Țările și teritoriile atinse de noul coronavirus / Numărul deceselor în China a ajuns la 259 / Premierul chinez cere Uniunii Europene să faciliteze achizițiile urgente de materiale sanitare

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 februarie 2020, 7:58 Actualitate | Internaţional


coronavirus China
Foto: CNN
Numărul deceselor provocate de noul tip de coronavirus a ajuns vineri seara la 259 în China, unde au fost confirmate 11.791 de cazuri de contaminarea, a informat sâmbătă Comisia Națională de Sănătate. Statele Unite au declarat urgență de sănătate și au interzis intrarea în țară a cetățenilor străini care au vizitat recent China, potrivit Reuters. Provincia Hubei, centrul epidemiei, rămâne sub carantină, cu drumurile și transportul public închise, dar un număr mic de călători reușesc să încalce această izolare.

Cele mai importante informații ale zilei de sâmbătă, LiveText pe HotNews.ro:

UPDATE 22.25: Universitatea York din Marea Britanie a confirmat primul caz de infectare cu coronavirus, relatează Reuters.



UPDATE 21.21 SUA confirmă încă un caz de coronavirus, bilanțul intern ajungând la 8, scrie Reuters. Este vorba despre o persoană care a călătorit recent în China, provincia Hubei, focarul infecției. Aceasta se află acum în Massachusetts.

UPDATE 20.00 Peste 100 de nemți au aterizat sâmbătă pe aeroportul din Frankfurt, după ce au fost evacuați din Wuhan, epicentrul epidemiei coronavirus din China, scrie Guardian. Niciuna dintre persoanele aflate la bordul aeronavei nu prezintă simptome ale infecției coronavirus, a precizat ministrul german al sănătății.

“Toți cei care s-au întors sunt în prezent sănătoși, însă pentru a-i proteja pe ei, mediul lor personal și societatea, trebuie să ne asigurăm că nimeni nu este infectat”, a mai spus el. Oficialul a avertizat asupra isteriei și a ostilității față de cei aflați în carantină.

“Sunt foarte îngrijorat de teoriile conspirative de tot felul care circulă în social media și care au ca unic scop acela de a răspândi sentimentul de nesiguranță”. Germania a confirmat 7 cazuri de coronavirus.

UPDATE 17.00 Operațiunea militară a Rusiei de evacuare a cetățenilor ruși din China va avea loc abia luni, potrivit Kremlinului, transmite Reuters.

Cinci avioane militare vor fi implicate în operațiunea ordonată de Vladimir Putin.

UPDATE 16.11 Ministrul de externe rus Serghei Lavrov și omologul său chinez, Wang Yi, au discutat, telefonic, despre colaborarea dintre cele două state pentru a combate epidemia coronavirus, informează Reuters. În cursul dimineții de sâmbătă, președintele rus Valdimir Putin au ordonat armatei să înceapă evacuarea tuturor cetățenilor ruși aflați în China.

UPDATE 16.05 Autoritățile din provincia Hubei, unde a izbucnit criza coronaviurs, au anunța că vacanța pentru Noul An Lunar va fi prelungită până la data de 13 februarie, potrivit Reuters.

UPDATE 13.55 Qatar Airways și Turkmenistan Airlines anunță suspendarea zborurilor către China.

UPDATE 13.50 Vietnam interzice toate zborurile către și dinspre China. De asemenea, Uzbekistan a suspendat zborurile.

UPDATE 13.35 Liderul Coreii de Nord, Kim Jong Un i-a trimis președintelui chinez Xi Jinping o scrisoare în care îi transmite condoleanțe cu privire la epidemia de coronavirus în China, a relatat agenția de știri de stat din Coreea de Nord KCNA, scrie Reuters.

UPDATE 13.25
Trei marinari români aflaţi pe vapoare ce sunt în diferite şantiere din China au fost repatriaţi, urmând să ajungă în România în aceste zile, iar pentru un al patrulea vor fi luate curând măsuri similare, în contextul infecţiei cu noul tip de coronavirus, a anunţat sâmbătă Sindicatul Liber al Navigatorilor, scrie Agerpres.

UPDATE 10.25 Premierul Chinei cere UE să înlesnească țării procurarea rapidă a proviziilor medicale din țările membre, arată un comunicat al guvernului chinez.


UPDATE 9.10 Australia va refuza intrarea în țară a non-rezidenților care ajung din China (premier), în timp ce Marea Britanie își retrage o parte a personalului din ambasada din China, a anunțat Guvernul britanic, care a subliniat că o anumită parte a angajaților trebuie să rămână pentru a continua ”munca critică”.

Epidemia de coronavirus a făcut deja 259 de victime în China, unde au fost confirmate 11.791 de cazuri de contaminare, a anunţat sâmbătă Comisia naţională pentru sănătate.

Comisia Națională de Sănătate a anunțat că 46 de oameni au murit din cauza coronavirusului în ultimele 24 de ore, ceea ce face ca bilanțul să ajungă la 259 în China.

Numărul infecțiilor în China de asemenea a crescut, ajungând la 11.791.

Aproape toate decesele au avut loc în regiunea Hubei, epicentrul epidemiei.

10 cazuri au fost confirmate în regiunea autonomă Hong Kong. Mai multe dintre aceste persoane au stat în Wuhan.
Șapte cazuri au fost raportate în Macao.
Un caz a fost semnalat în Tibet.

În restul lumii au fost raportate cazuri în felul următor (AFP):

Australia - 9
Cambodgia - 1, o femeie de 60 de ani din Wuhan. Starea femeii este stabilă acum.
Coreea de Sud - 11 cazuri.
India - 1 caz - în Kerala.
Japonia - 14 cazuri
Malaezia - 8 cazuri
Nepal - Un caz, un bărbat de 32 de ani care a venit din Wuhan și care a părăsit spitalul vindecat
Filipine - 1 caz
Singapore - 16 cazuri
Sri Lanka - 1 caz - turistă chineză de 43 de ani din Hubei
Taiwan - 8 cazuri
Thailanda - 14 cazuri
Vietnam - 5 cazuri
Canada - 4 cazuri
Statele Unite - 7 cazuri
Marea Britanie - 2 cazuri
Germania - 7 cazuri, toți angajații unui furnizor de componente auto. Cel puțin șase din cei șapte pacienți sunt stabili, potrivit Ministerului Săntății
Spania -1 caz, un turist german
Finlanda - 1 caz
Franța - 6 cazuri
Italia - 2 cazuri
Rusia - 2 cazuri (cetățeni chinezi)
Suedia - 1 caz
Emiratele Arabe Unite - 4 cazuri - toți membri ai unei familii din Wuhan







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19412 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Daca ne uitam pe sursa (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 9:20)

    dessik [utilizator]

    "Aproape 12.000 de oameni au fost infectați în China"
    Ne uitam pe surse: Sunt 11374 infectati total, dintre care 11221 in China. Eh, la Miorita acasa atata se poate.
    • 0 (4 voturi)    
      Numarul se schimba (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 20:49)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      Se tot schimba numarul pentru ca se descopera noi cazuri, iar articolele astea sunt scrise dimineata si updatate pana seara.
  • +2 (8 voturi)    
    Curse aeriene, carantină? (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 11:24)

    of of [utilizator]

    În alte țări au fost suspendate cursele aeriene spre/dinspre China, oamenii care se întorc de acolo sunt plasați în carantină 2 săptămâni... La noi de ce nu se iau astfel de măsuri?
    • +1 (7 voturi)    
      Pentru că nu avem curse aeriene spre/dinspre China (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 13:50)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui of of

      ...de pe niciun aeroport românesc.

      Simplu, nu?
      • +5 (7 voturi)    
        Si cum au ajuns toti chinezii in Romania (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 14:56)

        Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        au venit oe jos genialule?
        • +2 (4 voturi)    
          Au venit ... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 19:10)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

          .. cu curse indirecte (1 stop - 2 stop-uri), prin alte capitale, raspandac de fake news-uri ce esti.

          "Nu există companii aeriene ce oferă zboruri directe din România spre Beijing"
          • 0 (0 voturi)    
            Si si ce daca... (Duminică, 2 februarie 2020, 1:45)

            Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            ...nu sunt curse directe? Ce faci la aeroport cind se prezinta chinezi sau oameni care vin din China cu 1-2-3 escale?
            In mod normal, cine a atins solul CHinei trebuie sa intre automat in carantina.
            Mai grav este ca autoritatile chineze au ascuns asta, cum ascund si numarul de bolnavi si decese (pentru sistemele comuniste mortii nu conteaza, cum nu conteaza nici viata umana) si multi au putut parasi China inainte de carantina. Si multi dintre ei sanatosi, dar altii infestati si care au infestat pe altii. Ca virusul trece de la om la om. Nu minciunile spuse de autoritati ca vine de la nu stiu ce lilieci.
            E virus de laborator, cu catene de HIV. N-o mai dati pe dupa gard. Acolo au 2 laboratoare ce fac cercetari pentru arme biologice!
            Dar dincolo de sanatate este si o problema grava, economica. TOATA lumea depinde de importurile din China.
            Priveste tastatura pe care scrii sau mouse-ul cu care te misti pe ecran: MADE in CHINA si cite altele...
            E mai grav decit ne inchipuim astazi.
            Cautati statisticile, ca de la 25 ianuarie pina azi numarul victimelor a crescut de peste 4 ori. Si Chinezii nu spun nimic. Recunosc cu jumatate de gura ce scapa. Pina la carantina nu recunosteau nimic, ba chiar arestau pe cei ce spuneau ceva si transmiteau afara.
            China nu e legata la internetul international!!!
            Deci Romania ar trebui sa se teama si ea si sa ia masuri, nu ce spun cei doi Streinu si Rafila.
            Ati uitat Colectiv cu avem de toate?
            Iar cei ce s-au insanatosit cum au reusit? Ce medicatie au primit? Habar n-avem!!!
            • 0 (0 voturi)    
              In primul rand .. (Duminică, 2 februarie 2020, 22:03)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

              .. eu nu am spus ca nu se pot controla, ci i-am raspuns ca nu sunt curse directe. Omul nu stie cum e cu avioanele, atata tot.

              "E virus de laborator, cu catene de HIV. N-o mai dati pe dupa gard. Acolo au 2 laboratoare ce fac cercetari pentru arme biologice!" Asta e asa, de cancan. Nu am loc sa scriu cate variante circula pe net, inclusiv cea cu Bill Gates. Exemplu concret, alde raspandacul "Lucia Ilea", care ne-a dat enspe variante de fake news-uri pana acum, in fie care zi vine cu o varianta noua de pe site-uri dubioase. Ca si tine.
            • 0 (0 voturi)    
              UIte aici: (Duminică, 2 februarie 2020, 22:33)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

              https://www.sciencedaily.com/releases/2020/01/200131114748.htm

              Inteleg ca guvernul chinez sa ascunda, dar toate statele ascund ca sunt "catene de HIV"? S-au vorbit intrele ele, guvernele..
    • +2 (8 voturi)    
      Pentru ca (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 14:55)

      AndreiBCO [utilizator] i-a raspuns lui of of

      noi nu avem curse directe cu China.
  • +10 (14 voturi)    
    China produce tot / Ce ne-am face fara China (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 12:12)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Asa macaiau toti anti-europenii si anti-americanii. Saptamana trecuta nu stiau cum sa mai pupe fund chinezesc s.a.m.d.
    Hopa! marele producator cu 1,4 miliarde locuitori nu are suficiente materiale medicale pentru 12 mii de bolnavi:
    „UPDATE 10.25: Premierul Chinei cere UE să înlesnească țării procurarea rapidă a proviziilor medicale din țările membre, arată un comunicat al guvernului chinez.”
    Maine ar trebui sa fie dat in folosinta spitalul nou-nout de la Wuhan. Se pare ca n-au material medical nici pentru spitalele deja existente. Cand si cu ce va functiona noul spital?
    Hei-rup, hei-rup, partidul construieste iar lingaii se grabesc sa aduca osanale...
    • +4 (12 voturi)    
      LOL frate... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 13:52)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      La asemenea epidemie nici țările Occidentale n-ar avea suficiente articole medicale și personal medical. Nu vorbesc de România, noi n-avem nici în mod normal.
    • -4 (6 voturi)    
      esti sanatos la cap? (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 14:57)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      40 de mlioane de morit in Wuhan
      • +3 (3 voturi)    
        In orice caz .. (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 19:12)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

        . mult-mult mai sanatos la cap decat tine. Incomparabil mult.
      • +2 (4 voturi)    
        Spune unde stai (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 21:09)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

        Ca iti trimit un halat, sau o camasa de forta, gratis!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Rusia blocheaza granita, SUA zborurile. (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 12:15)

    Marionette [utilizator]

    Autoritatile romane sunt sanatoase mintal? Se pot opri un pic din furat banii publici si sa ne opreasca circulatia China-Romania a persoanelor si hranei?
  • -2 (6 voturi)    
    Simulare pe corona virus cu 6 sapt in umra (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:18)

    Lucian Ilea [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?time_continue=814&v=mx8xKcQMTRs&feature=emb_logo
    interesant nu
    si lab din China de unde a evadat virusul e acelasi si in scenariu
  • -3 (3 voturi)    
    Inca un video amator mort (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 18:55)

    Lucian Ilea [utilizator]

    in China din cauza virusului coronarian
    va avertizam ca urmeaza imagini socante
    https://www.youtube.com/watch?time_continue=44&v=WLw4UxYnGO4&feature=emb_logo
    • +2 (2 voturi)    
      Ne lesi? (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 20:16)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      Foliile de aluminiu se gasesc la alt raft.
  • -2 (4 voturi)    
    CIA dixit:4,5 milioane de morti (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 19:04)

    Lucian Ilea [utilizator]

    —-BEGIN PGP SIGNED MESSAGE——-
    Hash: SHA512

    CORONAVIRUS UPDATE

    China hides millions of infections and deaths, the situation is worse than reported.

    US designates safe zones, preparing to evacuate major cities

    In a startling revelation, the Chinese Communist Party has been found to have been low-balling the infection and death rates. Infection rates are currently believed to be 4.5 million, with 1 million dead. CIA agents inside Wuhan have confirmed 'dump trucks moving through the city at night loaded with dead bodies', on their way to a massive open-air burn pit on the outskirts of the city.

    Meanwhile, the United States Government is working to relocate essential government personnel to secret safe zones in Montana, Wyoming, and New Mexico.

    A source I know inside the US Public Health Corps stated that they have received plans for emergency quarantine of Seattle, San Francisco, Los Angeles, and Chicago, and immediate evacuations of New York City, Washington DC, and other major metropolitan areas, to resettlement camps being erected in South Dakota.

    Folks can watch for developments in their local area by looking for increased military vehicle presences. Contamination response teams are being fitted with vans that resemble local plumbers and electricians to not raise the alarm. Look for people moving about at night in small clusters.

    CDC has yet to release information showing that there are many more suspected cases in the United States, approximately 3,000 total under observation with an additional 400 under 'covert observation'.

    If you're not worried, you should be.

    Signing off for now,
    – – BORIS
    • 0 (0 voturi)    
      I am from the future ... (Duminică, 2 februarie 2020, 6:20)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      ...I cannot give my name, but I am a high level official in the United States Department of Homeland Security, working with FEMA.

      Anyhow, even this is not a secret, I want to tell you this: you are totally vacuous.