VIDEO Parlamentul European a votat Acordul Brexit / Marea Britanie părăsește Uniunea Europeană vineri, la miezul nopții / Ursula von der Leyen: „Vreau ca UE şi Regatul Unit să rămână buni prieteni şi buni parteneri”

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 29 ianuarie 2020, 19:08 Actualitate | Internaţional


​Parlamentul European a votat, miercuri seară, Acordul Brexit. 621 de eurodeputați au votat pentru, iar 49 împotrivă. După 47 de ani în Uniunea Europeană și trei ani de criză politică, Marea Britanie va părăsi blocul comunitar, vineri, la miezul nopții.

​Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat miercuri, în cadrul plenului Parlamentului European reunit la Bruxelles, că garanţiile solide de concurenţă corectă din partea Regatului Unit sunt o precondiţie pentru un nou acord comercial cu Uniunea Europeană după Brexit.



Ursula von der Leyen a luat cuvântul în cadrul sesiunii Parlamentul European care urmează să valideze, la 19:00 ora României, acordul de retragere a Regatului Unit din UE. Ea a accentuat că cele două părţi trebuie să lucreze mână în mână în domenii precum securitatea şi combaterea schimbării climatice.

"Luăm în considerare un acord de liber schimb cu zero tarife şi zero cote. Dar precondiţia este ca afacerile din UE şi britanice să continue să concureze de pe picior de egalitate. Cu siguranţă nu vom expune companiile noastre unei concurenţe neloiale", a afirmat Ursula von der Leyen în faţa eurodeputaţilor. De asemenea, Von der Leyen a spus că UE va fi "vigilentă" privind modul în care va fi implementat acordul de divorţ la frontiera irlandeză sensibilă. "Niciun parteneriat nu va asigura beneficiile ce decurgeau din apartenenţa la Uniunea Europeană", a adăugat ea, dar a garantat că "cu cât îşi ia Marea Britanie mai multe angajamente de respectare a regulilor noastre (...), cu atât va fi mai deschis accesul către piaţa unică".

"Vreau ca UE şi Regatul Unit să rămână buni prieteni şi buni parteneri", a afirmat preşedinta Comisiei Europene, precizând că "trebuie să ne dedicăm toată energia, 24 de ore din 24 şi şapte zile din şapte pentru a ajunge la rezultate" în negocierea viitoarei relaţii. "Vă vom iubi mereu şi nu vom fi niciodată departe. Trăiască Europa!", şi-a încheiat discursul Ursula von der Leyen.

Marea Britanie se retrage pe 1 februarie din Uniunea Europeană, dar negocierile privind viitoarele relaţii bilaterale generează din nou riscuri privind producerea unui Brexit "dur", cu efecte care vor fi simţite abia din ianuarie 2021, când expiră perioada de tranziţie.

Michel Barnier, negociatorul-şef european pe tema Brexit, a avertizat că există riscul unei întreruperi brutale a relaţiilor dintre Uniunea Europeană şi Marea Britanie.

"Prima etapă este finalizată şi trebuie să reconstruim totul. La sfârşitul acestui an, dacă nu vom avea un nou acord, nu va mai fi o situaţie de rutină, nu vor mai fi reglementări. Trebuie să conştientizăm că există riscul de a ajunge la marginea prăpastiei, mai ales în privinţa relaţiilor comerciale", a avertizat Michel Barnier, potrivit cotidianului Le Figaro.

În lipsa unui acord comercial bilateral, relaţiile economice dintre Bruxelles şi Londra vor intra sub incidenţa reglementărilor Organizaţiei Mondiale a Comerţului (OMC), mai puţin avantajoase.

Michel Barnier a reiterat că există "foarte puţin timp" pentru a se ajunge la un nou acord în timpul perioadei de tranziţie, aşa cum insistă premierul Boris Johnson. Noul acord va trebui să conţină reglemenări comerciale, în domeniul securităţii, energiei, transporturilor şi pescuitului.

Comisia Europeană a elaborat hărţi care prezintă traficul între Uniunea Europeană şi Marea Britanie după Brexit, iar sistemul relevă că vor fi controale vamale între provincia britanică Irlanda de Nord, care rămâne în uniunea vamală europeană, şi restul teritoriului britanic.

În afară de problemele comerciale, Marea Britanie riscă să se confrunte cu o criză internă, în condiţiile în care politicieni din Scoţia, Irlanda de Nord şi Ţara Galilor pledează pentru independenţă, pe fondul nemulţumirii faţă de ieşirea ţării din Uniunea Europeană.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9083 vizualizari

  • -12 (32 voturi)    
    Balonul umflat, (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 19:35)

    constatator [utilizator]

    sa desumflat, si cerseste privilegii cu UK!
    • +6 (10 voturi)    
      Au dat bani sa aiba PE fara sceptici. (Joi, 30 ianuarie 2020, 8:11)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui constatator

      Dupa plecarea UK, or sa aiba un PE ultra proeuropean. Asadar banii aruncati pe campania de anul trecut sunt la propriu irositi. UE-ul e condus de incompetenti.
  • -2 (30 voturi)    
    Farage e un clovn. Ce rusine pe Marea Britanie! (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 20:01)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Cum poti promova o asemenea caricatura cand te numesti Marea Britanie? La urmatoarele alegeri din Marea Britanie, partidul care va promova reintrarea Marii Britanii in UE va castiga big time!
    • 0 (24 voturi)    
      noi sintem romani! (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 21:53)

      constatator [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      greu sa intelegi votul exprimat in Anglia de cetatenii ei ! Apropo de prostia din tara da dovada de intelepciune cat de cat!
      • -2 (4 voturi)    
        Care vot? (Joi, 30 ianuarie 2020, 13:28)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui constatator

        Daca-ti aduci bine aminte, in mai toate orasele britanice votul a fost pro UE. Doar in zone sarace si needucate, care habar n-aveau ce-o sa vina daca pleaca din UE, votul a fost anti UE. Dac-a fost nevoie aproape de suspendarea parlamentului britanic ca sa-i iasa pasienta lu' Boris Johnson, io ma indoiesc ca era foarte pro-exit atitudinea chiar si la nivelul elitelor.
  • 0 (24 voturi)    
    Ha, ha, ha! Ce fraze de complezenta (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 20:40)

    Sparafucile [utilizator]

    Divortam dar raminem buni prieteni. Da, raminem, dar fiecare se angajeza in alt kourvouzsag. Ardelenii pricep.
  • -11 (23 voturi)    
    Sa se duca invartindu-se (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 22:01)

    Zummm [utilizator]

    La cat de rasisti sunt englezi Jet
    • +5 (21 voturi)    
      greu,.. (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 22:36)

      constatator [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      noi santem singurii antirasisti din lume, mai gandestete!
    • +2 (10 voturi)    
      Pe limba lor (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 23:43)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Good riddance!
    • +3 (11 voturi)    
      Eu care credeam ca ei au abolit sclavia. (Joi, 30 ianuarie 2020, 8:12)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Dar hai tu cu noile istorii rescrise astazi.
  • -2 (8 voturi)    
    The Final Countdown! (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 23:23)

    Nyk1 [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=9jK-NcRmVcw
  • -10 (14 voturi)    
    Boris Johnson e Mare Vizir? (Joi, 30 ianuarie 2020, 2:27)

    Lucian Ilea [utilizator]

    ce calificare are sa ocupe asa o mare pozitie in Imperiul Britanic?
    io am pus mare vizir la vremea ma pe unu care mergea in maini sa-mi aduca un mar de aur cu gura asezat pe covorul meu persan
    dar acuma oricine luat de pe strada ajunge sa aiba sigiliul Imperiului Otoman de la mine de la gat?
  • +4 (18 voturi)    
    UE o avea vreo vina in acest divort? Sau numai UK (Joi, 30 ianuarie 2020, 4:08)

    Alex735 [utilizator]

    Numai UK de vina? Cum poti forta un stat suveran sa accepte refugiati din clasa economica?
    Asta e "democratie", cu de-a sila?
    • +5 (13 voturi)    
      nu "emigrantii" e cauza nr.1 (Joi, 30 ianuarie 2020, 9:01)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Ci directivele BRX, care erau tot mai pe stil URSS.
      Un englez sintetizeaza motivul pt. Brexit (pe o pagina Fb a Com.Europene).
      Deci nu e doar aia cu ”emigrantii”.

      ”Michael O'Callaghan - Asking the EU for 'permission' is a form of submission. Identity and Sovereignty are innate and internal, not imposed from outside. "We defeat them by Ignoring them"”
      • -9 (13 voturi)    
        da (Joi, 30 ianuarie 2020, 9:19)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        adica anglia si franta exact acelasi drac...
        niste tari care au fost in istorie smecheri si acum le-a ramas doar egoul...
        • +3 (5 voturi)    
          nu chiar (Joi, 30 ianuarie 2020, 10:48)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Uk tine banii rusilor, indienilor si are tot Commonwealthul ca piata de desfacere. Africa, India... Si tarile din Golf tot cu british specs merg.
          Fr e a doua dupa GER si e putere nucleara
          • +1 (1 vot)    
            Păi și UK e putere nucleară (Joi, 30 ianuarie 2020, 17:57)

            Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

            La fel ca Franța.
      • -1 (3 voturi)    
        Deciziile la nivel european ... (Joi, 30 ianuarie 2020, 13:26)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        ... se iau in cea mai mare parte prin consens. De ani de zile GBR era renumita ca fiind cea mai dificila tara din UE, la orice fel de negociere. Cre' ca o gramada de functionari si diplomati rasufla usurati ca n-o sa mai aibe treaba cu britanicii in UE.
    • +6 (6 voturi)    
      solutia dublu stat proupsa de UE (Joi, 30 ianuarie 2020, 11:12)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Asta i-a scos pe britanici din UE folsindu-se problema imigrantilor economici
    • +1 (1 vot)    
      Democratie in pom (Joi, 30 ianuarie 2020, 23:31)

      GarbageDay [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Democratia in UE inseamna ca toate proiectele de lege sa fie propuse de Comisia Europeana in spatele usilor inchise. Tu ca si popor n-ai niciun mecanism prin care sa scapi de membrii Comisiei daca fac o treaba proasta, iar europarlamentarul pe care l-ai votat nu poate decat sa dezbata legile care-i vin de sus.

      Ah, si daca nu ne place cum votati in referendum, il rederulam pana votati cum trebuie (vezi Irlanda).
  • -4 (18 voturi)    
    Ura ura ! Sa iasa cred ca toti EU are happy (Joi, 30 ianuarie 2020, 4:45)

    pakla [utilizator]

    Except de aceia care se milogeau pe acolo la munca de jos��.
    Lasa-ti sa stea singuri cu paki and indi ... e cea mai buna tara pentru musulmani!
    O sa asistam la cea mai mare cadere a poundu-lui precum Soros spune si vinde toata valuta din Pounds , stie ce se apropie ����.
    Englezii sunt cei care au denigrat si ras de Romania intotdeauna prin puterea cu media si press’s !
    • +2 (10 voturi)    
      Bine. Cand lira va fi jos, euro va fi subterana (Joi, 30 ianuarie 2020, 10:28)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui pakla

      "O sa asistam la cea mai mare cadere a poundu-lui precum Soros spune si vinde toata valuta din Pounds , stie ce se apropie ����." (Of, iar nen-to Soros, ai?)
      ===================================

      Bine. Cand lira va fi jos, euro va fi subterana.
    • +1 (3 voturi)    
      mai uita-te la cursul lirei din ultima vreme (Joi, 30 ianuarie 2020, 17:38)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui pakla

      Si la Bursa Londoneza.
      Tu crezi ca astea asteptau fix ziua Brexitului sa cada?
      Au cazut burse si valute doar pentru niste declaratii idoate.
      Una peste alta se pare ca lira si Bursa sunt bine Ok ceea ce inseamna ca multi pariaza pe englezi si nu pe UE.
      • +1 (1 vot)    
        Cum ar putea sa cada, doar nu sunt chiar prosti.. (Joi, 30 ianuarie 2020, 22:06)

        pakla [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Injecteaza puternic sa tina banca si bursa ... e normal altfel sar prabusii totul ar devenio anarhie in UK . Deaia e totul fals , poundul e tinu artificial ... dar treptat companile se vor muta in piata comuna, caderea e treptata , nu dintro data!
  • +5 (15 voturi)    
    buba a fost greseala lui Merkel (Joi, 30 ianuarie 2020, 8:10)

    hanu [utilizator]

    voita sau nu, de a aduce populatii alogene in Europa. Treaba aia nu avea voie sa se intample, pt ca masele reactioneaza usor la tema migratiei.
    Poate ar mai fi inghitit treaba cu migratia intra EU, insa tot showul mediatic cu invazia a dat apa la moara leaverilor.
    Mark my words, data uk o duce bine mersi dupa iesire, UE e gata. Daca nu le va place, vom vedea o cerere de aderare :)
    Conditia e ca UE sa fie intransigenta. Fara concesii. Alrfel o sa faca si altii gat.
  • -2 (12 voturi)    
    Nu plange UK (Joi, 30 ianuarie 2020, 8:59)

    Toni_Romania [utilizator]

    nu plange uk deloc (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 11:47)
    in gen nu plange UK chiar asa tare ca e Brexit.... ca UK are piata ei de desfacere... e imensa... tot Commonwealthul... Africa... India... chiar si toate tarile din Golf... Emiratele... Qatar... Kuweit... toate lucreaza cu british specs si au furnizori britanici... De ce sa imparta prajitura cu altii?... Uk are tot Commonwealth-ul si toti banii rusilor si indienilor, deci nu e cazul sa le plangem de mila...
    • -2 (4 voturi)    
      Bine-bine, si ce-o sa vanda? (Joi, 30 ianuarie 2020, 13:23)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Ca ei de cateva decenii traiau din industria financiara, care insa acuma, daca nu mai e GBR parte din piata comuna a UE, o sa se mute pe continent.
    • +1 (5 voturi)    
      Haha... cu indieni si paki, si prostia Arab’s (Joi, 30 ianuarie 2020, 15:55)

      pakla [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Ce mai piata de desfacere au ����.
      O sa vanda trotinetele de la indieni si bananele din Africa .... EU stau pe performance si quality . Eu refer sa conduc un BMW sau a AMG Mercedes ������
      • 0 (2 voturi)    
        Le dă în cap Tesla dizelarilor cât de curând (Joi, 30 ianuarie 2020, 17:58)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui pakla

        Mai ales că toată lumea din UE vrea mașini electrice, că cică nu ar polua.
  • +5 (11 voturi)    
    unii au uitat (Joi, 30 ianuarie 2020, 9:04)

    Toni_Romania [utilizator]

    Unii uita ca ideea cu "referendum Brexit" a fost a lui Cameron, care habar nu avea care e adevarata parere a englezilor despre UE ("pulsul natiei"). Nu a lui Farage.
  • -1 (11 voturi)    
    mda (Joi, 30 ianuarie 2020, 9:18)

    liviu_ [utilizator]

    spre deosebire de ursula, eu vreau ca uk sa go down in flames....
  • 0 (4 voturi)    
    La articolul asta, e evidenta... (Joi, 30 ianuarie 2020, 11:36)

    newlook [utilizator]

    La articolul asta, e evidenta...gasca de imbecili minusaci ai HN.
    La comentarii serioase, dar "incorecte politic", gasca de imbecili minusaci ai HN ...da minusuri. Oricum, mai mult nu poate.
    Astfel apar comentarii cu 6- dar fara nicio parere, fara niciun argument.
  • 0 (6 voturi)    
    good (Joi, 30 ianuarie 2020, 12:05)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Respect britonilor! Cea mai buna decizie pentru ei! Pentru ei UE chiar era EUSSR,un deficit democratic si o frana atat ideologica cat si de afaceri!
    • +2 (4 voturi)    
      Si marmota invelea ciocolata in staniol (Joi, 30 ianuarie 2020, 13:22)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Londra era capitala europeana a finantelor, pentru ca avea legislatie avantajoasa, si pentru ca Marea Britanie era parte din piata comuna. Acuma pas. Deja la cateva luni firmele mari de consultanta din domeniu anuntau planuri de mutare pe continent, care la Frankfurt care la Paris. Industria financiara era de fapt aia care tinea Marea Britanie in picioare, ei din altceva nu prea mai scot bani. Cand s-o termina mutarile, sunt curios pe unde scot camasa.

      In alta ordine de idei, vezi ce le iesea britanicilor in materie de subventii si compensatii pentru agricultura.

      O sa fie mai bine pentru UE, cel putin. O gramada de chestii se faceau stramb in UE pentru ca GBR voia musai tot timpul sa fie mai egal decat egal. Acu' de presiunea aia am scapat.