mai multe persoane au fost arestate, unele în doar câteva minute de la începerea protestului. Poliția a luat repede câțiva demonstranți care aveau măști și agitau adunarea.

Este al treilea protest organizat de un grup de organizații față de Metropolitan Transportation Authority și poliție.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2765 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    What's next? (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 12:38)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Eliminam banii, facem totul gratis! Nu?
    • +4 (16 voturi)    
      Trotki a vrut (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 13:33)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      sa elimine banii din URSS in anii '20.
      A fondat ,,Curentul Trotkist".
      • +5 (9 voturi)    
        da, (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 14:20)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        dar a ajuns refugiat in mexic.
        nu c'ar fi multi mexicani la ny, dar sunt multi trotzkisti. afro trotzhisti, ca tot se poarta.
        oricum, nyc e un oras demokkat pur sange.
    • -8 (8 voturi)    
      It's obvious (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 13:46)

      holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Preturile trebuie marite urgent. Pai au ajuns sa-si pemita toti saracii si bugetarii sa circule cu metroul?
      Pretul trebuie sa fie la un nivel la care sa poata circula doar cei care merita: hipsterii corporatisti si multinationali!
      Pai in ce hal s-a ajuns, sa vedem saraci sau bugetari prin supermarketuri la cumparaturi?
      Ce sa mai spunem de situatia extraordinara, penibila, absurda si ridicola in care a ajuns Romania si sa vedem in plin sezon estival cum au aparut la Mamaia saracii si bugetarii (datorita si tichetelor de vacanta oferite gratuit).
      Noroc cu forumurile si retele sociale unde hipsterii corporatisti si multinationali locali(!) au semnalat si transmis avertismente.
      Atentie, daca nu se iau masuri urgente, saracii astia se vor raspandi si ne vor afecta mult mai grav decat orice virus!
      • +7 (9 voturi)    
        Atâta doar (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:37)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

        Că „corporatiștii” amerecani nu prea circulă cu metroul. Ăla arată ca un coș de gunoi. Pute, e plin de grafitti și de dubioși.

        Taxiurile sunt în schimb surprinzător de ieftine.

        Oricum NYC (ca și California) pierde conrtinuu rezidenți. Oamenii sătui de negri și corectitudine politică pleacă unde văd cu ochii.
  • +12 (16 voturi)    
    GRATUITATE!? DE CE? (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 12:42)

    Tayen [utilizator]

    Ca ce chestie? Vor gratuități, să vină la Rrrumânica!
    • 0 (6 voturi)    
      si ce e gratis aici ? (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 13:39)

      nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      ce e gratis la romanica ?
      • -2 (4 voturi)    
        Întreabă bugetarii! (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:54)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui nalbaroiu

        Au destule să-ți înșire.
      • +3 (5 voturi)    
        Intreab-o pe Firea si PSD (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 18:27)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui nalbaroiu

        Ei promit asta
  • +14 (18 voturi)    
    Pomanagii si anarhisti (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 13:11)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    .
  • +5 (11 voturi)    
    Dacă printr-o minune pierde Trump alegerile... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 14:00)

    Nyk1 [utilizator]

    ...numai știri de genul acesta vom citi de-acum înainte. A, și atacuri teroriste săvârșite de imigranți (ca pe vremea lui Obongo cu al său vicepreședinte Joe Bideu).
  • +8 (10 voturi)    
    Auzi tu, prea multă poliție la metrou... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 14:24)

    Rhemaxos Athanatizon [anonim]

    Dacă le-aș spune „basket of deplorables” - cum m-ar califica asta, drept rasist sau clasist („rasist social” parcă era termenul oficial)...?
  • +9 (11 voturi)    
    de ce vor gratis (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 14:39)

    DSS [utilizator]

    nimic nu e gratis, daca faci transportul public gratis nu inseamna ca e gratis, ci ca e platit de primarie din banii din taxe si impozite.
    Dar daca tu esti rebele (citeste terchea-berchea) si traiesti din ajutoare sociale si nu platesti taxe, atunci iti platesc altii transportul gratuit.
    simplu, nu?
  • +8 (10 voturi)    
    Totul se poate rezolva in chip stralucit (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:09)

    Sparafucile [utilizator]

    Cum? Firea primar la New York. Nu doar ca metroul nu va costa nimic dar calatorii vor primi si un voucher de 10 $ dupa fiecare calatorie efectuata. Cei care alapteaza si cite o bicicleta dar cu conditia sa nu pedaleze in timp ce alapteaza.