Corupție: Airbus va plăti 3,6 miliarde de euro pentru a închide dosare de corupție

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 31 ianuarie 2020, 16:20 Actualitate | Internaţional


Airbus A380
Foto: Airbus
Airbus a acceptat să plătească o amendă totală de 3,6 miliarde de euro către Franța, Marea Britanie și Statele Unite, pentru a închide anchetele de corupție care vizau constructorul de avioane, potrivit unui acord prezentat vineri și citat de AFP.

Pentru Franța, grupul va plăti 2,1 miliarde de euro, Marea Britanie va încasa 984 milioane euro iar Statele Unite 526 milioane euro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2770 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    baniiii (Vineri, 31 ianuarie 2020, 16:23)

    ggiiggii [utilizator]

    Invart lumea, spala caziere, cumpara vieti si distrug alte vieti..
    Baniii....toti suntem cinsititi pana la bani...
    Noua religie mondiala....banul
    • 0 (2 voturi)    
      alo...Lulutza....ce facem? (Vineri, 31 ianuarie 2020, 20:46)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      noi ne condamnam hotii pentru sume de cativa lei, ca deh...asa a vrut #resist sa blocheze justitia si sa nu introduca prag

      Luati mai exemplu de la astia....amenda...batista pe tambal....adica directorii, oamenii de prin guverne rasufla usurati ca nu vor mai fi cercetati...gata....taxa se recupereaza la vanzare....vor plati prostii care merg in shity breakuri....ce mai un mizilic...cativa euro la bilet


      si baietii vor continua...urmatoarea spaguta de milioane, ca daca nu prinde...bine luam bonusul, daca prinde platesc shity breakistii

      da lulutza noastra stie cum e cum e cu EADS, Mircrosoft.....acu e la butoane mai mari si mai rotunde!
  • -2 (2 voturi)    
    mda (Vineri, 31 ianuarie 2020, 16:44)

    liviu_ [utilizator]

    ce sa zic...
    macar astia nu au omorat pe nimeni ca Boeing... sau ma rog cel putin nu pe fata!
  • -3 (5 voturi)    
    Totuși (Vineri, 31 ianuarie 2020, 17:27)

    Mazeta [utilizator]

    aștia n-au angajat fictiv două secretare.
    • 0 (2 voturi)    
      In (Vineri, 31 ianuarie 2020, 19:25)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      democratie,statul de drept functioneaza,chiar daca foarte multe mazete se opun.
      Rusii or fi data si ei vreo spaga,ce zici?
  • 0 (4 voturi)    
    Ce tragedie! (Vineri, 31 ianuarie 2020, 19:35)

    Amerlocu [utilizator]

    Astia ai nostri n-au avut sansa ca atunci cand sunt prinsi cu furtisaguri sa plateasca ceva spaga cu chitanta din banii statului si apoi sa scape. Ca doar Airbus e practic o companie de stat. Capitalul ei se compune din fonduri guvernamentale si apoi din fondurile de "pensii private" contolate de guvernele UE. Picior de investitor privat nu investeste o centima intr-o chestie ce produce anual fie pierderi fie "profituri" sub rata inflatiei :)
  • +2 (2 voturi)    
    Dreptate! Ochii plansi vor sa te vada! (Vineri, 31 ianuarie 2020, 22:11)

    Amerlocu [utilizator]

    Urmatoarea faza faina ar fi ca alde Nastase, Mitrea, Becali, Cocos, Pinalti, Mazare, Dragnea, Voiculescu etc. sa dea Romania in judecata la CEDO.

    Adica la Airbus plateste statu' 3.6 € miliarde pentru coruptie si nimeni nu merge la bulau, iar in Romania cei cativa corupti pribsi platesc totul din buzunar si mai si stau la zdup. Pai asta-i discriminare clara!