Numărul străinilor care trăiesc în Germania a urcat la un nivel record

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 10:37 Actualitate | Internaţional


Steag Germania
Foto: pixabay.com
Un număr record de străini trăiesc în Germania, potrivit Oficiului Federal de Statistică (Destatis), citat de DPA și Agerpres.

Potrivit unui raport în ediţia de vineri a revistei de ştiri Der Spiegel, detaliile a 11,1 milioane de persoane au fost depuse la Registrul central german al străinilor la sfârşitul lunii septembrie.

La sfârşitul anului 1990, 5,3 milioane de străini trăiau în Germania, în timp ce la finele lui 2008 numărul a crescut la 6,7 milioane.

La sfârşitul anului 2018, 10,9 milioane de străini erau înregistraţi în Germania, 43,9% dintre ei din alte ţări ale UE şi 13,5% cu cetăţenie turcă.

Potrivit unei estimări iniţiale Destatis, 83,2 milioane de persoane trăiau în Germania la sfârşitul anului 2019, de asemenea un nou record.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5700 vizualizari

  • -5 (21 voturi)    
    paradoxal ! (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 11:07)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    nu e asa ?! hi hi hi !
  • -8 (26 voturi)    
    Come to the fourth reich (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 11:49)

    xolv [utilizator]

    we have free welfare
    • +1 (7 voturi)    
      Up to a point ! (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 12:25)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      After that is scapa cine poate !
    • +14 (24 voturi)    
      Corectie: We offer you JOBS... (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 15:35)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      ...and we pay on time. And we don´t have corruption.

      Chiar azi citeam o ştire pe un site german despre faptul că în curand baby boomers vor ieşi la pensie şi vor lăsa o mulţime de joburi neocupate. Numai postacii ca tine o ţin langa: "Batman, Batman!" - pardon, "Welfare, Welfare".
      • -9 (23 voturi)    
        Păi e simplu! (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 16:30)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

        Toată propaganda bruxelleză ne asigură că Anglia va ajunge ca Albania după Brexit. Evident cei 3.6 milioane de cetățeni UE ce trăiesc acolo se vor buluci să le plătească pensiile nemților...

        Asta e versiunea rozalie.

        Situația reală e un pic diferită. Milioanele de cetățeni UE din UE vor rămâne în Anglia și mulți alții vor continua să vină pe toate căile pe măsură ce fiuscalitatea post Brexit va crea tot mai multe slijbe foarte bine plătote/. Mai grave că sistemul de imigrație e puncte va atrage oameni calificați ca medici și ingineri, nu ciurucuri,

        În Germania milioanul de „refugiați” din 2015 costa anual peste 20 milioane de euro. Bugetul cercetării și educației e de 17 milioane de euro. Din ăia în primii 2 ani și-au găsti slujbe sub 100 din care majoritatea la poșta de stat :)
        • +13 (15 voturi)    
          Ai probleme cu intelegerea textului... (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 19:47)

          Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          ...ca majoritatea postacilor. Si ai comis, cu sau fara intentie, mai multe erori:

          - in articol e vorba de straini in general. Adica inclusiv romani, bulgari, greci, spanioli, italieni si ce mai vrei. A-i asocia pe straini strict cu refugiatii dintr-o anumita regiune si o anumita perioada tine de propaganda.

          - la firmele unde am lucrat erau multi angajati din randul refugiatilor - si, spre surprinderea ta, nu am lucrat "la posta de stat", unde pretinzi tu ca ar fi fost primiti majoritatea lor. Sunt destui inclusiv in sistemul bancar, pe partea de front office. Destui au facut Ausbildung (ucenicie / scoala de meserii) si destui vorbesc bine spre foarte bine germana.

          - Regatul Unit si consecintele Brexit nu constituie subiectul prezentului articol. Astfel ca, oricat de frumos ar visa Boris la o Mare (sic!) Britanie post-Brexit, plina de medici si ingineri, asta e irelevant in contextul temei de fata. Sa nu cumva sa se transforme UK nu intr-o Albanie, ci intr-o Iugoslavie, cu provincii (Scotia, Irlanda de Nord) care sa-si proclame independenta pentru a ramane in UE.
        • +3 (3 voturi)    
          Cum recunosti un troll (Duminică, 26 ianuarie 2020, 11:56)

          indaco [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Isi incepe fraza cu "propaganda bruxelleza"...
      • -9 (11 voturi)    
        Sigur, n-au coruptie (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 22:37)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

        Kohl de ce si-a da demisia? A scapat de parnaie doar ca era artizanul reunificarii.
        Presedintele republicii din 2012 de ce a demisionat (si saraca nevasta-sa s-a sinucis)?
  • -10 (32 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 14:10)

    [anonim]

    • -7 (21 voturi)    
      25 ianuarie 2030 fiind vineri ... (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 15:26)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui

      ... nimeni din guvern nu a ieșit din Marea Moschee din Tiergarten ca sa dialogeze cu protestatarii.
    • +13 (25 voturi)    
      Si romanii, bulgarii, grecii... (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 15:28)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui

      ...rusii, spaniolii, italienii, polonezii care locuiesc aici si al caror numar e in continua crestere, ei ce au facut? Hai, Mafalda, du-ti ideea pana la capat!

      La capitolul straini sunt inclusi toti cei care n-au cetatenie germana. Iar la mine in oras aud pe strada mai des romana decat araba.
    • +8 (16 voturi)    
      2030: Minoritatea neonazi protesteaza la Berlin (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 16:41)

      albik [utilizator] i-a raspuns lui

      Breaking news, 25 ianuarie 2030: Un grup de extremisti, membri ai minoritatii germane din Deutschlandia au protestat violent in fata sediului guvernului federal, afisand pancarte ofensatoare reprezentand brazi ornati cu zvastici si hitleri inaripati. Protestatarii pretindeau ca li s-ar fi refuzat dreptul de a celebra o obscura sarbatoare rasista, interzisa prin lege inca de la eliberarea Europei de Vest de jugul opresorilor nazisti.
  • +3 (5 voturi)    
    Das (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 15:26)

    Coco_papagal [utilizator]

    ist schon gut.Freut mich.